Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 27 грудня 2023, питання №99372 400₴

Продажа недвижимости, приобретенной в браке

Добрый день. Частный дом находится в частной собственности супруги, дом построен после замужества. Семья состоит из 2х взрослых и 13 летнего ребенка. Вся семья прописана в квартире мужа.
Необходимо ли супруге получать разрешение от мужа для продажи данного дома. Если да, то какое именно разрешение от мужа можно оформить находясь не в Украине? Если разрешение необходимо, то можно ли его оформить на срок до 3х лет или это делается под конкретную сделку?Какие сейчас необходимо оплачивать налоги после продажи дома?

Відповіді юристів (9)

    Пономаренко Наталія

    Здравствуйте, Юрий! Для того чтобы однозначно ответить на Ваш вопрос нужно понимать на каком основании приобретено право собственности на дом женой. Если это договор дарения или наследство, то независимо от момента его получения - оно не является совместно нажитым имуществом, а стало быть никакие согласия у нотариуса оформлять не надо.

    Этот вопрос Вам лучше уточнить у нотариуса, который будет проводить сделку.

    Теперь процитирую закон.

    Статтею 60 Сімейного кодексу України визначено, що майно, яке набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

    Набуваючи у власність майно, дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпоряджання цим майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними (стаття 63 Сімейного кодексу України).

    До майна, що належить подружжю на праві спільної сумісної власності відноситься:

    • майно, придбане за час шлюбу (за винятком речей індивідуального користування);
    • прибутки отримані кожним із подружжя (заробітна плата, пенсія, стипендія та інші доходи);
    • речі придбані одним із подружжя для професійних занять (музичні інструменти, лікарське устаткування, оргтехніка тощо).

    Відповідно до статті 57 Сімейного кодексу України особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:

    • майно, набуте нею, ним до шлюбу;
    • майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
    • майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто;
    • житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду";
    • земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.

    При этом согласие на отчуждение может быть заверено как в Консульстве Украины по месту пребывания мужа, так и у частного нотариуса. При этом в случае с частным нотариусом такое согласие должно быть легализовано в Украине, то бишь документ иностранного нотариуса должен быть АПОСТИЛИРОВАН.

    С уважением, адвокат Наталья Пономаренко

    • Юрий Клієнт 10 місяців тому

      Земельный участок и строительство дома было совместно, но все записывалось на супругу.

      • Пономаренко Наталія

        Вы согласны на продажу дома или остерегаетесь, что жена может сделать это без Вас?

        Формально да, она может утаить от нотариуса при осуществлении сделки, что замужем и что дом - совместно нажитое имущество.

        Если же Вы согласны на продажу, но не можете дать согласие в связи с пребыванием за границей в связи с мобилизационным ужасом, то это наоборот Вам на руку, т.к. Ваше согласие скорее всего не понадобится.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, так треба мати нотаріально завірену згоду чоловіка на продаж.її можно зробити у консульстві України за кордоном або у будь якого нотаріуса за кордоном але при цьому треба зробити нотаріально завірений переклад на українську мову.

    У Заяві зазначити , що згода діє безстроково або вкажіть 3 роки.

    податки при укладанні договору купівлі-продажу житлової нерухомості

    • податок з доходів фізичних осіб (коротко «ПДФО») – 5%;
    • військовий збір – 1,5%;
    • держмито – 1%;
    • збір до Пенсійного фонду – 1%;
    • послуги нотаріуса – за домовленістю

    Корнійчук Євген Іванович

    Власник потім зможе вас виписати самостійно через ЦНАП, коли в нього на руках буде договір купівлі продажу.

    Турчин Ярослав Олександрович
    50%

    ПРИВЕТСТВУЮ ВАС, ЮРИЙ!

    Если Ваша жена приобрела это имущество на основании свидетельства о праве наследования или по договору дарения, то разрешение не нужно. Теоретически оно не нужно и в случае, если дом приобретён за личные средства... но тут могут быть ньюансы.

    Но это закон так говорит. На практике всё немного проще. Особенно для граждан Украины, которые женились когда уже не ставили штампы в паспорт в форме книжечки, или тех, кто обменял паспорта СССР на паспорта граждан Украины, а штампы переставить забыли... ну или новое поколение с паспортами - ID-картами, у которых никаких отметок и записей в пластиковой безделушке вообще нет.

    У Вас штамп в паспорте стоит о браке? Если нет, то нотариусы не военкомат и справку с ЗАГСа, как правило, никогда не требовали и не требуют )))

    Кроме того, обычно сейчас в нотариальных сделках продавец пишет, что он своей подписью подтверждает, что является единственным собственником имущества, права собственности и иных имущественных прав на продаваемый объект у третьих лиц нет... а в случае, если возникнут, покупатель имеет право требовать расторжения сделки и возврата средств по ней, а также продавец в случае обращения в суд по оспариванию сделки обязан выступать в суде на стороне покупателя как третье лицо или же вступить в дело как соответчик. Обычно этого достаточно.

    Относительно других особенностей проведения сделки Вам желательно обратиться именно к тому нотариусу, у которого планируете сделку. Ведь я вам могу подсказать как оно по закону. Но у каждого нотариуса свои представления, которые могут варьироваться от их знаний, умений и практического опыта в профессии и возможных досадных ситуаций, которые с ними происходили, заставляют многих нотариусов идти на нарушение прав людей, в том числе в отношении доверенностей, чтобы обезопасить себя от возможных судов и проблем.

    В настоящее время в Украине действует список нотариусов, имеющих право совершать сделки с ценным имуществом на соответствующей территории нахождения такого имущества. Учтите это при поиске нотариуса.

    Вот этот список, который обнародует Министерство юстиции Украины.

    https://minjust.gov.ua/m/perelik-notariusiv-yakimi...

    Удачи Вам!

    С уважением, юрист Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия).

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    1. Якщо дім оформлений під час шлюбу - то він вважається спільною власністю, отже для продажу необхідна нотаріальна згода чоловіка.

    Даний документ він може оформити в консульстві або у іноземного нотаріуса (з подальшим проставленням апостилю та перекладу на державну мову).

    З одного боку, законодавчих обмежень щодо терміну дії згоди на продаж нерухомості немає, а з іншого, на практиці краще оформляти заяву на кожну угоду індивідуально та за строком – якнайближче до дати угоди.

    Засвідчити правильність перекладу документа з однієї мови на іншу має право будь-який нотаріус України – як державний, так і приватний.

    Документи, які складені за кордоном, приймаються нотаріусом для вчинення перекладу за наявності апостиля або відмітки про їх легалізацію.

    Слід зазначити, що окремими міжнародними договорами, учасницею яких є Україна, скасоване будь-яке додаткове засвідчення офіційних документів, що подаються до установ держав - учасниць такого Договору, зокрема з розгляду цивільних, сімейних та кримінальних справ. У зв’язку з цим дотримання процедури легалізації чи проставлення апостиля не може вимагатися державами - учасницями такого Договору.

    На сьогодні - це: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргизія, Молдова, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, Литва, Естонія, Латвія, Чехія, Угорщина, Польща, Монголія, В′єтнам та КНР.

    Якщо нотаріус не знає відповідних мов, переклад документа може бути зроблено перекладачем, справжність підпису якого засвідчує нотаріус. Перекладач разом з документом, що встановлює його особу, повинен надати документ, який підтверджує його кваліфікацію.

    Якщо нотаріус засвідчує правильність перекладу документа з однієї мови на іншу, тексти перекладів викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів як на лицьовому, так і на зворотному боці цих бланків.

    2. Якщо в домі зареєстровано місце проживання малолітньої дитини - відповідно Вам для продажу необхідно отримати дозвіл органу опіки та піклування на вчинення такого правочину.

    Згідно підпункту 1.8 пункту 1 глави 2 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України при посвідченні правочину щодо відчуження нерухомого майна відчужувач цього майна подає заяву про наявність/відсутність прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування цим майном. З метою перевірки відсутності прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування відчужуваним нерухомим майном нотаріус має право додатково витребовувати від підприємств, установ і організацій відомості та документи, необхідні для вчинення такого правочину.

    1.9. У разі виявлення з поданих відчужувачем документів, що право власності або право користування відчужуваним житловим будинком, квартирою, кімнатою або їх частиною мають малолітні або неповнолітні діти або недієздатні чи обмежено дієздатні особи, нотаріус повинен витребувати у відчужувача дозвіл органу опіки та піклування на вчинення такого правочину у формі витягу з рішення відповідної районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, відповідного виконавчого органу міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

    3. Податки.

    Відповідно до положень Податкового кодексу не оподатковується один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) житлового будинку.

    Тому, якщо Ви вперше за рік будете продавати будинок, яким Ви володієте більше трьох років - ПДФО та військовий збір сплачувати не потрібно.

    До інших витрат при укладанні договору дарування входять:

    • оцінка нерухомого майна
    • державний податок (мито) — 1% від вартості нерухомості;
    • вартість послуг нотаріуса

    При нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу при відчуженні житла та іншого нерухомого майна державне мито сплачується особою, в інтересах якої здійснюються дії. За домовленістю сторін сума державного мита ділиться між покупцем і продавцем.

    З повагою. юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів!

    Айвазян Юрій Климентійович
    50%

    Доброго дня, Юрію!

    Якщо будинок побудований під час шлюбу, то він вважається спільним сумісним майном подружжя.

    Згідно статті 368 ЦКУ, якою врегульовано право спільної сумісної власності:

    "1. Спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.

    2. Суб´єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом.

    3. Майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.

    4. Майно, набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти членів сім´ї, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором, укладеним у письмовій формі".

    Відповідно до статті 60 СКУ:

    "1. Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

    2. Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя".

    Отже, у Вашому випадку, для будь якої оборудки, пов'язанною з відчуженням будинку необхідний дозвіл чоловіка, або його присутність під час укладання договору відчуження.

    Такий дозвіл обов'язково завіряється нотаріально. Заяву - дозвіл на відчуження можна оформити в українському консульстві країни перебування або у місцевого нотаріуса. В останньому випадку нотаріальний дозвіл треба перекласти на українську мову, а переклад також завірити нотаріально.

    Якщо чоловік йде оформлювати дозвіл до іноземного нотаріуса, він повинен підготувати попередньо текст такого дозволу в українській мові та перекласти його на мову країни перебування.

    Зразок тексту згоди чоловіка на продаж будинку можете взяти тут:

    https://studfile.net/preview/5424169/page:2/

    Оскільки мова йде про нерухомість, то дозвіл оформлюється індівідуально, під конкретний договір відчуження.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Добрый день. Частный дом находится в частной собственности супруги, дом построен после замужества. Семья состоит из 2х взрослых и 13 летнего ребенка. Вся семья прописана в квартире мужа.Необходимо ли супруге получать разрешение от мужа для продажи данного дома. Если да, то какое именно разрешение от мужа можно оформить находясь не в Украине?

    Так, оскільки право власності на даний будинок, як я розумію, було оформлено під час перебування у шлюбі. Закон визначає презумпцію спільності майна, набутого у шлюбі, за виключенням, звичайно, випадків дарування, спадкування.

    Втім, на практиці інколи відбуваються дивні речі.

    Він повинен оформити нотаріальний дозвіл на відчуження нерухомості. Це можливо зробити 2 способами:

    1. Через консульство України в країні його перебування. Але дуже часто консульства мають черги на місяці наперед. Також важливим моментом є те, що консульства працюють з документом, який особа сама подає на посвідчення, тобто вони не представляють тексту довіреності.

    2. Через місцевого нотаріуса. Але потім такий документ потрібно буде перекласти в Україні та завірити переклад у нотаріуса.

    Если разрешение необходимо, то можно ли его оформить на срок до 3х лет или это делается под конкретную сделку?

    Загалом, воно може бути і на строк до 3 років, але головне аби було прописано те формулювання, що необхідне для посвідчення угоди.

    Какие сейчас необходимо оплачивать налоги после продажи дома?

    Раджу Вам ознайомитися з даним матеріалом: https://stargorod.kiev.ua/uk/podatky-pry-kupivli-p...

    Успіхів. З повагою.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України