Задайте питання юристу

889 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 01 січня 2024, питання №99569 240₴

Перетин кордону у зв'язку з новими правилами дпсу

Доброго вечора, чоловік має 3 группу інвалідності, але не має військового квитка, не проходив влк, немає документа про відстрочку. Які є варіанти отримання документа про відстрочку/не придатність/ виключення з військового обліку, щоб вільно перетнути кордон у зв'язку з новими правилами дпсу?
Чи можна отримати документ про відстрочку в ТЦК не проходячи влк?

Відповіді юристів (5)

    Пономаренко Наталія
    20%
    Пономаренко Наталія рік тому

    Адвокат, м. Київ, 28 років досвіду

    Доброї ночі, шановна Ксенія!

    Станом на зараз жодних "нових" правил в Україні офіційно не оприлюднено. Тобто згадувані дії, які висвітлюються у Засобах масової інформації України - це прояви зловживання окремими посадовими особами ДПСУ своїми службовими повноваженнями в інтересах невстановлених осіб.

    Правила перетинання державного кордону громадянами України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724) і станом на 02.01.2024 року діють в редакції від 19.10.2023 року.

    Це підтверджується і базою "Законодавство" Верховної Ради України, і Єдиним державним реєстром нормативно-правових актів України, в якому зберігаються еталонні редакції усіх чинних нормативно-правових актів.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#n...

    https://www.reestrnpa.gov.ua/REESTR/RNAweb.nsf/all...

    Власне немає такого нормативно-правового акту або хоча б проекту і у базі Кабінету Міністрів України.

    https://www.kmu.gov.ua/npasearch?&key=%D0%BF%D0%B5...

    Поки постанова КМУ, або закон, або інший зареєстрований Міністерством юстиції України нормативно-правовий акт чи його редакція не включені до Реєстру нормативно-правових актів - вони не можуть вважатися офіційно чинними.

    Тому, будь-які вимоги військово-облікових документів чи інші документів, які не підтверджують підстави перетину кордону, визначені Правилами перетинання - це беззаконня, некомпетентність або зловживання посадовою особою пункту пропуску своїми повноваженнями та фактично злочинні дії відносно громадянина України, або виконання такою посадовою особою завідомо злочинного наказу свого керівництва, наданого неофіційно, що є також складом злочину, бо виконання незаконних наказів - є підставою для юридичної відповідальності.

    Непогано було б такій посадовій особі пояснити, що вона самостійно або за чиєюсь вказівкою порушує закон і від її дій залежить чи піде вона співучасником і виконавцем злочину відносно громадян України, чи одноосібним організатором і виконавцем.

    Такі дії можна кваліфікувати за ч. 3 ст. 423 Кримінального кодексу України - "Зловживання військовою службовою особою владою або службовим становищем" Незаконне використання військовою службовою особою транспортних засобів, споруд чи іншого військового майна, а також незаконне використання підлеглого для особистих послуг чи послуг іншим особам, а також інше зловживання владою або службовим становищем, вчинене з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах або в інтересах третіх осіб, якщо таке діяння заподіяло істотну шкоду - вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, - караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

    Застосування посадовими особами нормативно-правових актів, які ще не прийняті, а є лише проектами чи взагалі чутками чи планами окремих ініціаторів, які не сформовані та не внесені як проекти до відповідних органів влади - грубе та цинічне зловживання владою, ознака некомпетентності та посягання на конституційний лад в Україні. Так бути не має і це слід усувати у законний спосіб, бо є всі ознаки, що такі дії влади можуть перерости в спроби усування беззаконня народом України не у законний спосіб, а реалізуючи своє право на зміну влади, як було на Майдані в 2014.

    У разі порушення Ваших прав - слід фіксувати на відео таку особу та її дії, вимагати представитись - назвати свою посаду, прізвище та ініціали, надати посвідчення для фіксування його серії та №, наполягати на видачі письмового ОРИГІНАЛУ рішення про відмову за формою згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2023 № 457.

    Це є підставою для оскарження такого незаконного рішення до вищого керівництва Адміністрації ДПСУ та / або до суду. В іншому випадку буде дуже складно довести, що факт порушення Вашого права мав місце.

    Також можна на місці пробувати зателефонувати на гарячу лінію Адміністрації Держприкордонслужби України та повідомити, що посадова особа з такими то прізвищем, ім'ям та по-батькові - зловживає своїми посадовими повноваженнями та в порушення приписів постанови Кабінету Міністрів України, не пропускає Вас через кордон на підставі наявних документів, передбачених пунктом 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України.

    +38 (044) 527-63-63 – міський номер (для дзвінків із України та із за кордону згідно з тарифами відповідного оператора зв'язку). 1598 – багатоканальний номер (для безкоштовних дзвінків з мережі фіксованого зв'язку та абонентів операторів мобільного зв'язку на території України).

    З повагою, адвокат Наталія Пономаренко

    Айвазян Юрій Климентійович
    20%
    Айвазян Юрій Климентійович рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Ксенія!

    ПО-ПЕРШЕ,

    Наразі жодних змін у Правилах перетину кордону громадянами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-п#Text) і навіть у власних роз'ясненняї ДПСУ від 2 лютого 2023 року (https://dpsu.gov.ua/ua/Peretinannya-derzhavnogo-ko...) з цього приводу не сталося, й тому повинні діяти ті підстави для виїзду, які є чинними!

    Наприклад, в першому випадку, тобто у саміх Правилах чітко зазначено:

    "2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність);

    {Абзац другий пункту 2-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1212 від 28.10.2022}".

    Тобто наведеним нормативним актом жодним чином навіть не згадується необхідність отримання чоловіком відстрочки в ТЦК та тим більше наявність в нього на пункті пропуску документу від військомату, який би це підтверджував. Для виїзду згідно Правил достатньо мати документ, який підтверджує інвалідність.

    Отже вимоги прикордонників щодо пред'явлення довідки з ТЦК про відстрочку слід вважати незаконними й такими, що грубо порушують законодавство, як також права чоловіка! Їх точно можна і треба оскаржувати. Інша справа, наскільки це буде ефективно в даній ситуації. На жаль, на мою думку, оскаржування не дасть необхідного результау. Кажу це з власного досвіду, бо аналогічні події відбувалися у 2022 році, коли без попереджень і без будь якиз змін до законодавства прикордонники припинили пропуск студентів, що навчалися в іноземних вишах...

    ПО-ДРУГЕ,

    Право на відстрочку надане Вашому чоловіку статтею 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    яка надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть бути звільнені від призову на військову службу під час мобілізації.

    Зокрема в абзаці 3 частини першої згаданої статті зазначено:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    {Абзац третій частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}".

    Тож, якщо мислити логічно, то за наявності підстави для відстрочки військоматом повинен надаватись і документ, який цю підставу підтверджує. Знову ж таки, повертаючись до прикладу зі студентами, в таких випадках ТЦК оформлював довідки про наявність відстрочки та робив допис, що він не заперечує проти виїзду такої особи за кордон. Було б доречно звернутись до цієї практики і зараз.

    В той самий час при зверненні до ТЦК, очевидно, не вдасться уникнути проходження ВЛК. Проте для цієї конкретної підстави для відстрочкаи це не має ніякого відношення. То ж і не повинно ніяким чином вплинути на результат звернення!

    Разом з тим, законом передбачена можливість оскарження рішення ТЦКСП:

    Скарги на незаконні дії представників «військоматів», пов’язані із процесом мобілізації можуть бути в усній формі викладені на гарячій лінії Міністерства Оборони: 0-800-500-410, 0-800-500-442, 044-454-44-99 (нижче більш детально).

    Скарги на порушення законодавства під час мобілізації подаються керівнику Центру комплектування та соціальної підтримки (воєнкому) або до вищестоячого обласного ТЦКСП (військкомату).

    Скарга має містити детальний опис обставин порушення і клопотання про припинення порушення.

    У випадку відсутності належної реакції «воєнкома), незаконні дії, що стосуються мобілізації можуть бути оскаржені до адміністративного суду. Для отримання правової допомоги з цього питання необхідно звернутися до адвоката.

    Гарячі лінії Міністерства оборони та ЗС України

    0 800 50 04 42

    Call-центр Міністерства оборони Українидля вирішення проблемних питань та координації розгляду звернень громадян:

    Розпорядок роботи Саll-центру Міністерства оборони України

    Понеділок — четвер з 09.00 до 18.00

    П’ятниця з 09.00 до 16.45

    Перерва на обід з 13.00 до 13.45

    Субота з 09.00 до 15.00

    Call-центр Збройних Сил України для забезпечення своєчасного та якісного розгляду звернень (заяв) громадян. До нього входять Call-центри видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, оперативних та повітряних командувань, Call-центри Командування об'єднаних сил, ОТУ "Північ", ОТУ "Схід", ОУВ "Південь", Головнокомандувача Збройних Сил України, Психологічної допомоги.

    Номер багатоканального зв'язку Call-центру Збройних Сил України — 0800500410, (044) 454-44-99.

    Графік роботи Call-центрів видів, окремих родів війск (сил) Збройних Сил України, оперативних та повітряних командувань - у робочі дні з 09.00 до 18.00.

    Графік роботи Call-центрів Командування об'єднаних сил, ОТУ "Північ", ОТУ "Схід", ОУВ "Південь" —цілодобово, щоденно.

    Графік роботи Call-центру Головнокомандувача Збройних Сил України, Психологічної допомоги — у робочі дні з 09.00 до 18.00. Електронна адреса: Call-center_ZSU@mil.gov.ua.

    «Гаряча лінія» з питань проходження військової служби за контрактом, в тому числі для бажаючих вступити до українського війська, відповіді на телефонні дзвінки за телефоном

    0 800 500 051 — щоденно з 09.00 до 18.00 крім суботи та неділі;

    ПО-ТРЕТЄ,

    Було б некоректно все ж таки з мого боку не згадати також про порядок оскарження незаконних дій чи рішень ДПСУ, й тому

    ЯКЩО РАПТОМ У ВАС ВИНИКНУТЬ ПРОБЛЕМИ З ПРИКОРДОННИКАМИ, ОСЬ ВАМ АЛГОРИТМ ДІЙ, ЯКИМ МОЖНА СКОРИСТАТИСЯ В ТАКИХ ВИПАДКАХ:

    На всі відмови Держприкорджон служби треба вимагати пісьмового підтвердження та одразу його оскаржувати. В таких випадках вони будуть відчувати більше відповідальності та діяти не так нахабно.

    Згідно з роз’ясненнями самої Держприкордонслужби України та відповідно до статті 23 Закону України “Про доступ до публічної інформації” рішення, дії чи бездіяльність органів ДПС можуть бути оскаржені до Голови Державної прикордонної служби України, вищого органу або суду..

    У відповідності зі статтею 14 Закону України "Про прикордонний контроль" від 05.11.2009 № 1710-VI (rada.gov.ua):

    …Особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом...".

    Відповідно до статті 24 Закону України “Про доступ до публічної інформації” відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень за:

    відмову в задоволенні запиту на інформацію;

    відстрочку задоволення запиту на інформацію;

    ненадання відповіді на запит на інформацію;

    надання недостовірної або неповної інформації;

    несвоєчасне надання інформації;

    невиконання органами Держприкордонслужби обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації”;

    інші рішення, дії чи бездіяльність органів Держприкордонслужби, що порушили законні права та інтереси запитувача.

    Особи, на думку яких їхні права та законні інтереси порушені органами Держприкордонслужби, мають право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в порядку, визначеному законом".

    Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів Держприкордонслужби до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

    Телефони Держприкодонслужби, які можуть згодитись в таких випадках!

    1598 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ З МОБІЛЬНОГО); +38(044)527-63-63 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ ІЗ-ЗА КОРДОНУ)

    - ТЕЛЕФОН ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ (СЛУЖБА «ДОВІРА»)

    (044) 527-64-29; (044) 239-84-80 (ФАКС)

    - ПОДАННЯ ЗАПИТІВ НА ОТРИМАННЯ ПУБЛІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

    (044) 527-64-29; (044) 239-84-80 (ФАКС)

    - ПОДАННЯ ЗВЕРНЕНЬ ГРОМАДЯН

    Нарешті, прикордонники зобов’язані надавати консультації в телефонному режимі у пунктах пропуску за такими номерами:

    (033) 272 09 20 – Волинський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Волинської області – пункти пропуску Ягодин, Устилуг);

    (032) 239 01 23 – Львівський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Львівської області – пункти пропуску Угринів, Рава-Руська, Грушів, Краківець, Шегині, Смільниця );

    (067) 181 42 67 – Чопський прикордонний загін (кордон зі Словаччиною, Угорщиною – пункти пропуску Малий Березний, Ужгород, Малі Селменці, Тиса);

    (031) 313 82 61 – Мукачівський прикордонний загін (кордон з Угорщиною, Румунією – Лужанка, Вилок, Косино, Дзвінкове, Дякове, Солотвино);

    (037) 259 19 49 – Чернівецький прикордонний загін (кордон з Румунією, Молдовою у межах Чернівецької області – пункти пропуску Порубне, Мамалига, Росошани, Кельменці, Сокиряни);

    (043) 376 01 41 – Могилів-Подільський прикордонний загін – (кордон з Молдовою у межах Вінницької області);

    (032) 275 62 90 – Західне регіональне управління.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    20%

    Вітаю Вас, пані Ксенія!

    Які є варіанти отримання документа про відстрочку/не придатність/ виключення з військового обліку, щоб вільно перетнути кордон у зв'язку з новими правилами дпсу?

    Вимагання військового квитка є грубим порушенням зі сторони прикордонників. Державна прикордонна служба України згідно з Законом України «Про Державну прикордонну службу України» не є органом державної влади, який формує або реалізує державну політику з питань здійснення військового обліку осіб.

    Вимагання військових документів не передбачено Правилами перетинання державного кордону громадянами України та ЗУ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» - прикордонники явно перевищують повноважень тому обов'язково подайте скаргу про порушення до ДБР.

    Якщо чоловіку не дозволяють перетнути кордон він повинен вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.

    Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.

    Рішення про відмову у перетині кордону спочатку можете оскаржити у начальника органу охорони державного кордону або відразу у судовому порядку або спробуйте перетнути кордон на іншому пункті пропуску.

    Чи можна отримати документ про відстрочку в ТЦК не проходячи влк?

    На жаль, ні. Якщо чоловік не проходив ВЛК - його в обов'язковому порядку направлять на медогляд.

    Згідно пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки РТЦК оформляють для військовозобов’язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

    Чоловік має право на відстрочку, адже згідно статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.

    Щоб не бути призваним на військову службу та оформити відстрочку чоловіку необхідно надати до ТЦК заяву про відстрочку та нотаріальну копію документа про інвалідність.

    Подавати заяву про відстрочку до ТЦК потрібно в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від чоловіка заяву: печатку/підпис та дату прийому. Він цей екземляр має залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів та вдалого дня!

    Корнійчук Євген Іванович
    20%

    Доброго дня, ні яких нових правил не має. Все як було так і залишається.

    Ваш чоловік має право на перетин кордону, відповідно правил перетину кордону

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    П. 2.1 особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність

    Для перетину кордону вам потрібно мати такі документи

    Закордонний паспорт

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда або довідка про отримання допомоги у зв'язку з інвалідністю.

    Цих документів цілком достатньо для перетину кордону відповідно до чинного законодавства.

    При цьому ні якого військового документу закон не вимає.

    У разі відмови у перетині кордону, вимагайте письмову відмову з законним обґрунтуванням такої відмови, після чого ви зможете її одразу оскаржити у начальника пункту пропуску, якщо не вийде, теж отримайте письмову відмову і звертайтесь до суду за захистом своїх прав.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    20%

    Вітаю Вас!

    Доброго вечора, чоловік має 3 группу інвалідності, але не має військового квитка, не проходив влк, немає документа про відстрочку. Які є варіанти отримання документа про відстрочку/не придатність/ виключення з військового обліку, щоб вільно перетнути кордон у зв'язку з новими правилами дпсу?

    Жодних змін до законодавства на даний момент прийнято не було. Все, що відбувається - незаконно та грубо порушує як прийняті ж владою нормативно-правові акти, так й права людини, принципи верховенства права. Незважаючи на випадки відмови у перетині кордону, все ж саме особи з інвалідністю, у тому числі 3 групи, інколи перетинають кордон. Багато чого залежить від конкретного прикордонника, зміни і так далі.

    Головне - бути готовим відстоювати свої права, які захищаються Конституцією України, постановою КМУ № 57, іншими актами законодавства.

    Чоловік 100 % має право на перетин кордону. Якщо Ви зі Львова, Вам взагалі фактично нічого не вартує спробувати перетитнути кордон за тими обставинами, які вони є зараз.

    Не раджу прямо зараз йти до ТЦК. Так, він має право на відстрочку, але наші славні ТЦК можуть розглядати його заяву до 45 календарних днів.

    Чи можна отримати документ про відстрочку в ТЦК не проходячи влк?

    Ні. Якщо він проходив ВЛК більше, ніж 5 років назад, його 100 % направлять на ВЛК. Але, наразі як особа з інвалідністю 3 групи, він може бути мобілізований лише за його згодою. Варіант із оформленням відстрочки також можливий, але на даному етапі я радив би Вам спробувати виїхати. Можете заручитися підтримкою юриста (адвоката) онлайн або офлайн.

    Успіхів. З повагою!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України