Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 10 січня 2024, питання №99885 700₴

Новий законопроект про мобілізацію, і захист майна

Добрий день.
Дано: дружина, дитина майже 4 роки і чоловік.
якщо приймуть цей закон про мобілізацію, як краще поступити щоб максимально себе захистити від втрати власності?

Є машина, будинок - все оформлено на чоловіка, в будинку також ніхто не прописаний.

Якщо переписати все на дружину, чоловік все втрачає?
Чи перепис майна спасає це майно в випадку нових законів?
Рахунки чоловіка також будуть заблоковані?

Можливо хтось розбиравсь в законі, і може допомогти на випадок якщо його приймуть без змін, як краще зберегти його при можливому блокуванні, і при цьому не втратити взагалі, якщо дружина захоче розвестись чи ще щось в тому плані.

Цікавить наступні мої дії, і до кого найкраще звертатись.

Відповіді юристів (6)

    Дерій Владислав Олегович
    16.7%

    Доброго дня, Олександре!

    Законопроектом не передбачено відібрання нерухомого майна або авто. Вам не потрібно хвилюватися. Законотворці просто хочуть обмежити можливість продавати нерухомість або авто. До того ж невідомо в якому остаточному виді буде прийнято законопроект, адже зареєстровано багато правок та альтернативних законопроектів.

    В тому виді, який зараз зареєстровано у Раді , законопроектом 10378 хочуть доповнити Закон України «Про правовий режим воєнного стану» статтею 20-1, яка передбачає тимчасові міри, які можуть бути запроваджені до громадян під час проведення мобілізації

    1. Військовозобов’язані та резервісти, які не виконали обов’язки визначені частиною третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за повідомленням керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки вносяться до Єдиного реєстру боржників та до них застосовуються наступні обмеження у вигляді:

    • заборони виїзду за кордон;
    • заборони на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном;
    • обмеження на право керування власним транспортним засобом та отримання посвідчення водія;
    • обмеження права на користування та розпорядження коштами та іншими цінностями;
    • відмови в укладенні кредитного договору, договору позики;
    • призупинення отримання пільг та послуг від держави.

    2. Тимчасові міри припиняються у разі виконанням військовозобов’язаним або резервістом обов’язків визначених частиною третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» шляхом надання керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки повідомлення щодо виключення військовозобов’язаного або резервіста з Єдиного реєстру боржників.

    Якщо переписати все на дружину, чоловік все втрачає?

    Так. Якщо чоловік перереєструє все рухоме та нерухоме майно на дружину шляхом укладення договору дарування - після розлучення чоловік не зможе ні на що претендувати.

    Чи перепис майна спасає це майно в випадку нових законів? Рахунки чоловіка також будуть заблоковані?

    Якщо у Вас не буде у власності майна, відповідно і арештовувати буде нічого. Проте, не потрібно вчиняти будь-який передчасних дій. Ваше майно у будь-якому випадку не мають права відібрати.

    Крім того, ще невідомо в якому остаточному виді буде прийнятий законопроект, можливо взагалі приберуть пункт про блокування (арешт) рахунків та обмеження розпоряджатися та користуватися майном.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів та вдалого дня!

    Айвазян Юрій Климентійович
    16.7%

    Доброго дня, Олександре!

    Не думаю, що законопроект буде прийнятий саме у такій редакції, яка передбачає внесення військовозобов'язанних до Реєстру боржників за відповідним рішеннямм керівника ТЦК. Оскільки такі зміни, у разі їх прийняття, грубо порушиватимуть конституційні права громадян України, зокрема військовозобов'язанних. Так само вважають деякі представники влади. Наприклад, омбудсмен України по правам людини, голова НБУ України тощо.

    Ось як виглядають запропоновані зміни:

    "Військовозобов’язані та резервісти, які не виконали обов’язки визначені частиною третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за повідомленням керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки вносяться до Єдиного реєстру боржників та до них застосовуються наступні обмеження у вигляді:

    1. заборони виїзду за кордон;
    2. заборони на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном;
    3. обмеження на право керування власним транспортним засобом та отримання посвідчення водія;
    4. обмеження права на користування та розпорядження коштами та іншими цінностями;
    5. відмови в укладенні кредитного договору, договору позики;
    6. призупинення отримання пільг та послуг від держави".

    Отже, якщо все ж таки законопроект буде прийнятий саме в такій редакції та відповідні зміни набудуть чинності, то це буде означати, що Ви не зможете провести будь які операції з рухомим та не рухомим майном.

    Якщо переписати все на дружину, чоловік все втрачає?

    Якщо перепишите все майно на дружину (наприклад, через договір дарування), то і авто, і будинок стане власністю Вашої дружини.

    Чи перепис майна спасає це майно в випадку нових законів?

    У випадку саме такої редакції - спасає, оскільки авто і будинок вже більше не будуть Вашою власністю.

    Рахунки чоловіка також будуть заблоковані?

    Оскільки в законопроекті говориться про "обмеження права на користування та розпорядження коштами та іншими цінностями", то так, можливе блокування рахунків у банківських установах.

    Можливо хтось розбиравсь в законі, і може допомогти на випадок якщо його приймуть без змін, як краще зберегти його при можливому блокуванні, і при цьому не втратити взагалі, якщо дружина захоче розвестись чи ще щось в тому плані.

    Є варіант оформлення дарчої на близьких родичів, яким Ви довіряєте. Взагалі вибір не великий, на жаль.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович
    16.7%

    Доброго дня, я зазвичай вірю в здоровий глузд влади, і що такі міри як арешт майна та рахунків не будуть прийняті.

    Відповідь на ваше запитання, це подарувати нерухомість на когось з батьків. А вони у своє чергу напишуть на вас заповіт.

    Для цього вам необхідно звернутися до нотаріуса з документами на право власності, також присутність когось з батьків та ваші документи код , паспорт , довідка про реєстрацію.

    При даруванні на родичів першого ступеня податок не сплачується тільки послуги нотаріуса.

    Знайдіть контакти нотаріуса який знаходиться поруч, зателефонуйте дізнайтеся деталі запишіться на прийом.

    На період військового стану ви можете звернутися до будь якого нотаріуса на території України.

    Пономаренко Наталія
    16.7%

    Доброго дня, шановний Олександр! Навіть не думайте займатися маячнею і щось переоформлювати. Ризик втратити майно оформлене на дружину - набагато більше і зараз вже є такі справи, коли дружини з новонабутим майном знайшли собі нових більш перспективних в умовах війни приятелів.

    Ніяких конфіскацій майна не буде... Ніколи. Бо на цьому держава Україна припине своє існування і влада втратить будь-яку легітимність в очах народу.

    Єдине, що вони прописали в свої законопроекти, які 99,9 % що не будуть прийняті, це те, що за поданням ТЦК виконавча служба може накладати арешт на рахунки в межах виписаних штрафів, а так само забороняти управління транспортними засобами. Але ж це вже є і таке право державні виконавці регулярно використовують до боржників. Це все, як я припускаю, буде в рамках виписуваних штрафів за ухилення від військового обліку / мобілізації по ст. 210, 210-1 КУпАП та винесених постанов керівниками ТЦК. Тобто це вже може мати місце і без того, що понаписували невстановлені особи в законопроектах, які подані як Урядові. Власне як по штрафам на дорогах, зафіксованим камерами по лінії Нацполіції. Десь так само це може виглядати.

    Як думаєте, у ТЦК зайнятого масовим відловом громадян України - буде час на хоча б формальне оформлення тисяч і десятків тисяч постанов про накладення штрафів на осіб, які на думку ТЦК порушують порядок обліку чи мобілізації? - Звісно ні.

    При цьому, норма щодо можливості розблокування 1 рахунку на користування сумою в 14200 грн. на місяць - ніхто не відміняє і не уточнює, що вона не буде розповсюджуватися на чоловіків по штрафам ТЦК.

    Отже, у крайному випадку можна розблокувати 1 з рахунків і чекати поки в країні наведеться лад.

    Якщо Ви не в Україні, то це взагалі не може мати місце до Вас і подібні штрафи слід оскаржувати в суді як неправомірні та фактично маючі ознаки державного рейдерства.

    При цьому як це все буде, у разі малоймовірного прийняття законопроектів, знаючи якість і швидкість роботи ДВС - не уявляю.

    Але масового блокування рахунків і майна усім військовозобов'язаним у віці від 18 до 60 років - однозначно не буде. Це буде лише індивідуально та персонально, власне як і роздача зараз повісток не тим, хто отримував гроші від України 30 років, перебуваючи на службі в МВС, ЗСУ, СБУ, СЗР, УДО, ДСО, прокуратурі та ін. структурах, а тим, хто навіть не служив. Повірте, у кадрових офіцерів та екс-військовослужбовців цих структур усе ок. Сидять по кабакам і їх ніхто не чіпає.

    Тому, моє переконання - що зараз вже немає сенсу влаштовувати оці всі переоформлення та таке інше. Бо по переоформленням Вас набагато швидше відслідкувати, ніж якщо спокійно собі не потрапляти на очі ТЦК в Україні, або взагалі знаходячись за межами України, що ніхто ні одним законом не забороняв!!! І заборонити не може, бо Конституція таких заборон не передбачає.

    І взагалі, знайомі фінансисти сказали, що якщо почнеться масовий, а не точковий фінансовий пресинг чоловіків, банківська та фінансова система України просто впаде і її вже ніякі кредити МВФ не зможуть реанімувати. Тобто я звісно не дуже високої думки про фаховий рівень діючих державних діячів, проте не самогубці ж вони, щоб своїми ж законами - знищувати останнє, що тримає країну на плаву.

    Підсумовуючи викладене, ніяких масових конфіскацій майна, блокування рахунків та ін. не буде і наразі бігти - оформлювати собі нові паспорти, вчиняти інші дії по переоформленню майна на дружин, мам, бабусь та таке інше - зайва трата часу, грошей і наражання себе на увагу відповідних органів.

    З повагою, адвокат Наталія Пономаренко

    Турчин Ярослав Олександрович
    16.7%

    ВІТАЮ ВАС, пане ОЛЕКСАНДРЕ! Дійсно, в рамках законопроекту № 10378 від 25.12.2023 пропонуються такі неконституційні зміни.

    https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43451

    Зокрема, у Законі України «Про правовий режим воєнного стану» пропонується доповнити статтю 20 окремими положеннями та додати статтю 20-1 такого змісту. Далі жирним текстом виділю норму, яку пропонують додати, а звичайним текстом курсивом норму, яка вже існує.

    Стаття 20. Правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану

    1. Правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та цього Закону.

    2. В умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені частиною другою статті 64 Конституції України.

    3. У процесі трудової діяльності осіб, щодо яких запроваджена трудова повинність, забезпечується дотримання таких стандартів, як мінімальна заробітна плата, мінімальний термін відпустки та час відпочинку між змінами, максимальний робочий час, врахування стану здоров’я особи тощо. На час залучення працюючої особи до виконання трудової повинності поза місцем її роботи за трудовим договором за нею після закінчення виконання таких робіт зберігається відповідне робоче місце (посада).

    4. У період дії воєнного стану громадяни України віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або зняті (виключені) з військового обліку, зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред’являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського.

    5. Вчинення консульських дій у закордонних дипломатичних установах України в умовах воєнного стану за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які є призовниками, військовозобов’язаними або резервістами, здійснюється за умови наявності у вказаних осіб військово-облікових документів.

    Дійсність військово-облікових документів перевіряється консульською посадовою особою закордонної дипломатичної установи України у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

    Положення абзацу першого цієї частини не застосовується у разі:

    • оформлення посвідчення особи на повернення в Україну;
    • вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства;
    • вчинення нотаріальних дій з питань оформлення спадщини;
    • вчинення дій за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном;
    • загрози життю та здоров’ю громадянина.

    6. В умовах воєнного стану оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон розміщеним за межами України відокремленим підрозділом (філією, представництвом) державного підприємства, що належить до сфери управління Державної міграційної служби, громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які є призовниками, військовозобов’язаними або резервістами, здійснюється за умови наявності у вказаних осіб військово-облікових документів.

    Дійсність військово-облікових документів перевіряється працівником відокремленого підрозділу у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

    Стаття 201. Тимчасові міри, які можуть бути запроваджені до громадян під час проведення мобілізації

    1. Військовозобов’язані та резервісти, які не виконали обов’язки визначені частиною третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за повідомленням керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки вносяться до Єдиного реєстру боржників та до них застосовуються наступні обмеження у вигляді:

    • заборони виїзду за кордон;
    • заборони на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном;
    • обмеження на право керування власним транспортним засобом та отримання посвідчення водія;
    • обмеження права на користування та розпорядження коштами та іншими цінностями;
    • відмови в укладенні кредитного договору, договору позики;
    • призупинення отримання пільг та послуг від держави.
    2. Тимчасові міри припиняються у разі виконанням військовозобов’язаним або резервістом обов’язків визначених частиною третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» шляхом надання керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки повідомлення щодо виключення військовозобов’язаного або резервіста з Єдиного реєстру боржників.

    ___

    Більшість адекватно мислячих нардепів навіть від "слуг", чітко заявляють, що подібні ініціативи - це узурпація влади та посягання на основи конституціЇ, а саме грубе і цинічне порушення вимог ст. 1, 3, 8, 13, 41 Конституції України.

    В такій редакції це прийняти ніхто не дасть. Звісно якщо не підголосують бандити із забороненої партії ОПЗЖ, які досі сидять у Раді та підголосовують Зеленському у потрібні моменти. Що також наводить на думку, що на Банковій сидить державний зрадник, який навмисне знищує народ України своєю непрофесійною, корупційною та у змові з об"єктивними зрадниками України.

    Крім того, яким чином вони планують це все реалізувати - це теж велике питання. ТЦК нададуть доступ до автоматизованого комплексу Державної виконавчої служби?! Маю значні сумніви, що Мін"юст це здійснить в найближчі роки. Навіть доступи до інших реєстрів в рамках Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов"язаних та резервістів - лише на словах реалізоване. А доступ до блокування майна відкриває "ящик пандори", бо це так на замовлення кожен бізнесмен може блокувати діяльність свого конкурента через занесений конверт ТЦКшному начальнику, який із задоволенням виконає будь-яке замовлення, не маючи жодної відповідальності за свої дії в цивільній площині.

    Ну окей. Прийняли вони цей законопроект, ТЦКшні начальники відклали усі справи та припинили сафарі на ухилянтів по вулицям і домвікам... поблокували пів країні рахунки і право на розпорядження майном... Конфіскація такого майна без суду і слідства всеодно не можлива. Лише заморозка. І що далі?! Від цього з"явиться якісна мотивована армія? - Ні. Від цього лише з"явиться НУЛЬ в бюджеті України, адже припиниться 60 % активності безготівкових розрахунків і повна тінізація економіки України. Крім того припускаю, що почастішають випадки відвертих терактів збоку доведених до розпчау чоловіків в бік будівель та керівників ТЦК. А ще можуть з"явитися думки щодо зміни державного ладу шляхом сприяння агресору. Чи спецслужби зможуть відмоніторити десятки мільйонів сімей, які позбавлені права на існування і у яких в голові можуть з"явитися різні думки, якщо вони вже психологічно не готові йти служити і помирати за цю владу? Це звична психологія. Не можна суспільству пружину тиснути постійно. Бо вона або поламається, або так вдаре, що мало не покажеться нікому.

    ТОМУ, на мій погляд, даний законопроект у наведеній редакції прийнятий не буде і не може бути прийнятий, бо це дійсно буде завершення державності України і перехід у статус "Гуляй Поле" з отаманом Махном, Зеленим та іншими діяками періоду визвольних змагань посля лютневої революції 1917 року.

    В будь-якому разі не радив би Вам покладатися 100 % на дружину у питаннях фінансів та майна. У багатьох клієнтів були і є досить негативні кейси з цього приводу. Якщо вже дуже хочете зняти з себе майно - напишіть дарчу на маму. В іншому випадку, по-перше немає ніяких гарантій збоку збереження майна - записаного на дружину, по-друге ніхто не знає які ще неконституційні ініціативи можуть прийняти ці об"єктивно не дуже психічно здорові люди, які дивним чином опинилися біля владного корита в Україні. Хто сказав, що завтра нас не проголосять Ізраїлем № 2 - з обов"язковою мобілізацією жінок? - Ніхто. Власне як ніхто не гарантує, що будуть блокувати майно і пов"язаним з "уклоністами" особам, дружинам, батькам, дітям... Після подібних ініціатив (у разі їх реалізації) - вже нічому не здивуєшся.

    В будь-якому разі пропоную дочекатися редакції, яка буде вже законом і тоді вирішувати ці питання. З прийняттям закону вікно можливостей одразу закрите не буде, адже його ще треба імплементувати на рівні підзаконних актів та технологічних процесів. Отже, у Вас буде до пів року для цього.

    Аналогічної до моєї думки притримуються і інші фахівці у галузі права. Ось наприклад завжди рекомендую канал та інформацію від адвоката Ростислава Кравця (м. Київ). Завжди відверто і без страху про питання неконституційних дій влади у питаннях мобілізації.

    Тож не робіть необдуманих вчинків. Ризики втратити майно переоформлене на дружину - набагато більші, ніж від протиправної діяльності влади чи ТЦК.

    З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    16.4%

    Вітаю Вас, Олександре!

    Можливо хтось розбиравсь в законі, і може допомогти на випадок якщо його приймуть без змін, як краще зберегти його при можливому блокуванні, і при цьому не втратити взагалі, якщо дружина захоче розвестись чи ще щось в тому плані.

    Завтра, судячи з усього, будуть голосувати у першому читанні за законопроєкт № 10378. Нагадую, що це НЕ означає, що законопроєкт приймуть завтра! Це означає, що його відправлять на доопрацювання до другого читання.

    Комітет з нацбезпеки пропонує врахувати ще деякі моменти, зокрема:

    надання відстрочки здобувачам освіти за умови її послідовного здобуття БЕЗ урахування спеціальності (фаху);

    надання відстрочки особам, зарахованим на навчання до інтернатури;

    надання відстрочки від мобілізації для науковців та викладачів за умови що вони працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки (а не на повну ставку, як було в урядовому);

    виключити повістки через електронну пошту (ПОВНИЙ МАРАЗМ)

    запровадити підставу для звільнення з військової служби військовослужбовців, родичі яких загинули під час участі в АТО;

    скоротити терміни звільнення строковиків.

    виключення норми щодо блокування рахунків, арешт майна і так далі.

    Станом на зараз законопроєкт 10378 передбачає доповнення Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" наступною статтею:

    Стаття 20-1 Тимчасові міри, які можуть бути запроваджені до громадян під час проведення мобілізації

    1. Військовозобов’язані та резервісти, які не виконали обов’язки визначені частиною третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за повідомленням керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки вносяться до Єдиного реєстру боржників та до них застосовуються наступні обмеження у вигляді:

    заборони виїзду за кордон;

    заборони на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном;

    обмеження на право керування власним транспортним засобом та отримання посвідчення водія;

    обмеження права на користування та розпорядження коштами та іншими цінностями;

    відмови в укладенні кредитного договору, договору позики;

    призупинення отримання пільг та послуг від держави.

    2. Тимчасові міри припиняються у разі виконанням військовозобов’язаним або резервістом обов’язків визначених частиною третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» шляхом надання керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки повідомлення щодо виключення військовозобов’язаного або резервіста з Єдиного реєстру боржників.

    Як Ви бачите, наразі мова про накладення арешту на власність не передбачено і я переконаний, що цього не буде ні при яких умовах. Тому не раджу займатися цими справами прямо зараз.

    Завтра чекаємо можливе прийняття законопроєкту в першомк читанні, далі - друге і місяць на набрання чинності. Часу більш ніж достатньо, а тому не раджу робити необдуманих кроків. Головне - тримати руку на пульсі. Якщо щось піде не так, Ви все встигнете зробити.

    Успіхів. З повагою.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024