Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день! Я досить тривалий час займаюсь інвестиціями на фондовому ринку, зокрема через Interactivebrokers. У мене я ряд замовників, які хотіли б, щоб я керував їх портфелями у цього брокера. В Interactivebrokers я можу відкрити рахунок консультанта по інвестиціям і тоді мої клієнти можуть приєднати свої рахунки до цього рахунка консультанта. В такому випадку я матиму змогу керувати їх портфелями (проводити угоди, виставляти ордери і т.д.), але фактично всі активи будуть знаходитись на рахунках клієнтів. Яке правове врегулювання такого управління портфелями в Україні? Чи повинен я отримувати ліцензію і яку? Чи потрібно реєструвати КУА?
Зараз просто як ФОП надаю консультації як Інформаційні послуги
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (6)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, нажаль в Україні така практика не є поширеною ЗУ про ціні папери та фондовий ринок втратив свою чинність.
Для вашої діяльності треба керуватися цим законом. Ознайомтесь за посиланням.
. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3480-15#n2501
Цей закон я бачив, я по ньому не розумію як трактується і регулюється описана мною ситуація
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеВаша ситуації регулюється умовами торгівельної площадки.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеПрацюйте, як ФОП ліцензію вам отримувати не потрібно
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Віталію!
А що саме Вас бентежить в даній ситуації?
Ваш статус не змінюється, Ви як надавали консультативні послуги та отримували за це відповідний дохід, так і продовжите цим займатись й надалі.
Ви ж не є брокером, аби отримувати ліцензію. У Вашому випадку брокером виступає Interactivebrokers. Ви ж, в свою чергу є консультантом.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеВІТАЮ ВАС, пане ВІТАЛІЮ!
Формально Ви дійсно є консультантом і не підпадаєте під визначення брокера, а тому жодної ліцензії не треба.
Ви просто надаєте консультаційні послуги. Так би мовити як працівник у інвестора, але не у порядку трудових відносин, а як незалежний приватний підприємець, що закон не забороняє.
Ви навіть могли б працювати без ФОП, але тоді податки фізичної особи більші, тому дійсно Ви правильно робите, використовуючи відповідний правовий режим спрощеного оподаткування ФОП.
Ваша діяльність підпадає під КВЕД 70.22. Консультування з питань комерційної діяльності й керування
Проте, дуже багато в чому для цілей оподаткування Вашої діяльності має значення як Ви отримуєте винагороду за свою діяльність. Тобто у Вас має бути з клієнтами - договір, акти виконаних робіт, рахунки на оплату Ваших послуг або інши форми взаємодії.
Як правило ФОПів не перевіряє податкова, але без первинної документації в майбутньому ФОП Ви не зможете закрити і перевірку не пройдете.
В іншому жодних проблем не бачу.
Також маю надію, що Ви дотримуєтесь порядку приймання платежів ФОП лише на свій банківський рахунок ФОП, а не на картку фіз.особи.
Якщо ні, то Ви можете таким чином порушити правила проведення розрахунково-касових операцій в Україні щодо обов"язку використання РРО / ПРРО.
В той же час, вважаю, що Ви фактично здійснюєте довірче управління майном.
І цей момент за бажання можна урегулювати шляхом укладення договору.
Відповідно до статті 1029 ЦК України за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача).
Договір управління майном може засвідчувати виникнення в управителя права довірчої власності на отримане в управління майно.Законом чи договором управління майном можуть бути передбачені обмеження права довірчої власності управителя.
Предметом договору управління майном можуть бути:
В управління може передаватися майно, яке перебуває у приватній, державній або комунальній власності. Також можна передати майно, що перебуває у заставі (частина перша статті 1039 ЦК України).
Не можуть бути предметом договору управління майном грошові кошти, крім випадків, коли право здійснювати управління грошовими коштами прямо встановлено законом.
Майно, передане в управління, має бути відокремлене від іншого майна установника управління та від майна управителя. Майно, передане в управління, має обліковуватися в управителя на окремому балансі, і щодо нього ведеться окремий облік. Розрахунки, пов'язані з управлінням майном, здійснюються на окремому банківському рахунку. Майно, набуте управителем у результаті управління майном, включається до складу отриманого в управління майна.
Договір управління майном укладається в письмовій формі.
Договір управління нерухомим майном підлягає нотаріальному посвідченню. Інші договори - ні.
Істотними умовами договору управління майном є:
Строк управління майном встановлюється у договорі управління майном. Якщо сторони не визначили строку договору управління майном, він вважається укладеним на п'ять років. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну договору управління майном після закінчення його строку договір вважається продовженим на такий самий строк і на таких самих умовах.
Варто звернути увагу, що управитель може доручити іншій особі (замісникові) вчинити від його імені дії, необхідні для управління майном, якщо це передбачено договором управління майном або цього вимагають інтереси установника управління або вигодонабувача у разі неможливості отримати в розумний строк відповідні вказівки установника управління. Управитель відповідає за дії обраного ним замісника, як за свої власні.
Управитель має право на плату, встановлену договором, а також на відшкодування необхідних витрат, зроблених ним у зв'язку з управлінням майном. Управитель майном, якщо це передбачено законом або укладеним відповідно до нього договором, має право відраховувати належні йому грошові суми безпосередньо з доходів від використання майна, переданого в управління.
Сторонами договору управління майном є установник управління та управитель, а в передбачених договором випадках вигодонабувач.
Установником управління є власник майна (частина перша статті 1032 ЦК України).
Не може виступати установником особа, якій майно належить на іншому правовому титулі, ніж право власності.
Проте, законодавством визначено деякі особливі обставини, коли установником управління може бути:
У випадках, встановлених законом, установником управління може бути Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Управителем може бути виключно суб’єкт підприємницької діяльності (частина перша статті 1033 ЦК України).
Управління майном здійснюють фінансові-кредитні установи, емітенти цінних паперів щодо своїх власних паперів, підприємницькі організації - професійні учасники ринку цінних паперів, індивідуальні підприємці тощо.
Серед особливостей управителя можна назвати такі (статті 1033 ЦК України):
Вигодонабувач – це особа, указана в договорі установником управління, яка має право набувати вигоду від майна, переданого в управління (частина друга статті 1034 ЦК України). Управитель має право, визначити договором іншу особу, яка отримуватиме вигоду від процесу управління майном. Така особа не бере участі в договорі, але має власну заінтересованість від процесу використання предмета договору. Вигодонабувачами можуть бути фізособи, юрособи, фізособи-підприємці, держава тощо.
Управитель управляє майном відповідно до умов договору. Управитель може відчужувати майно, передане в управління, укладати щодо нього договір застави лише за згодою установника управління.
Управитель має право вимагати усунення будь-яких порушень його прав на майно, передане в управління, відповідно до статті 396 ЦК України.
Управитель управляє майном особисто, крім випадків, встановлених статтею 1041 ЦК України. Управитель, вчиняючи фактичні та юридичні дії, пов'язані з управлінням майном, зобов'язаний повідомляти осіб, з якими він вчиняє правочини, про те, що він є управителем, а не власником майна. У правочинах щодо майна, переданого в управління, які вчиняються у письмовій формі, вказується про те, що вони вчинені управителем. У разі відсутності такої вказівки управитель зобов'язується перед третіми особами особисто.
Крім того, майно, що є предметом договору застави, може бути передане в управління. Установник управління зобов'язаний попередити управителя про те, що майно, яке передається в управління, є предметом договору застави. Якщо установник управління не попередив управителя і сам управитель не знав і не міг знати про те, що майно, яке передане в управління, є предметом договору застави, управитель має право вимагати розірвання договору та виплати належної йому за договором плати відповідно до строку управління цим майном.
Звернення стягнення на майно, передане в управління, за вимогою кредитора установника управління не допускається, крім випадку визнання установника управління банкрутом або звернення стягнення за вимогою заставодержателя на майно, що є предметом договору застави. У разі визнання установника управління банкрутом договір управління цим майном припиняється і воно включається до ліквідаційної маси.
Відповідальність управителяУправитель, який не виявив при управлінні майном належної турботливості про інтереси установника управління або вигодонабувача, зобов'язаний відшкодувати установникові управління завдані збитки, а вигодонабувачеві - упущену вигоду.
Управитель відповідає за завдані збитки, якщо не доведе, що вони виникли внаслідок непереборної сили, винних дій установника управління або вигодонабувача.
Управитель несе субсидіарну відповідальність за боргами, що виникли у зв'язку із здійсненням ним управління, якщо вартості майна, переданого в управління, недостатньо для задоволення вимог кредиторів.
Субсидіарна відповідальність управителя, встановлена частиною другою статті 1043 ЦК України, настає також у разі вчинення правочинів з перевищенням наданих йому повноважень або встановлених обмежень, за умови, що треті особи, які беруть участь у правочині, доведуть, що вони не знали і не могли знати про перевищення управителем повноважень або встановлених обмежень. У цьому разі установник управління може вимагати від управителя відшкодування завданих ним збитків.
https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%94%D0%B...
ЗАМІСТЬ ДОГОВОРУ З КОЖНИМ, ВИ МОЖЕТЕ РОЗРОБИТИ ПУБЛІЧНИЙ ДОГОВІР (ОФЕРТУ) в якому прописати, що клієнти погоджуються з його стандартними умовами шляхом приєднання у спосіб надання Вам доступу до управління активами через рахунок у Interactivebrokers.
ЦЕ ВСЕ АКТУАЛЬНО ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ. Але передбачаю, що Вас більше цікавить інший аспект. Іноземний.
Якщо ви працюєте через Interactivebrokers , то там діють закони і правила країни реєстрації платформи.
Interactive Brokers LLC - зареєстрована у США, та Великобританії як Interactive Brokers (U.K.) Limited. Тобто у діяльності слід виходити і з цього та з правил платформи. Платформа також має філії в ряді країн світу - Індія, Японія, Канада, Австралія, Сінгапур, Угорщина, Ірландія, Гонконг (КНР).
Але все ж для підстраховки публічний договір можете розробити. Це виключить необхідність пояснювати нашим "не дуже прогресивним" податківцям, що таке брокерські послуги, що таке Interactivebrokers і чому Ви не можете надати договір з ними з цифровим підписом або у паперовому вигляді, а також іншу первинну фінансово-бухгалтерську документацію.
З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)