Начните консультацию с юристом онлайн
Уточнення до питання №117741 від 16 серпня 2024 року.
"Як запобігти скасуванню наукових посад у державному музеї"
Уточнення: Міністерство наполягає прибрати не людей, а саме наукові посади, тобто перевести наукових співробітників на ненаукові посади, не зважаючи на те що співробітники науковою діяльністю займаються, є публікації, гранти та захищені дисертації, та цим звітують щорічно. Заробітну платню цим працівникам виплачує університет зі спец. рахунку та наявність наукових посад у музеї керівнитство університету влаштовує.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (1)
Юрист, г. Киев, 6 лет опыта
Переведення "наукових посад" на "ненаукові" фактично є істотною зміною умов виробництва і праці, оскільки, по-перше, це впливатиме на розмір заробітної плати, по-друге, впливатиме на статус працівника закладу вищої освіти (внаслідок переведення статус зміниться з наукового або науково-педагогічного на педагогічного) і по-третє, це впливатиме на коло трудових обов'язків, а здійснення наукової діяльності фактично відбуватиметься на добровільних засадах.
Зміна виробництва і праці є прерогативою роботодавця. Проте, реалізації такої процедури є складним правовим процесом. Вона має, по-перше, відбуватися реально, по-друге, бути обумовлена певними вагомими обставинами (факторами), по-третє, відбуватися за згодою працівника і профспілки, членом якої він є (якщо він є членом профспілки), і по-четверте, працівника має бути повідомлено заздалегідь і запропоновано нове місце роботи (у разі відмови, то роботодавець може звільнити працівника). Зокрема, профспілка має здійснити контроль за тим, щоб така зміна справді була необхідною, витребувавши від роботодавця необхідні для цього документи. Від себе можу порекомендувати Всеукраїнську професійну спілку "СПІЛКА ЗАЛІЗНИЧНИКІВ УКРАЇНИ", яка здійснює активний громадський контроль за дотриманням трудових працівників у відносинах з їхніми роботодавцями, налічуюючи за собою низку виграних справ у національних судових органах. Тому,, можете звертатися за потреби і я надам контакти їхнього керівника.