Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Недвижимость, строительство, 06 сентября 2024, вопрос №118944 650₴

Чи можна забрати квартиру.

Доброго дня, чи можливо якось забрати квартиру, у батька. Якщо на нього багато судових справ. Розведений з мамой жодного разу не платив, аліменти. Але на аліменти не-хто не подавав. Мама покійна. ~40років підрят пє. Неде не працює. Записаний у свідоцтві про власність. Після померлої його мами. Має ще будинок у якому і проживає. А також як неодноразово вчиняв насильство над своїм сином(мною). Свідки є.
Я у квартирі почав робити ремонт вкладино було ~300тищ. грн.

Ответы юристов (8)

    Богун Сергій Павлович
    12.3%

    Доброго дня.

    Ні, не можна.

    Згідно ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

    Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

    Згідно ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі:

    1) відчуження власником свого майна;

    2) відмови власника від права власності;

    3) припинення права власності на майно, яке за законом не може належати цій особі;

    4) знищення майна;

    5) викупу пам'яток культурної спадщини;

    6) примусового відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону;

    8) звернення стягнення на майно за зобов'язаннями власника;

    9) реквізиції;

    10) конфіскації;

    11) припинення юридичної особи чи смерті власника;

    12) визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня, чи можливо якось забрати квартиру, у батька. Якщо на нього багато судових справ. Розведений з мамой жодного разу не платив, аліменти. Але на аліменти не-хто не подавав. Мама покійна. ~40років підрят пє. Неде не працює. Записаний у свідоцтві про власність. Після померлої його мами. Має ще будинок у якому і проживає. А також як неодноразово вчиняв насильство над своїм сином(мною). Свідки є.Я у квартирі почав робити ремонт вкладино було ~300тищ. грн.

    "Забрати", як Ви зазначили, на жаль, ніяк не можливо. Можливо домовитися з батьком про купівлю Вами даного будинку, дарування? Ви говорили з ним про це?

    У будь-якому випадку, аби будинок перейшов до Вашої власності, має бути його ВОЛЯ. Інакше - ніяк.

    З повагою!

    Айвазян Юрій Климентійович
    15.4%

    Доброго дня, Сергію!

    На жаль, забрати квартиру в батька в Вас не вийде, незважаючи на те, що він не приймав жодної участі у Вашому вихованні та утриманні. Якщо квартиру і заберуть, то тільки за борги й при тому вона все одно не стане Вашою власністю, а буде продана з аукціону.

    Ви матимете право на цю квартиру тільки за умови дарчої (договору купівлі-продажу) від батька за його життя або ж, у разі смерті останнього, як спадкоємець першої черги.

    Якщо Ваш батько має психічні захворювання у зв'язку із постійним вживанням алкогольних напоїв, то можна спробувати позбавити його дієздатності у судовому порядку та стати опікуном за рішенням суду. Проте, це також не наділяє Вас правом власності на квартиру, а тільки позбавляє батька права "розпоряджатись" нею самостійно, тобто продавати, дарувати тощо.

    Відповідно до статті 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

    Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

    Згідно зі ст.346 ЦК України право власності припиняється у разі:

    1) відчуження власником свого майна;

    2) відмови власника від права власності;

    3) припинення права власності на майно, яке за законом не може належати цій особі;

    4) знищення майна;

    5) викупу пам'яток культурної спадщини;

    6) примусового відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону;

    7) звернення стягнення на майно за зобов'язаннями власника;

    8) реквізиції;

    9) конфіскації;

    10) припинення юридичної особи чи смерті власника;

    11) визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    13.8%

    Вітаю Вас!

    Статтею 41 Конституції України та статтею 317 ЦК України визначено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

    Відповідно до Статті 312 ЦК України

    1. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

    2. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

    3. Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною другою статті 353 цього Кодексу.

    Якщо на батькові висить багато судових справ, то в майбутньому можуть накласти арешт на його майно, як захід забезпечення позову. Якщо квартира буде під арештом - її не можна бути продати або подарувати.

    Якщо батько ще не числиться в Реєстрі боржників https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors, то Вам потрібно спробувати домовитись з батьком, щоб він переоформив на Вас майно шляхом оформлення договору дарування або купівлі-продажу.

    Якщо батько застосовував до Вас фізичну силу - Ви можете притягнути його до кримінальної відповідальності, але це не змінить право власності на нерухомість.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович
    15.4%

    Вітаю!

    Засада недоторканності права власності передбачена статтею 41 Конституції України, згідно з якою право приватної власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

    АЛЕ, МОЖНА СПРОБУВАТИ ВИЛУЧИТИ КВАРТИРУ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ ЗА БОРГИ ПЕРЕД ВАМИ, А САМЕ:

    - СУМА, КОТРУ ВИ СПЛАЧУВАЛИ ЗА КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ (ЯКЩО ВИ ЦЕ РОБИЛИ);

    - СУМА, КОТРУ ВИ ВИТРАТИЛИ НА РЕМОНТ КВАРТИРИ (ЯКЩО РЕМОНТ ВИ УЗГОДЖУВАЛИ З БАТЬКОМ ТА Є ПІДТВЕРДЖУЮЧИ ДОКУМЕНТИ).

    Отже, одним із заходів примусового виконання рішень є звернення стягнення на майно боржника, яке полягає в його арешті (опису), вилученні та примусовій реалізації. Зауважу, що на будь-якому з етапів боржник може погасити заборгованість та закрити виконавче провадження без реалізації майна.

    У цьому випадку під поняттям "майно" боржника слід розуміти як окремі речі та їх сукупність, так і всі майнові права боржника, що на момент вчинення виконавчого провадження є у нього.

    Загальний порядок стягнення боргів простий:

    • подається позовна заява про стягнення коштів;

    • суд розглядає її та виносить рішення – (до прикладу) задовольняє;

    • рішення набирає законної сили та передається державному/приватному виконавцю для примусового виконання.

    Виконавець після отримання виконавчого документа:

    • відкриває виконавче провадження;

    • відправляє запити в банки й отримує інформацію про наявність коштів на рахунках боржника;

    • після отримання інформації здійснює списання коштів із рахунку боржника;

    • у разі відсутності коштів проводить пошук рухомого/нерухомого майна;

    • після знаходження майна проводить його оцінку та реалізує на прилюдних торгах.

    Звернення стягнення на житло боржника є крайньою потребою. Тобто, якщо неможливо стягнути суму боргу коштом заробітної плати та грошових коштів, наявних на банківських рахунках боржника, цінних паперів, автотранспортних засобів та іншої наявної у боржника техніки, нерухомого майна насамперед з нежилого фонду, та земельних ділянок.

    Проте практика відчуження житла є доволі поширеною: це нормальний, адекватний механізм виконання судових рішень. Якщо у вас немає коштів на сплату боргу – віддайте за них своє майно. Щоб житло не забрали, потрібно сплачувати борги. Отримані від реалізації кошти йдуть на погашення суми боргу, витрат під час виконання судового рішення, і після цього залишок перераховується боржнику.

    НА ТОРГАХ ВИКУПАЄТЕ КВАРТИРУ.

    АБО ДОМОВЛЯЄТЕСЯ З БАТЬКОМ ПРО ПЕРЕДАЧУ ВАМ КВАРТИРИ ЗА БОРГИ.

    Турчин Ярослав Олександрович
    15.4%

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, СЕРГІЮ!

    Щиро Вам співчуваю. Але як Ви собі уявляєте відбір квартири у її власника з мотивів того, що він колись щось робив і при цьому ніхто в момент заподіяння таких речей не звертався ні до поліції, ні до органів опіки, ні до суду.

    Якби Ви були зареєстровані у квартирі разом з померлою мамою і проживали з нею однією сім"єю, то можна було б стверджувати, що Ви вступили у право на спадщину по матері. Тоді, якщо ці квартири є спільним майном подружжя і не пройшли строки поділу майна (3 роки з моменту розлучення), то можна стверджувати, що Ви маєте право претендувати на спадщину за мамою.

    Тобто в залежності від того чи встав на спадщину батько або чи має він право на спадщину автоматично як особа, що проживала з нею однією сім"єю - це від 25 % до 50 % від усього спільно нажитого майна подружжя.

    Але скоріш за все строки давно пройшли і ніхто майно тоді не ділив.

    У такому разі Ви маєте право отримати квартиру лише

    1) Шляхом переконання батька, що квартиру заберуть за борги, тож хай відпише на Вас.

    2) Шляхом спадкування після смерті батька, якщо звісно його борги не будуть перевищувати вартість належного йому майна.

    Щодо ремонту, то все також не дуже райдужно. Фактично Ви проживаєте в чужій квартирі без правових підстав. Тобто. за усною домовленістю з власником (Вашим біологічним батьком).

    Відповідно до частини другої статті 776 ЦК України капітальний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймодавцем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом. Капітальний ремонт провадиться у строк, встановлений договором. Якщо строк не встановлений договором або ремонт викликаний невідкладною потребою, капітальний ремонт має бути проведений у розумний строк. Нормами статті 778 ЦК України передбачено. що наймач може поліпшити річ, яка є предметом договору найму, лише за згодою наймодавця. Якщо поліпшення можуть бути відокремлені від речі без її пошкодження, наймач має право на їх вилучення. Якщо поліпшення речі зроблено за згодою наймодавця, наймач має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок плати за найм речі. Якщо в результаті поліпшення, зробленого за згодою наймодавця, створена нова річ, наймач стає її співвласником. Частка наймача у праві власності відповідає вартості його витрат на поліпшення речі, якщо інше не встановлено договором або законом;

    Оскільки між Вами жодного договору не існувало, то успіх в суді по стягненню коштів за ремонт квартири буде залежати від наявності доказів понесення таких витрат та оцінки судом Вашого права на стягнення таких витрат, якщо представник Вашого батька заявить, що він Вас не просив проводити ремонт і Ви провели останній без його дозволу.

    Також статтею 156 Житлового кодексу України передбачено, що члени сім'ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням.

    За згодою власника будинку (квартири) член його сім'ї має право вселяти в займане ним жиле приміщення інших членів сім'ї. На вселення до батьків їх неповнолітніх дітей згоди власника не потрібно.

    Члени сім'ї власника будинку (квартири) зобов'язані дбайливо ставитися до жилого будинку (квартири). Повнолітні члени сім'ї власника зобов'язані брати участь у витратах по утриманню будинку (квартири) і придомової території та проведенню ремонту. Спори між власником та членами його сім'ї про розмір участі у витратах вирішуються в судовому порядку.

    Тож скоріш за все Ви нічого не зможете отримати без згоди на це батька. Завжди потрібно спочатку консультуватися з юристом, а потім вкладати гроші у юридично чуже майно.

    Вибачте.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Токмач Галина Миколаївна
    15.4%

    Добрий день!

    1) Доброго дня, чи можливо якось забрати квартиру, у батька. Якщо на нього багато судових справ. Записаний у свідоцтві про власність. - якщо при житті ваш батько не бажає дарувати Вам цю квартиру, то Ви як син можете її лише успадкувати (в разі його смерті). Однак, примусово забрати Ви не можете, так як це буде незаконно. Відповідно до ст.162 КУ України порушення недоторканості житла – це незаконне проникнення до житла чи до іншого володіння особи, незаконне проведення в них огляду чи обшуку, а так само незаконне виселення чи інші дії, що порушують недоторканність житла громадян.

    Незаконне проникнення до житла чи до іншого володіння особи, незаконне проведення в них огляду чи обшуку, а так само незаконне виселення чи інші дії, що порушують недоторканність житла громадян, - караються штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років. (ч1. ст. 162 Кримінального кодексу України)

    • незаконне виселення Відповідно до ч. З ст. 47 Конституції України ніхто не може бути при¬мусово позбавлений житла інакше, як на підставі закону за рішенням суду. Незаконне виселення має місце у разі, якщо воно здійснюється без законних підстав, тобто без судового рішення, яке набуло чинності. Незаконним слід також вважати виселення, що здійснене неуповноваженими на те особами.
    • незаконний обшук Незаконним вважається обшук, здійснюваний особами, які не мають на це права, або вчинений із порушенням Кримінально-процесуального кодек¬су України, тобто особами, що за певних умов мають на це право, але в цьо¬му випадку не були наділені необхідними повноваженнями (ст.234-236 Кримінального процесуального кодексу України).
    • інші дії (будь-яке інше вторгнення до житла проти волі осіб, які там проживають, за винятком випадків крайньої необхідності, як то: тимчасове використання житла без згоди його власника, з метою самовільного вселення до чужого житла інших осіб тощо.)

    Відповідно до статті 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

    Судовий захист права власності здійснюється шляхом розгля­ду справ за такими позовами:

    1. про визнання права власності на майно;
    2. про витребування майна з чужого незаконного володіння чи відшкодування його вартості;

    Відповідно до ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

    Збитками є:

    • втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
    • доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

    Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

    Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв'язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право.

    На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо).

    Відповідно до висновку Великої Палата Верховного Суду в постанові від 16 травня 2018 року у справі № 686/21962/15-ц (провадження № 14-16цс18) та Висновку Верховного суду в Постанові від 17.02.2021 року справа № 760/5686/17, провадження №61-3318св19, Положення ст.625 Цивільного кодексу України (нарахування 3 % річних та інфляційних втрат) застосовуються до зобов’язань щодо відшкодування шкоди.

    Успіхів!

    Корнійчук Євген Іванович
    12.3%

    Доброго дня, нажаль квартиру так просто не забрати. Він повинен її сам вам подарувати. Або залишити вам її у спадок.

    Але, якщо батько займається насильством у сім'ї можна отримати припис на кривдника.

    Процедура винесення термінового заборонного припису стосовно кривдникаПідстава винесення припису

    Припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівника уповноваженого підрозділу поліції за результатами оцінки ризиків, у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.

    Під час вирішення питання про винесення припису пріоритет надається безпеці постраждалої особи.

    Заходи заборонного припису

    Припис може містити такі заходи:

    • зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;

    Зазначена вимога поширюється також на місце спільного проживання (перебування) постраждалої особи та кривдника незалежно від їхніх майнових прав на відповідне житлове приміщення.

    • заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
    • заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

    Працівники уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України можуть у встановленому законом порядку застосовувати поліцейські заходи примусу для виселення з житлового приміщення кривдника, якщо терміновий заборонний припис передбачає зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, а кривдник відмовляється добровільно його залишити.

    Кривдник, стосовно якого винесено припис, згідно з яким він повинен залишити місце спільного проживання (перебування) з постраждалою особою, зобов’язаний повідомити про місце свого тимчасового перебування уповноважений підрозділ поліції за місцем учинення домашнього насильства.

    Повідомлення кривдника до уповноваженого підрозділу поліції про місце свого тимчасового перебування фіксується в журналі реєстрації повідомлень про місце тимчасового перебування кривдника, якому винесено терміновий заборонний припис стосовно кривдника (додаток 3). Припис не може містити заходів, передбачених п. 1 і 2 ч. 2 ст. 25 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", якщо кривдником є особа, яка на день винесення припису не досягла вісімнадцятирічного віку та має спільне місце проживання (перебування) з постраждалою особою.

    При винесенні припису працівник уповноваженого підрозділу поліції отримує пояснення від кривдника, постраждалої особи (її представника), свідка(ів) (у разі наявності).Терміновий заборонний припис стосовно кривдника (додаток 1) складається на бланку, виготовленому друкарським способом згідно з технічним описом бланка термінового заборонного припису стосовно кривдника (додаток 2), на якому проставлено відповідні серію та номер. Усі реквізити припису заповнюються державною мовою, розбірливим почерком, чорнилом чорного або синього кольору.

    У разі якщо особа, щодо якої виноситься припис, не володіє українською мовою, припис складається за участю перекладача.

    Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до припису, а також унесення додаткових записів після того, як припис підписано постраждалою особою (її представником), свідком(ами) (за наявності) та кривдником.

    У разі допущення порушень при оформленні припису його заповнений бланк вважається зіпсованим. Припис складається в одному примірнику з утворенням двох копій через самокопіювальний папір. Оригінал припису вручається кривднику під підпис, перша копія - постраждалій особі або її представнику, друга копія залишається упрацівника уповноваженого підрозділу поліції.

    Припис підписується працівником уповноваженого підрозділу поліції, який його виніс, постраждалою особою (її представником) і кривдником власноруч на оригіналі та кожній з копій. У разі відмови кривдника підписати припис працівник уповноваженого підрозділу поліції у рядку «Кривдник від підпису відмовився в присутності» ставить власний підпис та пропонує підписати постраждалій особі (її представникові) та свідку(ам) (у разі наявності).

    Особа, стосовно якої винесено припис, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту припису та пояснення по суті правопорушення, а також викласти мотиви своєї відмови підписати його, які додаються до копії припису працівника уповноваженого підрозділу поліції.

    Якщо домашнє насильство вчинено кількома особами, працівник уповноваженого підрозділу поліції виносить припис стосовно кожного кривдника окремо.

    Якщо від домашнього насильства постраждало декілька осіб, працівник уповноваженого підрозділу поліції виносить припис кривднику щодо кожної постраждалої особи.

    Строк дії термінового заборонного припису

    Припис виноситься строком до 10 діб.

    Дія припису припиняється в разі застосування до кривдника судом адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту або обрання щодо нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України