Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Банковское право, 15 ноября 2024, вопрос №122815 340₴

Як повернути кошти, які були переказані без моєї згоди ?

Доброго дня! З мого рахунку на Бінанс було здійснено декілька офчейн-переказів на чужий рахунок, без мого дозволу. Дізналась через смс на пошті. Ніякої згоди на дані перекази здійснено не було, тільки приходило смс, уже коли оплата була проведена. Загальна сума 4600 $ за декілька переказів у різний час, спочатку були мінімальні суми від 50 $ і останній переказ на суму 2000 $, що і стало помітним. Провіривши наявність активних сеансів, доступ був тільки у мене. На почті також не було ніяких признаків взлому. Всі перекази були здійснені на один рахунок. В підтримці сказали, що можливо це могла бути ситуація ( дружнього шахрайства ), але я впевнена, що ніхто з друзів, родичів і тд не міг мати доступ до моїх даних, тому що вони навіть не знають про цей рахунок. Що робити і як повернути кошти ?

Ответы юристов (5)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олена!

    Дружнє шахрайство, також відоме як шахрайство відкликання платежу, не таке дружнє, як випливає з назви. Це трапляється, коли клієнти купують щось у компанії та звертаються до емітентів своїх кредитних карток, щоб оскаржити стягнення. Вони стверджуватимуть, що не отримували продукт або що це не була неавторизована транзакція.

    Шахрайство із захопленням облікового запису – це тип викрадення особистих даних, який може статися, якщо хтось отримає неавторизований доступ до ваших бізнес-акаунтів, наприклад облікових даних для входу на вашу платформу електронної комерції. Увійшовши в систему, шахраї можуть побачити вашу особисту інформацію та затримати ваші облікові записи з метою отримання викупу та відмовитися від доступу, лише коли вони отримають плату.

    Крадіжка особистих даних відбувається, коли шахрай використовує особисті дані іншої особи — чи то її ім’я, адресу електронної пошти. або онлайн-рахунки — для здійснення шахрайських транзакцій. Шахраї можуть отримати доступ до цих даних через витік даних або фішингові атаки. Іноді деталі продаються в темній мережі, щоб їх купили шахраї.

    Вам відомо на рахунок кої банківської установи був здійснений переказ коштів?

    Перше, що Вам потрібно зробити - це подати заяву до поліції про скоєння злочину.

    Відповідно до статті 190 ККУ. Шахрайство.

    1. Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) -

    карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк.

    2. Шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, -

    карається штрафом від трьох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

    3. Шахрайство, вчинене в умовах воєнного чи надзвичайного стану, що завдало значної шкоди потерпілому, -

    карається штрафом від чотирьох тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

    4. Шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, -

    карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

    5. Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, -

    карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

    Стаття 25 Кримінального процесуального кодексу України покладає обов'язок на прокурора і слідчого починати досудове розслідування у разі виявлення ознак злочину. Крім цього, статтею 214 КПК позначений термін, протягом якого після прийняття заяви або отримання повідомлення про скоєння злочину, прокурор або слідчий повинні внести інформацію про такий злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань (Реєстр) - і дорівнює він 24 години. Правила та порядок ведення такого Реєстру можна подивитися в Наказі Генеральної прокуратури від 06.04.2016 №139 "Про затвердження Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань". А після цього, протягом ще 24 годин, вищевказані особи зобов'язані почати розслідування.

    Особливі вимоги до її написання не передбачені законодавством. Але, не дивлячись на це, в ній важливо описати всі відомі факти і обгрунтувати наявність ознак злочину (так як на її підставі і відомостях, що в ній зазначені, буде вноситися інформація про злочин і до Реєстру) Тому, необхідно вказати наступні дані:

    • назва органу до якого ви звертаєтеся;
    • прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника, номер телефону (можна подати і анонімну заява в поліцію у разі коли така особа боїться, що її можуть переслідувати або ж людина з інших причин не хоче щоб поліція знала про її особисті дані (бажано обґрунтувати чому особа не хоче вказати своє ПІБ); в разі анонімного повідомлення про злочин, поліція зобов'язана перевірити інформацію і за наявності ознак злочину почати досудове розслідування протягом 24 годин з моменту отримання такого повідомлення);
    • короткий виклад і опис подій і обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення (наприклад, якщо подаєте заяву в поліцію про загрозу життю і здоров'ю, то потрібно описати як саме загрожують, хто може загрожувати, в зв'язку з чим, в яких діях це проявляється, як довго існує загроза і тд);
    • попередня правова кваліфікація кримінального злочину із зазначенням статті (частини статті) УКУ;
    • докази, що підтверджують викладені в заяві обставини (якщо такі є; ними можуть бути, наприклад, фото з місця злочину або інші);
    • дата і підпис.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Відверто кажучи ситуація виглядає досить складною, адже це може бути як шахраство зі сторони Binance або несанкціонований доступ третіх осіб, або дружнє шахрайство. На жаль, в нашій державі нині не все так «гладко» з правовим захистом інвестицій у криптовалюти.

    Гаманець на створеному обліковому записі в Binance — є кастодіальним. Це означає, що Binance зберігає та управляє приватними ключами від імені власника рахунку. Іншими словами, платформа має повний контроль над вашою криптовалютою. https://academy.binance.com/uk/articles/custodial-...

    Відповідно у разі, якщо Binance збанкрутує або стане об’єктом хакерської атаки існує велика ймовірність втрати усієї криптовалюти на рахунку.

    З іншої сторони, за звичайних обставин, користувачі не ризикують втратити свої приватні ключі або фрази відновлення, оскільки платформа має доступ до них. Більше того, обліковий запис завжди можливо буде відновити, навіть якщо пароль було втрачено.

    Важливо пам’ятати, що діяльність, пов’язана з операціями купівлі, продажу, обміну та конвертації у криптовалюту, несе велику кількість інших технічних, правових та безпекових ризиків.

    У Вашій ситуації потрібно поступити наступним чином:

    1. Повторно зверніться до підтримки Binance та вимагайте детального розслідування, надаючи всю відому інформацію:

    • Скріншоти транзакцій.
    • Докази того, що доступ до вашого облікового запису був лише у вас (наприклад, історія активних сесій).
    • Підтвердження, що електронна пошта не була зламана (наприклад, відсутність сторонніх входів).
    • Наголосіть, що Ви підозрюєте несанкціоноване втручання і хочете повного розслідування, а також перевірки отримувача коштів.

    2. Перевірте безпеку свого облікового запису

    • Змініть паролі для Binance та електронної пошти.
    • Увімкніть двофакторну автентифікацію (2FA) (якщо вона ще не увімкнена). Використовуйте апаратні засоби або додаток, як Google Authenticator, а не SMS.
    • Перевірте, чи не були встановлені сторонні API-ключі в налаштуваннях Binance.

    3. Якщо підтримка згадала про "дружнє шахрайство", це означає, що доступ міг бути отриманий кимось із Вашого близького оточення. Проаналізуйте, чи могли Ваші дані (логін, пароль) бути ненавмисно передані або десь збережені, до яких мала доступ третя особа. Перевірте всі пристрої, з яких ви входили в обліковий запис Binance, на наявність вірусів чи шкідливих програм.

    4. Напишіть офіційну заяву про шахрайство до кіберполіції https://ticket.cyberpolice.gov.ua/. Зазначте всі транзакції, їх дати, суми і адресу отримувача. Якщо поліція схвалить вашу заяву, вона може звернутися до Binance з офіційним запитом про розкриття даних отримувача коштів. https://www.binance.com/uk-UA/support/law-enforcem...

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня! З мого рахунку на Бінанс було здійснено декілька офчейн-переказів на чужий рахунок, без мого дозволу. Дізналась через смс на пошті. Ніякої згоди на дані перекази здійснено не було, тільки приходило смс, уже коли оплата була проведена. Загальна сума 4600 $ за декілька переказів у різний час, спочатку були мінімальні суми від 50 $ і останній переказ на суму 2000 $, що і стало помітним. Провіривши наявність активних сеансів, доступ був тільки у мене. На почті також не було ніяких признаків взлому. Всі перекази були здійснені на один рахунок. В підтримці сказали, що можливо це могла бути ситуація ( дружнього шахрайства ), але я впевнена, що ніхто з друзів, родичів і тд не міг мати доступ до моїх даних, тому що вони навіть не знають про цей рахунок. Що робити і як повернути кошти ?

    На жаль, але складна ситуація.

    Це шахраї. Раджу звернутися із відповідною заявою до правоохоронних органів.

    Стаття 190. Шахрайство

    1. Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) -

    карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк.

    2. Шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, -

    карається штрафом від трьох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

    3. Шахрайство, вчинене в умовах воєнного чи надзвичайного стану, що завдало значної шкоди потерпілому, -

    карається штрафом від чотирьох тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

    4. Шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, -

    карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

    5. Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, -

    карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

    https://cyberpolice.gov.ua/contacts/

    З повагою!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    У Вас досить складна ситуація і єдиний варіант повернути кошти - це звернення до правохоронних органів.

    В Вашій ситуації наявні класичні шахрайські дії кваліфікація яких визначена в статті 190 Кримінального кодексу України - заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство).

    У диспозиції частини 1 статті 190 Кримінального кодексу України шахрайство визначено як заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману або зловживання довірою.

    Згідно законодавства, якщо особі стало відомо про вчинене кримінальне правопорушення, або ж вона стала свідком вчиненого кримінального правопорушення, або потерпілою, особа маєте право написати письмову заяву про вчинене кримінальне правопорушення до найближчого відділення Національної поліції України незалежно від місця і часу їх учинення. Прийняття заяв (повідомлень) заявника здійснює цілодобово, безперервно та невідкладно орган (підрозділ) поліції, до якого надійшла така інформація.

    Під час особистого звернення заявника до органу (підрозділу) поліції із письмовою заявою уповноважена службова особа органу (підрозділу) поліції її приймає і реєструє в інформаційно-телекомунікаційної системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (ІТС ІПНП) або журналі єдиного обліку (ЄО) заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, а також оформлює та видає заявникові талон-повідомлення єдиного обліку про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію (пункт 4 розділу II Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події).

    Датою подання заяви (повідомлення) до органу (підрозділу) поліції вважається дата реєстрації такої заяви (повідомлення) в ІТС ІПНП (журналі ЄО).

    Особа, яка подає заяву чи повідомляє про кримінальне правопорушення, під підпис попереджається про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, передбачену статтею 383 Кримінального кодексу України, крім випадків надходження заяви або повідомлення поштою чи зв’язком іншого виду (пункт 2 розділу II Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події).

    Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

    Згідно з ч. 1 ст. 216 КПК України слідчі органів Національної поліції України здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, крім тих, які віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, Ваша ситуація — це типовий випадок шахрайства, і повернення коштів залежить від ряду дій, які потрібно здійснити швидко й грамотно. Розглянемо покрокові рекомендації:


    1. Звернення до підтримки Binance

    Підтримка Binance є першим пунктом контакту. Ось що потрібно зробити:

    • Відкрийте запит до підтримки Binance через розділ "Support" у вашому акаунті.
    • У запиті вкажіть:
      • Список транзакцій, які ви не здійснювали.
      • Докази, що доступ до акаунту був тільки у вас (наприклад, скриншоти активних сесій).
      • Опис проблеми та чітке заперечення "дружнього шахрайства".
    • Попросіть Binance заблокувати рахунок отримувача коштів для подальшого розслідування.
    Що робить Binance у таких випадках?
    • Binance проводить внутрішнє розслідування.
    • Якщо виявляється, що перекази були несанкціонованими, є шанс заблокувати кошти на рахунку отримувача.

    2. Перевірка безпеки акаунту
    1. Змініть пароль. Оберіть унікальний і складний пароль для вашого облікового запису.
    2. Перевірте активні сесії. Завершіть усі активні сесії, окрім вашої.
    3. Двохфакторна аутентифікація (2FA): Увімкніть 2FA за допомогою Google Authenticator чи SMS, якщо це ще не зроблено.

    3. Звернення до поліції
    1. Подайте заяву до кіберполіції України або відповідного правоохоронного органу у вашій країні. У заяві вкажіть:
      • Дані транзакцій.
      • Скріншоти переписки з Binance.
      • Інші деталі (наприклад, підозрілу активність).
    2. Поліція може направити запит до Binance для отримання інформації про рахунок отримувача коштів. Це може допомогти у розслідуванні.

    4. Додаткові кроки для пошуку коштів
    • Зверніться до інших регуляторних органів. Якщо Binance не реагує або кошти були переказані далі, можна подати скаргу до Міжнародної організації з боротьби з кіберзлочинністю (IC3) або подібних установ.
    • Моніторинг адреси отримувача. За допомогою публічного блокчейн-сканера (наприклад, Etherscan чи BscScan), ви можете відстежити подальші рухи коштів. Якщо вони ще не переведені далі, шанс на повернення вищий.

    5. Юридична підтримка

    Якщо сума значна (4600 $), варто звернутися до юриста, який спеціалізується на фінансових або кіберсправах. Юрист може:

    • Допомогти грамотно скласти звернення до Binance і поліції.
    • Представляти ваші інтереси, якщо справа потрапить до суду.

    6. Як уникнути подібних ситуацій у майбутньому?
    1. Посилення безпеки акаунтів:
      • Використовуйте складні паролі.
      • Увімкніть 2FA.
      • Уникайте збереження паролів у браузері.
    2. Перевірка підозрілих листів.
      • Не відкривайте листи чи повідомлення від невідомих відправників.
    3. Регулярний моніторинг транзакцій.
      • Слідкуйте за рухом коштів і швидко реагуйте на підозрілі операції.

    Висновок

    Ваші дії повинні бути спрямовані на:

    1. Блокування рахунку отримувача коштів через Binance.
    2. Проведення розслідування (як Binance, так і поліцією).
    3. Залучення юриста для збільшення шансів на повернення коштів.

    Маю всі необхідні знання та навички для вирішення вашого питання!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA