Задайте вопрос юристу

897 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Защита прав потребителей, 06 февраля 2025, вопрос №126848 350₴

Перерахунок показників електролічильника. Чи є законною вимога ОблЕнерго?

Вітаю!
На запит до ПАТ «Запоріжжяоблєнерго» на перерахунок показників електролічильника надійшла наступна відповідь:
Відповідно до пункту 2.1.2. ПРРЕЕ, не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки приєднання електроустановки споживача за відсутності з даним споживачем діючого договору про надання послуг з передачі/розподілу електричної енергії у письмовій формі або формі приєднання до публічного договору відповідно до вимог цих прав.
За адрусою….особистий рахунок зареєстровано на іншу особу, яка не значиться в звернені.
Для розгляду вашого звернення та згідно ст. 10 Закону України про звернення громадян, просимо вас надати документи на право власності , що підтверджують ваше пряме або будь-яке відношення до вищезазначеної адреси, або копію довіреності, виданої в установленому порядку.
Чи є законною дана вимога, якщо, особа котра направила цей запит, прописана за даною адресою та сплачує рахунки за електроенергію, але не має договору з Облєнерго (особистий рахунок зареєстровано на іншу особу, родича).

Ответы юристов (9)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, так все в принципі вірно. Додайте до звернення довідку про ваше місце реєстрації. Но скоріше за все і такому випадку вам відмовлять. Треба надіслати запит від власника майна. Або зробіть нотаріально завірену довіреність від нього на подачу звернення (запиту)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Так, вимога є законною. ПАТ «Запоріжжяобленерго» посилається на ПРРЕЕ (Правила роздрібного ринку електричної енергії), які встановлюють, що право на звернення з питань, пов’язаних із постачанням електроенергії, має особа, яка є стороною договору або має належним чином оформлені права на об’єкт.

    Ви в свою чергу просите обленерго повідомити конфіденційну інформацію щодо третьої особи. Згідно статті 10 ЗУ "Про звернення громадян" не допускається розголошення одержаних із звернень відомостей про особисте життя громадян без їх згоди чи відомостей, що становлять державну або іншу таємницю, яка охороняється законом, та іншої інформації, якщо це ущемлює права і законні інтереси громадян. Не допускається з'ясування даних про особу громадянина, які не стосуються звернення. На прохання громадянина, висловлене в усній формі або зазначене в тексті звернення, не підлягає розголошенню його прізвище, місце проживання та роботи.

    Постачання електроенергії здійснюється на підставі договору. Якщо Ви не укладали договір і рахунок оформлений на іншу людину (навіть якщо це родич), то Обленерго не зобов’язане розглядати звернення від сторонньої особи.

    Реєстрація місця проживання не дає автоматичного права керувати особовим рахунком чи вимагати змін у нарахуваннях за електроенергію.

    Оператор системи розподілу (ОСР) працює із власником договору або особою, яка має підтверджені права на об’єкт (власність, оренда, довіреність тощо).

    Якщо договір укладено з Вашим родичем, то саме він повинен подавати запит до обленерго.

    Існують такі шляхи вирішення даної ситуації:

    • Надайте документи, що підтверджують право власності на нерухомість (якщо Ви є співвласником).
    • Оформіть договір на себе — якщо Ви постійно проживаєте за адресою і сплачуєте рахунки, варто звернутися до Обленерго та переоформити особовий рахунок.
    • Отримайте нотаріальну довіреність від власника рахунку — тоді запит буде розглянуто.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    50%

    Доброго дня, Іване!

    Дана вимога є правомірною.

    Отже, якщо у власника нерухомості не має можливості звернутись до ПАТ «Запоріжжяоблєнерго» із відповідною заявою, то останній повинен оформити на Ваше ім'я довіреність. Після того, Ви без проблем зможете подати заяву на перерахунок.

    Згідно статті 10 Закону України "Про звернення громадян":

    "Не допускається розголошення одержаних із звернень відомостей про особисте життя громадян без їх згоди чи відомостей, що становлять державну або іншу таємницю, яка охороняється законом, та іншої інформації, якщо це ущемлює права і законні інтереси громадян. Не допускається з'ясування даних про особу громадянина, які не стосуються звернення. На прохання громадянина, висловлене в усній формі або зазначене в тексті звернення, не підлягає розголошенню його прізвище, місце проживання та роботи.

    Ця заборона не поширюється на випадки повідомлення інформації, що міститься у зверненні, особам, які мають відношення до вирішення справи".

    Відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, побутовий споживач – індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність); побутові потреби – споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об'єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну територію); об’єкт побутового споживача – квартира, житловий будинок (частина будинку), приватне домогосподарство, садовий будинок та інші об’єкти житлової нерухомості, визначені у пункті 14.1.129 статті 14 Податкового кодексу України, що належать індивідуальному побутовому споживачу на праві власності або користування та яким присвоєні окремі адреси.

    Згідно з пунктом 3.1.6 глави 3.1 розділу ІІІ ПРРЕЕ, постачання електричної енергії споживачу здійснюється, зокрема, якщо споживач є стороною діючих договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії».

    Статтею 58 Закону України "Про ринок елекричної енергії" передбачено, що споживач має право:

    "1) купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об’єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку;

    2) змінювати електропостачальника на умовах, визначених цим Законом та правилами роздрібного ринку;

    3) отримувати електричну енергію належної якості згідно з умовами договору та вимогами до якості електричної енергії;

    4) на компенсацію, що застосовується у разі недотримання показників якості послуг електропостачання;

    5) на відшкодування збитків, завданих внаслідок невиконання його контрагентами умов договорів, укладених на ринку електричної енергії;

    6) на недискримінаційний доступ до системи передачі, систем розподілу на підставі договорів з оператором системи передачі, оператором системи розподілу відповідно до вимог кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу;

    7) на доступ до інформації щодо діяльності на ринку електричної енергії у порядку та обсягах, визначених правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

    8) подавати відповідному електропостачальнику, оператору системи розподілу звернення, скарги та претензії, зокрема щодо якості електропостачання, щодо надання послуг з постачання електричної енергії та отримувати в установленому законодавством порядку вмотивовані відповіді або повідомлення про заходи щодо усунення електропостачальником причин скарги;

    9) подавати Регулятору скарги відповідно до порядку розгляду скарг та вирішення спорів;

    10) отримувати від відповідного електропостачальника інформацію, передбачену законодавством та умовами договору постачання електричної енергії споживачу;

    11) отримувати від відповідного електропостачальника повідомлення про його наміри внести зміни до будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до внесення та у разі незгоди із запропонованими змінами розірвати договір з електропостачальником у визначеному договором порядку;

    11-1) брати участь у ринку допоміжних послуг, надавати послуги з балансування та об’єднуватися (вступати) в агреговані групи з цією метою у порядку, визначеному правилами ринку.

    12) інші права відповідно до законодавства та укладених договорів".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Іван Клиент 15 дней назад

    Дякую за розгорнуту відповідь!

    Який ви пропонуєте алгоритм дії якщо:

    Договір про право вланості був переоформлений на мене лише на передодні вторгнення (грудень, 2021 р).

    На разі особистий рахунок зареєстровано на померлого родича.

    ОблЕнерго не приймає показники електролічильника через жодні засоби передачі (контролер, телефон, особистий кабінет) та малює скажені суми боргу.

    За цих обставин, як можливо зробити перерахунок за реальними показниками, щоб не сплачувати суму «боргу» перед перезаключенням договору.

    Чи буде ОблЕнерго вимагати погашення «боргу» перед перезаключенням договору?

    Плата за спожиту електроенергію здійснюється за показниками електролічильника.

    Дякую.

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Прошу, Іване!

      Договір про право вланості був переоформлений на мене лише на передодні вторгнення (грудень, 2021 р).

      Ви вступили у спадщину? Договір дарування? Придбали житло за договіром купівлі-продажу?

      ОблЕнерго не приймає показники електролічильника через жодні засоби передачі (контролер, телефон, особистий кабінет) та малює скажені суми боргу.

      Звідки величезна сума боргу? Коли саме виникла дана сума боргу? До набуття Вами права власності на нерухомість?

      За цих обставин, як можливо зробити перерахунок за реальними показниками, щоб не сплачувати суму «боргу» перед перезаключенням договору.

      Можете почати із спроби надати разом із заявою документ, що підтверджує Ваше право власності на нерухомість. Цього від Вас, по-суті, і вимагає обленерго.

      Чи буде ОблЕнерго вимагати погашення «боргу» перед перезаключенням договору?

      З наявної практики - буде.

      • Іван Клиент 14 дней назад

        Договір дарування від дядька

        • Айвазян Юрій Климентійович

          Доброго дня, Іване!

          Борг виник до моменту дарування нерухомості?

    Турчин Ярослав Олексійович
    50%

    ДОБРОГО ДНЯ! Доволі неоднозначна позиція. Бо з одного боку коли постачальникам послуг ЖКГ треба, то вони бігають по судам з позовами про солідарне стягнення плати з усіх зареєстрованих. А як не треба - згадують, що має ж бути договір та лише особа з якою підписано договір (власник) має право звертатися.

    Фактично якесь сучасне рабство та кріпацтво комунальне. Бо за нараховане плати комунально. То обов"язок, а як реалізувати права - то одразу не маєте ніяких прав.

    На жаль погоджуся з колегами. Вам треба довіреність від власника (якщо є така можливість). Або використовувати цифровий підпис власника і листуватися з обленерго електронною поштою з накладенням цифрового підпису власника житла.

    Зммусити комунальників не бути мафією - монополістами, а законослухняними та юридично грамотними - на жаль в цій країні Ви не зможете. Бо їм закон не писаний і депутати, які приймають закони - по факту слуги не народу, а саме корпорацій - монополістів, адже половина прийнятого не відповідає Конституції України. Але кого це турбує. У нас і Конституція не відповідає Конституції, а Конституційного Суду України як повноважного органу вже немає, бо Рада суддів, Верховна Рада та Президент не сподобились своєчасно призначити суддів на вакантні місця.

    Ось так і живемо.

    Я Вам щиро співчуваю, але з цими вимогами монополюг Ви нічого не зробите. Вони не несуть будь-якої відповідальності за схоронність інформації, яку вимагають, але водночас їм подавай копії правовстановлюючих документів на житло. А де потім будуть ці копії ніхто не знає.

    Згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, від 13.11.2018 № 1415 ПАТ «Запоріжжяобленерго» з 01.01.2019 року надає послуги з розподілу електричної енергії на території Запорізької області.

    Система договірних відносин на роздрібному ринку електричної енергії та порядок укладання договорів визначені Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі — ПРРЕЕ).

    Відповідно до ПРРЕЕ для забезпечення споживання електричної енергії споживач укладає договори:

    1) про надання послуг з розподілу електричної енергії споживачу із оператором системи розподілу;

    2) про постачання електричної енергії споживачу із обраним електропостачальником або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (для побутових або малих не побутових споживачів).

    Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії споживачу визначає умови надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема надійність (безперервність) електропостачання, якість електричної енергії, порядок припинення (обмеження) електроживлення, порядок обліку електричної енергії тощо.

    Наявність у споживача укладеного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії є умовою постачання електричної енергії споживачу.

    Заява на укладення/ внесення змін до договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії

    Заява на укладення/ внесення змін до договору споживача (побутового) про надання послуг з розподілу електричної енергії

    Водночас, ОСР - ПАТ «Запоріжжяобленерго», який діє на підставі ліцензії з розподілу, яка видана на підставі Постанови НКРЕКПвід 13.11.2018 року № 1415, повідомляв абонентів про припинення діяльності постачальника за регульованим тарифом та приєднання споживача з 01.01.2019 року до «Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» (розміщений на сайти ОСР http://www.zoe.com.ua) на умовах Договору на користування електричною енергією або особового рахунку.

    Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії ВВАЖАЄТЬСЯ УКЛАДЕНИМ з 01.01.2019 року, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

    ОТЖЕ, якщо Ваш родич є власником відповідного житла раніше 01.01.2019 р., то вважається, що він приєднався до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

    Водночас, наразі існує дві фірми та два договора, як з газопостачанням, але поки що не розвели оплати як "розподіл газу" та "газопостачання".

    На який рахунок і кому Ви сплачуєте гроші за електроенергію? Оплата має йти саме на рахунок постачальника, а не організації з розподілу, якою виступає Запоріжжяобленерго.

    Передбачаю, що постачальником електроенергії у Вас має бути ТОВ "Запоріжжяелектропостачання"

    https://zpep.com.ua/pobutovi-spozhivachi/

    Разом із заявою-приєднанням, побутовий споживач додатково надає такі документи, відповідні до п. 3.3.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії. (перелік документів)

    Споживач може надати заповнену заяву-приєднання (з відповідним пакетом документів), підписану з використанням засобів електронної ідентифікації на e-mail: zap-m@zpep.com.ua

    Щасти Вам у вирішенні цієї ситуації.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    • Іван Клиент 14 дней назад

      Дякую за цікаву відповідь!

      А якщо власник помер у 2012 р. , а я вступила у права власності у грудні 2019 (договыр дарування від дядька).

      ОблЕнерго не приймає показники електролічильника через жодні засоби передачі (контролер, телефон, особистий кабінет) та малює скажені суми боргу.

      За цих обставин, як можливо зробити перерахунок за реальними показниками, щоб не сплачувати суму «боргу» перед перезаключенням договору.

      Чи буде ОблЕнерго вимагати погашення «боргу» перед перезаключенням договору?

      Плата за спожиту електроенергію здійснюється за показниками електролічильника.

      Дякую.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України