Задайте вопрос юристу

897 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 20 февраля 2025, вопрос №127570 500₴

Чи може інвалід 2групи, за яким оформлено догляд, офіційно працювати ?

Доброго дня! Мій батько, оформляє інвалідність 2 групи. В подальшому я хочу оформити за ним догляд і оформити відстрочку в ТЦК. Він поки що працює вчителем в школі. Цікавить якщо нам вдасться все зробити, тобто зробити інвалідність 2гр та оформити догляд, то чи зможе він і надалі офіційно працювати в школі ? Логічно він ніби немав би права продовжувати працювати (адже якщо людина працює, тоді про який догляд може йти мова), та все ж чув серед знайомих що є такі випадки що із 2гр і працюють. Якщо можна якісь ссилки на законодавство або просто детально прокунсультуйте по такому питанню. Наперед вдячний. Чекаю на відповіді!

Ответы юристов (11)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, якщо ви можете виконувати дану роботу то так.

    Кожна людина має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці та на захист від безробіття (частина перша статті 23 Загальна декларація прав людини).

    Відповідно до статті 27 Конвенції про права осіб з інвалідністю держави-учасниці, які підписали зазначену конвенцію визначили право осіб з інвалідністю на працю нарівні з іншими; воно включає право на отримання можливості заробляти собі на життя працею, яку особа з інвалідністю вільно вибрала чи на яку вона вільно погодилась, в умовах, коли ринок праці та виробниче середовище є відкритими, інклюзивними та доступними для осіб з інвалідністю.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Петро!

    Мій батько, оформляє інвалідність 2 групи. В подальшому я хочу оформити за ним догляд і оформити відстрочку в ТЦК.

    Ви збираєтесь оформляти догляд на непрофесійній основі та відстрочку за пунктом 9 частини першої статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"? Чому не за пунктом 13, який передбачає утримання одного із батьків з інвалідністю І або ІІ групи? У батька є інші родичі окрім Вас, які зобов'язані його утримувати відповідно до законодавства?

    Він поки що працює вчителем в школі. Цікавить якщо нам вдасться все зробити, тобто зробити інвалідність 2гр та оформити догляд, то чи зможе він і надалі офіційно працювати в школі ? Логічно він ніби немав би права продовжувати працювати (адже якщо людина працює, тоді про який догляд може йти мова),

    Справ в тім, що станом на зараз отримати висновок ЛКК про потребу особи у постійному догляді доволі складно. Ви повинні розуміти, що останній видається особі, яка не може самостійно самообслуговуватися та не здатна до самопересування (якщо мова йде про висновок ЛКК 080-4). Тому, з урахуванням того, що Ваш батько може працювати та ходити на роботу, виникнуть проблеми, на жаль.

    Постійний догляд призначають у таких випадках:

    людям з порушенням функцій організму внаслідок невиліковної хвороби, через які вона не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися (форма 080-4/о);

    громадянам похилого віку з когнітивними порушеннями, внаслідок яких вони потребують постійного догляду (форма 080-2/о);

    людям з інвалідністю I чи II групи, що виникла внаслідок психічного розладу (за формою, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31.07.2013 № 667).

    та все ж чув серед знайомих що є такі випадки що із 2гр і працюють. Якщо можна якісь ссилки на законодавство або просто детально прокунсультуйте по такому питанню. Наперед вдячний. Чекаю на відповіді!

    Так, особи з інвалідністю ІІ групи працюють і це не проблема у Вашому випадку. Остання полягає тільки у тому, що Вашому батьку навряд чи за таких обставин вдасться отримати висновок ЛКК про потребу у постійному догляді. Ви обговорювали це питання із сімейним лікарем? Саме останній видає направлення на ЛКК, враховуючи стан здоров'я особи.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Петро Клиент день назад

      Ну із висновком лкк і сімейним це не проблема. Більше турбує чи не прийдеться потім звільнятися із роботи. Тобто чи не довідається про інвалідність керівник установи і не змусить звільнитися ?

      • Айвазян Юрій Климентійович
        Ну із висновком лкк і сімейним це не проблема.

        Зрозумів, тоді питань немає.

        Більше турбує чи не прийдеться потім звільнятися із роботи. Тобто чи не довідається про інвалідність керівник установи і не змусить звільнитися ?

        Звільнення особи з інвалідністю доволі непросте питання для роботодавця.

        Частина 3 ст. 17 Закону №875 забороняє звільняти працівника за ініціативою адміністрації через його інвалідність, за винятком випадків, коли за висновком стан його здоров'я перешкоджає виконанню професійних обов'язків, загрожує здоров'ю і безпеці праці інших осіб або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров'я осіб з інвалідністю.

        Підстава для звільнення, яка записується в такому разі до трудової книжки, — п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП: виявлення невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров'я, який перешкоджає продовженню цієї роботи. При цьому ч. 2 цієї статті ставить умову: звільнення з такої підстави допускається, лише якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

        Щодо цієї підстави Мінпраці свого часу видало лист від 16.09.2010 р. №294/13/116-10, який не втратив актуальності і досі.

        Роботодавець може звільнити працівника за пунктом 2 статті 40 КЗпП у разі виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров'я, що перешкоджає продовженню цієї роботи, лише у таких випадках:

        — у разі відсутності вакантного робочого місця, посади, на які повинен перевести роботодавець працівника відповідно до медичного висновку;

        — за умови відмови працівника від переведення на іншу роботу згідно з рекомендаціями медичного висновку;

        — якщо, згідно з медичним висновком, працівник визнається непрацездатним і не визначаються види робіт, які він може виконувати в силу такої його працездатності та необхідності охорони його здоров'я.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас., Петро!

    Доброго дня! Мій батько, оформляє інвалідність 2 групи. В подальшому я хочу оформити за ним догляд і оформити відстрочку в ТЦК. Він поки що працює вчителем в школі. Цікавить якщо нам вдасться все зробити, тобто зробити інвалідність 2гр та оформити догляд, то чи зможе він і надалі офіційно працювати в школі ? Логічно він ніби немав би права продовжувати працювати (адже якщо людина працює, тоді про який догляд може йти мова), та все ж чув серед знайомих що є такі випадки що із 2гр і працюють. Якщо можна якісь ссилки на законодавство або просто детально прокунсультуйте по такому питанню. Наперед вдячний. Чекаю на відповіді!

    Ви не зовсім вірно розумієте ситуацію та Вашу підставу для відстрочки. Загалом при наявності у батька II групи інвалідності Ви можете претендувати лише на одну підставу для відстрочки (за пунктом 13):

    13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

    Що важливо розуміти по даній підставі?

    1. Батько не повинен мати висновок ЛКК про потребу в догляді, II групи інвалідності цілком достатньо.

    2. Батько може продовжувати працювати, це не обмежується.

    3. Ви повинні довести факт відсутності у батька інших невійськовозобов'язаних осіб.

    Якщо все сходиться, вітаю, Ваша відстрочка цілком реальна і батько може продовжувати працювати.

    Втім, якщо щось не сходиться, інша підстава, яка може бути Вам доступна:

    9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

    Що важливо розуміти по даній підставі?

    1. Батько повинен мати висновок ЛКК про те, шо він потребує постійного стороннього догляду, наявність групи інвалідності взагалі не гратиме ролі.

    2. Дійсно, якщо він потребуватиме догляду, дивно, як тоді буде працювати.

    3. За даною підставою Ви не повинні доводити факт відсутності інших осіб.

    Уточніть сімейний стан Вашого батька.

    З повагою!

    • Петро Клиент день назад

      Дякую. Гарна консультація.

      Хочу уточнити таке. Якщо я правильно зрозумів, то татові необовязково робити групу, а достатньо всього навсього оформити висновок ЛКК про потребу у догляді ?

      І ще одне. Саме головне мене цікавить не те чи тато зможе отримати висновок (тобто чи погодяться лікарі його дати) а те чи після того як мій тато його отримає, то чи не буде проблем із роботодавцем? Тобто чи не отримає роботодавець інформацію про висновок (зараз все компютеризовано, різні реєстри і т.д.) і чи не постане питання про звільнення?

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Якщо я правильно зрозумів, то татові необовязково робити групу, а достатньо всього навсього оформити висновок ЛКК про потребу у догляді ?

        Так, якщо йти по пункту 9 - достатньо лише висновку ЛКК. А далі Вам оформити Акт встановлення факту здійснення особою постійного догляду для 100 % відстрочки.

        Проблемні моменти цього я описував у своєму пості:

        https://uristy.ua/ua/blogs/kabinet-ministriv-ukrai...

        Саме головне мене цікавить не те чи тато зможе отримати висновок (тобто чи погодяться лікарі його дати) а те чи після того як мій тато його отримає, то чи не буде проблем із роботодавцем? Тобто чи не отримає роботодавець інформацію про висновок (зараз все компютеризовано, різні реєстри і т.д.) і чи не постане питання про звільнення?

        Людина, яка потребує постійного стороннього догляду, теоретично може працювати, але це залежить від її стану здоров'я, рівня працездатності та умов праці. Постійний сторонній догляд - це форма допомоги, яка надається особі, яка через стан здоров’я або вікові особливості не може самостійно здійснювати життєво необхідні функції та потребує постійного нагляду і допомоги з боку інших осіб. На мій погляд, отримати такий висновок ЛКК і далі повноцінно працювати - така собі ідея...

        З повагою, пане Петро!

    Петро Клиент день назад

    Хочу добавити до свого запитання яке написав із самого початку. мене більше цікавить аспект подальшої офіційної праці вчителем в школі, а не аспект отримання медичного висновку або групи інвалідності. Тобто уявімо що інвалідність або висновок вже є, а от чи не виникне питань із сторони роботодавця? Тобто реально людина виконує роботу і повністю справляється з роботою вчителя, але в той же час буде мати висновок про необхідність догляду. Це все так суто теоретично.

    • Кирда Вячеслав Володимирович

      Пане Петро!

      Свою думку я зазначив, але хотів би повторитися:

      1. При наявності групи інвалідності, якщо у Витягу не буде зазначено відповідних протипоказань, батько може і надалі працювати.

      2. При наявності висновку ЛКК батько може і далі працювати, але, на мій погляд, це взаємовиключні фактори. Не може працювати особа, яка потребує постійного стороннього догляду, тоді будуть питання до комісії лікарів, які такий факт встановили. Можливо, про це ніхто не дізнається і нічого такого й не буде.

      З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ваш батько має інших родичів крім Вас?

    Адже є дві підстави для відстрочки - догляд за батьком на підставі довідки ЛКК (пункт 9 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію") та утримання на підставі інвалідності ІІ грпи (пункт 13).

    Якщо у батька є інші працездатні невійськовозобов'язані родичі крім Вас (дружина, інші повнолітні діти), то за пунктом 13 Ви не отримаєте відстрочку.

    В Україні законодавство забезпечує захист працівникам з інвалідністю, а їх звільнення можливе лише за певних підстав.

    Відповідно до ст. 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення особи з інвалідністю на іншу роботу без її згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи або в інших установлених законом випадках стан його здоров’я перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує здоров’ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров’я осіб з інвалідністю.

    Особа з інвалідністю 2 групи може бути звільнена лише на загальних підставах, передбачених Кодексом законів про працю України (КЗпП), а саме:

    • Ліквідація підприємства (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП).
    • Систематичне невиконання трудових обов’язків без поважних причин (п. 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП).
    • Прогули без поважної причини (п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП).
    • Виявлення невідповідності займаній посаді через недостатню кваліфікацію або стан здоров'я, якщо немає можливості переведення на іншу роботу (п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП).
    • Скорочення штату (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП), але роботодавець має запропонувати всі наявні вакантні посади.

    Обмеження щодо звільнення

    • Не можна звільнити за ініціативою роботодавця без дотримання гарантій для осіб з інвалідністю.
    • Якщо інвалідність настала внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, звільнення можливе тільки за згодою працівника (ст. 9 Закону "Про охорону праці").

    Згідно стаття 42 КЗпПП при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

    При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:

    1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців;

    2) особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;

    3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;

    4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;

    5) учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, а також особам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу;

    6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;

    7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;

    8) особам з числа депортованих з України, протягом п'яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;

    9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.

    10) працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат;

    11) працівникам, які є членами пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення добровільної пожежної охорони не менше року.

    ОТЖЕ, КЗпП встановлює переважне право на залишення на роботi пiд час звiльнення працiвникiв у зв’язку зi змiнами в органiзацiї виробництва i працi виключно для iнвалiдiв внаслідок війни та інвалідів, які отримали професійне захворювання.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю !

    ВАШ БАТЬКО МАЄ ПРАВО НА ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ.

    Особи з ІІ групою інвалідності мають право на працевлаштування. Обов’язок роботодавців надавати особам з інвалідністю роботу передбачено ст. 172 Кодексу законів Про працю України. Що відомо про працевлаштування осіб з інвалідністю ІІ групи – читайте в матеріалі.

    Забезпечення прав працівників з інвалідністю містить низку гарантій, пов’язаних з укладанням та розірванням трудового договору. Деякі з основних положень цих гарантій:

    1. Приймання на роботу без випробувань. Згідно з ч. 3 ст. 26 КЗпП, людям з інвалідністю, направленим на роботу за рекомендацією медико-соціальної експертизи, не встановлюються випробування під час прийому на роботу.
    2. Переважне право на залишення під час скорочення. За рівних умов продуктивності праці та кваліфікації людям з інвалідністю надається переважне право на залишення на роботі під час скорочення чисельності (п. 5 ч. 2 ст. 42 КЗпП України).
    3. Пільговий режим роботи. Згідно зі ст. 172 КЗпП, людям з інвалідністю може встановлюватися режим роботи на умовах неповного робочого дня або тижня за їхнім бажанням або за рекомендаціями програми реабілітації.
    4. Відпустка для нових працівників – людей з інвалідністю. Протягом перших шести місяців роботи особа з інвалідністю може скористатися щорічною оплачуваною відпусткою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи (ч. 7 ст. 10 закону №504/96).
    5. Щорічна відпустка за бажанням. Протягом роботи на підприємстві люди з інвалідністю можуть використовувати щорічну відпустку за своїм бажанням (ч. 13 ст. 10 закону №504/96).
    6. Тривалість щорічної відпустки. Для осіб з інвалідністю I і II груп тривалість щорічної відпустки становить 30 календарних днів, а для III групи – 26 календарних днів (ст. 6 закону №504/96).
    7. Пільгова відпустка без збереження заробітної плати. Для I та II груп – до 60 календарних днів (п. 6 та п. 7 ч. 1 ст. 25 закону №504/96).
    8. Організація навчання та реабілітації. Згідно зі ст. 172 КЗпП, роботодавець зобов’язаний організувати навчання, перекваліфікацію та працевлаштування людям з інвалідністю, враховуючи їхні медичні рекомендації.
    9. Забезпечення робочих умов. Згідно зі ст. 172 КЗпП, роботодавець повинен створити пільгові умови праці для осіб з інвалідністю.

    Відповідно до ч. 2 ст. 24 Кодексу законів про працю України, під час укладення трудового договору особа, яка має інвалідність, повинна надати не лише паспорт чи інший документ, що посвідчує особу, та трудову книжку, але також документи, які підтверджують її інвалідність. До таких документів належать:

    • довідка медико-соціальної експертної комісії та витяг з акта огляду в МСЕК (роботодавцю надаються їх копії);
    • індивідуальна програма реабілітації особи з інвалідністю.

    У цих документах містяться важливі дані про причину, групу і строк інвалідності, а також висновки комісії щодо умов і характеру праці, які відповідають можливостям особи.

    Зазначене підтверджує, що наявність інвалідності ІІ групи не є перешкодою для здійснення трудової діяльності з невеликими обмеженнями.

    Важливо, щоб працівник з інвалідністю був прийнятий лише на ту посаду, де характер роботи відповідає його індивідуальній карті реабілітації.

    Зазвичай обмеження встановлюються на період робочого часу, інтенсивність та складність виконуваних обов’язків, а також місце та час праці. Незалежно від обмежень, визначених в індивідуальній карті реабілітації, надаються пільги. Ці пільги містять такі твердження:

    • робочий тиждень людини з інвалідністю не може перевищувати 35 годин на тиждень з оплатою за повний робочий день;
    • подовження щорічної оплачуваної відпустки для працівників з інвалідністю на два календарних дні;
    • можливість для людини з інвалідністю самостійно визначити час і тривалість відпустки своїм коштом, зберігаючи робоче місце протягом 60 календарних днів.

Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України