Задайте вопрос юристу

897 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Недвижимость, 20 февраля 2025, вопрос №127594

Пропустила срок вступления в наследство

Добрый день
У меня в 2022 году умер папа. Я не вступила в наследство, так как уехала с ребенком в Чехию от войны. Естественно пропустила срок пол года. Теперь в суде решаю вопрос о продлении срока на вступление в наследство. Суды уже полтора года переносят заседания. Результата нет. Что мне делать? И можете вы мне помочь?

Ответы юристов (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Світлана!

    На якій підставі так довго продовжується розгляд справи та переносяться засідання? Ви пробували дізнатись відповідну інформацію? Можливо, подавали якісь клопотання до суду?

    Поважність причин пропуску строку визначається судом в кожному конкретному випадку. Поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Аналіз судової практики свідчить, що найбільш поширеними поважними причинами пропуску строку є наступні: тривала хвороба, перебування тривалий час за кордоном, проходження строкової військової служби в Збройних Силах України.

    Поновити строк на прийняття спадщини можливо через суд в порядку позовного провадження. Для цього слід звернутися до суду із позовною заявою. Оскаржувати дії нотаріуса недоцільно, оскільки дії нотаріуса щодо відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв’язку з пропуском строку спадкоємцем, є правомірними. Подання скарг на дії/бездіяльність нотаріуса є доволі поширеною помилковою практикою не лише серед спадкоємців, але й самих юристів.

    Запорукою успіху в цій категорії справ є правильно складена позовна заява, яка за змістом відповідатиме всім вимогам процесуального закону, а також всебічно і повно зібрані та подані разом з позовною заявою докази на підтвердження своєї позиції.

    Строк розгляду справи в суді становить близько 6 місяців. За результатами розгляду справи приймається рішення, в якому вказується додатковий строк на прийняття спадщини. Після набрання рішенням законної сили потрібно звернутися до нотаріуса повторно із заявою про прийняття спадщини. При цьому важливо не пропустити строк, який вказаний у рішенні суду.

    Загальне позовне провадження застосовується для справ, які через складність, кількість учасників та особливостю предмета доказування не можуть бути розглянуті в порядку спрощеного провадження.

    Розгляд справи в порядку загального позовного провадження передбачає проходження всіх передбачених кодексом стадій судового процесу:

    1. подання до відповідного суду позову, який відповідає вимогам процесуального закону;
    2. вирішення питання про подальші дії:
      • відкриття провадження у справі;
      • залишення позовної заяви без руху;
      • повернення позову;
      • відмова у відкритті провадження.
    3. підготовче провадження, під час якого учасники подають суду заяви по суті справи, а також клопотання з процесуальних питань. За результатами підготовчого судового засідання суд може залишити позов без розгляду, закрити провадження у справі або закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті. У підготовчому провадженні суд:
      • проводить підготовче судове засідання, де розглядає клопотання учасників;
      • вирішує питання залучення третіх осіб;
      • витребування доказів;
      • призначення експертизи;
      • примирення сторін;
      • колегіального розгляду справи;
      • ухвалення рішення по суті спору у випадку визнання позову відповідачем;
      • інші процесуальні питання.
    4. розгляд справи по суті, що включає такі етапи:
      1. відкриття розгляду справи по суті: встановлення явки учасників, оголошення складу суду, роз'яснення учасникам їхніх прав та обов'язків, розгляд клопотань;
      2. з'ясування обставин справи та дослідження доказів: вступне слово учасників, питання, дослідження судом доказів, додаткові пояснення учасників;
      3. судові дебати: заключне слово учасників, репліки;
    5. ухвалення судом рішення по суті справи.

    Відповідно до статті 210 ЦПК України:

    1. Суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку.

    2. Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

    3. Провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-3, 4 - 1 частини першої статті 251 та пунктами 1-3 частини першої статті 252 цього Кодексу.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України