Задайте питання юристу

911 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 14 квітня 2025, питання №134528 650₴

Чи можна отримати відстрочку по опікунству наданому судом,якщо я являюсь резервістом першої черги(ОР-1)так як був строковиком і закінчується термін 12міс,та є бойова повістка?

Чи мають право мобілізувати по бойовій повістці,якщо в резерві першої черги строковик,чи зможу продовжити відстрочку по опікунству- (чи можливо по цьому звільнитись з частини подавши рапорт) Так як моїх хлопців деяких уже забрали незважаючи,що у них теж було право на відстрочки додатково.Неофіційно сказали,що нам продовжувати по ніяким обставинам не будуть,окрім смерті чи пропавшого родича на війні.І у всіх нас з резерву + пропала відстрочка,яка ще мала б бути до 08.05,на військоматі кажуть глюк,але вже тиждень не появляється і напевно не буде

Відповіді юристів (5)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Ситуація складна, у першу чергу, через законодавчі перепони.

    Відповідно до чинного законодавства, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (стаття 39-1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").

    Але якщо перейти на текст статті 39-1 на сайті ВРУ, то гіперпосилання, що створено на частину другу, перекидає на частину третю. Проблема вся в тому, що коли вносилися зміни до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", було доповнено частину другу статті 23 такого змісту "...Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання...", а в статті 39-1 зміни не внесли, на жаль... Тому це поки що велика проблема для оформлення відстрочки, а також бронювання.

    Тим не менше, рекомендую Вам у будь-якому разі подавати документи на відстрочку і боротися за своє право.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416)

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    10) опікун особи, визнаної судом недієздатною.

    ДОДАТКОВО ЗАЗНАЧУ, ЩО ЦЯ ПІДСТАВА ТАКОЖ НАДАЄ ПРАВО НА ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.

    Стаття 26. Звільнення з військової служби

    ...

    12. Військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:

    ...

    3) під час дії воєнного стану:

    ...

    у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою, визнаною судом недієздатною, за умови що за такою особою не здійснюється піклування (опіка) іншими особами.

    З повагою! Щасти Вам!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Микола!

    Складне питання, оскільки, як резервіст, Ви маєте право отримати відстрочку на підставі статті 39-1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".

    Що саме Ви маєте на увазі під "опікунством"? Ви є опікуном родича, який визнаний судом недієздатною особою чи мається на увазі здійснення постійного догляду за родичем? Станом на зараз в Вас була оформлена відстрочка саме по опікунству чи по пункту 24 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"?

    Призов на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

    2. Завдання, обсяги, строки та порядок проведення призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період визначаються Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України в рішенні про його проведення.

    3. Призов громадян України на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період та їх оповіщення здійснюються командирами військових частин - стосовно громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом та/або зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву, та керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки - стосовно громадян України, які після їх звільнення з військової служби зараховані до військового оперативного резерву.

    4. Резервісти зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих повістках (повідомленнях).

    5. Поважними причинами неприбуття до військових частин або на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих повістках (повідомленнях), визнаються підтверджені відповідними документами:

    1) перешкода стихійного характеру, хвороба або інші обставини, що позбавили можливості особисто прибути в зазначені частину, пункт і строк;

    2) смерть близького родича (чоловіка, дружини, сина, дочки, батька, матері, діда, баби або рідного (повнорідного, неповнорідного) брата чи сестри) або близького родича подружжя.

    6. Громадяни України, які призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, проходять у встановленому порядку обов’язковий медичний огляд.

    7. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають громадяни України, які на момент призову:

    1) визнані за результатами медичного огляду непридатними до військової служби за станом здоров’я;

    2) досягли граничного віку перебування в резерві, або якщо час, що залишився до досягнення такими громадянами граничного віку перебування в резерві, є меншим за строк, на який здійснюється призов;

    3) вислужили встановлені строки військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, і з дня їх звільнення з такої служби пройшло менше одного року;

    4) мають загальний строк військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у календарному обчисленні не менше одного року. Такі особи в зазначений період можуть бути призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за їхньою згодою.

    8. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    Відповідно до ПОЛОЖЕННЯ про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України:

    Особливості проходження служби у військовому резерві під час особливого періоду

    120-1. Під час особливого періоду особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам її проходження, в обов’язковому порядку зараховуються до військового оперативного резерву.

    Контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві не може бути припиненим (розірваним) в особливий період, а громадянин, який його уклав та зарахований до військового оперативного резерву, продовжує службу у військовому резерві на умовах, визначених законодавством, до завершення особливого періоду. Після завершення особливого періоду громадяни, які проходили службу у військовому оперативному резерві, мають право в добровільному порядку укласти контракт на проходження служби у військовому резерві на умовах, визначених законом.

    120-2. Призов резервістів, які уклали контракт або зараховані до військового оперативного резерву, на військову службу здійснюється у випадках та порядку, визначених законами України "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    120-4. Під час особливого періоду особи, звільнені з військової служби, зараховуються до військового оперативного резерву наказами командирів (начальників) військових частин (установ). У наказі вказуються посада, на яку призначений резервіст, та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, у якому він буде перебувати на військовому обліку. Зазначений наказ доводиться до резервіста під особистий підпис у день звільнення.

    Дані про зарахування військовослужбовця до військового оперативного резерву заносяться до його військово-облікових документів.

    Особливості ведення військового обліку резервістів, зарахованих до військового оперативного резерву, визначаються Генеральним штабом Збройних Сил України.

    120-5. Резервіст військового оперативного резерву зобов’язаний:

    ознайомитися з наказом командира (начальника) військової частини (установи) про зарахування до військового оперативного резерву під особистий підпис;

    прибути у п’ятиденний строк після звільнення в запас до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання для взяття на військовий облік;

    під час вибуття з військової частини (установи) та під час взяття на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки уточнити порядок своїх дій на випадок призову на військову службу;

    зберігати після звільнення і до кінця особливого періоду військову форму одягу, якою він був забезпечений Міністерством оборони України, та в разі призову на військову службу мати її із собою під час прибуття до військової частини (установи);

    у разі зміни місця проживання, порядку оповіщення, сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання, освіти, місця роботи, посади або номера телефону повідомити про це відповідному командиру (начальнику) військової частини (установи) та керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки в семиденний строк;

    з’явитися у разі оповіщення командиром (начальником) військової частини (установи) або керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки про його призов на військову службу до військової частини або на збірний пункт територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманій повістці (повідомленні).

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, пане МИКОЛА! У армію Вам краще не потрапляти, бо звісно, що мобілізують і потім Ваш рапорт може рік розглядатися, якщо взагалі будуть розглядати, а не викинуть його. Тобто звільнитись буде набагато складніше. Ви можете (принаймні маєте по закону на це право) оформити відстрочку за наявною підставою згідно з ч. 8 ст. 39-1 ЗУ "Про військовий обов"язок і військову службу", яка надає право резервістам офорлювати відстрочку за абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    Якщо будуть вручати бойову повістку нахабно ігноруючи право на відстрочку - пишіть прям в документі для ознайомлення, що повідомляв про право на відстрочку. Хоча це не факт, що буде діяти. Адже після ганебного рішення Верховного Суду про незворотність мобілізації - оскаржити в суді буде щось складно. Лише не виконавши повістку в рамках кримінального провадження довести свою невинуватість та неправомірність рішень і дій ТЦК. Інших шляхів Верховний Суд на жаль не залишив громадянам. Хоча є і інша смілива практика, проте я маю сумніви, що судді у всіх регіонах проявлять солідарність та відступатимуть від постанов Верховного Суду.

    Рішення Дніпропетровського окружного адмін. суду від 20.03.2025 по справі 160/33452/24 https://opendatabot.ua/court/126130702-f0433662332...

    Зокрема, Ваша підстава передбачена п. 8 (абзац 9) ч. 1 ст. 23 Закону про мобілізацію.

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    8) усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років;

    Ця норма поширена на резервістів в силу приписів ч. 8 ст. 39-1 Закону про військовий обов"язок і військову службу.

    Але потрібно реалізувати своє право на відстрочку, повідомивши ТЦК про це ДО спроб мобілізації.

    В силу ч. 9 ст. 1 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу" (далі в тексті - Закон) щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:

    • допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
    • призовники - особи, які взяті на військовий облік;
    • військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
    • військовозобов’язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
    • резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

    Призовникам, військовозобов’язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України.

    Відповідно до ч. 9 - 11 ст. 2 Закону, Громадяни України можуть проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України або інших військових формувань. Порядок відбору та прийняття на службу у військовому резерві, строки, умови та порядок її проходження, а також підстави та порядок звільнення із служби визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

    {Частина дев'ята статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1357-IX від 30.03.2021}

    На військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у визначеному цим Законом порядку для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань призиваються громадяни України, які уклали контракти про проходження служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву.

    {Статтю 2 доповнено новою частиною згідно із Законом № 1357-IX від 30.03.2021}

    Структура військового резерву людських ресурсів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

    Так відповідно до пункту 2 частини першої статті 37 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу", Взяттю на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:

    2) на військовий облік військовозобов’язаних:

    • які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву;

    3) на військовий облік резервістів:

    • які зараховані до військового оперативного резерву;
    • які уклали контракт про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань;
    • резервісти, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України на нове місце проживання.

    Громадянам України, взятим на військовий облік, роз’яснюються права та обов’язки, правила військового обліку та відповідальність за порушення цих правил.

    На жаль примусове зарахування без згоди в ОР-1 демобілізованих з військової служби (і прирівняних до них випускників військової кафедри) - законне, бо закон надає таке право під час так званого "особливого періоду".

    Це прямо передбачено ч. 1, 2 ст. 26-2 Закону України "Про військовий обов"язок і військов службу" (в редакції від 17.01.2025 р.):

    В особливий період на службу у військовому оперативному резерві в обов’язковому порядку зараховуються особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам проходження служби у військовому резерві.

    {Частина перша статті 26-2 в редакції Закону № 1769-VIII від 06.12.2016}

    Контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві Збройних Сил України або інших військових формувань не може бути припиненим (розірваним) в особливий період, а громадянин, який його уклав та зарахований до військового оперативного резерву, продовжує службу у військовому резерві Збройних Сил України або інших військових формувань на умовах, визначених законодавством, до завершення особливого періоду.

    Особливий період формально діє в Україні з 17 березня 2014 року, коли була оголошена перша хвиля часткової мобілізації так званим виконуючим обов"язки Президента України - головою Верховної Ради паном Турчиновим.

    Особливості комплектування та ведення військового обліку резервістів оперативного резерву першої черги під час особливого періоду затверджені в Додатку 1 до Директиви Генерального штабу ЗСУ від 10.07.2013 № 9 "Про уточнення порядку комплектування та підготовки резервістів у Збройних Силах України".

    Однак, директива Генштабу не має статусу нормативно-правового акту, а є рекомендацією ЗСУ по організації своєї роботи.

    Питання призову резервістів визначає Закон України "Про військовий обов"язок і військову службу" (стаття 39-1).

    Стаття 39-1. Призов на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період

    1. Для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України за поданням Головнокомандувача Збройних Сил України може бути прийнято рішення про призов громадян України, зарахованих до військового оперативного резерву, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

    2. Завдання, обсяги, строки та порядок проведення призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період визначаються Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України в рішенні про його проведення.

    3. Призов громадян України на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період та їх оповіщення здійснюються командирами військових частин - стосовно громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом та/або зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву, та керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки - стосовно громадян України, які після їх звільнення з військової служби зараховані до військового оперативного резерву.

    4. Резервісти зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих повістках (повідомленнях).

    5. Поважними причинами неприбуття до військових частин або на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих повістках (повідомленнях), визнаються підтверджені відповідними документами:

    1) перешкода стихійного характеру, хвороба або інші обставини, що позбавили можливості особисто прибути в зазначені частину, пункт і строк;

    2) смерть близького родича (чоловіка, дружини, сина, дочки, батька, матері, діда, баби або рідного (повнорідного, неповнорідного) брата чи сестри) або близького родича подружжя.

    6. Громадяни України, які призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, проходять у встановленому порядку обов’язковий медичний огляд.

    7. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають громадяни України, які на момент призову:

    1) визнані за результатами медичного огляду непридатними до військової служби за станом здоров’я;

    2) досягли граничного віку перебування в резерві, або якщо час, що залишився до досягнення такими громадянами граничного віку перебування в резерві, є меншим за строк, на який здійснюється призов;

    3) вислужили встановлені строки військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, і з дня їх звільнення з такої служби пройшло менше одного року;

    4) мають загальний строк військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у календарному обчисленні не менше одного року. Такі особи в зазначений період можуть бути призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за їхньою згодою.

    8. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    {Частина восьма статті 39-1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2169-IX від 01.04.2022}

    На період до вирішення цього питання з відстрочкою щиро рекомендую мінімізувати ризики перетинання з ТЦК, адже мобілізують і вже потім нічого не допоможе. Раніше розумники - адвокати розповідали, що їдіть до ТЦК, не бійтеся... якщо що оскаржимо незаконну мобілізацію. Цікаво, що зараз скажуть ці "оскаржуни", коли я вже 2 роки кажу - не потрапляйте до ТЦК, бо при протиправній мобілізації ніхто Вас з військової частини не витягне вже. Рапорти викидаються у смітник та ігноруються командирами. Бо там армія і вбити людину в умовах бойових дій взагалі не ставить проблеми для командирів.

    Це або відверта робота на ТЦК, або просто прикра некомпетентність.

    Процитую: Верховний Суд наголосив, що процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу.

    Отже, обраний позивачем спосіб захисту не відповідає суті порушеного права позивача, а задоволення цієї вимоги не приведе до поновлення такого права, тому висновки судів обох інстанцій про задоволення позовних вимог у цій частині є помилковими.

    Сам факт непроходження медичного огляду під час призову не є свідченням непридатності позивача до військової служби та не є підставою для звільнення з військової служби відповідно до ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

    Таке роз"яснення і обов"язкову для врахування правову позицію містить скандальна в юридичній спільноті Постанова Верховного Суду від 5 лютого 2025 року у справі № 160/2592/23 (провадження № К/990/35899/24) https://reyestr.court.gov.ua/Review/124951202.

    https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/ne...

    Тобто, Вам потрібно подати і належним чином зареєструвати заяву на відстрочку.

    Якщо будуть до розгляду питання надання відстрочки намагатися вручати бойову повістку та мобілізувати - відмовляйтеся, бо у Вас є законне право на відстрочку. До мобілізації в ТЦК та фізичної відправки в армію - можна судитися.

    Коли вже потрапите у військову частину - лише по процедурі звільнення. А Вам її ніхто не зробить швидше ніж через пів року - рік, навіть якщо адекватне і законослухняне командування буде, яке значна рідкість - бо недокомплект частин значний і командир уже сам вирішує - або він піде на нуль, або буде порушувати закон і забезпечувати утримування особового складу в частині, незважаючи на право звільнитися за сімейними обставинами.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    УНИКНУТИ ПРИЗОВУ РЕЗЕРВІСТОМ МОЖЛИВЕ ТІЛЬКИ НА ЗАКОННИХ ПІДСТАВАХ.

    ВИ ЗАРАХОВАНІ НА СЛУЖБУ В ОПЕРАТИВНОМУ РЕЗЕРВІ.

    ВАС ЗАРАХУВАЛИ ДО ОПЕРАТИВНОГО РЕЗЕРВУ В ОБОВ'ЯЗКОВОМУ ПОРЯДКУ.

    ПРОХОДЖЕННЯ СЛУЖБИ У ВІЙСЬКОВОМУ РЕЗЕРВІ РЕГЛАМЕНТУЄТЬСЯ

    "Положенням про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України"

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/618/2012#top

    Особливості проходження служби у військовому резерві під час особливого періоду

    120-1. Під час особливого періоду особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам її проходження, в обов’язковому порядку зараховуються до військового оперативного резерву.

    120-2. Призов резервістів військового оперативного резерву на військову службу здійснюється у випадках та порядку, визначених законами України "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    ЗАРАЗ ОСОБЛИВИЙ ПЕРІОД.

    "Особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій."

    (ВР України, Закон "Про оборону України" від 06.12.1991 N 1932-XII)

    ЯК БАЧИМО, ПРИЗОВ РЕЗЕРВІСТІВ РЕГЛАМЕНТУЄТЬСЯ ЗАКОНОМИ УКРАЇНИ України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов’язок і військову службу". ОТЖЕ ВСІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИХ ПОШИРЮЮТЬСЯ І НА РЕЗЕРВІСТІВ - ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНІ ТА ОКРЕМІ КАТЕГОРІЇ ГРОМАДЯН МАЮТЬ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ЗГІДНО ЦЬОГО ЗАКОНУ.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    "Про військовий обов’язок і військову службу"

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text

    Стаття 39-1. Призов на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період

    8. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    ВИ МОЖЕТЕ МАТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ЗА П.10 СТ.23:

    "10) опікун особи, визнаної судом недієздатною;"

    ---

    ЗАТВЕРДЖЕНО

    постановою Кабінету Міністрів України

    від 16 травня 2024 р. № 560

    ПОРЯДОК

    проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення

    56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов’язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    57. Для розгляду питань надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії...

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    ДЛЯ ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ЗГІДНО ДОДАТКА 5 ПОСТАНОВИ КМУ 560 НЕОБХІДНО:

    "рішення суду про визнання особи недієздатною та рішення суду про призначення опікуна"

    А ОТ ЗВІЛЬНИТИСЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ, ЯКЩО ВАС МОБІЛІЗУЮТЬ, БУДЕ НАБАГАТО ВАЖЧЕ.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо Ви є опікуном особи визнаної в судовому порядку недієздатною - Ви маєте право на відстрочку, незважаючи на те, що Ви є резервістом.

    Згідно частини 8 статті 39-1 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу"

    Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    А підстава для відстрочки від мобілізації як опікун особи, визнаної судом недієздатною - це пункт 10 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (якщо рахувати по абзацам - це абзац 11).

    Тобто, незважаючи на те, що законодавці прийнявши зміни до статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не прийняли відповідних змін до статті 39-1 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу", Ви все рівно можете отримати відтрочку як опікун недієздатної особи.

    Щоб оформити відстрочку - Вам вже потрібно маєте подати до ТЦК заяву про відстрочку та документи, які її підтверджують.

    Згідно пункту 58 постанови КМУ 560

    За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

    Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.

    Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного. В першу чергу це буде доказом того, що Ви бажаєте скористатись своїм правом на відстрочку, якщо при особистому візиті до ТЦК вони не будуть реєструвати заяву про відстрочку.

    Крім того, є теоретична можливість оформити відстрочку дистанційно, адже вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.

    Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на думку суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

    Тому, якщо Ви подасте заяву про відстрочку укрпоштою існують такі варіанти розвитку подій:

    1. Вам нададуть відстрочку.

    2. Вам відмовлять у відстрочці

    3. Вашу заяву взагалі не розлянуть та не нададуть Вам відповідь.

    В двох останніх випадках Ви можете оскаржити протиправну бездіяльність ТЦК в судовому порядку.

    При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою.

    Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою. Можете подати скаргу на ТЦК або просто пройти ВЛК

    Загалом для оформлення відстрочки у Вас повинні бути такі документи:

    1. Заява про відстрочку за пунктом 10 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (Додаток 4)

    2. Рішення суду про визнання особи недієздатною

    3. Рішення суду про призначення опікуна

    4. Засвідчена копія військово-облікового документу. Можете надати роздрукований е-ВОД сформований в Резерв+ або ДІЇ

    5. Копія паспорту та ІПН

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом СЕМИ днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Загалом процес оформлення відстрочки триває декілька тижнів.

    Ви не підлягаєте мобілізації, якщо Вам неправомірно відмовляють у відстрочці - можна оскаржити таке рішення у судовому порядку, також Ви повинні зателефонувати в поліцію, ДБР та Міноборони зі скаргою про перевищення службових повноважень працівниками ТЦК.

    Крім того, ще є суди які, висловлюють незгоду з позицією Верховного Суду, що незаконна мобілізація з порушенням порядку проходження ВЛК не є приводом для звільнення з військової служби: «Протиправні дії не можуть спричиняти правомірних наслідків» https://sud.ua/uk/news/publication/328051-sud-vyra...

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України