Задайте вопрос юристу

916 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Уголовное право, 28 апреля 2025, вопрос №135128 340₴

Підкинули наркотики,які дії мають бути перед поліцією

Підкинули наркотичні речовини.Що робити ,коли підкинули наркотики ?Які мають бути дії перед поліцією,коли підкинули наркотики?

Ответы юристов (12)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ОБОВ'ЯЗКОВО ТРЕБА СКАРЖИТИСЯ, ЩОБ СИТУАЦІЯ НЕ ВИЙШЛА З ПІД КОНТРОЛЮ.

    ПЕРЕПРОШУЮ ЩО ДАЛІ НА РОСІЙСЬКІЙ МОВІ, ГОТУВАВ ВАМ ВІДПОВІДЬ ТЕРМІНОВО.

    1.

    Жалобу на незаконные действия должностного лица нужно подать в вышестоящий орган или в Государственное бюро расследований.

    Жалоба подается к руководителю полиции или подразделения внутренней безопасности соответствующего территориального органа полиции в соответствии Закону "Об обращениях граждан". Также жалоба может быть подана устно по телефону "102" или call-центра "0-800-50-02-02".

    Заявление о совершении полицейским преступления необходимо подавать в Государственное бюро расследований. Преступлением в этом случае будут считаться любые действия, которые полицейский не имел права выполнять вообще или не имел права выполнять их без разрешения или соблюдения особого порядка. Это могут быть такие действия, при осуществлении которых был причинен вред охраняемым законом правам и интересам лица (право на жизнь и здоровье, право на собственность, право на достоинство), то есть:

    • применение физической силы, огнестрельного оружия без предупреждения заранее (или угроза такого применения);
    • незаконное проникновение полицейского в жилье;
    • применение физического или психического насилия;
    • противоправное применение специальных средств (наручники, резиновые дубинки, ядовитые газы, водометы и т.п.);
    • длительное лишение человека пищи, воды, тепла, оставление его во вредных для здоровья условиях, использование огня, электричества, кислоты, щелочи, радиоактивных веществ, ядов;
    • унижение чести, достоинства, причинение душевных переживаний, глумление;
    • причинение смерти, доведение до самоубийства, нарушение неприкосновенности жилища, заведомо незаконные задержания, привод или арест, привлечение заведомо невиновного к уголовной ответственности, принуждение давать показания и другие действия, охватываемые диспозициями статей Уголовного кодекса Украины.

    Поэтому в случае совершения полицейским преступления, необходимо обратиться с заявлением в территориальное управление ГБР. Заявление направляется в соответствии с Законом "Об обращениях граждан", подать его можно также и в электронном виде.

    2.

    МВД приняло приказ от 15 ноября 2017 года № 930 «Об утверждении Порядка рассмотрения обращений и организации проведения личного приема граждан в органах и подразделениях Национальной полиции Украины». Документ установил единый порядок приема, регистрации и рассмотрения обращений граждан в органах и подразделениях Нацполиции. Граждане Украины, а также лица, не являющиеся гражданами Украины и законно находящиеся на ее территории, имеют право обратиться в органы (подразделения) полиции с замечаниями, жалобами и предложениями по вопросам, связанным с деятельностью Нацполиции, предприятий, учреждений и организаций, относящихся к сфере ее управления, с заявлениями или ходатайствами о реализации своих социально-экономических, политических и личных прав и законных интересов, а также с жалобами об их нарушении. Обращаться в органы полиции можно на украинском или другом языке, приемлемом для сторон.

    Обращения от граждан могут поступать в виде писем, на личном приеме, с использованием сети Интернет, средств электронной связи или с помощью средств телефонной связи через контактные центры, телефонные «горячие линии». В обращении указываются ФИО, место жительства и излагается суть затронутого вопроса, замечания, предложения, заявления или жалобы, просьбы или требования. Письменное обращение должно быть напечатано или написано от руки разборчиво и четко, подписано заявителем (группой заявителей) с указанием даты. В электронном обращении также должен быть указан адрес электронной почты, на который может быть направлен ответ, или сведения о других средствах связи. Применение ЭЦП при отправке электронного обращения не требуется. Электронное обращение, направленное без использования электронной подписи, должно иметь вид скан-копии или фотокопии обращения с подписью заявителя с указанием даты. Обращения принимаются, предварительно рассматриваются и централизованно регистрируются в день их поступления, а те, что поступили в нерабочий день и время - на следующий после него рабочий день.

    Срок рассмотрения обращений составляет не более одного месяца со дня их поступления, а те, которые не требуют дополнительного изучения, - безотлагательно, но не позднее 15 дней со дня их получения. Срок рассмотрения может быть продлен, но общий срок решения вопросов, затронутых в обращении, не может превышать 45 дней. Обращения считаются решенными, если рассмотрены все поставленные в них вопросы, приняты необходимые меры и заявителям даны обстоятельные и исчерпывающие ответы.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Вам терміново потрібний адвокат, який спеціалізується на кримінальних справах. Головне - зберігти спокій, розсудливість. Ви маєте право відмовитися від дачі показань проти себе (стаття 63 Конституції України).

    Для предметної відповіді на Ваше питання потрібно розуміти більш деталей. Звісно, не варто чинити опір правоохоронним органам, якщо мова йде про Ваше затримання. Рекомендую відразу заявити, що не визнаєте наркотичні речовини своїми та взагалі Вам невідомо їх походження.

    Ви маєте право на правову допомогу, це перший крок. Як я вже зазначав вище, Ви маєте право не відповідати на жодні питання без адвоката (ст. 63 Конституції України). Попросіть забезпечити Вам безкоштовного адвоката або повідомити вашого адвоката (за бажанням).

    Вимагайте проведення експертизи: наркотичні речовини мають бути вилучені за всіма правилами (зважування, опечатування, фотофіксація). Вимагайте експертизу на відбитки пальців на пакеті або речовині. Вимагайте експертизу Ваших рук і одягу на наявність слідів наркотичних речовин.

    Основні законодавчі моменти щодо Ваши прав:

    1. Стаття 63 Конституції України: маєте право не свідчити проти себе.

    2. Кримінально-процесуальний кодекс України: гарантує право на захист і адвоката.

    3. Європейська конвенція з прав людини: забороняє катування, примус та фальсифікацію доказів.

    З повагою! Щасти Вам!

    • Лана Клиент 8 часов назад

      якщо звинувачують ,що мав справи з людьми-наркоманами,чи є за це певна стаття?

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        За справи з особами, які мають певні нахили, статті немає. Але все залежить від суті цих справ і того, чи є в діях особи склад кримінального правопорушення.

        • Лана Клиент 8 часов назад

          чи є стаття за виписку рецептів лікарських препаратів,наприклад габани людям,які зловживають наркотичними речовинами?

          • Кирда Вячеслав Володимирович

            Так, теоретично може бути відповідальність. Все залежить від умислу лікаря.

            Лікар, який свідомо виписує рецепти на лікарські засоби (особливо ті, що містять наркотичні, психотропні речовини або їх прекурсори) особам, які зловживають наркотиками, може бути притягнутий до відповідальності за:

            Стаття 320. Порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів

            1. Порушення встановлених правил посіву або вирощування снотворного маку чи конопель, а також порушення правил виробництва, виготовлення, зберігання, обліку, відпуску, розподілу, торгівлі, перевезення, пересилання чи використання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, призначених для виробництва чи виготовлення цих засобів чи речовин, -

            караються штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційним наглядом на строк до чотирьох років, або обмеженням волі на той самий строк, або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

            2. Ті самі дії, вчинені повторно, або якщо вони спричинили нестачу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів у великих розмірах, або призвели до викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовою особою своїм службовим становищем, -

            караються штрафом від сімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційним наглядом на строк до чотирьох років, або позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

            З повагою! Щасти Вам!

        • Лана Клиент 8 часов назад

          Якщо в житло незаконно проникнула поліція ,затримала осіб ,звинувачує їх у вживанню наркотичних речовин ,як діяти?

          • Кирда Вячеслав Володимирович

            Відмовлятися від будь-яких показів та вимагати правового захисту.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Габана не є наркотичним засобом і не входить до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, який регулярно переглядається і затверджується Кабінетом Міністрів України. Згідно з інструкцією для медичного застосування препарат Габана призначають для лікування невропатичного болю у дорослих при ушкодженні периферичної та центральної нервової системи.Габана є рецептурним лікарським засобом, який згідно Законом України «Про лікарські засоби» має реалізовуватися аптеками лише за рецептом.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Наркотичні та психотропні речовини відпускаються виключно за медичними показаннями та за рецептом лікаря, що виписується на спеціальному рецептурному бланку форми № 3 (ф-3). Медичні заклади, що працюють з ЕСОЗ, будуть виписувати е-рецепти на цю групу препаратів. Водночас заклади, які поки не працюють з ЕСОЗ, тимчасово матимуть можливість виписувати рецепти на паперових бланках.

    Перелік таких наркотичних і психотропних речовин визначений таблицею II і III Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770.

    У медичній практиці ці препарати застосовують для:

    – знеболення у пацієнтів зі складними захворюваннями (онкологічні захворювання, тяжкі травми, інфаркт);

    – знеболення у хворих, які отримують паліативну допомогу;

    – лікування глибоких психічних та невротичних захворювань;

    – замісної підтримувальної терапії. Посилання: (www.umj.com.ua/uk/novyna-234646-shho-neobhidno-znati-likaryu-pro-e-retsept-na-narkotichni-psihotropni-likarski-zasobi)

    Карпенко Андрій Володимирович

    ВАМ ПОТРІБЕН АДВОКАТ.

    У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, зокрема щодо недоторканості житла, передбаченого статтею 30 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

    Діяльність співробітників поліції регламентована Законом України "Про національну поліцію" та деякими іншими нормативно-правовими актами. Основні обов’язки поліцейського передбачені статтею 18 Закону України "Про національну поліцію".

    Іноді в процесі виконання своїх обов’язків поліцейські не дотримуються основних норм та правових принципів, які покладені на них. Так, незаконними діями поліції можуть бути:

    • Активні дії, що можуть виражатися у неналежному спілкуванні (образи, лайки), незаконному огляді, незаконній перевірці документів, проведенні опитування неповнолітніх, тощо.
    • Бездільність, що може виражатися у ігноруванні усної чи письмової заяви про правопорушення; відмові назвати прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на вимогу особи службове посвідчення; ненаданні допомоги у небезпечній ситуації, тощо.

    Слід розуміти, що такі дії можуть бути суспільно небезпечними і містити склад злочину, а отже й розслідуватися мають відповідно кримінального процесуального законодавства.

    Скарги можна поділити на:

    Процесуальні - якщо особа є учасником адміністративного або кримінального провадження, то скарга (клопотання) на незаконні дії/бездіяльність працівників поліції подається відповідно до вимог процесуального законодавства (ст. 267 КУпАП та гл. 26 КПК відповідно);

    Загальні - якщо відносно особи вчинено незаконні дії/бездіяльність (але не злочин), такі як незаконний огляд, неналежне спілкування, ігнорування прохання допомоги, погрози тощо, то скарга на них подається до керівника поліції або служби безпеки відповідного територіального органу в порядку Закону України «Про звернення громадян». Якщо щодо особи скоєно злочин (катування, побиття, погрози розправою, незаконне тримання під вартою тощо) – подається заява про скоєння злочину відповідно до норм КПК до Державного бюро розслідувань.

    Скарга може бути:

    Усною - викладеною громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записаною (зареєстрованим) посадовою особою. Звернутись можна за телефонним номером «102» або «0-800-50-02-02» (call-центр Національної поліції, куди можна повідомити про неправомірні дії/бездіяльність правоохоронців).

    Письмовою - надісланою поштою або переданою громадянином особисто чи через уповноважену ним особу, якщо ці повноваження оформлені відповідно до законодавства України (у тому числі під час особистого прийому), із використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення) (пункт 14 розділу І Порядку).

    У випадку, якщо дії/бездіяльність працівника поліції містять ознаки злочину, особа має право звернутися з відповідною заявою до Державного бюро розслідувань або його територіальних управлінь.

    Перелік та зразки необхідних документів

    Скарга про незаконні дії/бездіяльність працівника поліції має містити інформацію про прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання (скарги).У разі якщо заявник не називає свого прізвища, імені, по батькові, звернення реєструється як анонімне і розгляду не підлягає. (пункт 22 розділу ІІ Порядку).

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    "ПРО НАЦІОНАЛЬНУ ПОЛІЦІЮ"

    Стаття 38. Проникнення до житла чи іншого володіння особи

    1. Поліція може проникнути до житла чи іншого володіння особи без вмотивованого рішення суду лише в невідкладних випадках, пов’язаних із:

    1) рятуванням життя людей та цінного майна під час надзвичайних ситуацій;

    2) безпосереднім переслідуванням осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення;

    {Пункт 2 частини першої статті 38 із змінами, внесеними згідно із Законом № 720-IX від 17.06.2020 }

    3) припиненням кримінального правопорушення, що загрожує життю осіб, які знаходяться в житлі або іншому володінні.

    {Пункт 3 частини першої статті 38 із змінами, внесеними згідно із Законом № 720-IX від 17.06.2020 }

    2. Проникнення поліцейського до житла чи іншого володіння особи не може обмежувати її права користуватися власним майном.

    3. Про застосування вказаного поліцейського заходу обов’язково складається протокол.

    ---

    Порушення недоторканості житла – це незаконне проникнення до житла чи до іншого володіння особи, незаконне проведення в них огляду чи обшуку, а так само незаконне виселення чи інші дії, що порушують недоторканність житла громадян (ст.162 Кримінального кодексу України). Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи ( ч. 2 ст 233 Кримінального процесуального кодексу України).

    Конституції України гарантує кожному громадянину недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду (стаття 30 Конституції України). У невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку.

    Особливі підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи

    У невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку (ст. 30 Конституції України).

    Відповідальність за порушення недоторканості житла

    Незаконне проникнення до житла чи до іншого володіння особи, незаконне проведення в них огляду чи обшуку, а так само незаконне виселення чи інші дії, що порушують недоторканність житла громадян, - караються штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років. (ч 1. ст. 162 Кримінального кодексу України)

    • незаконне виселення Відповідно до ч. З ст. 47 Конституції України ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше, як на підставі закону за рішенням суду. Незаконне виселення має місце у разі, якщо воно здійснюється без законних підстав, тобто без судового рішення, яке набуло чинності. Незаконним слід також вважати виселення, що здійснене неуповноваженими на те особами.
    • незаконний обшук Незаконним вважається обшук, здійснюваний особами, які не мають на це права, або вчинений із порушенням Кримінально-процесуального кодексу України, тобто особами, що за певних умов мають на це право, але в цьому випадку не були наділені необхідними повноваженнями (ст.234-236 Кримінального процесуального кодексу України).
    • інші дії (будь-яке інше вторгнення до житла проти волі осіб, які там проживають, за винятком випадків крайньої необхідності, як то: тимчасове використання житла без згоди його власника, з метою самовільного вселення до чужого житла інших осіб тощо.)
    Відповідальність за порушення недоторканості житла вчиненні службовою особою або із застосування насильства

    Незаконне проникнення до житла чи до іншого володіння особи, незаконне проведення в них огляду чи обшуку, а так само незаконне виселення чи інші дії, що порушують недоторканність житла громадян вчинені службовою особою або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування, - караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років. (ч.2 ст. 162 Кримінального кодексу України).

    • Службова особа

    Службова особами – є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом (ст. 364 Кримінального кодексу України).

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Лана!

    По-перше, якщо така подія сталася, Вам потрібен адвокат на місті, який буде розбиратися з усіма обставинами справи, оскільки для надання Вам предметної відповіді недостатньо деталей обставин справи. Крім того, зазвичай у таких справах бажано мати одного конкретого представника.

    Відповідно до статті 63 Конституції України не підлягає кримінальній відповідальності свідок за відмову давати показання під час провадження досудового розслідування або в суді щодо: себе; членів своєї сім'ї; своїх близьких родичів.

    Якщо вам підкинули наркотики - вимагайте адвоката при затриманні чи до початку обшуку.

    Не нехтуйте своїм правом заносити всі зауваження до протоколів під час затримання чи обшуку якщо є намагання відмови або перешкоджання у виклику адвоката, затягування з оглядом, інформування про того, хто підкинув вам наркотики, інші помічені вами порушення та суперечливі моменти.

    Фіксація аудіо- та відео засобами моменту затримання, обшуку, виявлення заборонених речовин також буде додатковим джерелом доказів для сторони захисту.

    Обов’язково уважно читайте протокол й тільки потім, якщо вам все зрозуміло та ви з усім згодні, можна його підписати та витребувати його копію.

    У ситуації, коли ви не вживали наркотичні засоби, вимагайте проведення медичного огляду, змивів рук, відбору зразків нігтів та волосся для подальшої експертизи. Не погоджуйтесь на жодні дослідження, що пропонують зробити на місці. Тільки сертифіковані лабораторії повинні надати висновок - чи вживали ви наркотики або чи знаходились на вашому тілі наркотичні речовини.

    Якщо наркотичні засоби у вас все ж таки були у невеликій кількості, але під час обшуку або затримання підкинули вам додаткову більшу кількість так, що вистачило на більш тяжкий злочин, також використовуйте вищевказаний алгоритм - стежте за всіма діями правоохоронців, зазначайте про суперечливі моменти в протоколі: як вилучалися речовини, звідки саме та яким чином упаковувалися.

    Наполягайте на знятті відбитків із вилучених пакетиків та іншого пакувального матеріалу та відборі мазків із долонь для виявлення слідів наркотичних речовин.

    Звертайте увагу та фіксуйте куди і як перекладають виявлені наркотики. Це також допоможе адвокату формувати лінію захисту та виявляти процесуальні порушення.

    • При затриманні нічого не підписуйте без адвоката, навіть якщо ви абсолютно впевнені у своїй правоті.
    • Уважно читайте протокол, в ньому має бути детально описана вся процедура та предмети, що у вас були при собі.
    • Обов’язково самостійно впишіть в протокол всі зауваження (про те, що речовину вам підкинули, обшук проводили не одразу, свідків відмовлялися замінити).
    • Вимагайте вашого огляду на предмет вживання наркотиків, вилучення у вас зрізів нігтів і волосся для експертизи. Експертизу на місці не проходьте — тільки в лабораторії.
    • Все фіксуйте за допомогою аудіо- та відеопристроїв.

    В жодному разі не визнавайте провину відразу після затримання, якими б доводами вас не вмовляли співробітники поліції. Слідчі можуть розповідати про пом'якшення покарання, застосування в якості запобіжного заходу підписки про невиїзд на противагу арешту тощо – обов'язково радьтесь з адвокатом. До появи останнього заперечуйте безпідставні звинувачення або взагалі відмовтесь від дачі показань, посилаючись на статті 63 та 64 Конституції України, повідомивши, що обізнані про своє право зберігати мовчання.

    Залишайте без уваги пропозиції чи вимоги про надання вами власноручно для огляду змісту речей, кишень, рюкзаків, сумок, не виймайте своїми руками жодні предмети. Всі маніпуляції нехай роблять правоохоронці, щоб не залишалися відбитки та сліди пото-жирових виділень на речах.

    Всі ваші речі повинні залишатися у полі вашого зору, що також убезпечить вас від незаконних дій третіх осіб або працівників поліції. Якщо маніпуляції все ж таки відбулись - вказуйте про це у протоколі та звертайте на це увагу понятих, вимагайте залучення свідків. У будь-яких обставинах не відмовляйтеся від підписання протоколу та не нехтуйте нагодою зробити зауваження в ньому.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України