Задайте питання юристу

921 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 24 травня 2025, питання №137374

Позбавити частини спадщини.

Добрий день.

Як можна позбавити особу обов'язкової частини спадщини (він син, пенсіонер) по причині "Ухилення від обов’язку утримувати спадкодавця"

Відповіді юристів (5)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ксенія!

    Це неможливо.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Ксения Клієнт день тому

      Чому це?

      Обгрунтуйте статтею.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо Ви є спадкоємицею за заповітом, то Ви можете у судовому порядку:

    1. Просити суд зменшити обов’язкову частку у спадщині інших спадкоємців, адже відповідно до ч. 1 ст. 1241 ЦК України розмір обов’язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення. Заявляючи вимоги про зменшення розміру обов’язкової частки, Ви повинні довести суду та підтвердити належними і допустимими доказами підстави такого зменшення, зокрема відсутність або негативний характер відносин між сином та спадкодавцем, неприязні стосунки у зв’язку з аморальною поведінкою спадкоємця тощо.

    2. Повністю усунути сина від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що він ухилявся від надання допомоги матері, яка через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво була у безпорадному стані.

    Згідно статті 1224 ЦКУ Усунення від права на спадкування

    1. Не мають права на спадкування особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя.

    Положення абзацу першого цієї частини не застосовується до особи, яка вчинила такий замах, якщо спадкодавець, знаючи про це, все ж призначив її своїм спадкоємцем за заповітом.

    2. Не мають права на спадкування особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині.

    3. Не мають права на спадкування за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини.

    Не мають права на спадкування за законом батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов'язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом.

    4. Не мають права на спадкування за законом одна після одної особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням суду.

    Якщо шлюб визнаний недійсним після смерті одного з подружжя, то за другим із подружжя, який його пережив і не знав та не міг знати про перешкоди до реєстрації шлюбу, суд може визнати право на спадкування частки того з подружжя, хто помер, у майні, яке було набуте ними за час цього шлюбу.

    5. За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

    6. Положення цієї статті поширюються на всіх спадкоємців, у тому числі й на тих, хто має право на обов'язкову частку у спадщині, а також на осіб, на користь яких зроблено заповідальний відказ.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Ксения Клієнт день тому

      Дякую вам за відповідь.

      Підходить цей пункт: "За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані."

      Спадкоємицею за заповітом є моя матір. Мій дід заповів їй усе.

      А я її спадкоємець за законом.

      Син не відвідував батька, коли той був хворий і потребував нагляду. За ним доглядав мій батько.

      Тоді, мені потрібно написати заяву, а мій батько буде свідком?

      • Дерій Владислав Олегович

        Так, Ви можете подати позов до суду.

        Питання усунення від права на спадкування досліджував Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду (справа № 591/1405/18).

        Судді ВС підкреслили, що згідно з частиною п`ятою статті 1224 ЦК України за рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо судом буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

        Позбавлення особи права спадкувати – це захід, що має застосуватися лише в крайньому випадку, з урахуванням передусім характеру поведінки відповідача.

        ВС заважив, що під безпорадним станом слід розуміти безпомічність особи, неспроможність її своїми силами через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво фізично та матеріально самостійно забезпечити умови свого життя, у зв`язку з чим ця особа потребує стороннього догляду, допомоги та піклування.

        Ухилення особи від надання допомоги спадкодавцеві, який потребував допомоги, полягає в умисних діях чи бездіяльності особи, спрямованих на уникнення від обов`язку забезпечити підтримку та допомогу спадкодавцю, тобто ухилення, пов`язане з винною поведінкою особи, яка усвідомлювала свій обов`язок, мала можливість його виконувати, але не вчиняла необхідних дій.

        Крім того, підлягає з`ясуванню судом питання, чи потребував спадкодавець допомоги від спадкоємця за умови отримання її від інших осіб, чи мав спадкоємець матеріальну та фізичну змогу надавати таку допомогу.

        При цьому ВС зазначив, що відповідно до частини п`ятої статті 1224 ЦК України має значення сукупність обставин:

        • ухилення особи від надання спадкодавцеві допомоги при можливості її надання;
        • перебування спадкодавця в безпорадному стані;
        • потреба спадкодавця в допомозі саме цієї особи.

        Лише при одночасному настанні наведених обставин і доведеності зазначених фактів в їх сукупності спадкоємець може бути усунений від спадкування.

        Ваша мати встигла прийняти спадщину?

        За статтею 1276 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер ПІСЛЯ відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов’язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія). Отже спадкова трансмісія передбачає перехід права спадкування (прийняття або відмова від прийняття) від померлого до його власних спадкоємців.

        Якщо ДО моменту відкриття спадщини - то Ви можете спадкувати за правом представлення https://protocol.ua/ua/tsivilniy_kodeks_ukraini_st... Це особливий порядок, за яким родичі нижчого ступеня споріднення успадковують те майно, яке б за законом перейшло їх родичам вищого ступеня споріднення із спадкодавцем.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України