Задайте вопрос юристу

937 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Недвижимость, 15 июля 2025, вопрос №139481

Чи може співвласник квартири здавати в аренду 1/2 кввртири, якщо інший співвласник проти, не поперджен, не виділена частка квартири.

Квартира на двох власників(договор дарування 1/2 на кожноно). Співласник неодноразово здає в аренду квартиру, не попередив, не отримав згоди іншого співвласника. В квартирі 2 нерівноцінні кімнати, частка не виділена. Співвласник знає і попереджений, що інший співвласник взагалі проти здачи квартири в аренду, бо за декілька таких аренд квартира "вбивається" орендарями. Не кажучі, що це призводить до конфліктів. Співласник категорично проти продажу цієї квартири, нк хрче продавати свою частку, не має фінансової Зспроможності викупити іншу частину.

Ответы юристов (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Тетяна!

    За загальним правилом власник самостійно користується, володіє та розпоряджається своїм майном.

    Володіння та розпорядження об`єктом спільної власності (часткової чи сумісної) має свої особливості.

    Згідно із статтею 355 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно), тобто право спільної власності - це право власності кількох суб`єктів на один об`єкт.

    Відповідно до статті 356 ЦК України власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

    Зі змісту вказаної статті випливає, що право кожного із співвласників пов`язується з часткою у праві спільної власності, і кожен із співвласників є власником не певної частини майна, а всього спільного майна у цілому.

    Відповідно до частин першої, другої статті 358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.
    Частиною третьою статті 358 ЦК України передбачено, що кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.

    Частиною першою статті 364 ЦК України передбачено право співвласника на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.

    За змістом цієї норми виділ частки зі спільного майна - це перехід частини цього майна у власність учасника спільної власності пропорційно його частки в праві спільної власності й припинення для цієї особи права на частку у спільному майні.

    Вид майна, що перебуває у спільній частковій власності, впливає на порядок виділу з нього частки.

    Відповідно до частини другої статті 364 ЦК України, якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина друга статті 183 цього Кодексу), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України