Задайте вопрос юристу

939 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 28 июля 2025, вопрос №140042

Восстановление военной пенсии.

Здравствуйте,уважаемые юристы. Я военный пенсионер,уехал в Германию в 2003-м. на ПМЖ. Сейчас немецкое гражданство. В те времена при выезде нужно было подписать отказ от пенсии. В нынешнее время вроде можно пенсию восстановить. Кто может взяться помочь?
С уважением,Юрий.

Ответы юристов (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Юрію!

    Відповідно до статті 49 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

    "1. Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

    1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

    {Положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009}

    2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

    2 - 1 ) за заявою пенсіонера про припинення виплати пенсії у зв’язку з тимчасовим проживанням за кордоном;

    3) у разі смерті пенсіонера, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим у встановленому законом порядку;

    3 - 1 ) у разі надання пенсіонеру статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин";

    4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

    4 - 1 ) у разі непроходження фізичної ідентифікації у випадках, передбачених законодавством;

    5) в інших випадках, передбачених законом.

    2. Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

    3. У разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних.

    Згідно статті 46 Закону. Виплата пенсії за минулий час.

    1. Нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

    2. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

    Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом".

    Верховний Суд зробив висновок, що особа має право на отримання заробленої та призначеної пенсії незалежно від місця її проживання в іншій державі. Така особа вправі користуватися всіма конституційними правами, в тому числі і на пенсійне забезпечення, а тому за відсутності законодавчих перешкод вона має право на поновлення виплати пенсії, яку їй було припинено органами ПФУ у зв’язку з переїздом на постійне проживання до іншої держави. Така особа разом із заявою про поновлення пенсії повинна пред`явити чинні паспорт або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік.

    Постанова Верховного Суду від 30 вересня 2021 року у справі № 540/4060/20 (адміністративне провадження № К/9901/24608/21).

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України