Задайте вопрос юристу

829 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 07 июля 2020, вопрос №23757 100₴

Взыскание алиментов по договору.

Здравствуйте. Мой бывший муж по договору без суда обязался платить алименты на содержание дочери в размере 1000$ в месяц, но больше двух лет платит половину суммы. Уже 7 лет он проживает за границей. Существует ли хоть какая-нибудь возможность взыскать с него недостающую по договору сумму? Благодарю.

Ответы юристов (9)

    Киншов Дмитрий Сергеевич
    25%

    Добрий ранок.

    Відповдіно до ст. 189 СКУ - Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.У разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

    Тобто, якщо Ви домовлялися про сплату аліментів за договором, то Ви повинні були його оформити належним чином! А саме: письмова форма та нотаріальне посвідчення.

    Якщо наразі договір не виконується, Вам потрібно звернутися до нотаріуса, який видасть Вам виконавчий напис, на підставі чого Ви у подальшому зможеет відкрити виконавче про ваддження та вже у порядку виконавого провадження стягувати аліменти. У випадку порушення умов договору, до особи може застосовуватися також певна відповідальність. Це все можливо буде узгоджувати з виконавцем.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    15%

    Доброго дня, пані Олександро!

    На ваше питання надаю наступну відповідь!

    Стаття 189 Сімейного кодексу України. Договір між батьками про сплату аліментів на дитину

    1. Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом.

    Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.

    2. У разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

    Якщо Ваш договір відповідає нормам законодавства, тобто він нотаріально посвідчений, то ви можете звернутися до нотаріуса, який його посвідчив, або до іншого нотаріуса, із метою здійснення останнім виконавчого напису про стягнення суми аліментів!

    Удачі Вам! Всього доброго!

    Ковальчук Владимир

    Родители имеют право заключить договор об уплате алиментов на ребенка, в котором определить размер и сроки выплаты. Такой договор заключается в письменной форме и нотариально заверяется.

    В случае невыполнения одним из родителей своей обязанности по договору алименты с него могут взиматься на основании исполнительной надписи нотариуса.Размер алиментов, определенный по решению суда или договоренностью между родителями, может быть со временем уменьшен или увеличен по решению суда по иску плательщика или получателя алиментов в случае изменения материального или семейного положения, ухудшения или улучшения здоровья кого-то из них и в других случаях , предусмотренных законодательством.Алименты могут быть взысканы по исполнительному листу за прошедшее время, но не более чем за три года, предшествовавшие предъявлению исполнительного листа к исполнению.

    Если по исполнительному листу, предъявленному к исполнению, алименты не взыскивались в связи с розыском плательщика алиментов или в связи с его пребыванием за границей, они должны быть уплачены за все прошедшее время.

    Задолженность по алиментам взимается независимо от достижения ребенком совершеннолетия (23 лет, если ребенок продолжает учиться).

    Адвокат Евгений Александрович
    30%

    Добрий день, Олександра!

    У ст. 189 СК передбачено, що батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, в якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом. Договір укладається у письмовій формі та нотаріально посвідчується. У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

    Нотаріальна форма договору надає можливість здійснення примусового стягнення за таким договором без додаткових процесуальних складнощів. Нотаріально посвідчений аліментний договір має силу виконавчого листа. Це означає, що аліментний договір є підставою для стягнення державним виконавцем коштів на утримання дитини в безспірному порядку.

    При посвідченні договору відповідно до п. 181 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України нотаріусом роз’яснюється зміст пункту 2 статті 189 Сімейного кодексу України з одночасним зазначенням про це у тексті договору, у частині можливості стягнення аліментів у безспірному порядку на підставі виконавчого напису у разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором.

    Слід також звернути увагу на ряд моментів, які можуть виникнути у разі порушення договору. У ст. 196 СК встановлено відповідальність за прострочення сплати аліментів, а саме при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

    У п. 22 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 р. № 3 (далі – Постанова ВСУ) зазначається, що якщо аліменти сплачуються не за рішенням суду, а згідно з укладеним між батьками договором, передбачена ст. 196 СК санкція застосовується за наявності прямої вказівки про це в договорі.

    Таким чином, Вам необхідно звернутися до нотаріуса, який повинен зробити виконавчиц напис.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Малик Олександр Володимирович
    15%

    У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

    Згідно ст. 189 Сімейного кодексу України батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.

    Відповідно до п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» № 3 від 15.05.2006 року в разі невиконання батьком (матір’ю) свого обов’язку за договором стягнення аліментів здійснюється не за судовим рішенням, а на підставі виконавчого напису нотаріуса органом державної виконавчої служби.

    Тобто, стягнення аліментів за укладеним між сторонами договором відбувається у позасудовому порядку за виконавчим написом нотаріуса.

    Відповідно до п. 4.16. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22 лютого 2012 р., зміст даної норми роз’яснюється нотаріусом при посвідченні договору про сплату аліментів на дитину з одночасним зазначенням про це у тексті договору у частині можливості стягнення аліментів у безспірному порядку на підставі виконавчого напису у разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором.

    Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів від 29.06.99 № 1172 для одержання виконавчого напису з метою стягнення заборгованості за нотаріально посвідченими договорами нотаріусу подаються:

    а) оригінал нотаріально посвідченого договору (договорів);

    б) документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов’язання.

    Тобто на практиці нотаріуси перед здійсненням виконавчого напису на договорі вимагають від стягувача пред’явити докази безспірності пред’явленої вимоги. На виконання даної умови стягувачу потрібно спочатку надіслати боржнику вимогу зі сплати боргу за договором та отримати підтвердження того, що боржник ознайомлений з вимогами стягувача. Як правило, такими доказами можуть слугувати повідомлення про вручення поштового відправлення боржнику.

    Згідно із ст. 88 «Про нотаріат» Нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років.

    УВАГА! Виконавчий напис повинен відповідати вимогам, встановленим до виконавчого документу у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження».

    Для отримання виконавчого напису доцільно звертатись до нотаріуса, який посвідчував договір на утримання дітей, ознак і звернення до будь-якого іншого нотаріуса не заборонено законом.

    Гончаренко Константин

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Згідно ст. 189 Сімейного Кодексу України:

    1. Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом.

    Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.

    2. У разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

    Враховуючи зазначене, Вам необхідно звернутися до нотаріуса для накладання виконавчого напису про примусове виконання договору про порядок сплати аліментів.

    Надалі ситуація буде під контролем нотаріуса та суду. Ви зможете отримати зазначені виплати.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Токмач Галина Николаевна

    Здравствуйте, Александра. Первое, вам необходимо обратиться к нотариусу, чтобы тот наложил исполнительную надпись на договоре, и подать его в исполнительную службу.

    Перед этим вас необходимо ценным письмом с описью вложения отправить требование об уплате задолженности должнику. И это же требование с чеком с почты приложить к заявлению у нотариуса.

    Если нужна будет дополнительная консультация или составление иска в суд, обращайтесь ко мне напрямую через форму "Обратиться к юристу".

    Крикун Сергій  Павлович
    15%

    "КОНВЕНЦІЯ про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_l12):

    "Держави, які підписали цю Конвенцію,

    - бажаючи покращити співробітництво між державами стосовно міжнародного стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання;...

    - держави-учасниці повинні вживати всіх відповідних заходів, у тому числі стосовно укладення міжнародних угод, для забезпечення стягнення утримання на дитину з одного з батьків (батьків) або інших осіб, які відповідають за дитину, зокрема у випадках, коли такі особи проживають у державі, іншій, ніж та, у якій проживає дитина,

    вирішили укласти цю Конвенцію та домовилися про такі положення:...";

    ст.2 - "1. Ця Конвенція застосовується:

    a) до зобов'язань про утримання, що виникають з відносин між батьками та дитиною, стосовно особи віком до 21 року;

    b) до визнання та виконання або виконання рішення про утримання одного з подружжя, коли заяву зроблено разом з вимогою в межах підпункту "a", ...

    4. Положення цієї Конвенції застосовуються до дітей незалежно від сімейного стану батьків...";

    ст.4 - "1. Договірна держава призначає центральний орган для виконання обов'язків, покладених Конвенцією на такий орган...";

    ст.6 - "1. Центральні органи надають допомогу стосовно заяв відповідно до розділу III. Вони, зокрема:

    a) передають й отримують такі заяви;

    b) ініціюють або сприяють порушенню провадження стосовно таких заяв.";

    ст.9 - "Заява відповідно до цього розділу подається через центральний орган Договірної держави, у якій проживає заявник, до центрального органу запитуваної держави. Для цілей цього положення проживання не охоплює простої присутності.";

    ст.10 - "1. Такі категорії заяв є доступними для кредитора в запитуючій державі для одержання утримання згідно із цією Конвенцією:

    a) визнання або визнання та виконання рішення;

    b) виконання рішення, прийнятого або визнаного в запитуваній державі;...";

    ст.12 - "1. Центральний орган запитуючої держави допомагає заявнику забезпечити, щоб заява супроводжувалася всією інформацією та документами, які, як йому відомо, є необхідними для розгляду заяви.

    2. Центральний орган запитуючої держави, пересвідчившись, що заява відповідає вимогам Конвенції, передає заяву від імені та за згодою заявника до центрального органу запитуваної держави...

    3. Запитуваний центральний орган протягом шести тижнів з дати отримання заяви підтверджує отримання у формулярі, визначеному в додатку 2, та інформує центральний орган запитуючої держави про те, які початкові кроки здійснено чи буде здійснено для опрацювання заяви, а також може запитати будь-які додаткові необхідні документи й інформацію..." -

    более детально смотрите Конвенцию самостоятельно.

    Закон Украины "Про ратифікацію Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/26-18):

    "1) до статті 2:

    Україна відповідно до статті 62 Конвенції залишає за собою право застосовувати Конвенцію до зобов’язань про утримання, що виникають з відносин між батьками та дитиною, стосовно особи віком до 18 років;...

    2) до статті 4 Конвенції:

    згідно з пунктом 1 статті 4 Конвенції в Україні виконання обов’язків, покладених Конвенцією на центральний орган, забезпечує Міністерство юстиції України;...

    4) до статті 25:

    Україна відповідно до статті 57 Конвенції зазначає, що до заяви про визнання і виконання рішення повинна додаватися повна копія рішення, засвідчена компетентним органом у державі походження;..." -

    в этой части взыскание алиментов ( в том числе задолженности) с отца, проживающего за границей, подлежит исполнению через Министерство юстиции Украины.

    Костромина Виктория

    если он официально проживает за границей и Вы знаете где он находится - можете взять у нотариуса исполнительную надпись и отправить через минюст подать на взыскание

    если нет - то берете у нотариуса исполнительную надпись и подаете в исполнительную службу по месту регистрации должника в Украине

    "нужна детальная консультация или помощь в подготовке иска - заявы - обращайтесь через сайт "


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України