Задайте вопрос юристу

835 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Защита прав потребителей, 20 октября 2021, вопрос №50059

Как расторгнуть договор по установки окна, если товар ещё не установлен.Задаток уплатила 400 грн.

Можно расторгнуть договор на установку окон? Задаток отдавали 400 грн.Подскажите пожалуйста.Окна ещё не устанавливали.

Ответы юристов (2)

    Дубовенко Володимир Володимирович
    Дубовенко Володимир Володимирович 2 года назад

    Юрист, г. Николаев, 5 лет опыта

    Вітаю, пані Ніна!

    Відповідно до частини 1 статті 570 Цивільного кодексу України (Далі - ЦК України) завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання. Частиною 2 статті 570 ЦК України передбачено, що якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.

    Достатньо обгрунтоване і повне роз'яснення відмінності завдатку та авансу надав Верховний суд в постанові від 17.06.2021 року по справі №711/5065/15-ц. Зокрема, в цій справі ВС дійшов висновку, що "правові наслідки порушення або припинення зобов`язання, забезпеченого завдатком передбачені вимогами статті 571 ЦК України, зокрема: якщо порушення зобов`язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора; якщо порушення зобов`язання сталося з вини кредитора, він зобов`язаний повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості; сторона, винна у порушенні зобов`язання, має відшкодувати другій стороні збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір (вартість) завдатку, якщо інше не встановлено договором; у разі припинення зобов`язання до початку його виконання або внаслідок неможливості його виконання завдаток підлягає поверненню. За змістом наведених норм ЦК України завдаток є доказом існування зобов`язання, виконує платіжну функцію та є способом забезпечення виконання зобов`язання. Згідно з положеннями статей 546, 548 ЦК України завдатком може бути забезпечене лише дійсне зобов`язання, яке випливає із договору, укладеного сторонами".

    Крім того, в вище згаданій справі ВС вказав на те, що "оскільки договору купівлі-продажу, який би за своєю формою та змістом відповідав вимогам законодавства між сторонами укладено не було, а вони лише домовилися укласти такий договір у майбутньому, то передана позивачкою грошова сума у загальному розмірі 49 150 дол. США є авансом, який підлягав поверненню, а не завдатком. Враховуючи наведене та положення статті 570 ЦК України суди дійшли правильних висновків про те, що сума, яка названа в розписках завдатком, фактично є авансом, оскільки сторонами не дотримано умов, визначених статтею 570 ЦК України, а саме не укладено договору купівлі-продажу на виконання якого передано кошти".

    Тобто, якщо Ви вже уклали договір про надання послуг з встановлення вікон, то надані Вами кошти дійсно є завдатком, спрямованим на забезпечення виконання зобов`язання, та згідно положень статті 571 ЦК України дані кошти не повертаются, якщо саме Ви відмовитесь від подальшого виконання своїх зобов`язань за договором.

    Босак Назар Орестович
    Босак Назар Орестович 2 года назад

    Юрист, г. Львов, 8 лет опыта

    Добрий вечір. Якщо невиконання зобов'язання сталось з вини завдаткодавця, то завдаток залишається в одержувача завдатку. Якщо невиконання зобов'язання трапилось з вини одержувача завдатку, то він має повернути завдаткодавцю суму завдатку в подвійному розмірі. Тобто якщо Ви відмовитесь від робіт з встановлення вікон, то сума завдатку в 400 гривень залишиться в підрядника.

    Можете звертатись до мене з цим чи іншими питаннями для надання різноманітних додаткових правничих послуг.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України