Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня. Я працюю керівником гуртка у дитячому центрі творчості. 04.03 ми із сім'єю виїхали до Львова. Дорогою було втрачено паспорт моєї сестри. Місцева поліція та волонтери сказали, що через кордон без паспорта не пропустять, паспорт у Дії не допоможе. Квитків та поїздів назад додому не було. Ми застрягли у Львові майже на 1,5 тижня у центрі переселенців, доки не було вирішено питання з паспортом.
15.03 нам вдалося виїхати до Польщі. Можливості там винайняти житло вже не було. Волонтери у Пшемишлі запропонували нам їхати до Італії, де біженців знаходилося не так багато. 16.03 виїхали із Польщі до Італії. 19.03 прибули на місце. Проводити повноцінні заняття ніяк не виходило, тому я їх проводила у скайпі і телеграмі, наскільки дозволяли інтернет і зламаний телефон. Встановити ПК та налагодити повноцінні заняття вдалося лише з 25.03.
Виходить, що з мого боку є прогули. Довести проведення занять у скайпі я не можу, тому що запис не проводився. Директор наполягає на тому, що я не мала жодного права виїжджати зі свого міста і подалі від бойових дій, а мала залишитися і вступити до ТРО. Також він наполягає на тому, що якщо у мене немає дітей, я не маю жодного права рятувати своє життя та життя своїх близьких. Він вимагає, щоб я писала заяву на відпустку за свій рахунок, або він звільнить мене за статтею. У листуванні він акцентує увагу, що переведення половини ЗП на ЗСУ - це не патріотизм і "треба було знайти спосіб проводити заняття".
На момент перебування в притулку для біженців, я повідомила своє керівництво про те, що перебуваю у Львові. Про втечу в Італію я їм ще не говорила, знаючи, що мене просто четвертують за це, незважаючи на можливу загрозу життю.
У мене такі питання:
1. Що мені загрожує за прогули у реаліях війни в Україні?
2. Які мають бути мої дії у цій ситуації?
3. Чи правомірні дії директора у цій ситуації?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (9)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДобрий день, Юлія!
Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 (далі — Указ № 64/2022) на території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 р. строком на 30 діб. Застарілий КЗпП не містить положень про особливості трудових відносин під час воєнного стану. Порядок запровадження такого стану регулюється Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 р. № 389-VIII (далі — Закон № 389). Цим Законом також передбачено обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, зокрема, обмежується право на працю, та надаються гарантії щодо запобігання незаконному звільненню.
Звільнення (розірвання трудового договору) може відбуватися з таких підстав:
Якщо буквально тлумачити положення вищеперелічених нормативних актів, то будь-яке звільнення у період дії воєнного стану буде правомірним. У той же час ми вперше з часів незалежності нашої держави опинилися в обставинах, пов’язаних із воєнним станом. Тому, на мою думку необхідно брати до уваги кожну ситуацію окремо, керуючись не тільки нормами законодавства, а й нормами людської моралі.
Отже, на мою думку, в період дії воєнного стану допускається:
У період дії воєнного часу не рекомендовано звільняти працівників за прогул, адже багато людей виїжджали в надзвичайних умовах і були змушені залишити свої домівки через військову агресію РФ.
У будь якому разі Ваше керівництво не має права змушувати Вас писати заяви про тимчасову відпустку й тим більше погрожувати Вам! А рішення про звільнення на підставі прогулу буде незаконним і його легко буде скасувати через суд.
Юрист, 19 лет опыта
Доброго дня Юлія.
Вам необхідно уточнити у керівництва чи є можливість перевести Вас на дистанційну роботу та написати заяву про переведення. Якщо такої можливості у підприємства немає, то пишіть заяву про надання основної щорічної оплачуваної відпустки, а другу про надання відпустки без збереження заробітної плати в якій вказати, що просите її надати по закінченні основної відпустки. Друга відпустка не обмежується і може бути надана до закінчення воєнного стану. Ви не збережете зарплату, але збережете роботу. Заяви відскануйте та направьте електронною поштою підприємству.
Звертаю вашу увагу, що неявки працівника у табелі обліку використання робочого часу мають відмічати умовним позначенням «І» – інші причини неявок або «НЗ» – неявка з нез’ясованих причин.
Працівники, які не виходять на роботу внаслідок ведення воєнних дій та пов’язаних з ними обставин, не можуть бути звільнені за п. 4 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України за підставою «прогул».
Зазначене обумовлено необхідністю збереження життя та здоров’я таких працівників та їх сімей і вважається як відсутність на роботі з поважних причин. Якщо не було оголошено простою, у такому випадку за працівниками зберігаються робоче місце та посада.
Якщо все ж таки керівництво наважиться Вас звільнити за прогули, таке звільнення буде незаконним і Ви зможете поновитися на посаді в судовому порядку та ще й з виплатою середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Адвокат, г. Киев, 5 лет опыта
Вітаю!
1. У вашій ситуації прогул не є та не може бути підставою для звільнення, оскільки війна, бойові дії та загроза життя є ПОВАЖНОЮ причиною, тому виключає можливість звільнення.
Кодекс законів про працю України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text
Стаття 40. Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу
Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках:
4) прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин;
Якщо він все ж таки вас звільнить, таке звільнення можна оскаржити в суді та отримати компенсацію неотриманого заробітку.
2. Рекомендую жодних заяв не писати та продовжувати виконувати свої трудові обов'язки. У випадку звільнення звертатись до суд, у подібних справах строк звернення до суду 30 днів, який можна поновити за поважних причин (поважність причин визначаєтсья на розсуд суду).
3. Дії директора неправомірні. Він застосовує до вас заходів психологічного впливу, оскільки йому простіше вас звільнити під час відпустки, що на період дії воєнного стану дозволяється.
http://www.golos.com.ua/documents/z-2136-ix.pdf?fb...
Стаття 5
На період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною, із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.
На період дії воєнного стану норми статті 43 Кодексу законів про працю не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.
Якщо залишились питання - звертайтесь! Буду радий допомогти.
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Добрий день, Юлія!
"1. Що мені загрожує за прогули у реаліях війни в Україні"?
- ВАС МОЖУТЬ ЗВІЛЬНИТИ ЗА ПРОГУЛИ.
2. Які мають бути мої дії у цій ситуації?
ВИ МОЖЕТЕ НАДІСЛАТИ ЛИСТА ПРО ТЕ, ЩО МАЮТЬ МІСЦЕ ПОВАЖНІ ПРИЧИНИ ТА ЩО ВИ БАЖАЄТЕ ПРАЦЮВАТИ:
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 63/2022
Про введення надзвичайного стану в окремих регіонах України:
https://www.president.gov.ua/documents/632022-4139...
"З метою нормалізації обстановки в державі, забезпечення захисту та охорони державного кордону, протидії злочинності, підтримання громадської безпеки і порядку, створення умов для належного функціонування органів державної влади, місцевого самоврядування та інших інститутів громадянського суспільства, запобігання спробам захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства, керуючись пунктами 5 і 6 частини другої статті 4 Закону України "Про правовий режим надзвичайного стану", на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України та відповідно до пункту 21 статті 106 Конституції України постановляю:...
4. На території, визначеній у статті 1 цього Указу, запроваджуються такі заходи:
встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду (за потреби);...
заборона призовникам, військовозобов'язаним та резервістам змінювати місце проживання без відома відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління та/або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України;... ".
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 64/2022
Про введення воєнного стану в Україні:
https://www.president.gov.ua/documents/642022-4139...
"У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:
1. Ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. ...
3. У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Торгово-промислова палата України на підставі ст.ст. 14, 14¹ Закону України “Про торгово-промислові палати в Україні” від 02.12.1997 № 671/97-ВР, Статуту ТПП України, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”.
Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб’єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Враховуючи вищезазначене та надзвичайну, важку ситуацію з якою зіткнулась наша країна, ТПП України з метою спрощення процедури засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), розмістить з 28 лютого 2022 року на сайті ТПП України (www.ucci.org.ua) загальний офіційний Лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажору, який можна буде роздруковувати всім кого це стосується.
"3. Чи правомірні дії директора у цій ситуації"?
- НЕ ПРАВОМІРНІ.
ВИ МАЄТЕ ПРАВО ПОДАТИ СКАРГУ ДО МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ.
У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку "Звернутися".
Всього доброго!
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чате23.03.2022 был опубликован Закон Украины «Про организацию трудовых отношений в условиях военного положения». Это закон вступил в силу 24.03.2022. Данным законом были внесены существенные изменения в некоторые нормы КЗоТ Украины, но временно. Действовать данный закон будет до тех пор, пока в Украине будет введено военное положение. После отмены военного положения нормы данного закона утратят свою силу.
Данный Закон Украины «Про организацию трудовых отношений в условиях военного положения» в большей степени направлен на защиту интересов работодателей. И существенно ущемляет интересы работников согласно КЗоТ Украины. В т.ч. и те, которые касаются оплаты труда.
Основные изменения, которые вступили в силу с 24.03.2022, касаются следующего:
Что было до принятия нового закона и до 24.03.2022?
Работодатель мог отправить сотрудников в оплачиваемый отпуск или в отпуск за свой счет, но только по желанию сотрудника. Также работодатель мог организовать работу удаленно.
Максимум, что мог сделать работодатель – это перевести предприятие в режим простоя и платить 2/3 должностного оклада за все время простоя. И это в случае, если организовать работу, в т. ч. удаленно было невозможно и из-за боевых действий.
Ниже, чем 2/3 должностного оклада, работодатель платить не мог. Даже если работник не ходит на работу из-за боевых действий. Конечно при условии, что работник собственноручно не написал заявление на отпуск за свой счет.
Что изменилось после вступления в силу нового закона с 24.03.2022?
Приостановка действия трудового договора
Самое существенное и скандальное изменение – это право работодателя и работника приостановить действие трудового договора, если предоставление и выполнение работы стало невозможным из-за военной агрессии.
На время такой приостановки работодатель не должен выплачивать работнику никакой заработной платы. Решение о приостановке действия трудового договора принимается в одностороннем порядке и согласованию с работником не подлежит. Согласна на это другая сторона или нет, не имеет значения. Льготных категорий также нет.
Обязанность возмещения зарплаты на период приостановки действия трудового договора возлагается на государство, которое осуществляет военную агрессию против Украины.
Как это возмещение будет происходить на практике, неизвестно. Скорее всего просто все сотрудники, относительно которых работодатель примет решение приостановить трудовой договор, просто останутся без выплат.
Однако принимать решение о приостановке действия трудового договора за период до 24.03.2022 невозможно. Так как до 24.03.2022 не было принято вышеизложенного закона и не было такого понятия, как приостановка действия трудового договора. А закон обратной силы не имеет.
Однако все также, как было раньше, увольнение за прогул практически невозможно. Факт прогула без уважительных причин будет достаточно сложно доказать в условиях военного времени.
ВИСНОВОК:
1. ЗА ПРОГУЛИ ВАС НЕ ЗВІЛЬНЯТЬ.
2. АБО ПИШИТЬ ЗАЯВУ НА ВІДПУСТКУ ЗА СВІЙ РАХУНОК, АБО ДОМОВЛЯЙТЕСЬ З АДМІНІСТРАЦІЄЮ НА ВІДДАЛЕНУ РОБОТУ, АБО ЗВІЛЬНЯЙТЕСЬ.
3. З 24.03.2022 РОКУ АДМІНІСТРАЦІЯ МОЖЕ ВАС ЗВІЛЬНИТИ - ЦЕ БУДЕ ПРАВОМІРНО.
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Доброго дня!
Вам не треба писати жодних заяв - директор самостійно має прийняти наказом на яку форму праці ви перейдете. Зокрема, можна перевести на дистанційку, простій або надати відпустку згідно графіку відпусток ( тарифну), або без збереження заробітної плати(за свій рахунок)
Через загрозу життя працівники не можуть доїхати до роботи. У такому випадку можна встановити дистанційний варіант роботи, а у разі неможливості – простій. Також можна відправити працівників у відпустки або надати їм відпустку без збереження зарплати на час карантину це можна зробити у строк до 31 березня включно.
Дистанційна робота
Якщо працівники не можуть доїхати на роботу, але можуть виконувати свою роботу дистанційно можна перевести їх на дистанційну роботу. Поки триває карантин (до 31 березня включно), щоб дозволити працівникам працювати дистанційно, достатньо наказу. Це передбачено ч. 11 ст. 60-2 КЗпП. В наказі також треба вказати контактні номери телефонів відділу кадрів та керівників у разі виникнення екстреної ситуації.
Ознайомити працівників з наказом можна через електронну-почту.(з підтвердженням доставки)
Простій
Для працівників, які не можуть працювати дистанційно, оголосіть простій.
Оплатіть простій слід буде в розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) (ч. 1 ст. 113 КЗпП).
Відпустки
Якщо працівники не можуть працювати дистанційно, але не хочуть втрачати зарплати, їм можна оформити щорічні або соціальні відпустки. Також можна запропонувати працівникам відпустки без збереження зарплати. На час карантину термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати за згодою сторін не обмежується 15 календарними днями. Цю відпустку можна оформити до 31 березня.
Відсутній зв’язок з працівником
Якщо не можна зв‘язатись з працівником, який не прийшов на роботу, через відсутність зв’язку або інші причини, — табелюйте відсутність кодом «НЗ» («відсутність з нез’ясованих причин»).
Мобілізація
Наразі діє призов резервістів. Але вже є на сайті ВРУ закон про загальну мобілізацію. За ним на мобілізованих працівників поширюються гарантії, встановлені ст. 119 КЗпП. Тобто за ними зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Якщо напишуть прогули , а потім звільнять необхідно буде подати скаргу до Держпраці так як воєнний стан це обставина форс-мажору та непереборної сили, що не залежить від вас та у суді це можна довести , посилаючись на указ № 64/2022 Президента "Про воєнний стан в Україні та рішення ТПП про визнання ситуацію форс мажором
Торгово-промислова палата України на підставі ст.ст. 14, 14¹ Закону України “Про торгово-промислові палати в Україні” від 02.12.1997 № 671/97-ВР, Статуту ТПП України, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”.
Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб’єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Враховуючи вищезазначене та надзвичайну, важку ситуацію з якою зіткнулась наша країна, ТПП України з метою спрощення процедури засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), розмістить з 28 лютого 2022 року на сайті ТПП України (www.ucci.org.ua) загальний офіційний Лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажору, який можна буде роздруковувати всім кого це стосується.
Також варто звернутися до засновника закладу про порушення директора та до органу управління освітою Обласного та міського, а також до Міносвіти та на урядову лінію 15-45.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
додатково , щодо організації праці у воєнний стан
законопроект вступив у дію
15 березня, ВРУ прийняла в цілому Закон "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" (законопроєкт №7160).
Поки що остаточного тексту закону не оприлюднено. З текстом законопроєкта можна ознайомитися за посиланням>>>
Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Діятиме він протягом воєнного стану, введеного відповідно до Закону “Про правовий режим воєнного стану” та втратить чинність з моменту припинення та скасування воєнного стану.
Цим законом визначаються особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, на період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону “Про правовий режим воєнного стану” (воєнний стан).
У Законі зазначено, що на період дії воєнного стану:
Укладення трудового договору
На період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору.
При його в період дії воєнного стану умова про випробування при прийнятті на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.
З метою оперативного залучення нових працівників до виконання роботи, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, в тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які внаслідок бойових дій евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустках, простої, тимчасово втратили працездатність або доля яких тимчасово невідома, роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори на період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.
Переведення та зміни істотних умов праці
На період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (за винятком переведення на роботу в іншу місцевість, де тривають активні бойові дії), якщо вона не протипоказана працівникові за станом здоров'я, лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, з оплатою праці за виконану роботу, але не нижчою, ніж середній заробіток за попередньою роботою.
На період дії воєнного стану норми ст. 32 КЗпП про двомісячний строк попередження працівника про зміну істотних умов праці не застосовуються.
Розірвання трудового договору з ініціативи працівника
З ініціативи працівника. У зв’язку з веденням бойових дій в районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та загрозою для життя і здоров’я працівника, він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою без двотижневого строку попередження (за винятком примусового залучення до суспільно-корисних робіт в умовах воєнного часу, а також якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах віднесених до критичної інфраструктури).
З ініціативи роботодавця. Роботодавець має право розірвати трудовий договір з працівником у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи, організації, викликаною знищенням в результаті бойових дій усіх виробничих, організаційних або технічних потужностей або майна підприємства. Про таке звільнення працівник попереджається не пізніше ніж за 10 днів з виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку.
На період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною, із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки, крім випадків.
На період дії воєнного стану норми статті 43 КЗпП не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.
Встановлення та обліку часу роботи та часу відпочинку
Нормальна тривалість робочого часу працівників у період воєнного стану не може перевищувати 60 годин на тиждень.
Для працівників, яким відповідно до законодавства встановлюється скорочена тривалість робочого часу, тривалість робочого часу не може перевищувати 50 годин на тиждень.
П'ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється роботодавцем за рішенням військового командування разом із військовими адміністраціями.
Час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) визначається роботодавцем.
Тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин.
На період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 53 (тривалість роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів), частина перша статті 65, частини третя - п'ята статті 67 та статті 71 - 73 (святкові і неробочі дні) КЗпП
Організація кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів у роботодавця
На час воєнного стану організація кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів здійснюється на розсуд роботодавця.
Робота в нічний час
На час воєнного стану не залучаються без крайньої необхідності до роботи в нічний час:
На час воєнного стану частини перша та друга статті 54 КЗпП не застосовуються.
Залучення до роботи деяких категорій працівників
На час дії воєнного стану дозволяється застосування праці жінок (крім вагітних жінок і жінок, які вигодовують дитину віком до одного року) на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.
Працівники, які мають дітей (крім випадків, визначених статтею 8 цього Закону), на час дії воєнного стану можуть залучатись до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні, святкові і неробочі дні, направлятися у відрядження за їх згодою.
Оплата праці
Заробітна плата виплачується на умовах визначених трудовим договором.
У разі неможливості виплати заробітної плати через воєнні дії виплата заробітної плати може бути призупинена, до моменту відновлення можливості підприємства здійснювати основну діяльність.
Зупинення дії окремих положень колективного договору
На час військового стану дія окремих положень колективного договору за ініціативою роботодавця може бути зупинена.
Відпустки
На період воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарних дні.
На період воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь якого виду відпусток, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною, якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах віднесених до критичної інфраструктури.
Протягом періоду воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати відпустку без збереження заробітної плати без врахування норм частини першої статті 26 Закону«Про відпустки».
Призупинення дії трудового договору
Призупинення дії трудового договору – це тимчасове звільнення роботодавця від обов'язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове звільнення працівника від обов'язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Дія трудового договору може призупинятися у зв'язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість виконання ним роботи.
Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію.
Діяльність профспілок
В межах своєї діяльності професійні спілки повинні максимально сприяти забезпеченню обороноздатності держави та забезпечувати громадський контроль за мінімальними трудовими гарантіями, передбаченими цим Законом.
На період воєнного стану тимчасово призупиняється дія статті 44 Закону «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» та відповідні норми колективних договорів.
Навіть у такому формулюванні максимум , що вас може очікувати це призупинення трудового договору , без зарплати лікарняних та інших гарантій , проте ви залишаєтесь на посаді і після припинення чи скасування военного стану трудові відносини з вами мають відновитися згідно раніше укладених умов.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Ви можете здійснити оплату юристу, натиснувши "галочку зеленого кольору під фото обраного юриста", з залишенням відзиву, а також додатково: у разі наявності можливості у графі: "Віддячити".
Під час воєнного стану це дуже актуально.
Адвокат, г. Ровно
Доброго Дня
Щодо Вашого питання
1. Що мені загрожує за прогули у реаліях війни в Україні?
Кодексом законів про працю України не врегульовано питання щодо трудових відносин між роботодавцем та працівниками під час воєнного стану. Порядок запровадження воєнного стану регулюється Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 р. №389-VIII, у якому передбачено обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, у тому числі, обмежується право на працю, а також надаються гарантії щодо запобігання незаконному звільненню працівників.
Під час дії воєнного стану в Україні не рекомендовано звільняти працівників за прогул згідно п.4 ст.40 КЗпП до моменту стабілізації ситуації у країні. Адже, під час звільнення працівника, який не з’являється на роботі, не виходить на зв'язок і не надає пояснень щодо причин своєї відсутності, роботодавцю необхідно в обов’язковому порядку дотриматися процедури, передбаченої трудовим законодавством — від працівника слід отримати письмове пояснення.
2. Які мають бути мої дії у цій ситуації?
Якщо ви можете виконувати свою роботу у терміни та порядку обумовлену з роботодавцем , у кількості годин які обумовлені роботодавцем, то виконуйте, якщо не можете то краще написати заяву про відпустку без збереження зп, або погодити інший режим роботи, який задовільняє і Вас і роботодавця.
3. Чи правомірні дії директора у цій ситуації?
Провомірні чи ні та розбирання хто правий хто ні зарез не доречно та не дає результату. Ви маєте виконувати свою роботу, не маєте мождивості повинні повідомити про відсутність можливості виконання роботи, а роботодавецт має виконувати саої обовязки. Зазначені неузгодженості зарез можна вирішити лише шляхом домовленості переговорів тощо. ЗУ"Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" дозволяє зупиняти окремі положення колективного договору, істить статтю про призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором, яке не передбачає припинення трудових відносин.
Успіхів
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня, Юлія!
1) Законодавство про працю не передбачає надання відпусток без збереження заробітної плати з ініціативи роботодавця. Оформлення відпусток без збереження заробітної плати, передбачених статтями 25, 26 Закону України «Про відпустки» є правом, а не обов’язком працівника.
При цьому надання відпусток, передбачених статтею 25 Закону України «Про відпустки», роботодавець здійснює в обов’язковому порядку за ініціативою працівника. А надання відпусток, передбачених статтею 26 вищезгаданого закону здійснюється за згодою сторін.
Відповідно до частини третьої статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» протягом періоду дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про відпустки».
2) Роботодавець не має права звільнити працівника навіть, якщо той виїхав за межі країни і не виходить на роботу. Звільняють лише за прогул - відсутність на робочому місці без поважної причини. Але вимушений виїзд до іншої країни через війну, евакуація з регіону, де ведуться бойові дії чи неможливість дістатися до місця роботи належать до поважних причин.
Законодавством про працю не передбачено обов’язку працівника повідомляти роботодавця про своє місцезнаходження та отримання статусу біженця або визнання його особою, яка потребує тимчасового захисту.
Зважаючи на надскладну ситуацію на території України працівники, які не виходять на роботу внаслідок обставин, пов’язаних з бойовими діями, або ті, які не мають змоги виходити на роботу у зв’язку з небезпекою для життя і здоров’я, не підлягають автоматичному звільненню чи, наприклад, за пунктом 4 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України за «прогул без поважної причини».
Зазначене обумовлено необхідністю збереження життя та здоров’я таких працівників та їх сімей і вважається як відсутність на роботі з поважних причин.
Якщо з таким працівником відсутній зв’язок, до з’ясування причин і обставин його відсутності за ним зберігаються робоче місце та посада, трудові відносини не припиняються, однак час таких неявок не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, та у загальному випадку не підлягає оплаті.
У випадку, якщо специфіка виконання роботи передбачає можливість її здійснення віддалено, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, роботодавцю доцільно прийняти рішення про переведення працівника на дистанційну роботу.
Відповідно до частини першої статті 60-2 Кодексу законів про працю України дистанційна робота – це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.
При цьому законодавство не містить заборони виконання такої дистанційної роботи за кордоном. Тому відповідно у випадку, коли працівник у зв'язку з небезпекою для життя і здоров'я під час дії воєнного стану виїхав за межі країни і має технічну можливість виконання трудових функцій дистанційно з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, не вбачається правових підстав для його звільнення.
Якщо специфіка виконання роботи не дозволяє виконувати її віддалено, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, такому працівникові може бути оформлено простій, надано відпустку без збереження заробітної плати або з ним може бути тимчасово призупинено трудовий договір (що не є звільненням).
Якщо виникнуть додаткові питання, звертайтеся через кнопку "Звернутися" і я відповім на них в індивідуальному порядку.
При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.
ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!