Начните консультацию с юристом онлайн
Здравствуйте у меня умер муж, у него 6 часть дома от его отца, и автомобиль, родственники мужа, забрали машину, и в дом не пускают, говорят что нет у мужа имущества, а есть только долги банковские, которые хотят отдать мне, как мне быть в такой ситуации? Могут ли они без меня оформить имущества мужа?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (10)
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Здравствуйте Юлия!
Наследство по завещанию:Если завещание оформлено с соблюдением всех правил, то оно является основным документом, регламентирующим порядок распределения наследства. Как правило, завещание составляется нотариусом с последующим внесением сведений в соответствующий государственный реестр.
Однако, определенная категория наследников имеет право на обязательную часть в наследстве, несмотря на наличие завещания. Ими являются:
Эта категория родственников вступает в наследство вне очереди и имеет право на половину имущества, законно переходящего в собственность в случае отсутствия завещания.
Наследство по закону:Законные наследники вступают в право наследования поочередно. Каждая последующая из пяти очередей наследников по закону получает право наследования в случае:
- отказа родственников предыдущей очереди от имущества умершего.
Очередность наследования:При отсутствии завещания и наследовании по закону преимущественным правом наследования обладает каждая из пяти групп поочередно.
Первая очередь:- супруг (супруга).
Вторая очередь:- дед, бабушка (как со стороны матери, так и со стороны отца).
Третья очередь:- родные тёти и дяди;
Четвертая очередь:К родственникам четвертой степени родства относятся лица, проживавшие с наследодателем в одной семье от пяти лет и дольше до момента открытия наследства.
Пятая очередь:К пятой очереди относятся все остальные родственники наследодателя (до шестой степени родства включительно) и иждивенцы, которые не являлись членами его семьи.
Устранение от права на наследование:Статьей 1224 Гражданского кодекса определены случаи, когда лицо лишается права на наследование по закону, а именно:
*если брак признан недействительным после смерти одного из супругов, то за вторым из супругов суд может признать право на наследование доли того из супругов, кто умер, в имуществе, которое было приобретено ими за время этого брака
Вышеизложенное касается всех наследников, в том числе и имеющих право на обязательную долю в наследстве, а также на лиц, в пользу которых сделан завещательный ответ.
Вы имеете право на принятие и вступление в наследство своего супруга, как наследник первой очереди.
Для этого необходимо обратиться к нотариусу в течении 6 месяцев, нотариус обязан обеспечить сохранность имущества.
Основные моменты для открытия наследства:Таким образом, наследники до 6 месяцев с момента смерти наследодателя в обязательном порядке должны обратиться к нотариусу и завести дело, так же в этот срок наследники могут отказаться от своего права на наследство совсем либо в пользу другого наследника. Наследники принимают наследство полностью, либо вовсе не принимают. Законодательство не предусматривает частичного принятия наследства.
Нужно иметь ввиду, что открытие наследственного дела не означает, что Вы являетесь уже собственником имущества умершего. Право собственности на имущество наследодателя можно оформить только после 6 месяцев, прошедших со дня его смерти, путем получения свидетельства о праве на наследство.
Если вы принимаете наследство, то принимаете и долги в пределах суммы наследственной массы.
Нужно уточнить какие есть долги у Вашего покойного супруга и соизмерить с возможным наследством, которое Вы можете принять.
Это можно уточнить в бюро кредитных историй:
Ukrainian Bureau of Credit Histories - the largest bureau in Ukraine : Ubki.ua
Нужна полная консультация алгоритм действий обращайтесь индивидуально через кнопку "Звернутися".
Всего доброго!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Юлія!
Ви, як дружина небіжчика маєте по закону право на половину всього майна, яке було нажите під час спільного сімейного життя.
Спадкоємці можуть отримати нерухомість двома способами: за заповітом і за законом. До речі, почати процедуру спадкування необхідно у чітко визначений термін – до 6-ти місяців від моменту смерті родича. Спочатку необхідно звернутися до приватного або державного нотаріуса, який здійснює свою діяльність на території нотаріального округу (місто, район), де на момент смерті був зареєстрований (не проживав – важливо) померлий. Якщо ж даний факт відсутній, тоді місцем відкриття спадку можна вважати територіальне місцезнаходження нерухомості, тобто звертатись необхідно до нотаріуса, який здійснює свою діяльність на території розташування нерухомого майна. Важливий момент, якщо ви хочете користуватися послугами державного нотаріуса звернутися до нього варто найраніше, як тільки можливо, через величезні черги. Унотаріуса пишемо заяву про прийняття спадщини після померлого.
Перелік документів, які необхідні щоб отримати спадок
свідоцтво про смерть померлого – оригінал;
довідка, де зафіксовано місце реєстрації померлого, де він і з ким був зареєстрований на момент смерті;
документи, які підтверджують право власності на майно померлого (наявність не обов’язкова);
паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків спадкоємця;
заповіт (якщо спадкуємо за заповітом);
якщо за законом – документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб);
оплата послуг нотаріуса і державного мита за відкриття спадкової справи.
Запам’ятайте, згідно Порядку вчинення нотаріальних дій, нотаріус не може прийняти заяву про прийняття або відмову від спадщини від імені спадкоємців третіми особами.Спадкоємець повинен або сам з’явитись до нотаріуса або з’явитись до найближчого нотаріуса, який посвідчить підпис на заяві про прийняття спадщини й відправити цю заяву до нотаріуса для прийняття спадщини. Коли увесь пакет документів сформовано і подано нотаріусу, той у свою чергу надає витяг зі спадкового реєстру. Побутує думка, що жити у квартирі чи будинку, яку отримали у спадок, не можна протягом 6-ти місяців. Жити можна, але заборонено її продавати чи дарувати, поки не отримаєте у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину. Випадки спадкування:
За заповітом – ніхто і ніяк не впливає на процеси спадкування (винятки, які потрібно уточнювати у нотаріуса, якщо на житловій площі були зареєстровані– інваліди, пенсіонери, неповнолітні діти)
За законом мають право спадкувати родичі за ступенем споріднення:
1 черга – один з подружжя, діти або батьки, 2 черга – рідні брати й сестри, баби, діди 3 черга – тітки, дядько 4 черга – зареєстровані мешканці, які прожили не менше 5 років разом з померлим однією сім`єю. Якщо немає претендентів на спадщину серед вище вказаних категорій, тоді спадкують родичі до 6 ступеня споріднення. Після закінчення терміну 6 міс після смерті спадкодавця, нотаріус може видати свідоцтво про право на спадщину. Слід зазначити, що термінів для отримання свідоцтва про право на спадщину немає.
Документи, які потрібні:
Заява про видачу свідоцтва про право на спадщину;
Оригінали правовстановлюючих документів на майно;
Квитанції про сплату державного мита та адміністративного збору за реєстрацію у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
оплата послуг нотаріуса.
Після цього нотаріус видає свідоцтво на спадщину за законом/за заповітом Разом із видачею свідоцтва на право на спадщину нотаріус реєструє за вами право власності на спадкове майно у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. І тоді ви – законний власник нового майна.
На кожне нерухоме майно видається окреме свідоцтво (земельна ділянка, пай, будинок, квартира тощо). Оплата державного мита Щоб здійснити оплату нотаріус, що займається вашою справою, має дати реквізити за якими оплатити або сам оплатить Ви йому просто залишаєте кошти. Оплатити можна у будь-якому відділенні банку. Процедура відмови від спадку
Всі особи, які отримали спадок можуть написати відмову від нього протягом 6 місяців з моменту смерті спадкодавця. Цей строк поновленню не підлягає. Якщо пропустили 6 місячний термін, тоді потрібно звертатися до суду із позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Якщо спадкоємець, який прийняв спадщину, надасть вам згоду також на прийняття спадщину– теж звертаємося до нотаріуса. Зверніть увагу, якщо хтось зі спадкоємців звернувся до нотаріуса про прийняття спадщини, то усі інші повинні йти теж до того ж нотаріуса. Після померлого заводиться лише одна спадкова справа, яку може вести лише той нотаріус, до якого першого звернулись спадкоємці.
Доречи, на дії родичив чоловіка можете поки що не звертати уваги, якщо звичайно, вони не крадуть чи псують Ваше спільне майно. В такому випадку треба негайно звертатись до поліції!
Будуть питання, звертайтесь до мене персонально, натиснувши кнопку "хвернутись".
Вдачи Вам у Ваших справах!
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Юлія!
Якщо чоловік не залишив заповіт, то спадкування має відбуватися за законом.
У такому випадку Ви належите до 1 черги спадкоємців за законом.
ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ:
Глава 86СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАКОНОМ
Стаття 1258. Черговість спадкування за законом
1. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
2. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
...
Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом
1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
ТАКИМ ЧИНОМ, ВИ, ДІТИ ТА БАТЬКИ ПОМЕРЛОГО Є СПАДКОЄМЦЯМИ ПЕРШОЇ ЧЕРГИ І МАЄТЕ ПРАВО НА СПАДКУВАННЯ ВСЬОГО МАЙНА В РІВНИХ ДОЛЯХ.
ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО ПОДАВАТИ ЗАЯВУ НОТАРІУСУ ПРО ВСТУП ДО СПАДЩИНИ.
ВАЖЛИВО РОЗУМІТИ, КОЛИ ПОМЕР ЧОЛОВІК.
Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання, звертайтесь індивідуально, натиснувши зелену кнопку «Звернутися»!
Юрист, 19 лет опыта
Добрый день Юлия.
Принимать или нет наследство после супруга это только ваше решение.
Вы претендуете на часть от 1/6 части дома и на часть от половины стоимости автомобиля, поскольку собственником второй половины Вы уже являетесь,при условии что автомобиль приобретался после заключения брака и именно приобретался, а не был подарен супругу или достался ему по наследству.
Касательно долгов, если они есть, то вместе с имуществом Вы унаследуете и долги супруга, но банк не сможет с Вас взыскать больше чем Вы получите по наследству. Также банк возможно пропустил сроки обращения в суд для взыскания долгов если прошло уже более 3 лет, а для взыскания пени 1 год. - это довольно часто происходит если сумма была незначительная.
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):
"Стаття 1268. Прийняття спадщини
1. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
2. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.
3. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї...
Стаття 1269. Подання заяви про прийняття спадщини
1. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
2. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто...
Стаття 1270. Строки для прийняття спадщини
1. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
2. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття...
таття 1278. Поділ спадщини між спадкоємцями
1. Частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.
2. Кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі.
Стаття 1279. Переважне право окремих спадкоємців на виділ їм спадкового майна в натурі
1. Спадкоємці, які протягом не менш як одного року до часу відкриття спадщини проживали разом із спадкодавцем однією сім'єю, мають переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ їм у натурі предметів звичайної домашньої обстановки та вжитку в розмірі частки у спадщині, яка їм належить.
2. Спадкоємці, які разом із спадкодавцем були співвласниками майна, мають переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ їм у натурі цього майна, у межах їхньої частки у спадщині, якщо це не порушує інтересів інших спадкоємців, що мають істотне значення...";
"Стаття 1231. Спадкування обов'язку відшкодувати майнову шкоду (збитки) та моральну шкоду, яка була завдана спадкодавцем
1. До спадкоємця переходить обов'язок відшкодувати майнову шкоду (збитки), яка була завдана спадкодавцем.
2. До спадкоємця переходить обов'язок відшкодування моральної шкоди, завданої спадкодавцем, яке було присуджено судом зі спадкодавця за його життя.
3. До спадкоємця переходить обов'язок сплатити неустойку (штраф, пеню), яка була присуджена судом кредиторові із спадкодавця за життя спадкодавця.
4. Майнова та моральна шкода, яка була завдана спадкодавцем, відшкодовується спадкоємцями у межах вартості рухомого чи нерухомого майна, яке було одержане ними у спадщину.
5. За позовом спадкоємця суд може зменшити розмір неустойки (штрафу, пені), розмір відшкодування майнової шкоди (збитків) та моральної шкоди, якщо вони є непомірно великими порівняно з вартістю рухомого чи нерухомого майна, яке було одержане ним у спадщину.";
"Стаття 1296. Право спадкоємця на одержання свідоцтва про право на спадщину
1. Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
2. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців..."..
"Перелік нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна" (https://minjust.gov.ua/pages/list_of_notaries).
---
Доброго дня, Юліє! По-перше, щоб убезпечити себе від оформлення спадщини без Вашої участі, Вам необхідно подати заяву нотаріусу в межах 6-місячного строку з моменту смерті чоловіка про прийняття спадщини. У випадку відсутності необхідних документів подати нотаріусу клопотання про витребування їх у інших спадкоємців. По-друге, відповідальність за боргами чоловіка Ви будете в межах вартості Вашої частки спадщини чоловіка, а також пропорційно часток інших спадкоємців. По-третє, частки інших спадкоємців будуть, мають бути визначені у Вашому свідодцтві право на спадщину.
Адвокат, г. Сновск, 6 лет опыта
Доброго дня. Ваші дії будуть залежати від Ваших намірів: якщо Ви бажаєте приймати спадщину ( частину будинку та автомобіля ) Вам необхідно звернутися до будь-якої нотаріальної контори ( нотаріуса) бажано за місцем смерті спадкодавця( чоловіка) з заявою про відкриття спадщини. Спадкова справа заводиться одна, тобто якщо першими до нотаріуса звернуться родичі покійного ( діти, батьки), то Ви будете подавати заяву тільки до того нотаріуса, де вже відкрита спадкова справа. Чи відкрита спадкова справа перевіряється легко, Вам потрібно свідоцтво про смерть , Ваші паспорт, код та свідоцтво про одруження. З даними документами Ви звертаєтесь до нотаріуса і він робить перевірку в Спадковому реєстрі. Таким чином Ви будете знати чи вже подані заяви про прийняття спадщини іншими родичами спадкодавця чи ні. Якщо буде Ваша заява про прийняття спадщини , то оформити спадкове майно без Вашого відома ( тобто на цілу частину майна) у інших не вийде, оскільки нотаріус перевіряє коло спадкоємців і видає свідоцтва відповідно до частки і заяв спадкоємців. Щодо боргів. Так борги дійсно спадкуються, але у межах вартості спадкового майна і , відповідно, ті хто приймає спадщину, той і повертає борги. Але тут є нюанси: чи було судове рішення про стягнення боргів чи подавали кредитори заяву до нотаріуса. Тобто , відповідаючи на Ваше питання, Вам потрібно вирішити чи подавати нотарісу заяву про прийняття спадщини чи ні . Якщо не будете звертатись до нотаріуса, то інші родичі чоловіка зможуть офромити без Вас спадщину. Але тут потрібно розуміти з ким на день смерті проживав спадкодавець ( офіційно зареєстрований) і якщо Ви були разом з ним зареєстровані за однією адресою, то Ви вважаєтесь, що прийняли спадщину. Крім того потрібно враховувати чи був заповіт чи ні і чи є малолітні, неповнолітні, недієздатні особи у спадкодавця ( батькі, діти).
Якщо виникнуть питання, звертайтесь.
Удачі Вам у прийнятті рішення.
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
До спадкової маси зараховується все майно і зобов язання спадкодавця(борги) , які є не погашені.(ст.1218 ЦК України)
Враховуючи сказане, якщо Ви приймете спадщину чоловіка у порядку спадкування за ЦК України , у термін 6 -ти місяців, то автоматично приймете на себе і борги спадкодавця, які потрібно буде виплачувати є два виходи:
1. написати заяву у нотаріуса про відмову від прийнняття спадщини від вас та за бажання всіх спадкоемців, тоді питання з боргами через деякий час перейде державі. І це вже буде не Вашою проблемою.
2. Якщо ж майно для Вас є важливим , приймати спадок, але писати заяву кредитору, про необгрунтованість вимог , якщо кредитор не звернеться до суду з вимогою про погашення боргів то можна не виплачувати борги померлої в зв язку зі строком позовної давності 3 роки та вирішувати у судовому порядку , адже кредитор може звернути стягнення на квартиру і шляхом її продажу вимагати погашення боргу , лише у разі якщо у померлої було у власності майно належне їй особисто, або родичі прийняли спадщину.
рекомендую вирішити питання про доцільність прийнняття такого спадку з наявністю боргів.
Ви маєте право на половину власості чоловіка, та можете подати заяву нотаріусу про її прийняття незалежно від бажання родичів, але , якщо квартира знаходиться у заставі банку , або уже арештована судом за борги померлого то у разі прийняття спадку, його кредитори звернуться до вас за сплатою боргу , тому якщо чоловік не мав окрім частини квартири більше нічого не рекомендую приймати такий спадок.
Родичі мають право подати заяви про прийняття спадку також, нотаріус встановить всі факти, повідомить вас кожного про існуючи борги у банках, обтяження на квартирі будинку , земельних ділянках авто - якщо вони згодні отримати борги нехай отримують свідоцтва і сплачують. Ви можете відмовитись від прийняття спадщини у нотаріуса.
Такого , щоб прийняти майно , а борги залишити немає , або приймається весь спадок , або подається повна відмова на користь інших родичів , чи просто відмова.
Зараз родичі нічого не приймуть бо ситуація в Україні є складною, але нотаріус буде інформувати вас всіх у рамках справи.
Ви за цей час зможете детально мати розуміння наскільки багато є боргів і чи потрібен вам такий спадок, якщо його не можливо буде виплатити по борговим зобов язанням.
З 24 лютого 2022 року в Україні введено режим воєнного стану. На час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється. В умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини; в умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п'яти робочих днів з дня відновлення такого доступу; забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до її реєстрації у Спадковому реєстрі.". На даний час нотаріус може лише завести спадкову справу, видача свідоцтва можлива лише після закінчення военного стану.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта
Добрый день, Юлия!
Без Вас могут оформить только в том случае, если вы упустите свою возможность оформления наследства в порядке очереди.
Как я понял, завещания не было? Поэтому наследование в порядке очередности. Вы в первой линии.
По долгам, действительно наследуются долги и активы.
Но долги не могут превышать активы.
В случае вопросов, набирайте.
Адвокат, г. Ровно
Доброго Дня
Щодо Вашого питання
Ігнорувати спадщину не варто.
Отримати тільки борги не можна, оформити без вас спадщину також, лише у випадку Вашої відмови.
Якщо за життя не було складено заповіту, спадкування буде проходити по закону. У відповідності до законодавства спадкування проходить в порядку черговості, в залежності від ступеня родинних зв’язків.
Самі найближчі родичі померлого – дружина / чоловік , діти, батьки – вступають у спадщину у першу чергу.
Ви також можете Домовитися із спадкоємцями, щоб вони відмовилися від частини спадщини на вашу користь. Дієвий спосіб тільки у тому випадку, якщо ви у хороших стосунках із родичами.
Рекомендую звернутися до нотаріуса для відкриття спадкової справи, та отримати наявне майно, а з боргами будете роззбиратись або в межах отиманого спадку, або можливо Вам пощастить та боргів не так багато та кредитори пропустять строк для предявлення вимог.
Успіхів
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
если вы официальная жена - вы являетесь его наследником - наравне с его всеми детьми и родителями мужа если они живы
а если имущество приобретенное в браке - то 1\2 ч его ваш как совместное
вам нужно подать заяву нотариусу о принятии наследства после мужа
нужна детальная консультация - обращайтесь через сайт Или найдите мои контакты - проконсультирую С уважением Виктория Костромина