Начните консультацию с юристом онлайн
Добрый день!
Мне уходить на пенсию в октябре 2024 г. Как будет начисляться пенсия, если я проживаю и работаю в Харькове, около полугода мое предрриятие не работало из-за военных действий, потом возобновило работу, но довоенную зарплату нет возможности платить, уменьшилась примерно в 2 раза.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (6)
Юрист, г. Чернигов, 11 лет опыта
Вітаю.
Розмір пенсії за вікомЗа наявності права на призначення пенсії її розмір визначається (відповідно до ст.27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон)
П = Зп х Кс, де:
П – розмір пенсії, у гривнях;
Зп – заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс – коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 Закону.
Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п’яти знаків після коми за формулою (відповідно до ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон)
См х Вс
Кс = ———, де:
100% х 12
Кс – коефіцієнт страхового стажу;
См – сума місяців страхового стажу;
Вс – величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках), яка за період участі в солідарній системі дорівнює 1%.
Коефіцієнт страхового стажу не може перевищувати 0,75, а з урахуванням підземного стажу та роботи за Списком № 1 – 0,85.
Відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону, до 1 січня 2015 року було надано право дострокового виходу на пенсію за віком жінкам, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшено на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.
Зменшення розміру пенсії за віком застосовується до досягнення віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, та протягом періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення жінкою віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону. Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії з дня, наступного за днем завершення цього періоду.
https://www.pfu.gov.ua/33650-rozmir-pensiyi-za-vik...
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Світлана!
Набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». З 1 січня 2021 року мінімальний страховий стаж для призначення пенсій за віком становить 25 років і поступово збільшується щороку до 2028 року на 1 рік.
При цьому періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004 р., зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що було чинним раніше (на підставі документів: трудової книжки, диплома про освіту, військового квитка, свідоцтва про народження дитини тощо).
За наявності підстав до зазначених періодів застосовуються і норми законодавства щодо пільгового обчислення стажу. Наприклад стаття 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає подвійне обчислення стажу за роботу в окремих медичних закладах і відділеннях (психіатричних, інфекційних, реанімаційних тощо). Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що було чинним раніше, за періоди роботи після 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу зараховується також на загальних підставах, відповідно, період із дня встановлення інвалідності до досягнення особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", і період із дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Період, протягом якого особа, що підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, також включається до страхового стажу.
Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Якщо за період із 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування немає відомостей, необхідних для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, якщо сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
У разі якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою за мінімальний страховий внесок.
Якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожен місяць сплати страхових внесків за формулою: ТП = Св : В, де: ТП - тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях; Св - сума фактично сплачених страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених, виходячи з мінімальної заробітної плати, за відповідний місяць; В - мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.
Нормами статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ще з 2004 року передбачено добровільну участь осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Тобто в періоди після 1 січня 2004 року, коли страховий стаж зараховується лише за умови сплати страхових внесків, людина, яка не належала до категорії застрахованих осіб (наприклад, офіційно на території України не працювала або працювала неофіційно), може звернутися до органів фіскальної служби та укласти відповідний договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового соціального страхування згідно з нормами статті 10 Закону України «Про збір nа облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Законом передбачено два види договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Зокрема, частиною другою статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що особи беруть у ній участь протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь, але не менше як один рік (крім договорів про одноразову сплату). Тобто людина, укладаючи цей договір, зобов'язується щомісяця, протягом не менше року від дати укладання договору, сплачувати ЄСВ і кожен місяць, за який сплачено внески, буде зараховано до страхового стажу. При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок і більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладання договору. Мінімальний внесок становить 22% від мінімальної зарплати (з 01.01.2018 мінімальний розмір заробітної плати по Україні 3723 грн). Тобто за кожен місяць страхового стажу особа має сплатити 819,06 грн, якщо договір укладено на поточний рік.
Відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України «Про збір nа облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню (починаючи з 1 січня 2004 року). Із 01.01.2018 р. сума сплаченого ЄСВ за договором про одноразову сплату за минулий час за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт 2. Тобто, починаючи з 01.01.2018 місячна сума одноразової сплати складає 1638,12 грн.
Відповідно до Закону України від 15.02.2022 №2040-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства” визначено 1 березня датою щорічної індексації пенсій для всіх категорій пенсіонерів, в тому числі військовим, державним службовцям, науковцям, посадовим особам органів місцевого самоврядування.
Індексація всіх пенсій буде проводитись з 1 березня на загальних умовах із урахуванням одного показника коефіцієнта збільшення в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Також з 1 березня в осіб, які одержують пенсію відповідно до Закону України Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та які мають страховий стаж 35 роки чоловіки та 30 років для жінок розмір пенсійної виплати не може бути нижчим за 2200 грн.
Якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до спеціальних Законів проводиться автоматичне переведення на пенсію на умовах, передбачених Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за матеріалами пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв’язку України.
Перерахунок пенсій проводиться автоматично без необхідності звернення пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України.
Виплату перерахованих пенсій буде забезпечено у березні 2021 року у визначену дату виплати для кожної особи.
Згідно статтей 24,27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію у зв’язку з досягненням певного віку мають особи після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року – не менше 25 років з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року — не менше 26 років з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року — не менше 27 років з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року — не менше 28 років з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року — не менше 29 років з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року — не менше 30 років з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року — не менше 31 року з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року — не менше 32 років з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року — не менше 33 років з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року — не менше 34 років починаючи з 1 січня 2028 року — не менше 35 років.
Розмір пенсії залежить від тривалості стажу та розміру заробітної плати.
Для обчислення пенсії, для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від місяців страхового стажу) та коефіцієнт заробітної плати, який визначається шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні за відповідний період у розрізі кожного місяця.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
До страхового стажу за період до 01.01.2004 р. зараховуються всі періоди роботи, що зазначені у трудовій книжці. Також до страхового стажу зараховується, зокрема, час декретної відпустки, військова служба, навчання у вищих і середніх спеціальних закладах тощо, тобто види трудової діяльності, що зазначені в статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Після 01.01.2004 р. застрахованими особами, окрім працюючих, є зокрема особи, які отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, особи, які проходять строкову військову службу, тощо. До страхового стажу зараховується також період коли особи отримували допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі довідки про заробітну плату, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року – за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», - відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але після досягнення пенсійного віку, передбаченого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на такий відсоток:
Будуть нез'ясовані питання чи потреба продовжити розмову персонально, тисніть кнопку "звернутись" біля мого фото. Постараюсь Вам допомогти!
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
В Україні розмір пенсії залежить від страхового стажу та заробітної плати людини.
Пенсія за віком визначається за наступною формулою (стаття 27):
Пенсія = заробітна плата х коефіцієнт страхового стажу
Заробітна плата = середня заробітна плата х (сума коефіцієнтів заробітної плати \ страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи)
Отже, в загальному формула розрахунку пенсії виглядатиме так:
Пенсія = розмір середньої зарплати х індивідуальний коефіцієнт зарплати х коефіцієнт страхового стажу
Розмір середньої зарплати – це ваша середня заробітна плата, з якої було сплачено страхові внески, за останні три роки (зарплата/страховий стаж за місяці).
Щоб вирахувати середню зарплату, необхідно сумарний заробіток за останні три роки поділити на кількість календарних днів за цей період.
Ви отримаєте свій середньоденний заробіток, який потрібно помножити на кількість відпрацьованих місяців за останні три роки.
Індивідуальний коефіцієнт зарплати – сума співвідношень зарплати в конкретному місяці до середньої зарплати по Україні поділений на страховий стаж за місяці, враховано для визначеня коефіцієнта заробітної плати.
Наприклад, у січні 2023 року людина офіційно отримала зарплату у розмірі 8 тис. грн. При цьому середня зарплата по Україні за цей місяць становить 12644 грн. Індивідуальний коефіцієнт зарплати за січень 2023 року становитиме 0,63271 (8 тис. грн поділити на 12644 грн).
Далі ми маємо дізнатися середній коефіцієнт за всі місяці, які брали участь в розрахунку, а потім потрібно знайти середнє значення. Це і буде так званий індивідуальний коефіцієнт зарплати. Такі розрахунки Пенсійний фонд проводить автоматично.
Індивідуальний коефіцієнт зарплати може бути різним (зазвичай округлюється до п’яти знаків після коми). Чим вищий цей коефіцієнт, тим краще. Якщо в середньому людина у всі роки отримувала таку ж зарплату, як і середня по країні, то коефіцієнт може дорівнювати приблизно одиниці. Якщо вдвічі вищу, коефіцієнт буде близький до двійки.
Коефіцієнт страхового стажу – кількість стажу роботи, помножена на величину оцінки одного року страхового стажу та поділена на 12. Тобто загальну кількість років вашого стажу необхідно множити на 0,01.
Щоб вирахувати свій коефіцієнт страхового стажу, потрібно загальну кількість років страхового стажу множити на 0,01 та розділити на 12
Наприклад: українській жінці у січні 2023 року призначається пенсія за віком. Її страховий стаж становить 35 років (420 місяців). Коефіцієнт страхового стажу становить 0,35 ((420 х 0,01) / 12).
Середній заробіток цієї жінки вираховується за останні три роки на підставі даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку та ведуться Пенсійним фондом України. Наприклад, її середня зарплата становить 9 тис. грн.
А індивідуальний коефіцієнт її заробітної плати становить 0,90707.
Відповідно, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 8163.63 грн (9 тис. грн х 0,90707).
Отож, розмір пенсії цієї жінки становитиме:
Зверніть увагу, що це лише приблизний підрахунок! Розмір пенсії за віком у кожного пенсіонера може бути різним!
На розмір пенсій в Україні впливає:
З розрахунків вище можна зробити висновок, що чим вища зарплата у пенсіонера, тим більшу пенсію він отримуватиме.
При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго!
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
Для розгляду конкретної ситуації , треба звернутись до органу ПФУ з заявою та документами , аби фахівці проаналізували Вашу стуацію станом на поточну дату.
У 2023 році зросла тривалість страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію за віком.
Тобто, з 1 січня 2023 року для того, щоб вийти на пенсію в 60 років, громадяни повинні мати в своєму активі як мінімум 30 років страхового стажу.
Ті, у кого після досягнення 60 років немає достатнього страхового стажу, матимуть право на пенсію в 63 роки при наявності стажу не менше 20 років.
При накопиченому страховому стажі від 15 до 20 років, пенсійні виплати призначать в 65 років.
Якщо ж у людини менше 15 років стажу, у віці 65 років вона буде мати право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат.
Тривалість страхового стажу, що дає право на вихід на пенсію в 60 років, з кожним роком зростатиме. Цей процес триватиме до 2028 року. Так, щоб вийти на пенсію в 60 років в 2028 році потрібно буде мати не менше, ніж 35 років стажу.
Звернутись за призначенням пенсії можна як особисто – до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду незалежно від місця проживання, так і дистанційно, скориставшись порталом електронних послуг ПФУ.
Під час призначення пенсій ПФУ Керується ПОРЯДОКОМ подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1
Алгоритм розрахунку пенсій також передбачений порядком та залежить від кількості років страхового стажу ,заробітноіі плати з якоіі сплачувались обов'язкові внески ,доплати за понаднормовий стаж та інших чинників.
Нажаль розрахунки можуть бути саме такими ,але Ви можете самостійно ознайомитись з даними про стаж ,суми сплачених внесків по роках скориставшись порталом електронних послуг там наявні усі дані від роботодавців з 1998року зверніться до ПФУ з заявою на реєстрацію на порталі (зможете самостійно відстежувати всі ваші виплати),подавати заяви та отримувати офіційні відповіді)
Письмові рішення ПФУ ви зможете оскаржити до суду, подавши позов" про оскарження рішень та дій(бездіяльності)посадових осіб ПФУ додавши відповідні обгрунтування та докази .
---
В Україні вимоги щодо виходу на пенсію у 60 років підвищуються поетапно. Так, у 2023 році вік виходу на пенсію змінився:
Втім, деякі пенсіонери зможуть вийти на пенсію у 2023 році достроково за певних умов:
Варто зазначити, що при розрахунку розміру пенсії застосовується величина оцінки вартості одного року страхового стажу на рівні 1%. Таким чином, якщо особа має страховий стаж 35 років, то її пенсія буде складати 35% заробітку, який використовується для обчислення розміру пенсії. Також, місяць роботи може бути зарахований до страхового стажу як повний місяць, якщо за цей місяць було сплачено страхові внески у сумі не менше мінімального страхового внеску.
Мінімальний страховий внесок визначається як добуток розміру мінімальної заробітної плати, що станом на 2023 рік становить 6700 грн, та розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (22%), що затверджений законодавством, на місяць, за який нараховується заробітна плата або дохід. У 2023 році мінімальний страховий внесок складає 1474 грн.
Якщо особа має недостатній страховий стаж для отримання пенсії, вона має можливість докупити його, якщо бажає. Для цього потрібно укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування з податковою службою за місцем проживання. Згідно з цим договором, особа одноразово сплачує єдиний внесок за певний період, починаючи з 1 січня 2004 року, коли вона не працювала і за який не було сплачено єдиний внесок.
При цьому сума внеску за кожен місяць страхового стажу не може бути меншою, ніж мінімальний внесок на момент укладення зазначеного договору, помножений на коефіцієнт 2. Виходячи із розміру єдиного внеску у 2023 році, мінімальний розмір внеску за 1 місяць страхового стажу за договором про добровільну участь (при купівлі страхового стажу) становитиме 2948 грн.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Киев, 8 лет опыта
ВІтаю.. З 2024 року необхідно буде мати як мінімум 30 років стажу для виходу на пенсію. Громадянам, яким не вистачить стажу, треба буде працювати до 63 років, якщо є від 23 років стажу, та 65 років, якщо є від 15 до 23 років стажу. Також у ПФУ зазначають, що у 2024 році не очікується підвищення мінімальної пенсії на рівень інфляції.
Якщо є питання натискайте кнопу звернутися, якщо питання закрито не забувайте про галочку.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю.
Рахуємо пенсію самостійно: додаємо заробітну плату за останні три роки та ділимо на кількість календарних днів за цей час. Таким чином ви отримаєте середньоденний заробіток. І його потрібно буде помножити на кількість відпрацьованих місяців за останні три роки.
Увага! Щоб отримати свій коефіцієнт страхового стажу, необхідно буде загальну кількість років поділити на 100%.Наведемо приклад розрахунку пенсії. Якщо у вас середня заробітна плата за останні три роки була 15 тисяч гривень, а загальний страховий стаж – 29 років, то ми отримаємо таку пенсію:
15 000 х 0,29 (29 : 100%) = 4 350 гривень на місяць.
Якщо за останні три роки перед виходом на пенсію у вас була висока заробітна плата, то і виплата від держави буде більшою.
Вийти на пенсію у 60 років у 2024-му зможуть чоловіки та жінки, які мають щонайменше 31 рік страхового стажу. З наступного року його тривалість збільшують на один рік. Якщо він буде меншим, така можливість буде лише у 63 або 65 років.
Всього доброго. Успіхів! З повагою!