Задайте вопрос юристу

883 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Банковское право, 19 июля 2023, вопрос №88558 600₴

Погашення кредиту в "Мегабанк"

Доброго дня. За 4 місяці до війни був взятий кредит в АТ "Мегабанк". Як відомо, банк ліквідовано. Що робити з кредитом, остільки він був взятий як фізична особа, в цілях кредиту було вказано фермерська діяльність. Гроші і були витрачені на обробіток землі, на жаль, область повністю окупована, нічого не залишилось. Доходів немає, повертати не в силах, зараз на соц забезпеченні в Європі.
Як максимально зменшити суму, що потрібно повертати? Про відсутність штрафів у військовий стан знаю. Підкажіть варіанти моїх подальших дій? Дякую. Слава Україні.

Ответы юристов (11)

    Айвазян Юрій Климентійович
    10.8%
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Юлія!

    Ваша ситуація далеко не безнадійна, і шанс вирішити її на Вашу користь є. Але давайте розберемося в усьому по порядку.

    Як відомо 3 червня минулого року Національний банк України вивів з ринку українську комерційну банківську установу «Мегабанк». Проте, для тих, хто брав кредити у «Мегабанку», зобов’язування залишилися чинними. З цього приводу Національнмй банк України зазначив, що віднесення банку до категорії неплатоспроможних не припиняють дію кредитних договорів.. Це значить, що у будь якому випадку позичальник зобов’язаний повернути банку основну суму боргу та сплатити проценти у розмірах і у строки, встановлені договором.

    Погасити кредит Мегабанку пропонувалося:

    • через відділення будь-якого працюючого банку згідно з його тарифами;
    • за допомогою дистанційних каналів працюючих банків (онлайн-банкінг, мобільні додатки);
    • готівкою через платіжні термінали;
    • готівкою через каси працюючих відділень Мегабанку.

    Але, незважаючи на скасування штрафів, пені і підвищення відсотка за використання кредиту, той відсоток, який встановлений за договором з банком, залишається.

    Про це Ви знаєте, тому поговоримо про Ваші шанси повністю анулювати борг за отриманим кредитом.

    У березні 2022 року Верховна Рада України ухвалила Закон України 2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану". Згідно з цим законом, люди, які оформляли кредити в банках, отримали два привілеї:

    • не отримувати штрафи за прострочені кредити;
    • не побачити підвищення процентної ставки на суму позики.

    Як відомо з Вашого питання кредит Ви отримували в кінці 2021 року у статусі фермера для обробітку сільськогосподарської землі і розраховувала його повернути з тих доходів, які давала Вам Ваша фермерська діяльність. Проте з початком війни повністю втратили можливість працювати на власній землі через окупацію території, де остання розташована, а отже і повертати згадані кредитні кошти, отримані від Мегабанку.

    ТАКІ ОБСТАВИНИ МОЖНА РОЗГЛЯДАТИ ЯК ФОРСМАЖОРНІ!

    28.02.2022 року Торгово-промислова палата України ухвалила рішення, яким спростила засвідчення форсмажорних обстави (тобто обставин переборної сили) та підтвердила, що обставини з 24.02.2022 року до їхнього офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними і об′єктивними обставинами. Ми можемо застосовувати у судових провадженнях це рішення Торгово-промислової палати, яке буде підтверджувати наявних таких форсмажорних обставин і неможливості сплачувати кредити.

    З цього приводу 13 травня ТПП опублікувала ЛИСТ ЩОДО ЗАСВІДЧЕННЯ ФОРС-МАЖОРНИХ ОБСТАВИН.

    Ось він:

    "Торгово-промислова палата України, враховуючи надзвичайно складну ситуацію, ухвалила рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

    З метою позбавлення обов’язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП і підготовки пакету документів у період дії введеного воєнного стану, на сайті ТПП України розміщено 28.02.2022 року загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (за змістом зразка вказаним нижче). Це надасть можливість за необхідністю роздруковувати відповідне підтвердження всім, кого це стосується.

    Завантажити зразок підтвердження можна, перейшовши за посиланням -

    https://ucci.org.ua/uploads/files/621cba543cda9382...

    Даний лист, особа, яка порушує свої зобов’язання, у зв’язку із обставинами пов’язаними із військовою агресією Російської Федерації проти України, в період дії введеного воєнного стану, має право долучати до свого повідомлення про форс-мажорні обставини, які унеможливили виконання зобов'язань за умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів у встановлений термін для можливості обґрунтованого перенесення строків виконання зобов’язань та вирішення спірних питань мирним шляхом.

    При цьому, у разі необхідності, сторона, яка порушила свої зобов’язання в період дії форс-мажорних обставин, також має право звертатися до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП за отриманням відповідного Сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) дотримуючись порядку встановленого Регламентом https://ucci.org.ua/dokumienti-dlia-zavantazhienni... за кожним зобов’язанням окремо".

    ВИСНОВОК:

    Отже, думаю, під час судових проваджень за позовом адміністрації банку щодо повернення кредиту є високий шанс визнати, що платежі буди несплачені через форсмажорні обставини.

    У разі потреби я можу Вам в цьому допомогти!

    Виникнуть додаткові питання чи уточнення, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото з відповіддю. Охоче на них відповім!

    Корнійчук Євген Іванович
    9.2%

    Доброго дня, якщо банк ліквідовано, то ні чого платити не треба. Скоріш за все ваш кредит перепродадуть іншій фінансовій установі. Якщо вам повезе то можливо пройде позовна давність і ви ви граєте любий суд.

    Строк звернення до суду

    Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки з дня, коли вона довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (стаття 257, частина перша статті 261 Цивільного кодексу України).

    Для обміну контактів та детальної консультації натискайте кнопку звернутися.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    9.2%

    Вітаю, Юлія!

    Доброго дня. За 4 місяці до війни був взятий кредит в АТ "Мегабанк". Як відомо, банк ліквідовано. Що робити з кредитом, остільки він був взятий як фізична особа, в цілях кредиту було вказано фермерська діяльність. Гроші і були витрачені на обробіток землі, на жаль, область повністю окупована, нічого не залишилось. Доходів немає, повертати не в силах, зараз на соц забезпеченні в Європі.Як максимально зменшити суму, що потрібно повертати? Про відсутність штрафів у військовий стан знаю. Підкажіть варіанти моїх подальших дій? Дякую. Слава Україні.

    Героям Слава!

    У першу чергу бажано бачити кредитний договір та його умови щодо правонаступництва та форс-мажорних обставин.

    Зрозуміло, в силу неспроможності зараз погашати кредит Ви не можете. Але згодом правонаступник АТ "Мегабанк" може звернутись до Вас із претензією щодо погашення боргу, або взагалі переуступить право вимоги колекторській організації.

    Алгоритм дій у Вашій ситуації дуже простий: оскільки Ви не маєте можливостей - наразі чекати. В якості підстраховки я б підготував та направив на адресу банку (нехай він і ліквідований) лист про настання у Вас форс-мажорних обставин, які унеможливлюють повернення боргу. У цьому відношенні, звичайно, бажано бачити Ваш кредитиний договір.

    Згодний з колегою Корнійчуком щодо застосування позовоної давності, але це якщо пощастить.

    Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    Промський Євгеній Сергійович
    7.5%
    Промський Євгеній Сергійович год назад

    Адвокат, г. Киев, 5 лет опыта

    Добрий день!

    У вашій ситуації станом на зараз єдина вірна позиція - чекати на подальший розвиток подій.

    За процедурами усі кредити Мегабанку мають бути продані разом на відкритих публічних торгах. У свою чергу та фін. установа, яка купить право вимоги за вашим кредитом, буде пред'являти до вас вимоги про повернення взятих вами коштів.

    Зазвичай такі кредити купуються дуже дешево, тому, як мінімум, ви зможете погасити заборгованість з великою знижкою, а як максимум взагалі нічого не повертати у зв'язку зі спливом строку позовної давності або через посилання на форс-мажор.

    При виникненні додаткових питань натискайте кнопку "Звернутися". Буду радий допомогти.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Добрій день!

    Треба дочекатися інформації про те хто буде правонаступником банку та звернутися до нього з роз ясненнями , щодо подальшої долі вашого кредиту.

    17 марта 2022 года вступил в силу Закон от 15.03.2022 № 2120-IX "О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины и другие законодательные акты Украины относительно действия норм на период действия военного положения", сообщает Нотариальная палата Украины.

    Подпунктом 2 пункта 3 Раздела ІІ "Заключительные и переходные положения" данного Закона раздел "Заключительные и переходные положения" Гражданского кодекса был дополнен пунктами 18 и 19, согласно которым:

    1. В период действия в Украине военного, чрезвычайного положения и в 30-дневный срок после его прекращения или отмены в случае просрочки заемщиком исполнения денежного обязательства по договору, в соответствии с которым заемщику был предоставлен кредит (займ) банком или другим кредитодателем (заимодателем), заемщик освобождается от:

    - ответственности, определенной статьей 625 ГКУ (часть вторая статьи 625 ГКУ предусматривает, что должник, просрочивший исполнение денежного обязательства, по требованию кредитора обязан уплатить сумму долга с учетом установленного индекса инфляции за все время просрочки, а также три процента годовых от просроченной суммы, если другой размер процентов не установлен договором или законом);

    - обязанности уплаты в пользу кредитодателя (заимодателя) неустойки (штрафа, пени) за такую просрочку. Неустойка (штраф, пеня) и другие платежи, уплата которых предусмотрена соответствующими договорами, начисленные включительно с 24 февраля 2022 года за просрочку исполнения (неисполнение, частичное исполнение) по таким договорам, подлежат списанию кредитодателем (заимодателем).

    2. В период действия в Украине военного, чрезвычайного положения продлеваются на срок его действия сроки, определенные следующими статьями ГКУ:

    - 257 - 259 (исковая давность, специальная исковая давность);

    - 362 (реализация преимущественного права покупки доли в праве общей долевой собственности);

    - 559 (прекращение поручительства);

    - 681 (исковая давность, которая применяется к требованиям в связи с недостатками проданного товара);

    - 728 (исковая давность, которая применяется к требованиям о расторжении договора дарения);

    - 786 (исковая давность, которая применяется к требованиям, следующим из договора найма);

    - 1293 (право на обжалование действий исполнителя завещания).

    Подпунктом 8 Раздела ІІ "Заключительные и переходные положения" Закона № 2120-ІХ Заключительные положения Закона "Об ипотеке" дополнены пунктом 5-2, в соответствии с которым в период действия в Украине военного, чрезвычайного положения и в 30-дневный срок после его прекращения или отмены относительно недвижимого имущества (недвижимости), принадлежащего физическим лицам и находящегося в ипотеке по потребительским кредитам, приостанавливается действие:

    - статьи 37 (в части реализации права ипотекодержателя на приобретение права собственности на предмет ипотеки),

    - статьи 38 (в части реализации права ипотекодержателя на продажу предмета ипотеки),

    - статьи 40 (в части выселения жителей из жилых домов и помещений, переданных в ипотеку, по которым есть судебное решение об обращении взыскания на такие объекты),

    - статей 41, 47 (в части реализации предмета ипотеки на электронных торгах) данного Закона.

    Согласно пункту 11 части первой статьи 1 Закона "О потребительском кредитовании" потребительский кредит (кредит) - денежные средства, предоставляемые потребителю (заемщику) на приобретение товаров (работ, услуг) для удовлетворения потребностей, не связанных с предпринимательской, независимой профессиональной деятельностью или исполнением обязанностей наемного работника.

    Указанные изменения не распространяются на недвижимое имущество (недвижимость), оформленное в ипотеку с целью обеспечения исполнения обязательств по договорам:

    1) заключенным после дня вступления в силу Закона № 2120-ІХ;

    2) в которые после дня вступления в силу Закона № 2120-ІХ по согласованию сторон вносились изменения в части продления сроков исполнения обязательств и/или уменьшения размера процентов, штрафных санкций.

    Направте ценное письмо кредитору с такими аргументами.

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    Гончаренко Константин
    11.7%
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня.

    на час военного стану і 30 днів після завершення чи скасування штрафи і пені не мають нараховувати, розпочніть листування з кредитором , потім письмова скарга до НБУ , ПОТІМ У СУДІ СПИСУВАТИ ПРОЦЕНТИ І ПЕНІ.

    У Вас є 3 шляхи:

    1. домовленності про відтермінування виплат по кредитах (НБУ дає таку можливість своєю постановою №23 від 25.02.22р.);

    2. Скористатися рішенням промислової палати про форс-мажорні обставини згідно з Указом Президента №64/2022 Про воєнний стан в Україні , який продовжено до 18.08.23 , аргументуйте у листах до банків так:

    Торгово-промислова палата України на підставі ст.ст. 14, 14¹ Закону України “Про торгово-промислові палати в Україні” від 02.12.1997 № 671/97-ВР, Статуту ТПП України, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”.

    Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб’єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

    Враховуючи вищезазначене та надзвичайну, важку ситуацію з якою зіткнулась наша країна, ТПП України з метою спрощення процедури засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), розмістить з 28 лютого 2022 року на сайті ТПП України (www.ucci.org.ua) загальний офіційний Лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажору, який можна буде роздруковувати всім кого це стосується.

    • Визнати себе банкрутомпроцедура окремо через господарський суд України (розмір прострочених зобов’язань боржника перед кредитором (кредиторами) становить не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати;(201 000 грн)

    Скарга до НБУ онлайн https://bank.gov.ua/ua/consumer-protection/citizens-appeals

    ---

    нараховувати проценти фінансова компанія має право тільки в межах строку, на який брався кредит. Зазвичай це 30 днів. Нарахування процентів поза цим строком незаконно, якщо тільки Ви не пролонгували строк дії договору.

    В жодному разі не робіть проплат, якщо вже вийшли на прострочку і не можете погасити відразу весь борг з процентами. Такою оплатою Ви не тільки не погасите борг навіть частково, а ще й збільшите строк дії договору , а значить і строк нарахування Вам процентів!

    Нехай подають до суду і вирішують питання боргу там.

    Уразі погроз змініть телефон , а родичі нехай звернуться до поліції про погрози та вимагання.

    ---

    РЕСТРУКТУРИЗАЦИЯ ДОЛЖНИКАМИ на временно окупированных територриях

    Верховная Рада проголосовала за обязательную реструктуризацию потребительских кредитов для населения. Пока законопроект об этом проголосован лишь в первом чтении. Закон будет касаться не всех, только людей, либо проживающих на территориях, затронутых войной, либо выехавших оттуда.

    Причем он рассчитан только на граждан, которые оказались в крайне стесненных финансовых и жизненных обстоятельствах.

    Что предусматривает законопроект?

    Гражданам, которые были вынуждены бежать от войны, или которые проживают на территориях, охваченных войной, реструктуризируют потребительские кредиты. Им разрешат выплачивать долг банку равными частями ежемесячно в течение трех, а в некоторых случаях и более лет.

    Проценты по кредиту заемщик обязан будет вернуть в течение 6 месяцев после отмены военного положения.

    На реструктурихацию кредита могут рассчитывать таие категории населения:

    • ВПЛ;
    • люди, проживающие на территориях, где проходили или проходят боевые действия;
    • люди, выехавшие из мест временной оккупации.

    При этом они должны соответствовать одному из таких критериев:

    • не иметь никакого иного финансового дохода, кроме государственного пособия ВПЛ;
    • проживать в семье с человеком, у которого есть инвалидность вследствие войны. Причем здесь есть еще одно условие: совокупный доход заемщика и его членов семьи не должен быть выше двух минимальных зарплат, что на сегодня составляет 13,4 тыс. грн.

    ---

    Ваша ситуація не є простою, тому треба:

    1. Звернутися з цими питаннями до регулятора, тобто до голови правління НБУ нехай вони письмово повідомлять офіційно, на якій стадії знаходиться ліквідаційна процедура та чи буде визначено правонаступника банку для виконання зобов язань перед клієнтами та кредиторами , тут же заявіть вимогу про повернення Ваших коштів з поточного рахунку.

    2. Якщо правонаступник буде чи є вже Вам про це повідомлять , тоді треба звернутися письмово до банку правонаступника і розпочати переговори про переведення Вашого рахунку до правонаступника ліквідованого банку.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович
    16.7%
    Крикун Сергій Павлович год назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):

    "Стаття 625. Відповідальність за порушення грошового зобов'язання

    1. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання...".

    Закон України " Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4452-17#Text):

    " Стаття 46. Наслідки початку процедури ліквідації банку

    2. З дня початку процедури ліквідації банку:

    1) припиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, наглядової ради і правління) та органів контролю (внутрішнього аудиту). Якщо в банку, що ліквідується, здійснювалася тимчасова адміністрація, з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку тимчасова адміністрація банку припиняється. Керівники банку звільняються з роботи у зв’язку з ліквідацією банку;...

    3) строк виконання всіх грошових зобов’язань банку та зобов’язання щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) вважається таким, що настав;

    4-1) нарахування відсотків, комісійних, штрафів, інших очікуваних доходів за активними операціями банку може припинятися у терміни, визначені договорами з клієнтами банку у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси;

    5) відомості про фінансовий стан банку, боржників, які прострочили виконання зобов’язань (за основною сумою та процентами) перед таким банком, а також про вимоги банку до таких боржників перестають бути конфіденційними чи становити банківську таємницю;...".

    ---

    Доброго дня, рпані Юліє! По-перше, АТ "Мегабанк" знаходиться в даний час в стадії ліквідації, а не ліквідований. Ліквідацію банку здійснює Фонд гарантування фізичних осіб. Період ліквідації банку - з 22.07.2022р. по 21.07.2025р. Дивіться сторінку НБУ:https://www.fg.gov.ua/banki-v-upravlinni-fondu/ban... По-друге, обставини форс-мажору не поширюються на грошові зобов'язання, тобто зобов'язання, в тому числі, за кредитом. Свого часу на цьому сайті мною було опубліковано статтю-блог під назвою: "Форс-мажор під час війни і не тільки" (https://uristy.ua/ua/blogs/fors-mazor-pid-cas-vijn...). У цій своїй статті я посилався як на наведену ст.625 ЦК, так і на позицію Торгово-промислової палати (ТПП) України, що відсутність коштів не обставиною форс-мажору. Тобто, форс-мажор не звільняє від грошового зобов'язання. По-третє, Ліквідатор буде здійснювати заходи погашення кредиторської заборгованості до 21.07.2025р. Не виключно подання позову до Вас про стягнення суми кредиту. Якщо не буде позову, після зазначеної дати завершення ліквідації банку, якщо Ліквідатор не відступить право вимоги за кредитом новому кредитору (колектору) - кредит буде вважатись погашеним, Ви звільнені від його погашення. Самостійно погашати кредит непотрібно, не вважаю за доцільне.

    Степанов Михайло Леонідович
    8.3%
    Степанов Михайло Леонідович год назад

    Юрист, г. Днепр, 12 лет опыта

    ВІтаю. Рекомендую поки ні чого не робити.

    Поняття та види позовної давності

    Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст. 256 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ))

    Строки позовної давності можуть бути двох видів:

    • загальна;
    • спеціальна.
    Загальний строк позовної давності

    Загальний строк позовної давності встановлено у три роки (ст. 257 ЦКУ).

    Спеціальна позовна давність

    Спеціальна позовна давність, що встановлюється законодавством для окремих видів вимог та враховує специфіку цих відносин, може бути як скорочена, так і більш тривала порівняно із загальною позовною давністю.Скорочена позовна давність в один рік застосовується до вимог:

    1. про стягнення неустойки (штрафу, пені);
    2. про спростування недостовірної інформації, поміщеної в засобах масової інформації;
    3. про переведення на співвласника прав та обов'язків покупця у разі порушення переважного права купівлі частки в праві спільної власності (ст. 362 ЦКУ);
    4. у зв'язку з недоліками проданого товару (ст. 681 ЦКУ);
    5. про розірвання договору дарування (ст. 728 ЦКУ);
    6. у зв'язку з перевезенням вантажу, пошти (ст. 925 ЦКУ);
    7. про оскарження дій виконавця заповіту (ст. 1293 ЦКУ);
    8. про визнання недійсним рішення загальних зборів товариства.

    Позовна давність у чотири роки застосовується за вимогами про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави (ст. 258 ЦКУ)..

    Перелік підстав застосування спеціальної позовної давності, що міститься у ст. 258 ЦКУ, не є вичерпним і може знаходити продовження у відповідних нормах ЦК (наприклад, ст. 786 ЦКУ) та інших законів.

    Незважаючи на те, що строки позовної давності встановлені законом, вони можуть бути збільшені за домовленістю сторін, укладеною в письмовій формі. Однак вказане положення не надає сторонам права змінювати порядок обчислення позовної давності.

    Обчислення позовної давності

    Позовна давність обчислюється за загальними правилами визначення строків, встановленими статтями 253-255 ЦКУ.

    Порядок обчислення позовної давності не може бути змінений за домовленістю сторін.

    Увага!

    Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки позовної давності продовжуються на строк дії такого карантину (пункти 12-14 розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України).

    Початок перебігу позовної давності
    • Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
    • Перебіг позовної давності за вимогами про визнання недійсним правочину, вчиненого під впливом насильства, починається від дня припинення насильства.
    • Перебіг позовної давності за вимогами про застосування наслідків нікчемного правочину починається від дня, коли почалося його виконання.
    • У разі порушення цивільного права або інтересу неповнолітньої особи позовна давність починається від дня досягнення нею повноліття.
    • За зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання. За зобов'язаннями, строк виконання яких не визначений або визначений моментом вимоги, перебіг позовної давності починається від дня, коли у кредитора виникає право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання. Якщо боржникові надається пільговий строк для виконання такої вимоги, перебіг позовної давності починається зі спливом цього строку.
    • За регресними зобов'язаннями перебіг позовної давності починається від дня виконання основного зобов'язання.
    • Перебіг позовної давності за вимогами про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави починається від дня набуття оспорюваних активів відповідачем. ст. 261 ЦКУ
    Зупинення перебігу позовної давності

    Перебіг позовної давності зупиняється:

    1. якщо пред'явленню позову перешкоджала надзвичайна або невідворотна за даних умов подія (непереборна сила);
    2. у разі відстрочення виконання зобов'язання (мораторій) на підставах, встановлених законом;
    3. у разі зупинення дії закону або іншого нормативно-правового акта, який регулює відповідні відносини;
    4. якщо позивач або відповідач перебуває у складі Збройних Сил України або в інших створених відповідно до закону військових формуваннях, що переведені на воєнний стан.

    У разі виникнення обставин, встановлених частиною першою цієї статті, перебіг позовної давності зупиняється на весь час існування цих обставин.Від дня припинення обставин, що були підставою для зупинення перебігу позовної давності, перебіг позовної давності продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. ст. 263 ЦКУ

    Переривання перебігу позовної давності

    Перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку.Позовна давність переривається у разі пред'явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач.Після переривання перебіг позовної давності починається заново.Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується ст. 264 ЦКУ.

    Перебіг позовної давності у разі залишення позову без розгляду

    Залишення позову без розгляду не зупиняє перебігу позовної давності.

    Якщо суд залишив без розгляду позов, пред'явлений у кримінальному провадженні, час від дня пред'явлення позову до набрання законної сили судовим рішенням, яким позов було залишено без розгляду, не зараховується до позовної давності.

    Якщо частина строку, що залишилася, є меншою ніж шість місяців, вона подовжується до шести місяців ст. 265 ЦКУ.

    Застосування позовної давності до додаткових вимог

    Зі спливом позовної давності до основної вимоги вважається, що позовна давність спливла і до додаткової вимоги (стягнення неустойки, накладення стягнення на заставлене майно тощо) ст. 266 ЦКУ.

    Наслідки спливу позовної давності

    Особа, яка виконала зобов'язання після спливу позовної давності, не має права вимагати повернення виконаного, навіть якщо вона у момент виконання не знала про сплив позовної давності.Заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності.Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту ст. 267 ЦКУ.

    Вимоги, на які позовна давність не поширюється
    1. на вимогу, що випливає із порушення особистих немайнових прав, крім випадків, встановлених законом;
    2. на вимогу вкладника до банку (фінансової установи) про видачу вкладу;
    3. на вимогу про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, крім випадків завдання такої шкоди внаслідок недоліків товару, що є рухомим майном, у тому числі таким, що є складовою частиною іншого рухомого чи нерухомого майна, включаючи електроенергію;
    4. на вимогу страхувальника (застрахованої особи) до страховика про здійснення страхової виплати (страхового відшкодування);
    5. на вимогу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, стосовно виконання зобов'язань, що випливають із Закону України "Про державний матеріальний резерв";
    6. на вимогу про визнання недійсним правочину, предметом якого є відчуження гуртожитку як об’єкта нерухомого майна та/або його частини, на який поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", про визнання недійсним свідоцтва про право власності на такий гуртожиток як об’єкт нерухомого майна та/або його частини, про визнання недійсним акта передачі такого гуртожитку як об’єкта нерухомого майна та/або його частини до статутного капіталу (фонду) товариства (організації), створеного у процесі приватизації (корпоратизації) колишніх державних (комунальних) підприємств ст. 268 ЦКУ.

    Крім того, позовна давність не застосовується до позовів власника про усунення будь-яких порушень свого права, не пов'язаних із неправомірним позбавленням володіння (негаторних позовів), оскільки правопорушення триває у часі'.

    Зазначений перелік не є вичерпним, законом можуть бути встановлені й інші вимоги, на які не поширюється позовна давність.

    Для співпраці натискайте кнопку звернутися.

    Иванюк Руслан Эдуардович
    8.3%
    Иванюк Руслан Эдуардович год назад

    Юрист, г. Киев, 8 лет опыта

    Вітаю. Поради позичальникам під час ліквідації банків

    Якщо вашим кредитором виступає банк, стосовно якого почато ліквідаційну процедуру, вашіі обов’язки як позичальника за кредитним договором залишаються дійсними, а заставне майно зберігає свій статус до моменту повного виконання зобов’язань за договором.

    Навіть якщо зараз вам ніхто не телефонує і не вимагає повернути кошти, це лише справа часу. Пройде два-три місяці та повернення будуть вимагати в повному обсязі та, скоріш за все, не сам банк, а вже новий кредитор.

    Тому обов’язково потрібно платити кредит, якщо банк збанкрутував. І необхідно робити це вчасно і відповідно до умов договору. За період несплати по кредиту позичальнику обов’язково нарахують штрафи і пеню. Але перед тим, як вносити щомісячну суму, уточніть, куди саме ви повинні платити. В цілому, введення тимчасової адміністрації не обов’язково означає, що ваш банк ліквідують, але найчастіше це так. Проте вам потрібно точно дізнатися, куди будуть йти платежі, особливо в перший місяць після початку цього процесу. Найкраще особисто з’явиться в банк і обговорити кредитне питання зі співробітником банку. Він розповість вам про ситуацію в цілому, а також надати необхідну інформацію про те, як вам далі поводитися. Така інформація повинна бути у письмовій формі з відповідними реквізитами для подальшої сплати кредитних платежів та належним чином завірена. Це слугуватиме підтвердженням правильності адресата при сплаті в подальшому кредитних платежів

    https://legalaid.gov.ua/multymedia/yak-diyaty-pozy...

    НАТИСКАЙКТЕ КНОПКУ ЗВЕРНУТИСЯ І Я ВАМ ДОПОМОЖУ,

    Пуха Наталія ТендерОк
    8.3%

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    По перше по АТОВАРИСТВО «МЕГАБАНК» продали Права вимоги за кредитними договорами № 1-15/2016-MK-UAH, 1-15/2016-MK-UAH-3, що укладені з фізичними особами. Рішення ФГВФО про затвердження умов продажу від 02.06.2023 № 488/23 ТОВ " ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ФІНРАЙТ" (#40997279)

    Як діяти позичальнику після введення тимчасової адміністраціїНадіслати до Фонду гарантування вкладів лист із проханням надати нові реквізити рахунку для погашення кредиту або листом підтвердити старі реквізити.Не платити за кредитом до одержання офіційного підтвердження реквізитів рахунку.Слідкувати за новинами та не пропустити оголошення про запуск процедури ліквідації банку, починаючи з якої виплачувати кредит, доведеться вже на інший рахунок.Не платити пені та штрафів, якщо платіжка за кредитом прийде зі штрафними санкціями.Якщо хочете зменшити розмір щомісячного платежу відразу після отримання від банку реквізитів для платежу, надіслати йому запит про реструктуризацію. І попросити у ньому призначити відповідну зустріч із менеджером. Для кредитів понад 2 роки починати шукати банк для перекредитування чи гроші для дострокового погашення. Платити доведетьсяПогана новина для всіх позичальників проблемних банків – виплатити кредит доведеться. Незалежно від наявності забезпечення: якщо застава є, то ліквідатор банку має право (як правонаступник банку) відібрати у неплатника квартиру чи машину, а якщо нічого не закладалося, через суд вимагати стягнення будь-якого іншого майна (з того, що знайде у реєстрах рухомого та нерухомого майна) для виплати заборгованості.«Багато позичальників помилково вважають, що ліквідація банку означає, що вони більше нічого не винні за кредитом. Однак і під час дії тимчасової адміністрації та під час процедури ліквідації зобов'язання нікуди не зникають. І навіть якщо через низку причин у тимчасової адміністрації чи правонаступника банку ще не дійшли руки до конкретного проблемного кредиту, це не означає, що позичальникові прощено борг. Рано чи пізно вимога до виплати основного боргу, нарахованих відсотків, а також штрафів та пені буде пред'явлена»

    Успіхів

    Савченко Олександр
    10%
    Савченко Олександр год назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Добрий день, Юлія!

    У березні 2022 року Верховна Рада України ухвалила Закон України 2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану". Згідно з цим законом, люди, які оформляли кредити в банках, отримали два привілеї:

    • не отримувати штрафи за прострочені кредити;
    • не побачити підвищення процентної ставки на суму позики.

    Важливо, що незважаючи на скасування штрафів, пені і підвищення відсотка за використання кредиту, той відсоток, який встановлений за договором з банком, залишається. Це означає, що він все одно буде "капати", а борг - накопичуватися.

    Такі зміни діють під час всього воєнного стану і протягом 30 днів після його закінчення. Тобто, кредитори нічого вам зробити не зможуть за те, що ви не платите по кредиту. Але коли війна закінчиться, вам доведеться погасити свій борг.

    Відповідно до Закону України 7441-1"Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або отримало пошкодження внаслідок збройної агресії російської федерації проти України", громадяни країни можуть списати свої борги перед банками. Однак є кілька нюансів.

    Для повного анулювання боргу Вам потрібно:

    • станом на 23.02.2022 не мати жодних заборгованостей за кредитом;
    • довести, що кредит ви брали на придбання або реконструкцію пошкодженого майна;
    • куплена квартира по площі не перевищує 140 кв м, а будинок - 250 кв м;
    • зруйноване житло було єдиним місцем проживання постраждалого українця, а машина - єдиним засобом пересування.

    Всі документи, що доводять правдивість перерахованих вище пунктів, позичальник повинен передати в банк. Якщо кредитна організація прийме позитивне рішення, то заявник отримає компенсацію від держави.

    ВАЖЛИВО: ці правила поширюються тільки на рухоме і нерухоме майно - боргів за кредитними картками вони не стосуються.

    Скільки діє кредит, якщо його не платити - точні терміни:

    У сфері кредитування існує таке поняття як "позовна давність". Це період часу, протягом якого учасники цивільних правовідносин можуть звернутися до суду. Тобто, і ви, і банк мають право захищати свої інтереси таким чином.

    Термін позовної давності в Україні, згідно із законодавством, становить 3 роки - після закінчення цього терміну кредитор втрачає право вимагати повернення боргу. Зазвичай, закінчення терміну позовної давності дорівнює закінченню терміну дії карти. Перевипускаючи її, ви продовжуєте період користування кредитом. Проте, є нюанс - окремі банки можуть прописувати свої терміни. Наприклад, Приватбанк з 2019 року встановив свій термін позовної давності - він становить 50 років.

    Українці, намагаючись самостійно вирішити наболіле питання з банками, роблять ряд помилок:

    • вносять платежі протягом трьох років після закінчення позовної давності;
    • просять банк провести реструктуризацію боргу;
    • визнають свою заборгованість документально.

    У більшості випадків такі дії обумовлені нестачею знань в області права або під тиском колекторів. Для того, щоб не зробити помилку, не погіршити ситуацію і захистити свої права законним шляхом, краще не діяти самостійно, а звернутися за консультацією до адвоката, а також уважно читати договір, який підписуєте.

    Всього найкращого!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024