Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня!
Цікавить можливість і перелік документів, які потрібно з собою мати у випадку виїзду (як супроводжуючий) матері інваліда (1 група), а саме:
1. Чи достатньо факту того, що я являюсь сином, чи потрібно оформлювати опікунство ?
2. Який перелік документів потрібен ?
3. Чи потрібен якийсь окремий документ/дозвіл від ТЦК ?
А також, чи надається "відсрочка" у випадку наявності матері-інваліда (1 група) якщо окрім сина, є ще дочка (яка проживає по іншому адресу) і чоловік ?
Дякую за відповідь.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, ви маєте право на перетин кордону. Для цього відвідувати тцк не потрібно.
Для перетину кордону вам достатньо мати такі документи
Закордонні паспорти
Свідоцтво про народження
Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда матері
Одне місце реєстрації або акт про встановлення факту догляду (акт можно отримати звернувшись до виконкому міської ради за місцем реєстрації матері)
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...
особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд. Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю I чи II групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Достатньо факту того, що Ви є сином. Оформлювати опіку не потрібно.
Згідно Правил перетинання державного кордону громадянами України Ви можете виїхати за кордон за підстав зазначених у п.2-1:
У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.
Для перетину кордону необхідно підготувати такі документи:
1) закордонні паспорти;
2) документ про інвалідність мами ( пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю);
3) Ваше свідоцтво про народження;
4) документ, що підтверджує спільне проживання (оригінали/нотаріальні копії паспортів з однаковою пропискою або витяги з реєстру територіальної громади зі спільною пропискою)
АБО
Акт встановлення факту здійснення догляду
АБО
документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.
Якщо буде спільне місце проживання (однакове місце реєстрації) , то документ про здійснення догляду не потрібен, але перетнути кордон зможете лише супроводжуючи маму.
Якщо у вас не буде з матір'ю спільного місця реєстрації – вам необхідно буде оформити Акт встановлення факту здійснення догляду або документ про отримання компенсації на догляд
Підставою для складання Акту є письмове звернення у довільній формі до виконавчих органів (управління соціальної політики) міської ради від особи з інвалідністю II групи або особи, яка здійснює догляд, з наданням наступних документів:
Акт складається протягом 5 днів.
Як отримати компенсацію фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ознайомтесь за посиланням https://guide.diia.gov.ua/view/pryznachennia-kompe...
Ні, не потрібен. Крім того, прикордонники не мають права перевіряти військово-облікові документи, адже Державна прикордонна служба України згідно з Законом України «Про Державну прикордонну службу України» не є органом державної влади, який формує або реалізує державну політику з питань здійснення військового обліку осіб.
Так, надається. Вашою підставою для відстрочки є – абзац 10 частини 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» згідно якої, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.
Дана підстава для відстрочки не передбачає вимоги бути єдиним працездатним членом сім'ї, який має обов'язок утримувати матір. Але обов'язково потрібно мати висновок ЛКК або МСЕК про потребу матері у постійному догляді.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Доброго дня!Цікавить можливість і перелік документів, які потрібно з собою мати у випадку виїзду (як супроводжуючий) матері інваліда (1 група), а саме:1. Чи достатньо факту того, що я являюсь сином, чи потрібно оформлювати опікунство ?
Звичайно, що ні. Опіка встановлюється в судовому порядку у випадку визнання особи недієздатною через психічні проблеми. У Вас цей варіант скоріше за все неможливий та цього взагалі не потрібно Вам.
2. Який перелік документів потрібен ?
Не вдаючись до законодавчих нюансів, одразу надаю Вам потрібний перелік документів для виїзду за кордон:
1. Закордонні паспорти.
2. Ваше свідоцтво про народження.
3. Пенсійне або інше посвідчення, що підтверджує інвалідність матері.
4. Документ, що підтверджує спільне місце проживання (витяги з Реєстру територіальної громади)
АБО
Акт встановлення факту здійснення догляду (оформлюється через органи місцевого самоврядування).
3. Чи потрібен якийсь окремий документ/дозвіл від ТЦК ?
Ні, нічого такого не потрібно. Принаймні на даний момент.А також, чи надається "відсрочка" у випадку наявності матері-інваліда (1 група) якщо окрім сина, є ще дочка (яка проживає по іншому адресу) і чоловік ?
Якщо донька або чоловік є працездатними, тоді із оформленням відстрочки можуть бути суттєві проблеми. Втім, якщо у Вашої матері 1 група, у неї в довідці МСЕК може бути прописано про потребу в догляді. Тоді Ви маєте всі шанси отримати відстрочку саме по догляду.
Всього доброго! Успіхів! З повагою!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Василю!
Опікунство це доволі складна процедура, яка передбачає позбавлення особи дієздатності у судовому порядку. Можливо Ви маєте на увазі постійний догляд?
Згідно змін, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 та внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України, Ваша підстава для виїзду та перелік документів, необхідних для того, зазначені наступним чином:
“21. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:
особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують
родинні зв’язки,
інвалідність,
а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка),
або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка),
або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.
Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю І чи ІІ групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;"
Отже, якщо Ви маєте спільне зареєстроване або задеклароване місце проживання з Вашою матір'ю, то окрім підтвердження цього факту для перетину кордону Вам знадобляться наступні документи:
закордонні паспорти,
Ваше свідоцтво про народження,
документ (крім довідки МСЕК), який підтверджує інвалідність Вашої матері.
В іншому випадку потрібно буде отримати акт встановлення факту здійснення догляду.
Перелік документів надав Вам вище.
Жодним нормативно-правовим актом у Вашому випадку не передбачено подання будь яких дозвільних документів від ТЦК при перетину кордону, як також не передбачено пред'явлення військово-облікового документу.
Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:
Зокрема в ній зазначено:
«Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;"
У відповідності із статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
«непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону;»
У зв'язку з тим, що в Вас є сестра, відстрочку по абзацу 11-му статті 23-ї Ви отримати не зможете, оскільки:
Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України.
Згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
Тому, іншим варіантом оформлення відстрочки для Вас є абзац 10-й вищезгаданої статті, який зазначає наступне:
"зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;".
Отже, в даному випадку Ваша матір повинна потребувати постійного догляду. Так як вона є інвалідом І групи, то цілком можливо, що подібний запис може бути присутній на зворотній стороні довідки МСЕК. Якщо ж його не має, то тоді прийдеться проходити ЛКК та отримувати довідку форми 080-4 або 080-2 про потребу Вашої матері у постійному догляді, що також не повинно бути проблемою, оскільки вона є інвалідом І групи. Маючи на руках документ з відповідним записом (довідка МСЕК або довідка ЛКК) зможете оформити відстрочку за абзацем 10-м статті 23-ї.
З повагою, адвокат Айвазян.