Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 23 декабря 2023, вопрос №99184 400₴

Передача коштів від продажу майна за кордон

Хочу дізнатися про правові аспекти та процедуру передачі коштів від продажу майна (яке належить мені) моєму синові, який проживає за кордоном. Які законодавчі вимоги та податкові аспекти слід врахувати у цій ситуації? Чи існують специфічні обмеження або рекомендації щодо міжнародних грошових переказів у такому контексті? Будь ласка, надайте інформацію про весь процес, включаючи необхідні документи та потенційні юридичні питання

Ответы юристов (4)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Максиме!

    Ви повинні знати, що передати гроші від продажу майна за кордон можна різними способами, в тому числі і у формі переказу:
    • шляхом внесення коштів на попередньо відкритий в Україні свій банківський рахунок або на банківський рахунок сина з наступною можливістю зняття цих коштів за кордоном. Це дає нагоду знімати за кордоном валюту, у тому числі через банкомати чи навіть тоді, коли на рахунку розміщено кошти у гривні.

    до недолікиів можна віднести наявність комісії за зняття готівки (конвертацію) та питання фінмоніторингу при внесенні коштів на рахунок;

    • вивезення готівки та валютних цінностей через державний кордон у сумі до 10 тис євро (в еквіваленті) – безпечний варіант, який не потребує вжиття додаткових заходів та обов’язкового підтвердження походження коштів.
    • вивезення за кордон готівки та валютних цінностей у сумі понад 10 тис євро – при проходженні митного контролю необхідно задекларувати відповідну суму коштів (валюти), коректно заповнивши митну декларацію. В цьому випадку потрібні докази отримання коштів легальним шляхом. Якщо, наприклад, це продаж майна, то гроші вказуються в повній сумі в договорі купівлі-продажу і далі пропускаються через банківський рахунок;
    • як варіант, можна також купити криптовалюту та обміняти її на євро, долари чи іншу валюту вже сином, який знаходиться за кордоном. Цей варіант простий в реалізації і практично не залежить від регуляторних факторів. До недоліку можна віднести хитаючийся постійно курс криптовалют, імовірність компрометації даних, яка може призвести до втрати заощаджень. В залежності від способу придбання та продажу криптовалют, як і у випадку з першим варіантом, можуть постати питання проходження фінмоніторингу та підтвердження походження коштів, за які придбано криптовалюту.
    Порядок переведення коштів за кордон регулюється і контролюється наступними правовими актами:
    • Закон «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 р. № 2473 (далі – Закон № 2473);
    • Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валют, затверджене постановою правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5 (далі – Положення № 5);
    • Інструкція про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затверджене постановою правління НБУ від 02.01.2019 р. № 7 (далі – Інструкція № 7);
    • постанова правління НБУ від 24.02.2022 р. № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі – Постанова № 18).

    У випадку переміщення валюти і валютних цінностей банківськими установами вони повинні мати оголошену цінність. Ліміт переказів за кордон без відкриття рахунків та документів становить 400 тис. грн (у еквіваленті за курсом НБУ). При цьому при застосуванні платіжних карток дане обмеження не діє.

    У межах 400 тис. грн фізособи можуть переводити інвалюту за кордон за поточними неторговими операціями або отримувати готівку валюту з-за кордону без відкриття поточного рахунку (п. 35, п. 40 Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, що затверджене постановою правління НБУ від 02.01.2019 р. № 2, далі – Положення № 2).

    Правила переказу з огляду на Закон про фінмоніторинг у поштових операторів при цьому діють такі:
    • сума до 30 тис. грн (в еквіваленті курсом НБУ) – необхідно пред’явити оригінал документу, що посвідчує особу, або надати копії е-паспорта (або закордонного е-паспорта) із застосунку Дія;
    • сума від 30 тис. грн до 400 тис. грн (в еквіваленті за курсом НБУ) – необхідно також пред’явити оригінал реєстраційного номера облікової картки платника податків.

    Суми понад 400 тис. грн підпадають під заходи підвищеного фінансового моніторингу, про них зокрема повідомляється Держфінмоніторинг. Для переказів знадобиться відкриття рахунку.

    Під час воєнного стану також діють наступні обмеження:

    видача готівкових коштів в іноземній валюті з рахунку клієнта банку за межами України

    не більше еквіваленту 5000 грн на календарний місяць – якщо рахунок у національній валюті;
    • не більше еквіваленту 1000 грн на день – якщо рахунок в іноземній валюті.

    Еквівалент визначається за курсом НБУ, який в умовах воєнного стану поки що залишається незмінним.

    ВИСНОВОК:

    Я намагався навести Вам приклади всіх можливих варіантів переведення коштів за продаж Вашого майна за кордон сину. Також я приділив увагу фінмоніторінгу, який в будь якому з цих варіантів матиме місце.

    Проте, для більш детальної консультації з цього приводу було б доцільно мати конкретну інформацію щодо майна, яке продається, його приблизної вартості та країни, де наразі перебуває син тощо. Без цього консультація носитеме узагальнений характер, якою вона по своїй суті в мене і вийшла.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Максиме!

    Які законодавчі вимоги та податкові аспекти слід врахувати у цій ситуації?

    Передати кошти сину Ви зможете шляхом:

    1. Переказу коштів на гривневий рахунок Вашого сина відкритий в українському банку (існують ліміти на день, якщо переказ здійснюється між рахунками різних українських банків). Ваш син може безперешкодно зняти гроші зі своїх банківських карток у валюті країни перебування. При чому готівку можна зняти як з валютної, так і з гривневої платіжної картки. Конвертація буде відбуватися за курсом міжнародної платіжної системи. Сума комісійних зборів залежатиме від валюти за умов договору.

    2. Переказу коштів з валютної карти на карту іноземного банку (ліміт 100 тис грн в місяць)

    3. Перевезти кошти готівкою за кордон - до 10 тис євро можна перевозити без сплати податків.

    Чи існують специфічні обмеження або рекомендації щодо міжнародних грошових переказів у такому контексті?

    Сьогодні на більшість переказів з України за кордон встановлені обмеження.

    Серед винятків, зокрема, оплата навчання за кордоном, виплата аліментів, оплата витрат за кордоном, пов’язаних зі смертю громадян, лікуванням в медичних закладах, протезуванням, транспортуванням хворих, які можуть здійснюватися без обмежень.

    Також для сприяння діяльності волонтерів, фізичним особам дозволено купувати та переказувати іноземну валюту за кордон для купівлі товарів військового призначення у межах щомісячного ліміту 400 тис. грн в еквіваленті. До таких товарів належать: БПЛА, тепловізори, рації, бронежилети, каски, шоломи, військова та тактична форма, військове та тактичне взуття, захисний одяг, оптичні прилади для слідкування, спальні мішки, каремати, засоби для надання домедичної допомоги.

    Крім того, українці можуть здійснювати:

    1. Р2Р-перекази (у перекладі з англійської peer-to-peer означає "від особи до особи"):
    • з валютної платіжної картки на платіжну картку за кордоном у межах ліміту у 100 тис. грн на місяць;
    • між гривневими платіжними картками українських банків, незалежно від країни фактичного перебування клієнта;

    Перекази з гривневих платіжних карток на картки іноземних банків заборонені.

    1. Операції "quasi cash" (поповнення електронних гаманців, брокерських або форекс-рахунків, оплату дорожніх чеків, купівлю віртуальних активів тощо) лише з валютних платіжних карток у межах ліміту до 100 тис. грн у еквіваленті на місяць.

    Здійснення операцій "quasi cash" за допомогою гривневих платіжних карток тимчасово заборонено.

    Звереіть увагу! Ліміт для переказу 100 тис. грн з валютних карток на картки іноземних банків розповсюджується також на операції "quasi cash". Тобто, якщо ви переказали зі своєї української валютної картки на картку за кордоном 100 тис. грн в еквіваленті, то здійснити у цей місяць операції "quasi cash" ви вже не зможете. І навпаки, якщо ви вичерпали ліміт у 100 тис. грн за операціями "quasi cash", то в цей місяць ви не зможете робити Р2Р-перекази.

    Джерела:

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Турчин Ярослав Олександрович
    100%

    ВІТАЮ ВАС, пане МАКСИМЕ!

    Виведення коштів за квартиру з України Як на мене, це питання не просте. Однозначних рецептів Вам ніхто не дасть у ньому.

    Одні довіряють банківській системі України, інші не дуже.

    Порядок вивезення коштів з України, встановлений Національним банком, регламентує, що без декларування та підтвердження законності походження з України можна вивезти не більше 10 тисяч євро в еквіваленті. Поблажки, які передбачало наприклад Постанова Правління НБУ від 24.02.2022 № 18 "Про роботу банківської системи в період встановлення військового стану" вже не діють і були скасовані практично через місяць після початку війни, коли всі "потрібні люди" вивели свої грошики з України та простих смертних знову встановили "грошове рабство", тобто заборону вивезення власних чесно зароблених коштів понад 10 тисяч євро без необхідності взаємодії з українськими банками.

    Для вивезення коштів необхідні документи, що підтверджують їх зняття з банківського рахунку та обмін на валюту, якщо вони лежали в банківській установі в гривні.

    Договір купівлі-продажу квартири та таке інше - не можуть бути доказами для того аби митниця дозволила вивезти гроші понад 10 тисяч євро.

    На жаль, монополіст встановив, що такими документами, що підтверджують, можуть бути лише довідки банків про зняття коштів з особистого рахунку в доларах, євро або гривні. + за необхідності довідки про валютно-обмінні операції, якщо кошти зняті, наприклад, у гривні, а вивозіть долари або євро.

    Але, тут існує ризик, що Вам ці кошти покладені в український банк у валюті - ніхто у валюті "без блату" не видасть (якщо система рано чи пізно взагалі не зхлопнеться, як уже було неодноразово... привіт банкам Надра, Фінанси та кредит тощо) .)... а гривня об'єктивно не є вільно конвертованою валютою в ЄС (ну якщо не рахувати обмін у Польщі за шаленим курсом)... крім того, у зв'язку із встановленими лімітами Ви будете переводити в готівку свої законні гроші кілька місяців... при цьому строк дії довідки про зняття грошей з рахунку – 90 днів. Про це треба пам'ятати.

    Тобто у випадку, якщо зв"яжетесь з банківською системою України і будете гроші везти готівкою - завчасно вирішіть питання зняття грошей, питання їх обміну на євро або долари. Збережіть документи, які підтверджуватимуть такі операції.

    Отже. Питання транскордонного переміщення валютних цінностей врегульоване пунктом 18 Положення, затвердженого Постановою Правління НБУ від 02.01.2019 року № 5 "Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті".

    Фізичні особи-резиденти здійснюють валютні операції з транскордонного переміщення валютних цінностей шляхом їх вивезення/пересилання за межі України в загальній сумі, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро, на підставі документів, що підтверджують:

    1) зняття цією фізичною особою готівки зі своїх рахунків у банках та квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції) виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро;

    2) придбання цією особою банківських металів у банках та/або Національному банку виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро.

    Документи, що підтверджують зняття готівки зі своїх рахунків у банках фізичними особами-резидентами з метою її вивезення, є чинними протягом 90 календарних днів з дня зняття ними готівки зі своїх рахунків у банках.

    У зв'язку з цим рекомендував би зупинитися на безготівковому переказі коштів за кордон, а не вивезення готівкою через прикордонні пункти.

    Е-ліміти, що діють, на перерахування коштів за кордон у безготівковому вигляді, тобто з рахунку на рахунок - 200 тисяч євро на рік. Не думаю, що Ваша квартира буде вартувати більше ніж 200 тисяч євро (якщо я помиляюся - завчасно вибачте).

    АЛЕ, треба пам'ятати, що це не поширюється на перекази з картки на карту за допомогою системи p2p переказів і т.д... Тільки з IBAN-рахунку на рахунок IBAN. Тому, якщо Ваш син за кордоном, то рекомендував би Вам саме переказ коштів на рахунок в іноземному банку, попередньо відкритий на його або на Ваше ім'я. Таку операцію чинним законодавством не заборонено.

    Такі платежі більшістю банків проводять через так звану систему SWIFT. Комісії різні.

    Небагато про це питання від Приватбанку. https://privatbank.ua/e-limit

    Загалом питання вирішується але їм справді потрібно грамотно займатися та все продумувати.

    Наприклад треба розуміти в яку країну буде переказ коштів, щоб Ваш син як податковий резидент країни ЄС не потрапив на податки. Адже не усюди поблажливі закони щодо подарунку між батьками і дітьми.

    Ви близькі родичі першого ступеня споріднення, але треба досліджувати це питання в розрізі податкового законодавства конкретної країни в якій буде відкрито такий рахунок.

    Наприклад у Німеччині, подарунки між батьками і дітьми не обкладаються податком відповідно до Закону ФРН "Про податок на спадщину та податок на дарування" (пункт 10 § 13 "Steuerbefreiungen" Erbschaftsteuer- und Schenkungsteuergesetz (ErbStG).

    Проте, можуть знадобитися легалізовані докази Вашого рідства. Тобто свідоцтво про народження, яке може бути в Німеччині доказом лише, якщо в Україні буде проставлено "Апостиль", а в Німеччині здійснено офіційний переклад на німецьку мову.

    В ідеалі звісно щоб ці гроші Ви переказували самі собі. Тобто попередньо поїхавши в країну де син і відкривши там банківський рахунок на своє ім"я. Тоді не буде жодних питань збоку податкової щодо дарунків, рідства та такого іншого. В іншому випадку проблеми з оподаткуванням чи запитання від податкової можливі.

    Тому, для того, щоб дати Вам пораду щодо оподаткування питання в країні перебування Вашого сина - треба розуміти, що це за законодавча система - США, Великобританія, Німеччина, Польша та таке інше. У кожної країни своя специфіка.

    З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Харків), який тимчасово проживає в м. Гамбург (Німеччина).

    Турчин Ярослав Олександрович

    Таке питання розглядалося на сайті неодноразово. Можливо серед цих відповідей 2022 року Ви також знайдете собі щось корисне. Ситуація щодо регулювання цього питання збоку України не змінилася. https://uristy.ua/ua/question/69702

    І ще, важливе значення має чи є Ваш син податковим резидентом країни де перебуває, чи ні.

    Щасти Вам!

    З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина).


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024