Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
882 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня, над нами поселились студенти, які лягають спати не раніше 2-3 ночі, шум починається з 23 год: падіння тяжких предметів, совання меблів, крики, регіт, бігання по хаті, стукіт, падіння пляшок, посуду. До них часто приходять гості і тоді в квартирі знаходитись просто неможливо. Нюанс в тому, що це не є шум від гучної музики, інструментів і тд, а просто дуже гучний побутовий шум, який зафіксувати неможливо, бо він не постійний, а повторюється раптово кожних 10-15 хвилин, відповідно поліцію нема чого викликати, бо їм нема що фіксувати. Спілкування ні з ними ні з власниками квартири нічого не дало, бо для них це звучить як "заборона ходіння по хаті". Через цю ситуацію ми вже нормально не спимо кілька місяців, постійний стрес, нерви, перепробували всі можливі беруші, снодійні та антидепресанти, ввечері вже страшно повертатись додому, в очікуванні чергової пекельної ночі.
Змушені вже розглядати варіант продажу квартири, яку дуже любили, бо спати в ній нереально.
Чи можна це якось вирішити в законний спосіб?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Максиме!
Зокрема згідно зі статтею 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров'я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов'язані (потрібне виділив жирним шрифтом):
здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, установлених санітарними нормами;
забезпечувати під час роботи закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу, культури, при проведенні концертів, дискотек, масових святкових і розважальних заходів тощо рівні звучання звуковідтворювальної апаратури та музичних інструментів у приміщеннях і на відкритих площадках, а також рівні шуму в прилеглих до них жилих і громадських будівлях, що не перевищують рівнів, установлених санітарними нормами;
вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в таких приміщеннях і на таких територіях (захищені об'єкти):
жилих будинків і прибудинкових територіях;
лікувальних, санаторно-курортних закладів, будинків-інтернатів, закладів освіти, культури;
готелів і гуртожитків;
розташованих у межах населених пунктів закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу;
інших будівель і споруд, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
парків, скверів, зон відпочинку, розташованих на території мікрорайонів і груп житлових будинків.
Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, встановлених законом, забезпечують контроль за додержанням керівниками та посадовими особами підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також громадянами санітарного та екологічного законодавства, правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, інших нормативно-правових актів у сфері захисту населення від шкідливого впливу шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів.
При тому варто пам’ятати: при написанні скарги до органів державної влади бажано зібрати якомога більше підписів мешканців будинку та направити лист зі скаргою рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Також Вам слід знати, що "Правила користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків", затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. №572 зобов'язують власників та наймачів (орендарів) квартири, житлового приміщення гуртожитку дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері санітарних норм і правил, у тому числі вимог щодо недопущення надмірного шуму.
Крім того, стаття 179 Житлового кодексу України зазначає, що:
користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов'язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
В практичній площині для боротьби зі злісними порушниками згаданої категорії закону, як от, наприклад, Ваші сусіди-студенти, існує два реальних методи: за участю поліції і судовий.
Порушення законодавчих, а також інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях тягнуть за собою наслідки, передбачені ст. 182 Кодексу України про адміністративні порушення.
Стаття 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях
Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях -
тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від п'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і накладення штрафу на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятдесяти до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.
Усно бажано звертатись у випадку, коли подія, тобто порушення режиму тиші, відбувається прямо зараз. Нагадаємо, що викликати поліцію слід за номером “102”. Як правило, за викликом прибуває наряд патрульної поліції, який фіксує правопорушення, збирає пояснення свідків тощо, однак, притягнути чи не притягнути до відповідальності галасливого сусіда все-таки вирішує суд.
Письмово бажано звертатись до органів Національної поліції у випадку систематичного порушення режиму тиші. Для цього потрібно зібрати докази порушення перевищення сусідами допустимого рівня шуму (ними може може аудіозапис, колективна скарга мешканців усіх прилеглих квартир, протокол та акт Держспоживслужби тощо) і направити заяву з доказами на адресу поліції.
Іншим можливим способом захисту своїх прав є звернення з позовом до суду. Так, особа може подати позов про відшкодування моральної чи навіть матеріальної шкоди, заподіяної систематичним порушенням режиму тиші.
Але для того, щоб рішення суду було винесено на користь позивача, необхідно мати досить переконливі докази. Доказами можуть виступати звернення до поліції, показання сусідів, медичні довідки про завдання шкоди здоров’ю (довідка від лікаря, лікарняний лист, інші докази нервових розладів, порушень сну, погіршення слуху).
Також особа, право на тишу якої порушено, може звернутися до суду з негаторним позовом про усунення перешкод в користуванні своїм майном.
Для довідки: Негаторний позов - це позов власника про усунення будь-яких перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження майном, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння.
Отже, аби звернутися до суду, вам потрібно зібрати всі докази разом. Це - довідки, акти, протоколи, свідки, аудіо- та відеофіксація. Також можна зробити екологічну експертизу. Однак вона платна і доречна тоді, коли шум постійний.
Лише після того є сенс звертатися в суд із позовною заявою про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
Наводжу приклади судових рішень, за якими порушників притягнуто до відповідальності за порушення режиму тиші:
рішення суду, яким галасливого сусіда, який голосно кричав, чим заважав відпочивати сусідам, пртягнуто до адміністративної відповідальності та стягнуто штраф у розмірі 255 гривень без звуковідтворювальної апаратури -
http://reyestr.court.gov.ua/Review/87438534
рішення суду, яким зобов`язано ТОВ “АТБ-маркет” усунути перешкоди у праві користування житловим приміщенням шляхом демонтажу всіх вентиляторів, кондиціонерів та холодильного обладнання, що знаходяться під квартирою та створюють постійний шум та вібрацію -
http://reyestr.court.gov.ua/Review/75170944.
Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я від 22 лютого 2014 року, максимальний рівень шуму, який дозволений у будинках і квартирах становить:
- вдень : 50 децибел,
- вночі : 40 децибел.
Для прикладу, 35 децибел – це цокання настінного годинника, 45 децибел – це шум розмови, 65 – це шум гучної розмови або зрушення меблів.
- протокол про адміністративне порушення, складений органами Національної поліції;
- аудіозапис і відеозапис;
- екологічна експертиза, яка може бути ефективною, коли джерело шуму носить відносно постійний характер (наприклад, шум кондиціонера, холодильника або іншого обладнання);
- протоколи і акти Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (адреси територіальних відділень Держспоживслужби - http://www.consumer.gov.ua/ContentPages/Kontakti_Terorganiv/139/)
Отже певні способи боротьби з галасливими студентами у Вас все ж таки є, як і інструменти, за допомогою яких такі питання можна вирішувати. Підсумовуючи, зупиню Вашу увагу на основних з них:
По-перше, слід поговорити з іншими сусідами та зібрати підписи, що підтверджують той факт, що галасливі мешканці сусідньої квартири не дають спокійно вам жити. Також можна зробити аудіо запис або відеозапис, що підтверджує зайву шумність мешканців квартири.
Після чого прийти на останню розмову з ними для вирішення проблеми в мирному руслі, пред’явити копію паперу з підписами мешканців під’їзду, а також зроблені раніше записи і сказати, що ви подасте на них до суду і напишете заяву в органи правопорядку.
По-друге, одним з варіантів є виклик наряду поліції. Для цього необхідно зателефонувати до чергової частини і сказати про те, що сусіди шумлять. Що робити, співробітники поліції знають і самі. Але мешканці злощасної квартири можуть причаїтися і не відкрити двері, коли приїде наряд. Тоді, постоявши біля дверей близько півгодини, поліція віддалиться. Якщо ж двері відкриють, то поліцейські проведуть зрозумілу розмову.
По-третє, ще одним варіантом є накопичення доказової бази у вигляді аудіо або відеозаписів, збір підписів інших сусідів і похід до суду. Суд може протривати як завгодно довго, а результат може бути від адміністративного стягнення у вигляді штрафу до виселення з квартири. Про це, власно, я написав вище.
Нарешті, по-четверте, можна також організувати збір підписів, запис галасливих витівок студентів і виклик дільничного. Після його приходу передати йому всю накопичену доказову базу і сказати, які сусіди шумлять, що робити більше нічого, окрім як вирішувати ситуацію, що склалася тільки крайніми способами. Після цього займатися справами недобросовісних сусідів буде вже дільничний.
Все ж таки, якщо сусіди шумлять вночі і на усні зауваження не реагують, то єдиним дієвим варіантом в такий момент є виклик наряду поліції. Адже за законом заборонено шум у багатоквартирних будинках після 23:00 за місцевим часом.
Також, якщо Ви налаштовані серйозно, я би порекомендував залучити до вирішення питання правника, який має досвід у розв'язанні подібних проблем. Втім, це не є обов'язковим - все можна зробити і самому, скориставшись наведеним вище законодавством та запропонованим мною алгоритмом дій.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, вам треба спочатку звернутися до поліції, накласти декілька разів штраф за порушення тиші, після чого можно буде вже звернутися до суду.
Відповідальність за порушення додержання тишіВарто пам’ятати: при написанні скарги до органів державної влади бажано зібрати якомога більше підписів мешканців будинку та направити лист зі скаргою рекомендованим листом з повідомленням про вручення.У разі якщо порушення продовжуються, викликайте співробітників поліції за телефоном 102. Працівник поліції повинен зафіксувати факт порушення та скласти протокол про адміністративне правопорушення, який буде правовою підставою до подальшого покарання порушника тиші. Стаття 182 КУпАП передбачає відповідальність за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях - тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від п'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і накладення штрафу на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятдесяти до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.
Куди звертатись у разі порушення режиму тиші?Для боротьби зі злісними порушниками закону існує два методи: за участю поліції і судовий.
За участю поліції. Порушення законодавчих, а також інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях тягнуть за собою наслідки, передбачені ст. 182 Кодексу України про адміністративні порушення.
Звернутись у такій ситуації до органів Національної поліції України у два способи — усно або письмо.
Усно бажано звертатись у випадку, коли подія, тобто порушення режиму тиші, відбувається прямо зараз. Нагадаємо, що викликати поліцію слід за номером “102”. Як правило, за викликом прибуває наряд патрульної поліції, який фіксує правопорушення, збирає пояснення свідків тощо, однак, притягнути чи не притягнути до відповідальності галасливого сусіда все-таки вирішує суд.
Письмово бажано звертатись до органів Національної поліції у випадку систематичного порушення режиму тиші. Для цього потрібно зібрати докази порушення перевищення сусідами допустимого рівня шуму (ними може може аудіозапис, колективна скарга мешканців усіх прилеглих квартир, протокол та акт Держспоживслужби тощо) і направити заяву з доказами на адресу поліції.
Через суд. Іншим можливим способом захисту своїх прав є звернення з позовом до суду. Так, особа може подати позов про відшкодування моральної чи навіть матеріальної шкоди, заподіяної систематичним порушенням режиму тиші.
Але для того, щоб рішення суду було винесено на користь позивача, необхідно мати досить переконливі докази. Доказами можуть виступати звернення до поліції, показання сусідів, медичні довідки про завдання шкоди здоров’ю (довідка від лікаря, лікарняний лист, інші докази нервових розладів, порушень сну, погіршення слуху).
Також особа, право на тишу якої порушено, може звернутися до суду з негаторним позовом про усунення перешкод в користуванні своїм майном.
Негаторний позов - це позов власника про усунення будь-яких перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження майном, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння.
Приклади судових рішень, за якими порушників притягнуто до відповідальності за порушення режиму тиші:
- рішення суду, яким галасливого сусіда, який голосно кричав, чим заважав відпочивати сусідам, пртягнуто до адміністративної відповідальності та стягнуто штраф у розмірі 255 гривень без звуковідтворювальної апаратури - http://reyestr.court.gov.ua/Review/87438534
- рішення суду, яким зобов`язано ТОВ “АТБ-маркет” усунути перешкоди у праві користування житловим приміщенням шляхом демонтажу всіх вентиляторів, кондиціонерів та холодильного обладнання, що знаходяться під квартирою та створюють постійний шум та вібрацію - http://reyestr.court.gov.ua/Review/75170944.
- рішення суду, на підставі якого стягнуто в рахунок відшкодування моральної шкоди, заподіяної внаслідок протиправної поведінки відповідача, яка полягала у порушенні нормального режиму відпочинку позивачів та їх малолітніх дітей у нічний час - https://reyestr.court.gov.ua/Review/97116272
Яким чином можна зафіксувати факт порушення режиму тиші?Зафіксувати порушення шуму можна декількома способами:
- протокол про адміністративне порушення, складений органами Національної поліції;
- аудіозапис і відеозапис;
- екологічна експертиза, яка може бути ефективною, коли джерело шуму носить відносно постійний характер (наприклад, шум кондиціонера, холодильника або іншого обладнання);
- протоколи і акти Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (адреси територіальних відділень Держспоживслужби - https://dpss.gov.ua/contacts).
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіЕфективна боротьба це колективні(спільно з сусідами) заяви, скарги .
Юрист, м. Покровськ, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрий день, Максиме!
Згідно ст. 179 Житлового кодексу Української РСР користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов'язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Правилами користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. №572 зобов'язано власників та наймачів (орендарів) квартири, житлового приміщення гуртожитку дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері санітарних норм і правил, у тому числі вимог щодо недопущення надмірного шуму.
Заходи захисту населення від шкідливого впливу шуму передбачено також ст. 24 Закон України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення"
Статтею 24 ЗУ "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", покладається обов'язок на всіх громадян, а також на підприємства, установи, різні організації, державних і місцевих органів влади дотримуватися встановлених санітарними правилами норм допустимого шуму і звучання. Також, цією статтею забороняється в нічний час (а саме від 10 години вечора до 8 ранку) галасливо співати і гучно кричати, повністю заборонене використання в такий час доби феєрверків, салютів, апаратури, що відтворює звук (колонки з музикою, аудіоплеєри та інше тому подібне), використання побутових речей, що видають шум. Важливо відзначити, що якщо це побутові речі для ремонту, то їх використання забороняється не з 10 години вечора, а з 9, і також триває до 8 ранку. При цьому, власник або орендар квартири повинен попередньо повідомити мешканців усіх прилеглих квартир будинку (одна з найпопулярніших, для таких випадків, форма повідомлення - повідомлення в групу будинку у вайбері або іншій соцмережі). Крім того, вищезазначеною нормою передбачено сувору заборону на проведення ремонту, що створює шум, по неробочих і святкових днях протягом будь-якого часу доби (але заборона не поширюється, якщо власник або орендар квартири отримав дозвіл у всіх сусідів на вчинення таких дій).
Допустимі норми шуму:
Задаєтеся питанням: "шумлять сусіди - що робити?" Для початку потрібно перевірити, чи шумлять вони дійсно, тобто чи виходять за допустимі норми шуму. Станом на 2019 рік, діють Санітарні норми допустимого шуму в приміщеннях житлових і громадських будівель і на території житлової забудови, які визначають точний допустимий рівень шуму в децибелах (дБ).
Так, згідно з цими санітарними нормами, рівень шуму:
Приблизні показники рівня шуму для співвіднесення, щоб знати чи є гучність приводом для звернення: якщо повна тиша буде 0, то шепіт відповідає приблизно 10 дБ, звичайна розмова - 35-40 дБ, а гучна - до 50-60 дБ, шум дороги з помірним рухом - близько 60 дБ, шум метро при проїзді поїзда - близько 100 дБ. З'ясувати, чи не перевищена норма допустимого шуму можна перевіривши рівень шуму за допомогою приладу (шумоміра), але в сучасних умовах можна також використовувати відповідну програму в смартфоні.
Якщо не можете самі виміряти рівень шуму (в разі якщо занадто сильно шумить кондиціонер сусідів або пральна машинка), можна звернутися в органи державної податкової служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (зателефонувавши на номер її управління, до якого відноситься ваше місто - можна знайти номер на сайті цієї службі).
Потрібно звернути увагу на те, що крім загальних положень закону про правила дотримання тиші, в кожному місті, селі, селищі місцева рада приймає більш конкретизовані, враховуючи специфіку, традиції, географічне розташування певної території. Так, в Києві, наприклад, діють «Правила благоустрою міста Києва». Вони регламентують питання дотримання тиші в громадських місцях. У денний час забороняється перевищення рівня шуму в 40 дБ, у нічний - в 30 дБ: в офісах, закладах громадського харчування, торгівлі, при проведенні концертів, масових святкових і загальноміських заходів.
Випадки, коли заборона на перевищення встановленого рівня шуму не поширюється (частина 5 статті 24 вищезгаданого Закону):
Куди скаржитися на галасливих сусідів:
Коли Ви переконалися, що шумлять сусіди зверху, наприклад, необхідно приймати якісь заходи, про які читайте в цьому розділі консультації.Так, що робити якщо кричать сусіди? Куди скаржитися на ремонт сусідів? Для початку, потрібно спробувати мирним шляхом вирішити питання тиші, якщо сусіди шумлять вночі і далі, можна звертатися в поліцію. Є два варіанти такого звернення:
У житті часто буває, що на виклик поліції з вимогою відреагувати на шум сусідів в денний час, скаржники отримають відмову на підставі того, що це денний час і вдень шуміти можна. У такій ситуації необхідно звертатися до управління Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів, яка складає відповідний акт про перевищення встановленого санітарними нормами рівня шуму.
Як довести перевищення допустимого рівня шуму і чим зафіксувати:
Вище вже згадувалося, що одним із способів такої фіксації є протокол про адміністративне порушення, складений поліцією (це ефективно, коли поліція відразу ж реагує на звернення, приїжджає на місце порушення і "ловить на гарячому" сусідів-порушників). Але, якщо сусіди на момент приїзду поліції вщухають, а потім знову продовжують шуміти, то в такому випадку поліція не може складати протокол про порушення, і доводиться використовувати інші способи фіксації перевищення допустимого рівня шуму, які могли б в майбутньому бути належними доказами в суді.
Аудіозапис і відеозапис. Протокол зазначає, що на практиці суд їх оцінює тільки в сукупності з іншими доказами (оскільки неможливо повністю точно по таких записах зрозуміти хто саме шумить, в який точно час, і чи перевищує шум допустимий рівень).
Екологічна експертиза. Її проведення є ефективним тоді, коли джерело шуму носить відносно постійний характер (наприклад шум кондиціонера, холодильника або іншого обладнання). За допомогою такої експертизи можна виміряти точний рівень шуму, звуку і вібрації (щоб знати, які ще питання можна поставити експерту при її проведенні, - ось посилання на ухвалу суду про призначення такої експертизи: http://reyestr.court.gov.ua/Review/79665060 ).Протоколи і акти Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів - є на практиці найкращим і надійним доказом порушення перевищення допустимих норм шуму. Цей державний орган уповноважений стежити за дотриманням всіх санітарних норм, в тому числі і норм допустимого шуму. Ось 3 приклади судових рішень, де на підставі протоколів цієї служби з зафіксованими точними даними рівня шуму, який перевищує допустимий, суд задовольнив позов про припинення такого порушення та відшкодування моральної шкоди:
http://reyestr.court.gov.ua/Review/75754631
http://reyestr.court.gov.ua/Review/85313276
http://reyestr.court.gov.ua/Review/75170944
Отже, якщо хочете мати надійні докази в таких ситуаціях, звертайтеся до цього органу.
Як покарати галасливих сусідів збоку:
Для того, щоб сусіди перестали порушувати тишу не тільки на 1 ніч, коли приїхала поліція, а в цілому на майбутнє, до них, як до порушників громадського порядку, органами поліції або судом можуть бути застосовані покарання, передбачені статтею 182 Кодексу про адміністративні порушення України. Так, за порушення вимог закону та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від надмірного шуму і дотримання тиші, до винних осіб може бути застосоване покарання у вигляді попередження або штрафу в розмірі від 85 до 255 гривень. Якщо ж протягом 1 року за тим самим громадянином-сусідом буде зафіксовано ще одне таке ж порушення, то до порушника застосовується штраф у розмірі від 255 до 510 гривень з конфіскацією предмета вчинення правопорушення - джерела шуму (тобто конфіскація аудіо апаратури, побутових інструментів для ремонту та інших предметів порушення тиші).
Якщо сусідом-порушником є не просто фізична особа, а підприємець або фірма, організація, підприємство, компанія, то розмір штрафу за перше порушення складає від 255 до 510 гривень; за повторне порушення протягом 1 року - від 850 до 2550 гривень з конфіскацією предмета порушення.
Корисна інформація - https://uristy.ua/articles/administrative-law/shum...
Всього найкращого!
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
ДЛЯ ПОЧАТКУ Я Б ВСЕ ТАКИ РАДИВ ПЕРЕГОВОРИТИ З СУСІДАМИ НА ПРЕДМЕТ ДОСУДОВОГО ВРЕГУЛЮВАННЯ СПОРУ. ЯКЩО СУСІДИ НЕ ЙДУТЬ НА КОНТАКТ, СПРОБУЙТЕ ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ БІЛЯ ДВЕРЕЙ АБО У ПОШТОВУ СКРИНЬКУ. У ПОВІДОМЛЕННІ ЗАЗНАЧТЕ ПРО НОРМАТИВНУ БАЗУ, ЗОКРЕМА ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ САНІТАРНОГО ТА ЕПІДЕМІЧНОГО БЛАГОПОЛУЧЧЯ НАСЕЛЕННЯ", ТА НЕДОПУСТИМІСТЬ ШУМУ ПІСЛЯ 22 ГОДИНИ.
ЗВЕРНУТИСЬ ДО ПОЛІЦІЇ ВИ ЗАВЖДИ ВСТИГНЕТЕ, АЛЕ Я Б РАДИВ ВСЕ ТАКИ СПРОБУВАТИ ДОПРЕТЕНЗІЙНЕ ВРЕГУЛЮВАННЯ СПОРУ.
ЯКЩО НЕ РЕАГУВАТИМУТЬ, ЗВЕРТАЙТЕСЯ ДО ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ
Як правильно зібрати докази?
ЗАФІКСУВАТИ ФАКТ НАЯВНОСТІ ШУМУ В НІЧНИЙ ЧАС - ДУЖЕ ВАЖЛИВИЙ ЕТАП.
Зафіксувати порушення шуму можна декількома способами:
- протокол про адміністративне порушення, складений органами Національної поліції;
- аудіозапис і відеозапис;
- екологічна експертиза, яка може бути ефективною, коли джерело шуму носить відносно постійний характер (наприклад, шум кондиціонера, холодильника або іншого обладнання);
- протоколи і акти Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (адреси територіальних відділень Держспоживслужби - http://www.consumer.gov.ua/ContentPages/Kontakti_Terorganiv/139/).
Чи є в практиці вдалі випадки вирішення таких проблем?
ЗВИЧАЙНО, ОДНИМ СКЛАДЕНИМ ПРОТОКОЛ ПРО АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВОПОРУШЕННЯ ВСЕ МОЖЕ ЗАКІНЧИТИСЬ.
Всього доброго! З повагою!
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС, пане МАКСИМ! Нажаль в Україні наразі жорсткість законів компенсується необов"язковістю їх виконання та невихованістю (непристосованістю) окремих представників соціуму до життя в цивілізованому суспільстві з повагою до законних прав інших осіб та приватної власності, які досі живуть за принципами щодо чужого майна - "Все навколо колгоспне, все навколо моє". При цьому, держава не виконує свій позитивний обов"язок по захисту власності громадян України, як це передбачено Конституцією України. Нова відреформована патрульна поліція дуже швидко деградувала до рівня старих-добрих ДАІшників, які займаються лише замовними справами своїх знайомих, або планом до двору, спущеним з МВС, поповненням бюджету від штрафів, а не дійсної правоохоронної діяльності первинної ланки.
Дійсно, відповідно до статті 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до Конституції України та загальновизнаних принципів і норм міжнародного права визнання, дотримання і захист права власності є обов’язком держави“ (абзац перший пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 16 жовтня 2008 року № 24-рп/2008).
Стаття 13 Конституції України, нагадує, що Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.
Цей принцип у теорії права формулюється як - "мої права закінчуються там, де починаються права іншої людини".
Французьким політиком, письменником та філософом Франсуа Ларошфуко (1623—1680) в своєму афоризмі це було висловлено як: "Моя свобода розмахувати руками закінчується там, де починається ніс мого сусіда».
Нажаль, законодавство передбачає лише два механізми прямого законного захисту своїх прав:
В сучасних реаліях України обидва методи - неефективні.
В такій ситуації можу запропонувати такі варіанти:
Одразу попередю, що казочки для бабусь про те, що це наші родичі і ми написали договір на 1 гривню - це лише казочки. Бо із здачі майна в оренду сплачується ПОДАТОК 19,5 % незалежно від того, яку суму в договорі офіційно намалювали... для цього є мінімальні ставки оренди, які визначаються органами місцевого самоврядування для кожної території.
Сума орендної плати у розмірі 1 грн з метою оподаткування ПДФО належить до оподатковуваних доходів фізичної особи (пп. 164.2.2 Податкового кодексу України). Причому лише для об’єктів нерухомості передбачено, що об'єкт оподаткування ПДФО визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної у договорі оренди, але не менше мінімальної суми орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди, розрахованої за Методикою № 1253 (пп. 170.1.2 ПК України).
Переконаний, що після "виховних проблем" з податковою та сплати штрафів за недоїмку бюджетом податків, власник квартири буде більш сприймаючим до зауважень сусідів та необхідності підтримання добросусідських відносин та виховного впливу на орендарів - майбутніх призовників за мобілізацією )))
Як роз"яснює Державна податкова служба України:
Відповідно до ст. 811 Цивільного кодексу України, договір найму житла укладається у письмовій формі.
Власник квартири - фізична особа може оподаткувати дохід від оренди житла двома способами
Перший – якщо майно здає в оренду фізична особа. Кожен громадянин, який здає нерухоме майно (нежитлову нерухомість, квартири, будинки, кімнати) в довгострокову або подобову оренду має сплатити з отриманого доходу податок на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відсотків та 1,5 відсотки військового збору.
Другий – якщо власник житла зареєстрований як фізична особа-підприємець (ФОП) та має вид діяльності згідно КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного або орендованого нерухомого майна».
Оподаткування доходів від здавання в оренду нерухомості
Якщо власник житла зареєстрований як фізична особа-підприємець (ФОП) та має вид діяльності згідно КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного або орендованого нерухомого майна», він включає такий дохід до складу оподатковуваного доходу та оподатковує відповідно до обраної системи оподаткування.
Якщо нерухоме майно здає в оренду фізична особа, яка не є підприємцем та/або не має зазначеного виду діяльності, розмір податкового зобов’язання з доходу від здачі житла в оренду обчислюють на основі суми орендної плати, зазначеної в договорі (але не менше мінімальної суми).
Орендодавець в поточному році сам обчислює і сплачує податок щокварталу. Відповідно до ст. 170 Податкового Кодексу України, податок сплачується протягом 40 календарних днів, наступних за звітним кварталом.
Отже, громадяни, які у першому кварталі поточного року отримували доходи від здавання в оренду нерухомого майна, в т.ч. внутрішньо переміщеним особам, зобов’язані уже до 9 травня 2024 року сплатити до бюджету вказані вище податки, а за підсумками року подати декларацію та відобразити відповідний дохід.
Теоретично можна звісно власнику натякнути на такі можливі дії, але якщо людина по життю на 4-ту літеру алфавіту, то розмови тут нічого не дадуть. Краще одразу діяти. А потім уже домовлятися, ніж попередити і дати змогу приховати свої порушення та вигадати як піти від відповідальності чи вирішити питання корупційним шляхом.
З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)