Задайте питання юристу

889 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 09 жовтня 2024, питання №120814 500₴

Перетин кордону з медичною освітою

Вітаю Вас шановні! Чи можна жінці із медичною освітою станом на зараз безперешкодно перетинати кордон України? На військовому обліку не стоїть.

Відповіді юристів (3)

    Дерій Владислав Олегович
    50%

    Вітаю Вас!

    Якщо жінка не будете прикордонникам або представникам ТЦК повідомляти, що має медичну освіту - їй нічого не загрожує та вона зможе безперешкодно перетинати кордон з Україною. Обмеження щодо виїзду стосуються лише чоловіків.

    Проте, майте на увазі, що постановка на військовий облік жінок-медиків та жінок-фармацевтів визначена в частині 11 статті 1 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" згідно якої жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

    Згідно пункту 51 постанови КМУ № 1487 жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.

    Керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій повідомляють відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки про жінок, які працюють у зазначених органах, на підприємствах, в установах та організаціях та які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на військовому обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

    Непрацевлаштовані жінки прибувають самостійно до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних.

    Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, затвердженому Міноборони, крім тих, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням на загальних засадах, визначених цим Порядком.

    ВИСНОВОК

    У жінки з медичною освітою є обов'язок стати на військовий облік військовозобов'язаних. Проте, прикордонники навряд чи мають про неї хоч якусь інформацію. Похід до ТЦК краще відкласти, адже під час мобілізації військовозобов'язаних жінок все ж таки призивають на військову службу, хоча це поки що і не поширене явище.

    На даний час жінкам з медичною освітою (незалежно від того стоять вони на військовому обліку чи ні) дозволяють виїзжати з України, але зайвий раз про свою освіту краще не нагадувати.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю Вам успіхів!

    Айвазян Юрій Климентійович
    50%

    Доброго дня, Романе!

    Так, проблем не виникне. Жінки мають право на безперешкодний перетин кордону. Жодних змін з цього приводу Правила перетину кордону громадянами України не зазначли. Крім того, норми законодавства не містять вимоги щодо пред'явлення на кордоні дипломів про освіту.

    Єдине, що може загрожувати жінці у майбутньому- це теоретично можливе притягнення до відповідальності за непостановку на облік військовозобов'язаних в ТЦК. Проте, це не має жодного відношення до перетину кордону.

    Відповідно до статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу":

    11. Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

    Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених в абзаці першому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їхнім бажанням.

    12. Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час у добровільному порядку. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).

    Жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку.

    Згідно Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    51. Непрацевлаштовані жінки прибувають самостійно до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних.

    Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, затвердженому Міноборони, крім тих, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням на загальних засадах, визначених цим Порядком".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВИ МАЄТЕ ПРАВО БЕЗПЕРЕШКОДНО ПЕРЕТНУТИ КОРДОН.

    Так, військовозобов’язані жінки-медики загалом мать право перетинати кордон. Однак є певні винятки.

    Під час дії воєнного стану заборона на виїзд за кордон діє для військовозобов'язаних чоловіків віком від 18 до 60 років, а також ще для декількох категорій громадян України. Якщо жінка, яка здобула медичну або фармацевтичну спеціальність, не належить до цих категорій, обмежень для виїзд з України для неї немає.

    Порядок перетину державного кордону громадянами України регулюють:

    • постанова КМУ від 27.01.1995 № 57, яка затвердила Правила перетинання державного кордону громадянами України (далі – Правила),
    • Закон України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 № № 3857-XII,
    • Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № № 3543-XII.

    Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 07.10.2022 № 2664-ІХ зі змінами, передбаченими Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX:

    • жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоровʼя та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобовʼязаних;
    • жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час у добровільному порядку.

    У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).

    Тож військовозобов’язані жінки-медики мать право перетину кордону, якщо не належать до категорій громадян України, яким мають право тимчасово обмежити виїзд за кордон.

    Мова йде про громадян (незалежно від статі), які:

    • знають державну таємницю (їм повідомляють про термін дії обмеження);
    • мають заборгованість зі сплати аліментів;
    • засуджені за вчинення кримінального правопорушення;
    • перебувають під адміністративним наглядом Національної поліції;
    • до них застосований запобіжний захід до закінчення кримінального провадження;
    • ухиляються від виконання зобов’язань, які поклав на них суд.

    Отже, наразі жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, фактично можуть виїжджати за межі України. Проте щоб урахувати можливі зміни з цього питання під час дії воєнного стану, раджу відслідковувати правила перетину кордону на сайті Державної прикордонної служби.

    ххх

    Під час постановки на військовий облік жінка повинна пред’явити документи, що підтверджують її медичну освіту (диплом, сертифікати).

    Ця інформація вноситься до відповідних реєстрів, які ведуться територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК).

    Прикордонники мають право перевірити інформацію про військовозобов’язаних у відповідних базах даних.

    При спробі перетину кордону прикордонники перевіряють інформацію про особу в базах даних. Якщо жінка є військовозобов’язаною, але не має законних підстав для виїзду, їй може бути відмовлено у перетині кордону.

    Кожна ситуація розглядається індивідуально.

    ВИ НА ВІЙСЬКОВОМУ ОБЛІКУ НЕ ЗНАХОДИТИСЯ, ІНФОРМАЦІЇ ПРО ВАШУ МЕДИЧНУ ОСВІТУ В РЕЄСТРАХ НЕМАЄ - ТОМУ ЗАРАЗ ВИ МОЖЕТЕ БЕЗПЕРЕШКОДНО ПЕРЕТНУТИ КОРДОН.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України