Задайте питання юристу

884 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 03 грудня 2024, питання №123600

Відповідальність керівника за неадекватну поведінку з робітником

Нецензурна лайка та погрози кулаками працівнику на робочому місті працівника під час виконання працівником своїх обов'язків.

Відповіді юристів (4)

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю!

    У ситуації, коли керівник виявляє неадекватну поведінку стосовно працівника, застосовуючи нецензурну лайку та погрози, це є порушенням трудового законодавства, норм етики та може мати правові наслідки.

    Відповідно до Кодексу законів про працю України (КЗпП):

    Стаття 2-1 гарантує захист працівників від дискримінації та приниження честі та гідності.

    Стаття 2-2. Заборона мобінгу (цькування)

    Мобінг (цькування) - систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.

    Формами психологічного та економічного тиску, зокрема, є:

    створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери (погрози, висміювання, наклепи, зневажливі зауваження, поведінка загрозливого, залякуючого, принизливого характеру та інші способи виведення працівника із психологічної рівноваги);

    • безпідставне негативне виокремлення працівника з колективу або його ізоляція (незапрошення на зустрічі і наради, в яких працівник, відповідно до локальних нормативних актів та організаційно-розпорядчих актів має брати участь, перешкоджання виконанню ним своєї трудової функції, недопущення працівника на робоче місце, перенесення робочого місця в непристосовані для цього виду роботи місця);
    • нерівність можливостей для навчання та кар’єрного росту;
    • нерівна оплата за працю рівної цінності, яка виконується працівниками однакової кваліфікації;
    • безпідставне позбавлення працівника частини виплат (премій, бонусів та інших заохочень);
    • необґрунтований нерівномірний розподіл роботодавцем навантаження і завдань між працівниками з однаковою кваліфікацією та продуктивністю праці, які виконують рівноцінну роботу.

    Вимоги роботодавця щодо належного виконання працівником трудових обов’язків, зміна робочого місця, посади працівника або розміру оплати праці в порядку, встановленому законодавством, колективним або трудовим договором, не вважаються мобінгом (цькуванням).

    Вчинення мобінгу (цькування) заборонено.

    Особи, які вважають, що вони зазнали мобінгу (цькування), мають право звернутися із скаргою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та/або до суду.

    Рекомендації:

    1. Спробуйте записати факт інциденту (аудіо, відео) або знайти свідків. Зверніться до відділу кадрів із письмовою скаргою.

    2. Зверніться зі скаргою до вищого керівництва чи профспілки або відповідної комісії з трудових спорів.

    3. Зверніться зі скаргою до Держпраці

    4. Подайте заяву до поліції, якщо були реальні погрози фізичного насильства.

    Неадекватна поведінка керівника є серйозним порушенням. Якщо у Вас буде достатньо доказів - Ви можете в судовому зобов'язати керівника публічно спростувати поширену ним інформацію та стягнути з нього кошти на відшкодування моральної шкоди. https://biz.ligazakon.net/news/186905_chi-mozhna-p...

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Петро Клієнт 19 годин тому

      Дуже корисна інформація! Щиро дякую!

      • Дерій Владислав Олегович

        Будь ласка! Успіхів!

    Петро Клієнт 19 годин тому

    Дякую! Мирного неба!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України