Задайте питання юристу

907 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 27 березня 2025, питання №129412 340₴

Підсумований облік робочого часу і неповний робочий час

Доброго дня.
Чи можна застосовувати неповний робочий час при підсумованому обліку робочого часу?
Наприклад, людина хоче працювати за змінним графіком роботи, який передбачає 70% від нормальної тривалості робочого часу (40 годин на тиждень, яка встановлена в нашому Колдоговорі).
Чи можемо ми затвердити такий графік як графік з застосуванням неповного робочого часу, і як правильно оформити в такому випадку документи на переведення - наказ і заяву?
Заздалегідь вдячна за відповідь.
З повагою, ірина..

Відповіді юристів (5)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ірина!

    Чи можна застосовувати неповний робочий час при підсумованому обліку робочого часу?

    Робота з підсумованим обліком робочого часу запроваджується згідно зі статтею 61 КЗпП на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для цієї категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, для того щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормальної кількості робочих годин.

    Графік роботи працівників із підсумованим обліком робочого часу слід побудувати таким чином, щоб у них не виникало надурочних робіт.

    Надурочними вважаються роботи понад встановлену тривалість робочого дня. Вони не можуть бути заплановані і виникають тільки у виняткових випадках (це прямо зазначено у ст. 62 КЗпП). А у статті 63 КЗпП названо категорії працівників, яких заборонено залучати до надурочних робіт або які залучаються до них лише за власною згодою. Якщо ж на підприємстві є профспілка, то на кожне таке залучення потрібна її згода (ст. 64 КЗпП).

    Не забуваймо і про граничні норми застосування надурочних робіт — їх тривалість не повинна перевищувати для кожного працівника 120 годин на рік (ст. 65 КЗпП, п. 13 Методрекомендацій №138).

    Та якщо вже ці надурочні роботи трапилися, вони оплачуються у подвійному розмірі. Це правило працює і при підсумованому обліку робочого часу. Як зазначається в п. 10 Методрекомендацій №138, час, відпрацьований понад норму тривалості робочого часу за обліковий період, вважається надурочним й оплачується згідно зі ст. 106 КЗпП.

    Оплата за всі години надурочної роботи при підсумованому обліку робочого часу провадиться наприкінці облікового періоду. I це не випадково. Адже робота понад норму робочого часу, передбаченого графіком в окремі дні, тижні, місяці облікового періоду, при збереженні норми робочого часу за обліковий період не вважається надурочною роботою. Тому що переробіток норми робочого часу, що виникає в окремі дні при підсумованому обліку, може компенсуватися додатковими днями відпочинку або відповідним зменшенням тривалості роботи в інші дні облікового періоду.

    Статтею 56 КЗпП передбачено такі норми встановлення і застосування неповного робочого часу:

    1) за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень;

    2) на прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, в тому числі таку, що перебуває під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний встановлювати їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

    Оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку.

    Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою жодних обмежень обсягу трудових прав працівників.

    Порядок встановлення неповного робочого часу без угоди між працівником і роботодавцем передбачено ст. 32 КЗпП: у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією самою спеціальністю, кваліфікацією чи посадою.

    Якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, трудовий договір припиняється за пунктом 6 статті 36 КЗпП.

    За таким режимом роботи переробітку не повинно виникати: адже працівник і так не відпрацьовує загальновстановленої норми робочого часу (40 годин на тиждень). А що як такому працівникові за рахунок неповного робочого часу заплановано відпрацювати 20 годин на тиждень, а він відпрацює 28 годин?

    З одного боку, 28 годин — це менше ніж 40, тож порівняно з тими, хто працює повний робочий час, переробітку не було. З іншого боку, працівник відпрацював більше, ніж було заплановано, тобто формально все ж таки переробіток був. Але чи має він статус понаднормових робіт і чи оплачується у подвійному розмірі?

    Як зазначає Мінсоцполітики у коментованому листі, не вважається надурочною й оплачується в одинарному розмірі робота працівника з неповним робочим днем понад передбачений трудовим договором час, але в межах установленої законодавством тривалості повного робочого дня.

    Підсумований облік робочого часу + неповний робочий час = не заборонено

    У коментованому листі Мінсоцполітики робить висновок про недоцільність застосування для працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу, режиму роботи з підсумованим обліком. Головним аргументом при цьому є те, що при неповному робочому часові жодних подвійних оплат переробітків (у межах нормальної тривалості робочого часу) не виникає в принципі, тимчасом як при підсумованому обліку робочого часу, як виняток, вони все ж таки бувають.

    Але про заборону такого поєднання фахівці Мінсоцполітики не говорять, адже в чинному законодавстві її немає. Тож можна зробити висновок, що неповний робочий час за підсумованого обліку робочого часу є цілком правомірним.

    https://online.dtkt.ua/2019/08/46258

    як правильно оформити в такому випадку документи на переведення - наказ і заяву?

    Зразки заяв про встановлення неповного робочого часу https://робибізнес.укр/zrazki/zayava-pro-vstanovle...

    Зразки наказів про встановлення неповного робочого часу https://робибізнес.укр/zrazki/nakaz-pro-vstanovlen...

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Ірино!

    Неповний робочий час можна застосовувати при підсумованому обліку робочого часу, оскільки законодавство України це не забороняє https://online.dtkt.ua/2019/08/46258

    Згідно зі ст. 56 Кодексу законів про працю України (КЗпП) – працівник має право на встановлення неповного робочого часу за згодою з роботодавцем.

    Ст. 61 КЗпП – дозволяє підсумований облік робочого часу, якщо неможливо дотримуватися щоденної чи щотижневої норми.

    На практиці це означає, що:

    • Ви можете встановити працівнику гнучкий графік зі зменшеною кількістю годин (наприклад, 70% від норми).
    • Оплата праці здійснюється пропорційно відпрацьованому часу.
    • Підсумований облік дозволяє розподіляти години нерівномірно, але загальна кількість годин у розрахунковому періоді має відповідати 70% від встановленої норми.\
    Працівник подає заяву із зазначенням бажаного графіка та відсотка від повної норми.

    ЗРАЗОК (потрібно адаптувати під себе):

    Директору [назва підприємства]

    [ПІБ керівника]

    від [ПІБ працівника]

    [посада]

    ЗАЯВА

    Прошу встановити мені з "__" ___ 2025 року режим неповного робочого часу із підсумованим обліком робочого часу, а саме – 70% від норми (28 годин на тиждень) із змінним графіком роботи.

    З умовами оплати праці погоджуюсь.

    Дата: [дата]

    Підпис: [підпис]

    Наказ про встановлення неповного робочого часу

    На підставі заяви працівника роботодавець видає наказ.

    ЗРАЗОК НАКАЗУ (потрібно адаптувати під себе):

    ТОВ «[Назва компанії]»

    Наказ № __ від "__" ___ 2025 року

    Про встановлення неповного робочого часу

    На підставі заяви працівника [ПІБ] від "__" ___ 2025 року та відповідно до ст. 56 КЗпП України НАКАЗУЮ:

    1. Встановити [ПІБ працівника], [посада] з "__" ___ 2025 року неповний робочий час у розмірі 70% від встановленої норми (28 годин на тиждень) із підсумованим обліком робочого часу.

    2. Оплату праці здійснювати пропорційно відпрацьованому часу.

    3. Відділу кадрів внести відповідні зміни в облікові документи.

    4. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

    Директор [назва підприємства] [ПІБ] [Підпис]

    Також зразки відповідних заяв можете знайти в інтернеті.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Ірина Клієнт 3 дні тому

      Дуже Вам дякую, дуже корисна інформація!

      • Дерій Владислав Олегович

        Будь ласка! Успіхів Вам!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Чи можна застосовувати неповний робочий час при підсумованому обліку робочого часу?Наприклад, людина хоче працювати за змінним графіком роботи, який передбачає 70% від нормальної тривалості робочого часу (40 годин на тиждень, яка встановлена в нашому Колдоговорі).Чи можемо ми затвердити такий графік як графік з застосуванням неповного робочого часу, і як правильно оформити в такому випадку документи на переведення - наказ і заяву?Заздалегідь вдячна за відповідь.

    Так, можна застосовувати неповний робочий час при підсумованому обліку робочого часу. У Вашому випадку працівник бажає працювати за змінним графіком, який передбачає 70% від нормальної тривалості робочого часу.

    Що потрібно для цього?

    1. Заява від працівника. Працівник подає заяву про встановлення йому неповного робочого часу. У заяві слід вказати: прохання про встановлення неповного робочого часу (із зазначенням відсотка від повної зайнятості); період, на який встановлюється неповний робочий час (якщо це тимчасово); згоду на змінний графік роботи.
    2. Наказ роботодавця. На підставі заяви роботодавець видає наказ про встановлення неповного робочого часу, у якому зазначає: ПІБ працівника та посаду; особливості режиму роботи (наприклад, підсумований облік робочого часу); строк дії (якщо це тимчасовий захід).
    3. Графік змінності Графік змінної роботи має відповідати загальним вимогам до підсумованого обліку та враховувати 70% від встановленої норми. Його потрібно погодити з працівником та профспілкою (якщо є).
    4. Додаткова угода до трудового договору. Якщо зміна режиму роботи є довготривалою, бажано укласти додаткову угоду до трудового договору, де буде зазначено: новий графік роботи, облік робочого часу, розмір заробітної плати (пропорційно до відпрацьованого часу).

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 0 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025