Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Соціальне забезпечення, 12 травня 2025, питання №136740 350₴

Будет ли трудовой стаж?

Сын, лицо с инвалидностью, в результате войны(1 группа Б). Доход семьи - жена, муж - 17 тыс грн. Живут вместе - сын, муж и жена. Муж пенсионер, жена не пенсионер и не работает. При оформлении матерью ухода на не профессиональной основе будет ли идти трудовой стаж? И будут ли выплачивать компенсацию?

Відповіді юристів (3)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    При оформлении матерью ухода на не профессиональной основе будет ли идти трудовой стаж?

    Так, буде.

    Згідно із Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 15 квітня 2023 року передбачено зарахування до страхового стажу періодів:

    догляду за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка досягла пенсійного віку та за висновком закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду;

    – догляду за дитиною з інвалідністю чи за тяжко хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність.

    До страхового стажу зараховується період догляду за дотриманням певних умов:

    – якщо людина, яка здійснювала догляд є працездатною (не досягла пенсійного віку та не є особою з інвалідністю);

    – не працювала в такий період;

    – отримувала в органах соціального захисту населення допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.

    Період догляду враховується до страхового стажу людини, оскільки у цей період вона є застрахованою особою (ст. 11 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”). Страхувальником для неї є відповідний орган соціального захисту населення, що виплачує їй допомогу, надбавку або компенсацію.

    И будут ли выплачивать компенсацию?

    Призначення компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (https://guide.diia.gov.ua/view/pryznachennia-kompe...) залежить в першу чергу від середньомісячного сукупного доходу фізичної особи, яка надає соціальні послуги і не повинен перевищувати 3028 грн.

    Середньомісячний сукупний дохід фізичної особи - надавача соціальної послуги визначається шляхом автоматизованого обміну наявними даними між інформаційно-телекомунікаційними системами органів влади, підприємств, установ, організацій та обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу її сім’ї на кількість членів сім'ї, які включаються до її складу. Методика обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для надання соціальних послуг, затверджена наказом Мінсоцполітики від 17 травня 2022 р. № 150.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Світлана!

    И будут ли выплачивать компенсацию?

    Відповідно до Постанови КМУ №859 "Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі":

    3. Компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

    4. Розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України “Про соціальні послуги” обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

    Фізична особа, яка надає соціальні послуги, отримує тільки одну компенсацію незалежно від кількості осіб, за якими вона доглядає.

    Середньомісячний сукупний дохід фізичної особи, яка надає соціальні послуги, визначається із застосуванням автоматизованого обміну даними між інформаційно-телекомунікаційними системами органів влади, підприємств, установ, організацій та обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім’ї цієї особи на кількість осіб, які входять до складу сім’ї, згідно з Методикою обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для надання соціальних послуг, затвердженою наказом Мінсоцполітики від 16 червня 2020 р. № 419.

    5. До складу сім’ї фізичної особи, яка звертається за призначенням компенсації, включаються чоловік, дружина, діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім’єю. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім’ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. До складу сім’ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги, що звертається за призначенням компенсації, не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні, та непрацездатні особи.

    Згідно Наказу МІНІСТЕРСТВА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ №150 "Про затвердження Методики обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для надання соціальних послуг":

    2. До складу сім’ї отримувача соціальних послуг включаються особи, які спільно з ним проживають, ведуть з ним спільний побут, мають взаємні права та обов’язки і поєднані з ним на підставі шлюбу / кровного споріднення / усиновлення / на інших підставах, які не заборонено законом і не суперечать моральним засадам суспільства.

    При цьому особи, яких включають до складу сім’ї отримувача соціальних послуг, можуть бути як працездатними, так і непрацездатними (особи, які досягли встановленого Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, у тому числі діти, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, діти, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги). Дохід усіх осіб, включених до складу сім’ї отримувача соціальних послуг, враховується до середньомісячного сукупного доходу його сім’ї.

    3. При обчисленні середньомісячного сукупного доходу сім’ї отримувача соціальних послуг/ фізичної особи, яка надає соціальні послуги, враховуються доходи з джерелами походження в Україні (будь-які доходи, отримані резидентами або нерезидентами України від будь-яких видів їхньої діяльності на території України, в тому числі грошові винагороди, виплачені/нараховані іноземними роботодавцями, на її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні), а також доходи з джерелами походження за межами України (будь-які доходи, отримані резидентами України від будь-яких видів їхньої діяльності за межами митної території України, в тому числі відсотки, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщина, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт / надання послуг за цивільно-правовими і трудовими договорами, від надання резидентам в оренду / користування майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, доходи від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо, інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій України, не підконтрольних її контролюючим органам).

    4. До середньомісячного сукупного доходу сім’ї отримувача соціальних послуг / фізичної особи, яка надає соціальні послуги, враховуються:

    1) доходи у вигляді:

    заробітної плати (суддівської винагороди; грошового забезпечення; інших виплат відповідно до трудового договору / контракту), отриманої як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, у розмірі, що залишається після сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору;

    суми винагород та інших виплат, нарахованих відповідно до умов цивільно-правового договору;

    пенсії (крім пенсії у зв’язку із втратою годувальника, призначеної дітям з інвалідністю та особам з інвалідністю I-III групи), щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці;

    стипендії включно із сумою її індексації, нарахованої відповідно до закону (крім соціальних стипендій, які надаються дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, а також особам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (батьки яких померли / оголошені померлими, загинули або пропали безвісти), дітям з інвалідністю та особам з інвалідністю I-III групи);

    дивідендів;

    відсотків (крім доходів від розміщення депозитів);

    виграшів, призів;

    сум авторської винагороди, іншої плати за надання іншим особам прав користування або розпоряджання нематеріальними активами (творами науки, мистецтва, літератури, іншими нематеріальними активами), об’єктами права інтелектуальної промислової власності та прирівняних до них прав;

    винагороди за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними в порядку, передбаченому Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»;

    компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду.

    При оформлении матерью ухода на не профессиональной основе будет ли идти трудовой стаж?

    Відповідно до роз'яснень ПФУ https://www.pfu.gov.ua/dp/671701-chy-zarahovuyetsy...:

    Згідно із Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 15 квітня 2023 року передбачено зарахування до страхового стажу періодів:

    – догляду за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка досягла пенсійного віку та за висновком закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду;

    – догляду за дитиною з інвалідністю чи за тяжко хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність.

    До страхового стажу зараховується період догляду за дотриманням певних умов:

    – якщо людина, яка здійснювала догляд є працездатною (не досягла пенсійного віку та не є особою з інвалідністю);

    – не працювала в такий період;

    – отримувала в органах соціального захисту населення допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.

    Період догляду враховується до страхового стажу людини, оскільки у цей період вона є застрахованою особою (ст. 11 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”). Страхувальником для неї є відповідний орган соціального захисту населення, що виплачує їй допомогу, надбавку або компенсацію.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Так, страховий стаж буде. Чи виплачуватимуть компенсацію? Так, може бути призначена щомісячна компенсаційна виплата непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи. Її розмір не фіксований і залежить від регіону та бюджету, але, як правило, він становить до 691 грн (якщо немає місцевих доплат).

    Компенсація не впливає на статус безробітної та не оподатковується. Для оформлення потрібно звернутись до органу соціального захисту населення (УПСЗН) за місцем проживання з пакетом документів:

    Заява від особи, яка буде здійснювати догляд.

    Паспорт, ідентифікаційний код.

    Медичне підтвердження потреби у догляді.

    Довідка про склад сім’ї.

    Довідка про доходи (не обов'язкова для стажу, але може впливати на виплату).

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України