Задайте питання юристу

932 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 01 липня 2025, питання №138971

Питання оренди житлової квартири

Доброго часу доби. Питання наступне, хочемо здавати в оренду квартиру, чи потрібно нотаріально завіряти договір? які ризики або плюси нотар. завіреного договору? Що можете порадити в цілому?

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня!

    За договором найму (оренди) житла одна сторона - власник житла (наймодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату.

    Згідно з ч. 1 статті 811 Цивільного кодексу договір оренди житла укладається у письмовій формі. Водночас, як зазначено у ч. 4 статті 209 цього Кодексу, правочин на вимогу однієї із сторін може бути завірений нотаріально.

    Договір найму житла укладається на термін, встановлений договором. Якщо у договорі термін не вказаний, вважається, що він укладений на п'ять років.

    У договорі найму житла мають бути прописані істотні умови, необхідні для такого роду договорів: предмет договору (будинок або квартира із зазначенням конкретної адреси), термін дії договору і оплата. Звичайно, бажано передбачити й інші умови, наприклад, вказати права та обов'язки сторін, порядок розірвання договору. В іншому випадку до неврегульованих сторонами нюансів договору будуть застосовуватися загальні положення Цивільного кодексу України.

    У деяких випадках нотаріальне посвідчення договорів є обов'язковим, це стосується договору оренди житла з викупом (ч. 2 статті 811 ЦК України). Така угода передбачає, що одна сторона - підприємство-орендодавець передає другій стороні - фізичній особі (особі-орендарю) житло за плату на довготривалий (до 30 років) строк, після закінчення якого або достроково, за умови повної сплати орендних платежів, житло переходить у власність орендаря.

    Плата, отримана в результаті здачі житла в оренду, є доходом фізичної особи і підлягає оподаткуванню. Згідно зі статтею 170 Податкового кодексу у разі вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору оренди об'єктів нерухомості нотаріус зобов'язаний надіслати інформацію про такий договір контролюючому органу за податковою адресою платника податку - орендодавця.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо договір оренди на строк менше трьох років, то нотаріально посвідчувати його не потрібно.

    В договорі обов'язко потрібно зазначити персональні дані, умови оплати, умови проживання, відповідальність та умови розірвання.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України