Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
932 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день.
При укладанні нотаріальної угоди щодо купівлі нерухомості, у разі вказання у договорі готівкового розрахунку, які і в кого можуть бути вимоги щодо підтвердження доходів покупця?
Дякую.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (3)
Адвокат, м. Запоріжжя, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіНі в кого. Розрахунки за нерухомість на суму більше 50-ти тисяч гривень дозволено здійснювати тільки в безготівковому порядку.
Юрист, м. Суми, 3 роки досвіду
Доброго дня!
За п. 7 розділу II Положення НБУ № 148 від 29.12.2017 (із змінами), фізичні особи можуть оплачувати готівкою:
– до 50 000 грн включно за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню; якщо сума перевищує 50 000 грн, оплата може здійснюватися лише безготівково – переказом з поточного рахунку на поточний рахунок або через внесення коштів на депозит нотаріуса.
Ця норма поширюється саме на нотаріально посвідчувані договори купівлі-продажу нерухомості. Тобто:
– Якщо вартість нерухомості — ≤ 50 000 грн, можна платити готівкою.
– Якщо > 50 000 грн, — лише безготівково: перерахування з поточного рахунку або через касу банку (на поточний рахунок або депозит нотаріуса) .
Нотаріус при цьому не посвідчить договору, де зазначено готівковий розрахунок понад 50 000 грн, оскільки це буде порушення Положення № 148 і статті 1087 ЦК України.
Це означає, ща на практиці ніхто не може законно вимагати підтвердження доходів у рамках готівкового розрахунку — оскільки сам готівковий розрахунок понад ліміту заборонений. Тому жодних запитів — від нотаріуса, банку, Держфінмоніторингу чи податкової — щодо джерел коштів в такому випадку не виникає, бо операцію готівкою просто не можна здійснювати.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Ніхто не буде вимагати документи, які підтверджують джерело походження коштів у покупця.
Продаж квартири за готівку є досить поширеним явищем.
Згідно статті 1087 Цивільного кодексу України розрахунки за участю фізичних осіб, не пов’язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, можуть провадитися у готівковій або безготівковій формі.
Обов'язково отримайте розписку від продавця квартири, яку суму коштів він отримав за договором купівлі продажу.
Але Нацбанк у пункті 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні зазначає, що Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 50 000 (п'ятдесяти тисяч) гривень уключно. Платежі на суму, яка перевищує 50 000 гривень, здійснюються шляхом переказу коштів із рахунку на рахунок або внесення та/або переказу коштів на рахунки.
Відповідальності за те що, розрахунки проведуться повністю у готівковій немає.
Проте, якщо продавець квартири захоче покласти ці кошти в касу, банк скоріш за все відмовить і не прийме договір купівлі-продажу нерухомості за готівку як підтверджуючий документ про доходи.
З повагою, юрист Дерій В.О.!