Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
887 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Купил в "Алло" девайс IQOS (типа замена сигаретам) спустя 4 дня распробовал и мне не понравилось. Пришел в "Алло" (с чеком всеми документами) и попросил сделать возврат и вернуть мне деньги так как он мне не подходит, на что мне ответили "это личный девайс гигиены, и так как оно было в использовании мы не можем сделать возврат). Я конечно возмутился и позвонил на гарячуюю линию IQOS, про консультировался по данному вопросу и они мне сказали что "Вам обязаны вернуть денежные средства, что этот девайс не является ни каким средством личной гигиены и по закону прав потребителя (14 дней на возврат товара если он не битый не царапаный и все в таком виде в котором я брал) они должны мне вернуть. Заходил снова же в "Алло" говорю им данную информацию что мне сказали на горячей линии IQOS, а они в ответ все тоже "средство личной гигиены и вы уже использовали девайс по этому мы не можем сделать возврат."
Вопрос как мне добиться этого возврата по закону?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (1)
Адвокат, м. Маріуполь, 18 років досвіду
Уважаемый, Антон!
Закон Украины "О защите прав потребителе" не содержит нормы возврата товара надлежащего качества. Согласно статьи 9 этого Закона вы можете вернуть деньги за товар надлежащего качества, только если невозможно сделать обмен на аналогичный товар. Но при этом должны быть соблюдены следующие условия: 1) у Вас должна быть причина почему Вас не устраивает товар: форма, габариты, цвет, размер,...;2)товар не должен быть в использовании; 3)сохранены все качества товара, пломбі, ярлики; 4) имеются документы подтверждающие его покупку.
В Вашем случае, товар был в пользовании. Магазин имеет право не принимать товар.
Стаття 9 Закону України "про захист прав споживачів": "Споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням.
Споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем.
Обмін товару належної якості провадиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром.
Перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню) з підстав, зазначених у цій статті, затверджується Кабінетом Міністрів України.
2. Якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право або придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, або розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару, або здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж. Продавець зобов'язаний у день надходження товару в продаж повідомити про це споживача, який вимагає обміну товару."
С уважением, адвокат Татьяна Иванова!