Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Здравствуйте, в ч. 2 ст. 29 ЦК Украины сказано что родители имеют могут"контролировать жизнь ребенка" даже если он живет отдельно. Что подразумевается под контролем? Могут ли родители запретить 15ти летнему ребенку общаться и видеться с каким-либо человеком? Могут ли родители принудительно без воли ребенка заставить провериться на девственность?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (15)
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Відповідно до ч. 2 ст. 29 ЦК України особа має право самостійно вибирати місце проживання з 14 річного віку. Тому Вам вирішувати жити з батьками або окремо. Тільки не забувайте, що до вашого повноліття (18 років) батьки несуть за Вас відповідальності і тому мають право контролювати Ваше життя, навіть якщо Ви будете жити окремо.
Але якщо живучи окремо Ви збираєтеся жити з хлопцем і вступати в статевий зв'язок, то його можуть притягнути до кримінальної відповідальності за вступ в статевий зв'язок з особою, яка не досяг статевої зрілості, стаття 155 КК України. ( вік статевої зрілості в Україні 16- ть років)
Щоб виключити можливість притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 155 КК України, Вам треба пройти судово-медичний огляд і отримати висновок спеціаліста, про те, що Ви(дівчина) вже досягли статевої зрілості.
Таку експертизу можете ініціювати Ви особисто або батьки особи чи орган опіки або поліції за заявою батьків чи одного з них.
Якщо поліція все ж відкриє провадження Вам необхідно , подати письмові пояснення про добровільну згоду, а також висновок експертизи про досягнення статевої зрілості.
Таку експертизу проводить виключно за згодою особи.
Заборонити батьки можуть, можуть звертатися до поліцііі для розшуку дитини та встановлення місця перебування. Можуть ініціювати медичні огляди своєіі дитини. Адже це іх відповідальність перед дитиною ііхньою. Батьківські обо 'язки.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Дякую за відповідь, проте я досі не зовсім зрозумів, як може трактуватись ця фраза :"батьки несуть за Вас відповідальності і тому мають право контролювати Ваше життя". Як саме батьки можуть "контролювати"? Чи можуть вони проти волі дитини забирати її до себе додому? Що робити якщо буде спроба на це?
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Батьки можуть та зобов'язані знати де перебуває іх дитина , та якщо є підстави вважати,що дитина перебуваючи не вдома ,знаходиться у небезпеці, вони мають повне право забрати дитину додому у безпечне місце , навіть за участі представника поліцііі.
Якщо загрози немає то дитина може з відома батьків перебувати у друзів, батьки повинні знати , адресу, місто перебування та контакти особи у якоіі вона перебуває. Якщо контакти не повідомити , то батьки мають повне право подати заяву про розшук та повернення дитини до поліціі.
Якщо дитина губиться не вперше іі поставлять на облік відділу ювенальноіі превенціі для нагляду, а батьків притягнуть до адмін.відповідальності у вигляді штрафу за неналежне виконання обов 'язків іі батьками , також можуть залучити орган опіки.
Треба в присутності поліцііі надати письмові пояснення , що загрози для дитини немає, всі умови для проживання створені, згода є спільною та вільною з обох сторін, дата ,підпис від кожного окремо пишуться пояснення.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Харків, 8 років досвіду
Доброго вечора!
Чи можуть вони проти волі дитини забирати її до себе додому? так, можуть. Ви батьки несете відповідальність за дитину, в тому числі часткову цивільну і адміністративну. Ви можете це робити. Поліція у таких відносинах на вашій стороні.
Краще описати, що ви не можете робити, а ви обирайте необхідну модель поведінки:- ви не можете вчиняти фізичне насильство (побої, мордування, ляпаси);
- ви не можете вчиняти психологіне насильство: обмежувати свободу, обмежувати спілкування з людьми, забороняти виходити з дому ОДНАК можете забороняти виходити з дому у нічний час. Викликати поліцію для приводу дитини https://chech-osvita.gov.ua/news/22-23-31-11-01-20...
- могут ли родители принудительно без воли ребенка заставить провериться на девственность? забудьте, ні звичайно. Це вже насильство і вас за це треба покарати. 2 причини, чому ні: 1)https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0347-18#Text у ЦК і у цьому порядку зазначено, що за медичною допомогою можна звертатись самостійно з 14 років, тобто вже пізно вести примусово до лікаря, треба згода. 2) в Україні, вік з якого можна вільно вступати у статеві відносини - 16 років - стаття 155, 156 КК України;
- ви не можете псувати і вилучати майно дитини. Приклад: подарували телефон, тепер це власність дитини, читати смс, вилучати телефон уже не можна. Подарунок, згідно ЦК, без причин вилучати не можна. В теорії, вас за це можна покарати. Без згоди власника доступ до повідомлень мають лише правоохоронні органи у виключних випадках.
Висновок: ваше питання складне, дійте, враховуючи заборони. Щасти вам!
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Добрый вечер!
То что я описую ниже, касается взаимоотношений разнополых лиц. Описую от имени девушки.
По общему правилу ребенком является лицо в возрасте до 18 лет (то есть до достижения им совершеннолетия). Малолетним считается ребенок до достижения им 14 лет, а несовершеннолетним – в возрасте от 14 до 18 лет (ст. 6 СК Украины).
С 14 -тилетнего возраста, в соответствии с ч. 2 ст. 29 ЦК Украины, человек имеет право самостоятельно выбирать место проживания. Поэтому Вам решать жить с родителями или отдельно.
Но если кроме как жить с парнем, станете вступать в половую связь, то его могут привлечь к уголовной ответственности за вступление в половую связь с лицом, не достигшем половой зрелости, статья 155 УК Украины.
Чтобы исключить возможность привлечения к уголовной ответственности по ст. 155 УК Украины, Вам надо пройти судебно-медицинское освидетельствование и получить заключение специалиста, о том, что Вы уже достигли половой зрелости.
Ответственности за секс с Вами не будет, если Вы достигли половой зрелости, независимо от возраста.
Даже, если Вашего парня не посадят, до Вашего совершеннолетия его будут "кошмарить" родители и милиция так, что секс уже будет не в радость.Находите общий язык с родителями или переезжайте не к парню, а к подруге, или на съёмную квартиру.
Обязанности родителей по воспитанию и развитию ребенка:
Родители имеют преимущественное право перед другими лицами на личное воспитание ребенка. Родители имеют право привлекать к воспитанию ребенка других лиц, передавать ее на воспитание физическим и юридическим лицам. Родители имеют право выбирать формы и методы воспитания, кроме тех, которые противоречат закону, моральным основам общества.
Родители имеют право на самозащиту своего ребенка, совершеннолетних дочери и сына. Родители имеют право обращаться в суд, органы государственной власти, органы местного самоуправления и общественные организации за защитой прав и интересов ребенка, а также нетрудоспособных сына, дочери как их законные представители без специальных на то полномочий.
Вывод: находите общий язык с родителями.
УДАЧИ!
А какие последствия будут родителям если ребенок напишет заявление, что у него отбирают телефон (который подарили), ограничивают его свободу(запирают дома, не выпускают гулять даже днем), запрещают общение с людьми которые для него никакой опасности, ни физической, ни психологической не несут?
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Може бути ,цивільна,адміністративна, або кримінальна відповідальність за обмеження волі особи,а або вчинення домашнього насильства.
Якщо про це повідомить дитина, то залучаться органи опіки. Якщо діі матимуть систематичний характер з застосуванням сили та приниженням честі ,органи опіки можуть надати висновок,щодо початку процедур позбавлення Вас батьківських прав, за знущання над дитиною, обмеження іі основних конституційних прав , жорстокого поводження. Якщо діі в сукупності вчиняти наслідки будуть сумними для кожноіі сторони.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Харків, 8 років досвіду
1) обмежувальний припис/заборонний припис - накладає дільничий інспектор, суд. Найвища санкція, вам можуть заборонити проживати в себе вдома разом з потерпілою 10 днів. Детальніше тут - https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%9F%D1%9...
2) Стаття 126-1 КК Домашнє насильство
Домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи, -
карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.
Тому рекомендую вам відчувати тонку межу між вихованням та насильством.
- Якщо дитина перебуває у компанії, де вживають алкоголь, наркотичні речовини, то самі звертайтесь до поліції.
- Якщо дитина проживає з іншою особою, як сім'я, то нічого не вдієте, ви кривдник і можете понести відповідальність.
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
А какие последствия будут родителям если ребенок напишет заявление, что у него отбирают телефон (который подарили), ограничивают его свободу(запирают дома, не выпускают гулять даже днем), запрещают общение с людьми которые для него никакой опасности, ни физической, ни психологической не несут?
Если Вы считаете, что Ваши права нарушены обращайтесь с жалобой в орган опеки.
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Закон Украины "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/20/95-%D0%B2%D...):
"Стаття 1. Органи і служби у справах дітей, спеціальні установи та заклади, які здійснюють їх соціальний захист і профілактику правопорушень
Здійснення соціального захисту дітей і профілактики серед них правопорушень покладається в межах визначеної компетенції на:
центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері сім’ї та дітей, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері сім’ї та дітей, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері сім’ї та дітей, відповідні структурні підрозділи обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських і районних у містах рад;
уповноважені підрозділи органів Національної поліції;
приймальники-розподільники для дітей органів Національної поліції;
школи соціальної реабілітації та професійні училища соціальної реабілітації органів освіти;
центри медико-соціальної реабілітації дітей закладів охорони здоров’я;
спеціальні виховні установи Державної кримінально-виконавчої служби України;
притулки для дітей;
центри соціально-психологічної реабілітації дітей;
соціально-реабілітаційні центри (дитячі містечка).
У здійсненні соціального захисту і профілактики правопорушень серед дітей беруть участь у межах своєї компетенції інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, окремі громадяни.
Під соціальним захистом дітей у цьому Законі слід розуміти комплекс заходів і засобів соціально-економічного та правового характеру, здійснення яких покладається на суб’єктів, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, щодо забезпечення прав дітей на життя, розвиток, виховання, освіту, медичне обслуговування, надання матеріальної підтримки...
Стаття 3. Профілактика правопорушень серед дітей
Під профілактикою правопорушень серед дітей слід розуміти діяльність органів і служб у справах дітей, спеціальних установ для дітей, спрямовану на виявлення та усунення причин і умов, що сприяють вчиненню дітьми правопорушень, а також позитивний вплив на поведінку окремих дітей на території України, в її окремому регіоні, в сім’ї, на підприємстві, в установі чи організації незалежно від форм власності, за місцем проживання.
Стаття 4...Основними завданнями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері сім’ї та дітей, служб у справах дітей є:...
здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей у закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спеціальних установах і закладах соціального захисту для дітей незалежно від форми власності;...
проведення роботи з соціально-правового захисту дітей, запобігання бездоглядності та правопорушенням серед них, із соціально-психологічної реабілітації найбільш уразливих категорій дітей, контроль та координація діяльності служб у справах дітей;...
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері сім’ї та дітей, служби у справах дітей мають право:
приймати з питань, що належать до їх компетенції, рішення, які є обов’язковими до виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами;
звертатися у разі порушення прав та законних інтересів дітей, а також з питань надання їм допомоги до відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності;
проводити роботу серед дітей з метою запобігання правопорушенням;
порушувати перед органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування питання про направлення до спеціальних установ для дітей, навчальних закладів (незалежно від форми власності) дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, неодноразово самовільно залишали сім’ю та навчальні заклади;
забезпечувати влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім’ї, передачу під опіку, піклування, на усиновлення;...
запрошувати для бесіди батьків або опікунів, піклувальників, посадових осіб до служби у справах дітей з метою з’ясування причин та умов, які призвели до порушення прав дітей, бездоглядності, вчинення правопорушень, вживати заходів щодо їх усунення;...
відвідувати дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, перебувають на обліку в службі у справах дітей, за місцем їх проживання, навчання і роботи; вживати заходів для соціального захисту дітей.
Стаття 5...Уповноважені підрозділи органів Національної поліції зобов’язані:...
проводити роботу щодо запобігання правопорушенням дітей;
виявляти, припиняти та розкривати кримінальні правопорушення, вчинені дітьми, вживати з цією метою оперативно-розшукових і профілактичних заходів, передбачених чинним законодавством;
розглядати у межах своєї компетенції заяви і повідомлення про правопорушення, вчинені дітьми;
виявляти причини та умови, що сприяють вчиненню правопорушень дітьми, вживати в межах своєї компетенції заходів до їх усунення; брати участь у правовому вихованні дітей;
розшукувати дітей, що зникли, дітей, які залишили сім’ї, навчально-виховні заклади (бродяжать) та спеціальні установи для дітей;
виявляти дорослих осіб, які втягують дітей у злочинну діяльність, проституцію, пияцтво, наркоманію та жебрацтво;
виявляти осіб, які займаються виготовленням та розповсюдженням порнографічної продукції, видань, що пропагують насильство, жорстокість, сексуальну розпусту;
виявляти батьків або осіб, що їх замінюють, які ухиляються від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо створення належних умов для життя, навчання та виховання дітей;
вести облік правопорушників, що не досягли 18 років, у тому числі звільнених з спеціальних виховних установ, з метою проведення профілактичної роботи, інформувати відповідні служби у справах дітей стосовно цих дітей;
повертати до місця постійного проживання, навчання або направляти до спеціальних установ для дітей у термін не більше восьми годин з моменту виявлення дітей, яких було підкинуто, або які заблукали, або залишили сім’ю чи навчально-виховні заклади;
викликати дітей, їх батьків (усиновителів) або опікунів (піклувальників), а також інших осіб у справах та інших матеріалах про правопорушення і у разі ухилення без поважних причин від явки за викликом - піддавати їх приводу;
відвідувати правопорушників, що не досягли 18 років, за місцем їх проживання, навчання, роботи, проводити бесіди з ними, їх батьками (усиновителями) або опікунами (піклувальниками);
отримувати від підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності відомості, необхідні у зв’язку з матеріалами про правопорушення, що перебувають у її провадженні;
затримувати і тримати у спеціально відведених для цього приміщеннях дітей, які залишилися без опіки та піклування, - на період до передачі їх законним представникам або до влаштування в установленому порядку, але не більше восьми годин;...".
Мною приведены положения только первых 5 из 17 статтей Закона - при неободимости и интереса смотрите Закон самостоятельно. Поскольку Вы обратитились о юридической консультации (к специалистам- правоведам), считаю необходимым сообщить, что не только для детей в силу их ограниченной дееспособности (природной неспособности искаженно представлять право свободы, неспособности предвидеть опасности вследствие своих действий для своего здоровья и жизни, здоровья и жизни окружающих, государство вправе и обязано органичивать искаженные предстваления о свободе граждан в демократетическом обществе, социуме. Право и свобода одно гражданина заканчивается там, где начинается право и свобода другого гражданина.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
краще не застосовувати поняття арешту, а тимчасові міри виховного характеру без застосування фізичного впливу до дитини( замикання , прив язування ) чи іншим чином обмеження волі не допускається.
Бо буде відповідальність згідно КУпАП "Стаття 184. Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Перед тем, как ответить на вопрос о домашнем аресте, приведу нормы ответственности родителей:
КоАП Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10):
"Стаття 184. Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей
Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей -
тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян...
Вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу, -
тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки кримінального правопорушення, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, -
тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Невиконання рішення органу опіки та піклування щодо визначення способів участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від дитини, -
тягне за собою накладення штрафу від ста до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян..."
Уголовный кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14):
"Стаття 166. Злісне невиконання обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування
Злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, -
карається обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк...".
Теперь касательно "домашнего ареста".
Семейный кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14):
"Стаття 180. Обов'язок батьків утримувати дитину
1. Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття..."
"Стаття 150. Обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини
1. Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
2. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
3. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
4. Батьки зобов'язані поважати дитину.
5. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.
6. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
7. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Стаття 151. Права батьків щодо виховання дитини
1. Батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.
2. Батьки мають право залучати до виховання дитини інших осіб, передавати її на виховання фізичним та юридичним особам.
3. Батьки мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства.
Стаття 152. Забезпечення права дитини на належне батьківське виховання
1. Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
2. Дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов'язків щодо неї.
3. Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та піклування, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій.
4. Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів безпосередньо до суду, якщо вона досягла чотирнадцяти років....".
Понятия "домашний арест" для семейных отношений нет и не предусмотрено - оно Вами таким представляется и, как я считаю, с позиции десткого максимализма гиберполизировано. Родители не только вправе, но обязаны в силу требований надлежащего воспитания своих детей ограничивать и запрещать ненадлежащие, вредные воспитанию, здоровью и жизни действия и поступки детей, в том числе, рода занятий, круга общений, понуждению необходимых и полезных действий.
Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте, Михаил.
Запретить общаться, если человек несёт вред ребенку, я думаю, могут, ведь родители несут уголовную ответственность за ненадлежащее выполнение своих родительских обязанностей.
А вот насчёт проверки у врача - это уже действия, которые могут расцениваться как насилие над ребенком.
С уважением, юрист Галина Токмач
Юрист, м. Херсон, 20 років досвіду
Доброго дня! З 14 річного віку Ви маєте право проживати окремо від батьків, але у разі якщо ви проживаєте з повнолітньою особою іншої статті, та ви вступаєте в інтимні стосунки, останнього можуть притягнути до кримінальгої відповідальності! примусово привести Вас до лікаря та перевірити чи є ви незайманою, батьки не мають права, бо це буде проти Вашої волі. До того коли Вам виповниться 18 років вони несуть за Вас повну відповідальність, тому заборонити Вам сіплкуватися з особами які негативно впливають на Ваш світогляд та таке інше мають повне право, як моральне так і законне.Раджу Вам прислухатися до порад батьків, щоб потім не жалкувати.