Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
885 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Знаю что существует такая услуго как застраховать путевку на случай болезни ковидом.
Обязано ли тур агенство предлагать такую страховку туристам, или это на усмотрение агенства делается
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (10)
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
В принципі більшість агентств пропонують такий вид страхування, але якщо не пропонують, Ви самі маєте право отримати таке страхування.
Варто пам'ятати, що його вартість у більшості тур операторів, складає десь 5 % від суми вартості самого туру!
Тому раджу Вам самим клопотати про такий вид страхування, оскільки воно є добровільним і тур оператор не завжди пропонує його!
Юрист, м. Харків, 14 років досвіду
Доброго дня!
Такий вид страхування не обов’язково оформлювати саме у туристичних агенствах, але туристичні агенства завжди рекомендують його мандрівникам, оскільки він покриє вартість вашого зворотного квитка після самоізоляції(через вашу хворобу або внаслідок контактування з хворим) і нав'язують його придбання одразу в такому турагенстві.
А если мне не предложили такой вид страхования, и даже не донесли до меня информацию что тако йвид страхования существует. Хотя вообще это агенство такое страхование предлагает.но мне почему то не предлоджили
Юрист, м. Харків, 14 років досвіду
Вам могли и не предложить такую страховку, но вы можете самостоятельно застраховать себя, например здесь https://www.pzu.com.ua/ru/individual/travel/abroad...
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
Добрый день, Инна!
Предложить -нет, обязательства нет.
Поскольку тур. деятельность - это не страховая деятельность!
Но в обязательствах тур.агента есть ознакомить вас и донести всю необходимую информацию по туру, как потребителя. А страхование по ковиду- это сейчас как неотъемлемая часть услуг по перемещению по стране/миру.
Поэтому точно, обязаны были рассказать, описать, донести информацию, но не говорить- покупайте у нас или через нас.
Если остались вопросы, набирайте.
Добрый, просто пытаюсь выяснить. Мы купили тур, про страховку нам никто ничего не говорил, и ее не предлагал.(хотя ета турфирма такое страхование предлагает, потом уже узнали)мы заболели ковидоим и лететь не можем, деньги теряем.И вот я пытаюсь понять турфирма может понести ответственность за то что не предложила именно нам это страхование (хотя другим, предлагала)
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
більшість агентств пропонують такий вид страхування, але якщо вони не пропонують, Ви особисто маєте право отримати таке страхування. Як додаткову послугу уклавши окремий договір зі страховою компанією на період туру.
Туроператор може пропонувати таке страхування , проте не зобов язаний цього робити , адже страхова діяльність не є основним видом діяльності таких туристичних компаній.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрый день!
Для организованных групп туристов законом Украины “О туризме” предписано обязательное наличие туристической страховки — причем как при поездках по Украине, так и при выездах за границу. Обязанность такого страхования лежит на туроператоре. Но если вы отправляетесь в самостоятельное путешествие или деловую поездку — вам следует позаботиться о полисе туристического страхования самостоятельно.
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий вечір, Інна!
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про туризм
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1995, № 31, ст.24):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/324/95-%D0%B2%...
"Стаття 16. Страхування туристів при здійсненні туристичних поїздок
Страхування туристів є обов'язковим і забезпечується суб'єктами туристичної діяльності на основі угод із страховиками. Туристи вправі самостійно укладати договори на таке страхування. У цьому випадку вони зобов'язані завчасно підтвердити туроператору чи турагенту наявність належним чином укладеного договору страхування.Договором страхування повинні передбачатися надання медичної допомоги туристам і відшкодування їх витрат при настанні страхового випадку безпосередньо в країні тимчасового перебування.
Інформація про умови обов'язкового страхування має бути доведена до відома туриста до укладення договору на туристичне обслуговування.
Обов'язкове страхування здійснюється один раз на весь період туристичної подорожі.
За вимогою туриста туроператор чи турагент забезпечують страхування інших ризиків, пов'язаних із здійсненням подорожі.
За бажанням туриста з ним може бути укладено угоду про страхування для покриття витрат, пов'язаних з анулюванням договору на туристичне обслуговування з ініціативи туриста, або угоду про страхування для покриття витрат, пов'язаних з передчасним поверненням до місця проживання при настанні нещасного випадку або хвороби.
Компенсація шкоди, заподіяної життю чи здоров'ю туриста або його майну, проводиться у встановленому порядку".
Договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов’язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов’язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору[2, ч.1 ст.16].
Страхування туристів — це система відносин між страховою компанією і туристом по захисту його життя і здоров'я та майнових інтересів при настанні страхових випадків.
Одним із основних видів страхування в туризмі є медичне страхування, яке, в основному, покриває всі витрати на медичні послуги, послуги стаціонарного лікування, перевезення машиною швидкої допомоги, придбання ліків, догляд за хворим, а у випадку смерті за кордоном — траспортування тіла на батьківщину. Не менш важливим є страхування від нещасних випадків. Страховим випадком визнаються: смерть застрахованого, яка настала в результаті нещасного випадку, що відбувся із застрахованим під час дії договору страхування; інвалідність, одержана в результаті нещасного випадку; часткова втрата працездатності в результаті нещасного випадку, який мав місце під час дії договору страхування.
Суб'єкт туристської діяльності повинен забезпечувати страхування (медичне та від нещасного випадку) туристів, яким надаються туристичні послуги. Страхування туристів може здійснюватися шляхом складання договору страхування безпосередньо між туристом та страховою організацією або за участю суб'єкта туристичної діяльності, що забезпечує страхування туристів на основі відповідної угоди зі страховою організацією. Угода має бути складено зі страховою організацією, що має відповідні ліцензії на право здійснення діяльності, пов'язаної з організацією медичного страхування та страхування від нещасного випадку.Туристична страховка
Туристична страховка – це, насамперед, реальний захист від незапланованих витрат під час перебування за кордоном. Оформлюючи поліс туристичного страхування, ви забезпечуєте себе необхідною технічною, медичною, юридичною та адміністративно допомогою в будь-якій країні.
Наявність поліса – обов’язкова умова для подорожі за межі України (Закон України “Про туризм”), а також для отримання візи в багато країн світу. Договори страхування укладаються відповідно до правил страхування [2,ч.3 ст. 16].
Туристична страховка для виїзду за кордон потрібна для:
Туристичний страховий поліс:
Комплексне страхування – це, так би мовити, пакет «all inclusive», що пропонує відшкодування за скасування чи затримку вильоту, затримку чи спізнення на пересадочний рейс, викрадення, втрату або пошкодження багажу та медичну допомогу в екстрених випадках у визначених межах. Це – чудовий варіант для мандрівників, яким залежить на можливості зміни маршруту у будь-який час або яким потрібне додаткове покриття, наприклад, для екстремальних видів спорту, витрат на перевезення чи проживання домашніх улюбленців і навіть оренди автомобіля.
Медичне страхування – для тих, хто хоче одержати покриття лише медичних витрат. Сюди входить відшкодування рахунків медичних закладів і припинення подорожі, якщо ви опинитеся у лікарні чи потребуватимете повернення додому через нещасний випадок. Цей вид страхування також пропонує 24-годинну службу підтримки на випадок, якщо вам знадобиться допомога у пошуку лікаря, покритті витрат екстреної евакуації, якщо вас будуть транспортувати, а у деяких випадках і покритті стоматологічних витрат, якщо ви раптом зламаєте чи розколете зуб.
Медична евакуація – цей поліс хоча й не передбачає повного медичного покриття, однак відшкодовує вартість карети швидкої допомоги або іншого способу транспортування у надзвичайних обставинах, коли виникне потреба у зміні лікарні чи місця знаходження.
Важливо! Якщо страховки немає, то всі медичні витрати оплачує клієнт.
Раптова смерть – це не зовсім страхування життя, однак такий поліс передбачає страхові виплати у разі втрати кінцівок чи життя під час подорожі. Зазвичай він купується на додаток до комплексного страхування.
Групове страхування – якщо ви подорожуєте з друзями або сім’єю у групі з 10 або більше осіб, вам у нагоді стане страховий поліс для туристичної групи, що забезпечить покриття від нещасних випадків для всіх учасників групи.
Туристична віза – страхування необхідне для одержання шенгенської візи для громадян країн, що не входять до складу ЄС, з метою в’їзду до шенгенської зони менш ніж на 3 місяці. Цей поліс передбачає покриття таких витрат, як невідкладна медична допомога, евакуація та репатріація.
Туристичний страховий поліс:
Комплексне страхування – це, так би мовити, пакет «all inclusive», що пропонує відшкодування за скасування чи затримку вильоту, затримку чи спізнення на пересадочний рейс, викрадення, втрату або пошкодження багажу та медичну допомогу в екстрених випадках у визначених межах. Це – чудовий варіант для мандрівників, яким залежить на можливості зміни маршруту у будь-який час або яким потрібне додаткове покриття, наприклад, для екстремальних видів спорту, витрат на перевезення чи проживання домашніх улюбленців і навіть оренди автомобіля.
Медичне страхування – для тих, хто хоче одержати покриття лише медичних витрат. Сюди входить відшкодування рахунків медичних закладів і припинення подорожі, якщо ви опинитеся у лікарні чи потребуватимете повернення додому через нещасний випадок. Цей вид страхування також пропонує 24-годинну службу підтримки на випадок, якщо вам знадобиться допомога у пошуку лікаря, покритті витрат екстреної евакуації, якщо вас будуть транспортувати, а у деяких випадках і покритті стоматологічних витрат, якщо ви раптом зламаєте чи розколете зуб.
Медична евакуація – цей поліс хоча й не передбачає повного медичного покриття, однак відшкодовує вартість карети швидкої допомоги або іншого способу транспортування у надзвичайних обставинах, коли виникне потреба у зміні лікарні чи місця знаходження.Важливо! Якщо страховки немає, то всі медичні витрати оплачує клієнт.
Раптова смерть – це не зовсім страхування життя, однак такий поліс передбачає страхові виплати у разі втрати кінцівок чи життя під час подорожі. Зазвичай він купується на додаток до комплексного страхування.
Групове страхування – якщо ви подорожуєте з друзями або сім’єю у групі з 10 або більше осіб, вам у нагоді стане страховий поліс для туристичної групи, що забезпечить покриття від нещасних випадків для всіх учасників групи.
Туристична віза – страхування необхідне для одержання шенгенської візи для громадян країн, що не входять до складу ЄС, з метою в’їзду до шенгенської зони менш ніж на 3 місяці. Цей поліс передбачає покриття таких витрат, як невідкладна медична допомога, евакуація та репатріація.
Оформити договір страхування (поліс) може будь-яка людина, яка є клієнтом банку, який здійснює страхування віком від 18 до 80 років.
За бажанням можна застрахувати свого родича:
Вартість полісу для подорожуючих залежить від наступних факторів:
Для того, щоб зрозуміти, в яких випадках турист має отримати виплати, необхідно уважно вивчити спектр надаваних полісом послуг, а також ознайомитися з відповідними термінами. Це:
Найголовнішими поняттями тут вочевидь є страхові ризик і виплата. Від ризиків, або, іншими словами, можливих неприємностей, якраз і страхується мандрівник. Імовірність настання таких випадків визначається місцем і метою його поїздки, а страхова компанія, в свою чергу, оцінює їх у грошовому еквіваленті. Виплати при настанні страхового випадку за кордоном здійснює асистуюча компанія за рахунок страхової.
Страховий ризик - певна подія, на випадок якої проводиться страхування і яка має ознаки ймовірності та випадковості настання[2].
Страховий випадок - подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов’язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі[2].
Страхова сума - грошова сума, в межах якої страховик відповідно до умов страхування зобов’язаний провести виплату при настанні страхового випадку[2, ч.1 ст.9].
Страхова виплата - грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку[2, ч.2 ст.9].
Страхові виплати за договором страхування життя здійснюються в розмірі страхової суми (її частини) та (або) у вигляді регулярних, послідовних виплат обумовлених у договорі страхування сум (ануїтету)[2, ч.3 ст.9].
Розмір страхової суми та (або) розміри страхових виплат визначаються за домовленістю між страховиком та страхувальником під час укладання договору страхування або внесення змін до договору страхування, або у випадках, передбачених чинним законодавством[2,ч.4 ст.9].
Страхова сума може бути встановлена по окремому страховому випадку, групі страхових випадків, договору страхування у цілому[2,ч.5 ст 9].
Страхова сума не встановлюється для страхового випадку, у разі настання якого здійснюються регулярні, послідовні страхові виплати у вигляді ануїтету[2, ч.6 ст.9].
Зазначена у договорі страхування життя величина інвестиційного доходу не повинна перевищувати чотирьох відсотків річних[2, ч.7 ст. 9].
Договором страхування життя обов’язково передбачається збільшення розміру страхової суми та (або) розміру страхових виплат на суми (бонуси), які визначаються страховиком один раз на рік за результатами отриманого інвестиційного доходу від розміщення коштів резервів із страхування життя за вирахуванням витрат страховика на ведення справи у розмірі до 15 відсотків отриманого інвестиційного доходу та обов’язкового відрахування в математичні резерви частки інвестиційного доходу, що відповідає розміру інвестиційного доходу, який застосовується для розрахунку страхового тарифу за цим договором страхування та у разі індексації розміру страхової суми та (або) розміру страхових виплат за офіційним індексом інфляції, відрахування в математичні резерви частки інвестиційного доходу, що відповідає такій індексації[2, ч.8 ст. 9].
Договором страхування життя також може бути передбачено збільшення розміру страхової суми та (або) розміру страхових виплат на суми (бонуси), які визначаються страховиком один раз на рік за іншими фінансовими результатами його діяльності (участь у прибутках страховика)[2, ч.9 ст. 9].
Прийняті страховиком додаткові страхові зобов’язання повідомляються страхувальнику письмово і не можуть бути у подальшому зменшені в односторонньому порядку[2, ч.10 ст. 9].
У разі несплати страхувальником чергового страхового внеску в розмірі та у строки, передбачені правилами та договором страхування життя, таким договором може бути передбачено право страховика в односторонньому порядку зменшити (редукувати) розмір страхової суми та (або) страхових виплат[2, ч.11 ст.9].
Договором страхування життя може бути передбачено індексацію (зміну) за офіційним індексом інфляції розміру страхової суми та (або) страхових виплат протягом дії договору страхування життя за умови відповідної індексації (зміни) розміру страхового платежу (страхового внеску, страхової премії). Порядок та умови індексації визначаються правилами та договором страхування[2, ч.12 ст. 9].
Страхові виплати за договорами особистого страхування здійснюються незалежно від суми, яку має отримати одержувач за державним соціальним страхуванням та соціальним забезпеченням, і суми, що має бути йому сплачена як відшкодування збитків[2, ч.13 ст. 9].
Розмір страхової суми визначається договором страхування або чинним законодавством під час укладання договору страхування чи зміни договору страхування. У разі якщо при настанні страхового випадку передбачаються послідовні довічні страхові виплати, у договорі страхування визначаються розміри таких послідовних довічних страхових виплат, а страхова сума по цих випадках не встановлюється[2, ч.14 ст. 9].
При страхуванні майна страхова сума встановлюється в межах вартості майна за цінами і тарифами, що діють на момент укладання договору, якщо інше не передбачено договором страхування або законом[2, ч.15 ст. 9].
Страховий платіж (страховий внесок, страхова премія) - плата за страхування, яку страхувальник зобов’язаний внести страховику згідно з договором страхування[2, ч.1 ст. 10].
Страховий тариф - ставка страхового внеску з одиниці страхової суми за визначений період страхування[ 2, ч.2 ст.10].
Страхові тарифи при добровільній формі страхування обчислюються страховиком актуарно (математично) на підставі відповідної статистики настання страхових випадків, а за договорами страхування життя - також з урахуванням величини інвестиційного доходу, яка повинна зазначатися у договорі страхування. Конкретний розмір страхового тарифу визначається в договорі страхування за згодою сторін [2, ч.3 ст.10]
Актуарними розрахунками можуть займатися особи, які мають відповідну кваліфікацію згідно з вимогами, встановленими Уповноваженим органом, яка підтверджується відповідним свідоцтвом[2, ч.4 ст.10].
Страхове відшкодування - страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку[2, ч.16 ст.9].
Страхове відшкодування не може перевищувати розміру прямого збитку, якого зазнав страхувальник. Непрямі збитки вважаються застрахованими, якщо це передбачено договором страхування. У разі коли страхова сума становить певну частку вартості застрахованого предмета договору страхування, страхове відшкодування виплачується у такій же частці від визначених по страховій події збитків, якщо інше не передбачено умовами страхування[ 2, ч.17 ст.9].
Закон України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України” встановлює, що з метою створення умов, які гарантують відшкодування громадянину України витрат, пов’язаних із надзвичайними обставинами під час його перебування за кордоном, він має бути застрахований.
Слід зауважити, що страхова компанія відмовить у наданні допомоги і виплаті страхового відшкодування, якщо:
Таким чином, для відшкодування витрат, пов’язаних з можливим потраплянням у надзвичайні ситуації за межами України, перед поїздкою за кордон Вам повинні були запропонувати ата надати можливість самостійно оформити повне медичне страхування, що у тому числі покриватиме лікування від COVID-19, та страхування від нещасних випадків.
Всього доброго, успіхів Вам!
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Закон Украины "Про страхування" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/85/96-%D0%B2%D...):
"Стаття 6. Добровільне страхування та його види...
Видами добровільного страхування можуть бути:...
4) страхування здоров’я на випадок хвороби;...
Стаття 7. Види обов’язкового страхування
В Україні здійснюються такі види обов’язкового страхування:...
31) страхування відповідальності суб’єктів туристичної діяльності за шкоду, заподіяну життю чи здоров’ю туриста або його майну;...".
Одно дело, что туроператор вправе Вам предложить добровольное страхование здоровья на случай болезни - другое дело, что туроператор в обязательном порядке застраховал (должен застраховать) свою деятельность за вред, причиненный, в данном случае, имуществу туриста (стоимости тура). Независимо от страхования на случай ковида, которое Вам не предложено, Ваш тур застрахован в виде ответственности туроператора и, как представляется, стоимость этого страхования включена в стоимость тура. Подайте туроператору заявление (под регистрацию его вручения на Вашем экземпляре) о возмещении убытка, связанного с отказом от тура по объективным, не зависящей от Вас причине - заболеванием ковидом.