Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 18 грудня 2023, питання №98932 400₴

Улучшение жилищных условий

Добрый день. С 2012 года я живу в служебной квартире. До 2023 года от меня не требовали никакого пакета документов для перерегистрации моих данных
в реестре особ для улучшения жилищных условий В этом месяце потребовали пакет документов для перерегистрации и написать заявление на улучшение жилищных условий. Зачем? Меня мои жилищные условия устраивают. И устно сообщили, что если я не принесу эти документы, тогда они меня лишат права приватизации моей квартиры. Это правомерно?

Відповіді юристів (4)

    Корнійчук Євген Іванович
    25%

    Доброго дня,

    Підстави зняття громадянина з квартирного обліку

    Громадяни перебувають на квартирному обліку до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених законодавством.

    Громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках:

    1. поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;
    2. 1. одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку;
    3. припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством України;
    4. засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців;
    5. подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік;
    6. скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
    7. отримання грошової компенсації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей".

    Підставою для відмови у здійсненні приватизації квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі може бути також ненадання особою необхідних документів для приватизації, перелік яких наведено в п. 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 № 3963

    У будь-якому випадку причина відмови уповноваженого на здійснення приватизації органу завжди повинна відповідати вимогам чинного законодавства. Необґрунтована відмова у здійсненні приватизації може призвести до порушення житлових прав громадян та звернення їх до суду за захистом.

    Айвазян Юрій Климентійович
    25%

    Доброго дня, Інна!

    Відповідно до ст. 2 Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду” не підлягають приватизації квартири, визнані у встановленому порядку службовими житловими приміщеннями.

    У зв’язку з цим для того, щоб житло можна було приватизувати, першим кроком має бути його виведення з числа службових. Відповідно до Положення-37 підставами для виключення квартири з числа службових є:

    • відсутність потреби у подальшому використанні житла у якості службового;
    • виключення у встановленому порядку житла з числа службових.

    Виключення житла з числа службових здійснюється за клопотанням адміністрації органу, закладу, установи, підприємства.

    При цьому, виключення житла з числа службових без прийняття рішення про виселення сім’ї (необхідності звільнення) є фактично наданням житла цій сім’ї для постійного проживання.

    Таким чином при вивченні можливості ухвалення рішення про виключення житла з числа службових фактично має одночасно з’ясовуватися питання про наявність правових підстав для надання вказаного житла для постійного проживання сім’ї, що проживає у такому службовому житлі. Зокрема, в таких випадках в обов’язковому порядку з’ясовуються питання перебування особи, а також членів його сім’ї на квартирному обліку, наявність у їх власності житла, приватизації тощо.

    Враховуючи наведене, приватизація займаного службового приміщення можлива тільки після виключення його у встановленому порядку з числа службових.

    Особи, що отримали службове житло і перебувають на квартирному обліку, після 10 років роботи на підприємстві, установі, організації або наявності інших підстав, визначених ст. 125 Житлового кодексу УРСР, фактично набувають право на отримання цього житла для постійного проживання без дотримання черговості.

    Особи, що отримали службове житло і навіть не перебувають на квартирному обліку, не підлягають виселенню зі службового житлового приміщення після 10 років роботи на підприємстві, установі, організації або наявності іншої з підстав, визначених ст. 125 Житлового кодексу УРСР. Вказане житлове приміщення фактично набуває “завислий статус”, тобто особа з нього не може бути виселена без надання іншого приміщення і в той же час вона не має права ініціювати питання про виключення житла з числа службових і надання його для постійного проживання і подальшої приватизації.

    https://jurist-blog.com.ua/slugbove.html

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    25%

    Доброго дня, пані Інно!

    Відповідно до статті 42 Житлового кодексу України жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, крім випадків, передбачених статтями 42-1, 46, частинами першою і другою статті 54, частиною першої статті 90, частиною шостою статті 101, статтями 102, 110, частиною першою статті 114 цього Кодексу, а також інших випадків, передбачених законодавством України.

    Згідно пункту 25 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов Виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів, підприємства, установи, організації щороку в період з 1 жовтня по 31 грудня проводять перереєстрацію громадян, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані. Виявлені зміни вносяться в облікові справи громадян і книгу обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. Зміни з питань, що належать до компетенції виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів, адміністрації підприємства, установи, організації (органу громадської організації) і профспілкового комітету, провадяться після прийняття рішень цими органами. Про внесені зміни заінтересованим особам направляється письмове повідомлення.

    Отже, згідно законодавства Ви повинні надати документи для перереєстрації та перевірки облікових даних. Хоча нормативні акти були прийняті ще в часи Української РСР, але органи місцевого самоврядування посилаються саме на них.

    Щодо приватизації Вашої квартири, то тут є нюанс.

    Якщо у Вас квартира службова, то згідно з пунктом 2 статті 2 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" не підлягають приватизації квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових.

    Ви зможете приватизувати її лише після того, коли статус службової квартири буде знятий.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович
    25%

    Вітаю Вас!

    Можливо це з метою того, аби в подальшому надати Вам жиле приміщення у власність?

    Згідно зі статтею 34 Житлового кодексу України підставами для визначення громадян такими, які потребують поліпшення житлових умов є:

    1) забезпечені житловою площею нижче за встановлений рівень;

    2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;

    3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв’язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім’ї;

    4) які проживають за договором піднайму житлового приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму житлового приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;

    5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;

    6) які проживають у гуртожитках.

    Громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених цим Кодексом та іншими актами законодавства України.

    Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду та вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, порядок ведення якого визначає Кабінет Міністрів України.

    Стаття 42. Надання жилих приміщень громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов

    Жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, крім випадків, передбачених статтями 42-1, 46, частинами першою і другою статті 54, частиною першої статті 90, частиною шостою статті 101, статтями 102, 110, частиною першою статті 114 цього Кодексу, а також інших випадків, передбачених законодавством України.

    Успіхів. З повагою!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України