Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 27 грудня 2023, питання №99358 240₴

На кого краще оформити інвалідність: дружину чи матір?

Доброго дня!
Для отримання відстрочки від мобілізації краще оформити групу інвалідності на дружину чи на матір?
У дружини є працездатні батьки. У матері є ще один син, вінськовослужбовець.

Відповіді юристів (7)

    Корнійчук Євген Іванович
    16.7%

    Доброго дня, на того хто не має інших працездатних осіб які повинні за законом здійснювати такий догляд.

    Ви повинні розуміти, якщо у батьків то інвалідність повинна бути 1 або 2 групи.

    Якщо дружина може бути і 3 група.

    А так в принципі великої різниці на кого оформлювати не має.

    Корнійчук Євген Іванович
    10%

    Можливо буде оформити що по дружині, що по матері. повинні розуміти, якщо у батьків то інвалідність повинна бути 1 або 2 групи.

    Якщо дружина може бути і 3 група.

    Айвазян Юрий Климентьевич
    10%

    Доброго дня, Олександре!

    Станом на зараз підстава для відстрочки за абзацем 11 частини 1 статті 23 у зв'язку з інвалідністю дружини або батьків виглядає так:

    "Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;".

    У відповідності із статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

    «непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону;»

    Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України.

    Згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

    Згідно статті 198 СКУ, батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

    Отже, за цим абзацем отримати відстрочку Вам буде складно, оскільки і в варіанті з дружиною, ї в варіанті з матір'ю є інші особи, які відповідно до чинного законодавства повинні їх утримувати.

    Тому можна спробувати оформити постійний догляд і отримати відстрочку за абзацем 10 статті 23:

    "зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;".

    Якщо зміни до статті 23 будуть прийняті у кінцевій редакції нового законопроекту 10378 в такому вигляді, як виглядають станом на зараз, то тоді з абзацу 11 зникне вимога щодо "утримання іншими особами". Проте, це тільки законопроект, який позавчора був внесений до ВР і ще не відомо, які до нього будуть внесені поправки і чи він залишиться у такому вигляді, як зараз.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    10%

    Доброго дня, Олександре!

    Згідно абзацу 11 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

    Такий обов’язок мають інший із подружжя,працездатні батьки та повнолітні працездатні діти.

    Тому Ви матимете право на відстрочку, якщо відсутні інші працездатні особи, які зобов’язані утримувати дружину (маму) або вони є непрацездатними.

    Непрацездатні громадяни - пенсіонери або особи з інвалідністю, або особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону.

    Якщо у дружини є працездатні батьки - це може бути перешкодою в оформленні відстрочки саме на цій підставі.

    Тому, доцільно розглянути оформлення відстрочки за матір'ю.

    Іншою підставою для відстрочки є – абзац 10 частини 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» згідно якої, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.

    Дана підстава для відстрочки не передбачає вимоги бути єдиним працездатним членом сім'ї, який має обов'язок утримувати особу з інвалідністю. Але обов'язково потрібно мати висновок ЛКК або МСЕК про потребу дружини або мами у постійному догляді.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!
    Кирда Вячеслав Володимирович
    10%

    Вітаю Вас!

    Для отримання відстрочки від мобілізації краще оформити групу інвалідності на дружину чи на матір?У дружини є працездатні батьки. У матері є ще один син, вінськовослужбовець.

    Давати ствердну та однозначну відповідь на це питання складно. Якщо мова про відстрочку від мобілізації, враховуйте також поданий законопроєкт № 10378. Зрозуміло, що він зазнаватиме правок, але станом на зараз він пропонує надання відстрочки тільки у випадку наявності у дружини або одного із своїх батьків 1-ої або 2-ої групи інвалідності. З приводу 3-ої групи інвалідності дружини, зрозуміло, що це буде скасовано.

    Тому якщо Ви і бажаєте зайнятись таким процесом, то однозначно мова має йти про, як мінімум, 2 групу інвалідності, і все таки більш схиляюся до того, що це має бути Ваша матір.

    Зрозуміло, що станом на зараз ситуація одна, втім зазначений законопроєкт передбачає наступне трактування:

    "...які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи II групи та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду...".

    Не зовсім зрозуміло, що вклали наші депутати у здійснення догляду. Друга група інвалідності може просто напросто не потребувати такого догляду. Тому потрібно чекати правок, вони мають бути.

    Успіхів. Всього доброго Вам. З повагою.

    Пономаренко Наталія
    10%

    Доброго ранку, шановний Олександре!

    У Вашій непростій ситуації - бажано на двох! Якийсь із варіантів то спрацює.

    При цьому Вам слід враховувати, що дружина за діючого правового регулювання може мати будь-яку групу інвалідності (1-3), а для батьків вимога більш жорстка - лише І-ІІ групи. В обох випадках потрібно буде доводити перед ТЦК відсутність інших осіб, які по закону зобов'язані утримувати Вашу дружина або Вашу матір.

    Слід враховувати, що відповідно до статті 1 Закону України "Про зайнятість населення":

    особи працездатного віку - особи віком від 16 років, які не досягли встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку;

    працездатні особи - особи віком від 16 років, які проживають на території України і за станом здоров'я здатні до активної трудової діяльності.

    При цьому наявність іншого сина дозволяє стверджувати про наявність іншої особи, яка має обов'язок утримувати Вашу матір. А перебування у ЗСУ при цьому не є поблавжливим фактом, що міг би стверджувати про неможливість утримувати.

    Крім цього Важливе значення може мати з ким із двох означених осіб Ви зареєстровані та проживаєте за однією адресою., а також зміни у законодавстві, які зараз вже озвуючуються і в майбутньому можуть бути реалізовані.

    Можливо Вам тоді розглянути можливість реалізації права на відстрочку не заабзацом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;

    а за абзацом 12 ч. 1 ст. 23 Закону

    особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

    В такому випадку Вам знадобиться спільне проживання та Акт встановлення факту здійснення догляду, який має видвати орган місцевого самоврядування.

    У Полтаві з цим туго як я розумію. Он Подільська районна в м. Полтаві рада лише у грудні цього року затвердила форму такого Акту. http://lr-pl.gov.ua/index.php/novyny/1851-zasidann...

    Проте і такий варіант вирішення Вашої ситуації є.

    З повагою, адвокат Наталія Пономаренко

    Токмач Галина Николаевна
    33.3%

    Вітаю!

    На кого краще оформити інвалідність: дружину чи матір? - якщо обидві мають підстави для встановлення інвалідності, то краще взагалі на кожну. Ознайомтеся зі сттаттею "Інвалідність та порядок її встановлення" - https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%86%D0%B...

    При цьому, якщо ваша дружина не має повнолітніх дітей (18 років), то відстрочку простіше оформити саме на підставі інвалідності дружини. Так, відповідно до п.11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов’язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

    Для цього будуть потрібні: письмова заява на відстрочку, свідотцво про шлюб, пенсійне посвідчення дружини/довідка до акту огляду МСЕК та свідоцтво про народження дітей (у разі їх наявності) або довідка з РАЦС про відсутність актових записів про реєстрацію народження дітей.

    Наявність у дружини батьків на це не впливає, тому що утримувати своїх непрацездатних повнолітніх дітей - це право батьків, а не обов'язок.

    У будь-якому разі Ви не зобов'язані самостійно йти до ТЦК/військкомату та доводити своє право на відстрочку від мобілізації. Оскільки обов'язкова явка лише по врученій під особистий підпис повістці, в якій мають бути вказані причини виклику та строки явки. Постанова КМУ 1478 містить затверджену форму повісток, бланк якої передбачає розписку з особистим підписом особи про отримання повістки (ПОВІСТКА).

    При цьому, відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 60 Конституції України передбачено, що ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази.

    Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

    Стаття 22. Обов’язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації

    3. Під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов’язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов’язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

    ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):

    1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

    2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів;

    Всього найкращого!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України