Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 27 грудня 2023, питання №99403 250₴

Оформлення догляду за інвалідом

Доброго дня, в мого дідуся 2 група інвалідності, чи можу я оформити за ним догляд, я прописаний із ним в одній оселі, мама (його дочка) проживає в Німеччині. Та чи потрібно мені проходити влк для оформлення догляду

Відповіді юристів (5)

    Корнійчук Євген Іванович
    20%

    Доброго Дня , За даних реалій вам легше виїхати за кордон, ніж отримати відстрочку.

    Для виїзду за кордон вам не потрібно відвідувати ТЦК, достатньо мати такі документи

    Закордонні паспорти

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда дідуся

    Акт про встановлення факту догляду (акт можно отримати у виконкомі міської ради за місцем реєстрації, звернувшись з заявою про видачу акту)

    особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду. Акт встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю I чи II групи складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю I чи II групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням

    ,для відстрочки треба мати довідку лкк, треба щоб дід звернувся до сімейного лікаря і отримав направлення на ЛКК, комісія видасть висновок про потребу постійного догляду форми 080-4/о, після чого звертайтесь до соціальної служби для оформлення догляду.

    Для отримання відстрочки треба буде довести, що ваша мати не має можливості здійснювати такий догляд, було би дуже гарно , якщо б ваша мати була вже пенсіонер.

    Айвазян Юрій Климентійович
    20%

    Доброго дня, Валентине!

    Ви можете оформити відстрочку на підставі догляду за своїм дідусем відповідно до абзацу 12 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

    "опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

    {Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1357-IX від 30.03.2021; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}".

    Отже, Вашему дідусю потрібно пройти ЛКК (лікарсько консультативну комісію) та отримати довідку форми 080-4 або 080-2 про потребу у постійному догляді. Направлення на ЛКК дідусь може отримати у сімейного або профільного лікаря.

    Після того, як в Вас на руках буде відповідна довідка, Вам прийдеться оформити або компенсацію за догляд на непрофесійній основі (заява подається до територіального управління соцзахисту), або акт встановлення факту здійснення догляду (заява подається до виконкому міської або сільської ради). Один з цих документів буде підтвердженням для ТЦК, що саме Ви здійснюєте постійний догляд за своїм дідусем.

    Далі Вам прийдеться довести ТЦК, що не має інших осіб, які б могли здійснювати догляд за дідусем. Оскільки Ваша матір знаходиться за кордоном, то вона не може доглядати за своїм батьком.

    Щодо проходження ВЛК, то для оформлення самого догляду (компенсації або акту встановлення догляду) йти до ТЦК не має потреби. Проте, Вам прийдеться пройти ВЛК, коли Ви будете оформлювати відстрочку.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    20%

    Доброго дня!

    Вас в обов'язковому порядку направлять на ВЛК. Тому без крайньої необхідності звертатися до ТЦК не потрібно.

    Ваша підстава для відстрочки абзац 12 частини 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» згідно якого, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

    ДЛЯ ЦЬОГО ВАМ ПОТРІБНО НАВЕСТИ ДОКАЗИ ДВОХ ФАКТІВ :

    І. Що Ви здійснюєте догляд за дідусем, для цього необхідно мати:

    1. Висновок МСЕК або ЛКК згідно якого дідусь потребує догляду

    2. Акт встановлення факту здійснення догляду або Документ про компенсацію за догляд

    Підставою для складання Акту є письмове звернення у довільній формі до виконавчих органів (управління соціальної політики) міської ради від особи, яка здійснює догляд, з наданням наступних документів:

    Акт складається протягом 5 днів.

    Якщо бажаєте оформити компенсацію за догляд - ознайомтесь з інформацією за посиланням - https://guide.diia.gov.ua/view/pryznachennia-kompe... Головним недоліком цього варіанту є те, що для встановлення постійного догляду середньомісячний сукупний дохід фізичної особи повинен не перевищувати 2684 грн., в протилежному випадку - соцзахист відмовиться видавати довідку про отримання компенсації.

    Самим вагомим документом, що підтверджує здійснення догляду є РІШЕННЯ СУДУ в рамках окремого провадження про встановлення факту здійснення Вами постійного догляду за Вашим дідусем.

    ІІ. Що відсутні інші особи, які можуть здійснювати догляд, для цього необхідно надати відомості про:

    1. Дружину дідуся (паспорт, свідоцтво про шлюб, пенсійне посвідчення)

    2. Про Вашу маму (її свідоцтво про народження, довідку, що вона стоїть на консульському обліку, лист ДПСУ що вона перетнула кордон та не повернулася, тощо)

    3. Можливо будуть вимагати підтвердження відсутності інших дітей у дідуся, які зобов'язані за ним доглядати

    Громадяни при оформленні відстрочки по цій підставі зіштовхуються з багатьма складнощами з боку ТЦК. Особливо при доведенні факту відсутності інших осіб, які мають обов'язок бути доглядальниками. У разі протиправної поведінки з боку ТЦК потрібно звертатись до суду.

    Згідно пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки РТЦК оформляють для військовозобов’язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

    Подавати заяву про відстрочку до ТЦК потрібно в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного.

    У Вашому випадку більше шансів виїхати за кордон чим отримати відстрочку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів!

    Кирда Вячеслав Володимирович
    20%

    Вітаю Вас!

    Насправді дуже складна історія, якщо Ви потребуєте оформлення відстрочки. Станом на зараз потрібний Вам абзац виглядає наступним чином.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

    Таким чином, Вам потрібно:

    1. Підтвердити перед ТЦК факт здійснення догляду.

    Оформити постійний догляд можливо різними способами. До них можливо віднести:

    1. Оформлення постійного догляду через управління соціального захисту населення з отриманням компенсації.

    2. Оформлення постійного догляду шляхом встановлення юридичного факту в судовому засіданні. До прикладу, Вам може бути цікава позитивна практика з цього. Одне із таких рішень: https://opendatabot.ua/court/109832708-fe627eb3275...

    Втім, наразі вистачає безліч рішень судів про відмову у встановленні даного юридичного факту, тому треба заздалегідь опрацювати практику суду, до якого Ви територіально належите, на предмет таких справ.

    3. Шляхом оформлення Акту встановлення факту здійснення догляду або Акту про спільне проживання. Це вважається найбільш простий і водночас також дієвий спосіб доведення факту здійснення догляду.

    2. Довести, що відсутні інші особи, які можуть здійснювати догляд. Наявність доньки, хоч і за кордоном, може суттєво Вам завадити.

    Судова практика у таких питання виходить з того, що в сім’ї дійсно не повинно бути інших осіб, які такий догляд здатні надавати.

    Зокрема, у рішенні від 23.11.2022 по справі № 600/2558/22-а Чернівецький окружний адміністративний суд виходить з наступного:

    «…Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_2 має рідну дочку - ОСОБА_4 , 1959 року народження, яка проживає в с. Чорногузи за однією адресою разом з ОСОБА_2, що власне і не заперечувалось позивачем. Відтак, за наявності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд, (в даному випадку доньки - ОСОБА_2 ) саме такі особи, можуть і повинні здійснювати такий догляд…».

    Окрім того, у рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.11.2022 по справі № 560/9011/22 зазначається, що:

    • належним доказом самостійного проживання ОСОБА_2. Наявність у ОСОБА_5 картки побиту Республіки Польща та відмітки про виїзд за кордон в паспорті ОСОБА_5 не виключають фізичну можливість у здійсненні догляду за ОСОБА_2 у вказаних громадянок…».
    • «…законодавець не визначив потребу особи з інвалідністю І групи у постійному сторонньому догляді як підставу для звільнення з військової служби, а пов`язав її з наявністю у військовослужбовця необхідності, тобто встановленого обов`язку, здійснювати такий догляд…».

    Тому я цілком згодний з колегою Корнійчуком Є.І., що Вам може бути простіше виїхати, аніж оформити догляд.

    Запропонований законопроєкт взагалі не передбачає можливості здійснення догляду особи не першого ступеня спорідненості.

    ВЛК проходити потрібно буде обов'язково.

    Успіхів. Всього доброго Вам. З повагою.

    Токмач Галина Миколаївна
    20%

    Вітаю!

    1. Є два варіанти: опіка та постійний догляд. Розглянемо обидва варіанти:

    1.1. Опіка

    Для оформлення опіки потрібно оформити документи, одним з яких є рішення суду про визнання особи недієздатною - адже тільки над недієздатною особою можна встановити опіку.

    У заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 3 ст. 297 ЦПК України).Хто може подати заяву - члени її сім’ї, близькі родичі, незалежно від їх спільного проживання, орган опіки та піклування, психіатричний заклад (ч. 3 ст. 296 ЦПК України).

    Щодо якої особи можна подавати таку заяву - якщо є обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 3 ст. 297 ЦПК України).

    Як розглядаються такі справи - Справи про визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.

    Документи, що потрібні як для суду, так я для органу опіки:- ваша заява про встановлення опіки;- акт обстеження умов життя бабусі;- довідка про стан здоров'я бабусі; довідка про Ваш стан здоров'я;- акт перевірки ваших умов проживання;- довідка лікувальної установи про те, що в Вашій сім'ї немає оісб з захворюваннями, що перешкоджають влаштуванню до Вашого житла бабусі (тобто після встановлення опіки бабуся повинна проживати в вашій квартирі, площа квартири повинна дозволяти збільшення кількості проживаючих, в вашій сім'ї не повинно бути осіб з психічними вадами та з інфекційними хворобами).

    1.2. Постійний догляд

    У відповідності до Закону України "Про соціальні послуги", Фізичні особи можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім’ї, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права і обов’язки та є:1. особами з інвалідністю I групи;2. дітьми з інвалідністю;3. громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;4. невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;5. дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онко гематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги.

    В вашому випадку- підходять пункти або 3, або 4.

    Як оформити догляд - Подається заява в орган опіки та піклування (Заява про встановлення догляду і про отримання компенсації).У відповідності до Постанови КМУ № 859 від 23.09.2020 року "Про затвердження порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі", для призначення компенсації фізична особа, яка надає соціальні послуги, подає до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сільської, селищної, міської ради такі документи:1. заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;2. заява про надання компенсації;3. заява про перерахування коштів із зазначенням рахунка в установі банку;4. копія паспорта громадянина України;5. копія ідентифікаційного коду;6. декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У декларації також зазначається інформація про склад сім’ї заявника;7. копія акту огляду медико-соціальною експертною комісією;8. висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень;9. висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.

    За результатом розгляду документів приймається рішення про призначення Вас постійним доглядачем бабусі, та дозвіл на отримання щомісячної компенсації від держави.

    Які недоліки цього варіанту: для встановлення постійного догляду вимагають надати довідку з роботи про середньомісячний дохід. Якщо цей дохід вище за певну суму ( з розрахунку не більше ніж 2589 грн. на кожного члена сім'ї), то соцзахист відмовиться видавати довідку про отримання компенсації. Якщо не видадуть довідку про отримання компенсації, то відстрочку не дадуть, і якщо буде бажання виїхати за кордон, то не випустять. Такої проблеми не буде, якщо Ви працюєте неофіційно, бото формально пеербуваєте в статусі безробітного.

    Якщо дохід перевищує встановлені ліміти, то потрібно звернутись з заявою про видачу "акту про факт здійснення постійного догляду" до органу місцевого самоврядування за місцем проживання - виконкому міської або сільської ради (акт повинні видати протягом 5 днів).

    При цьому в задоволенні заяви можуть відмовити, якщо з бабусею проживають інші особи які, можуть здійснювати постійний догляд (повнолітні працездатні родичі або співмешканці).

    2. Якщо діти проживають окремо від бабусі, то можна встановити постійний догляд. Наявність дітей також не впливає на можливість оформлення опіки через суд.

    3. Вашій бабусі 82 років, цього достатньо, інвалідність встановлювати не обов'язково.

    4. Ви ФОП, отже є офіційний зареєстрований дохід. Від розмірів цього доходу залежитть - чи зможете отримати в органах опіки довідку про встановлення компенсації, чи прийдеться отримувати в органі місцевого самоврадування Акт про факт здійснення постійного догляду. Для вирішення питання в суді щодо встановлення опіки, наявність відкритого ФОП не перешкоджає.

    5. детально роз'яснив в пунктах 1.1. та 1.2. А що саме вибрати - опіку чи догляд - залежить від конкретних умов (які захворювання є у бабусі, хто проживає разом з нею тощо). Єдине, що при встановленні опіки Ви як опікун отримуєте деякі права, з наявністю яких можуть не погодитись близькі родичі (діти бабусі). Інколи це є реальною перешкодою, але тут все залежить від ваших взаємовідносин з цими родичами.

    6. Встановлення опіки - суд призначає Вас опікуном, Ви не підлягаєте мобілізації. Встановлення догляду - або отримуєте Довідку про компенсацію, або отримуєте Акт про факт здійснення постійного догляду. В обох випадках Ви також не підлягаєте мобілізації.

    Але наявність будь-якого з вищезазначених документів не гарантує невидання повістки на вулиці. Працівники ТЦК, що видають повістки, не завжди знають на пам'ять статтю 23 ЗУ "Про мобілізацію", де перелічені категорії громадян, що не підлягають мобілізації. До того ж, наврядчи Ви постійно будете носити з собою оригінали підтверджуючих документів, а копію завжди можна підробити (так вважає більшість військовослужбовців ТЦК). Тому для них легше вручити повістку, а там вже самі розбирайтеся. В таких випадках треба взяти повістку, виконати її вимоги та з'явитися в ТЦК, з оригіналами підтверджуючих документів.

    Всього найкращого!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024