Задайте вопрос юристу

934 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 04 июля 2025, вопрос №139083

Як звільнитись з поліції?

Чи можна звільнитись з поліції, якщо була курсантом в НАВС з 2015-2019 р. на повному державному утриманні, відпрацювала 1,9 р. та пішла в декретну відпустку, де я перебуваю вже 4-й рік, та через 20 днів повинна виходити на роботу, проте не маю більше такого бажання та хочу звільнитись. Наразі ми з чоловіком є прийомними батьками та маємо на вихованні 2-х прийомних діток(3р. і 15р.) та рідну донечку 4 р. Чоловік працює на державній роботі в селищній раді, а я отримую заробітню плату, стаж та виплати на дітей та планую і надалі займатись дітьми, оскільки це теж робота за яку держава мені платить. Чи можливе звільнення за власним бажанням по догляду за неповнолітніми дітьми, а також без виплати відшкодування за невідпрацьований термін в 3 роки, оскільки посада слідчого на яку мене готували, на яку було направлення не була мені надана? А також чи враховується декретна відпустка до цього терміну в 3 роки?

Ответы юристов (1)

    Братченко Віра Юріївна

    Доброго дня, Мирославо!

    Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України регулюються Законом України "Про Національну поліцію" №580-VIII (надалі - Закон №580-VIII), Дисциплінарним статутом Національної поліції України та Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів Української РСР № 114 від 29 липня 1991 року (далі Положення №114).

    Пункт 64 Положення № 114 передбачає порядок звільнення осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу зі служби в запас (з постановкою на військовий облік).

    Так, підпунктом "ж" пункту 64 Положення №114 визначено, що особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік), за власним бажанням при наявності поважних причин, що перешкоджають виконанню службових обов`язків.

    Особи рядового і начальницького складу, які виявили бажання звільнитися зі служби за особистим проханням, попереджають прямого начальника органу внутрішніх справ про прийняте ними рішення не пізніш як за три місяці до дня звільнення, про що подають рапорт за командою (пункт 68 Положення №114).

    Постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 2013 р. № 413 "Про затвердження переліку сімейних обставин та інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян із служби осіб рядового і начальницького складу" особи рядового і начальницького складу на їх прохання можуть бути із служби осіб рядового і начальницького складу через такі сімейні обставини та інші поважні причини:

    особи рядового і начальницького складу на їх прохання можуть бути із служби осіб рядового і начальницького складу через такі сімейні обставини та інші поважні причини:

    виховання матір’ю (батьком) - особою рядового чи начальницького складу, яка (який) не перебуває у шлюбі, дитини або кількох дітей, що з нею (з ним) проживають, без батька (матері);

    утримання матір’ю (батьком) - особою рядового чи начальницького складу, яка (який) не перебуває у шлюбі, повнолітньої дочки, сина віком до 23 років, якщо вона (він) є інвалідом I чи II групи або продовжує навчання (студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військових навчальних закладів), стажисти вищого навчального закладу) і у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги матері (батька);

    укладення шлюбу особою рядового чи начальницького складу із громадянкою (громадянином) України, іноземцем або особою без громадянства, що постійно проживає за межами України;

    хвороба особи рядового чи начальницького складу або члена його сім’ї, якщо така хвороба згідно з висновком лікарської або лікарсько-експертної комісії перешкоджає особі рядового чи начальницького складу проходити службу в даній місцевості чи проживати в ній членові його сім’ї, у разі відсутності можливості переміщення (переведення) до іншої місцевості;

    необхідність постійного стороннього догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним витягом з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або медичним висновком медико-соціальної експертної комісії для осіб віком понад 18 років чи лікарсько-консультативної комісії для осіб до 18 років;

    наявність у особи рядового чи начальницького складу трьох і більше дітей;

    неможливість призначення одного з осіб рядового чи начальницького складу, які перебувають у шлюбі, в межах одного населеного пункту (гарнізону) в разі переміщення (переведення) дружини (чоловіка) на нове місце служби до іншого населеного пункту (гарнізону);

    довгострокове відрядження за кордон дружини (чоловіка) особи рядового і начальницького складу.

    Вам слід звернутися з рапортом про звільнення у зв'язку з наявністю у особи рядового чи начальницького складу трьох і більше дітей на підставі підпункту "ж" пункту 64 Положення №114.

    Усиновлення – оформлена спеціальним юридичним актом (рішенням суду) передача на виховання в сім’ю дитини на правах сина чи дочки.

    Враховуючи вищезазначене, звільнення за цієї підстави можливе лише у разі усиновлення Вами двох дітей, якщо ж двоє дітей проживають у Вас як у прийомній сім'ї, підстави для звільнення відсутні.

    Оскільки чинне законодавство не містить підстави для звільнення за Ваших обставин, єдине це довести в судовому порядку, що Ви не маєте змоги забезпечити потреби прийомних дітей, у зв'язку з перебуванням на службі, однак Суд наврядчи задовольнить Ваші позов, бо потрібне обгрунтування неможливості усиновлення Вами дітей, інтересами яких опікуєтесь.

    Зверніться за висновком до органів опіки та піклування, інтереси дітей та бажання проживати з Вами мають бути враховані.

    До прикладу, прийомні діти можуть спілкуватися з біологічними батьками, в при усиновленні діє таємниця усиновлення, та нерозголошення відомостей про біологічних батьків.

    У відповідності до Закону України Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" щодо працевлаштування випускників випускники вишів, підготовка яких здійснюється за держзамовленням, не повинні відпрацьовувати своє навчання. Але з цього правила є виняток — випускники військових вишів, які після навчання направляються для подальшого проходження служби.

    Згідно статті 78 Закону України "Про національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

    До стажу служби в поліції зараховуються:

    1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

    2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

    3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

    4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

    5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

    6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

    3. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

    4. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

    Поряд з цим статтею 181 Кодексу законів про працю України передбачено, що відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до загального, безперервного стажу роботи, а також до стажу роботи за спеціальністю.

    Правове регулювання відносин щодо проходження служби в поліції здійснюється за нормами спеціального законодавства, а трудове законодавство застосовується у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.

    Враховуючи, що на момент зарахування на навчання діяв інший порядок працевлаштування після закінчення вищу та відпрацювання, який скасовано у 2017 році, у Вас є наявний потенційний спір щодо стягнення грошової компенсації пропорційно не відпрацьованого часу.

    З повагою, юрист Віра Братченко.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України