Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 20 декабря 2023, вопрос №99027 250₴

Дружина інвалід 2 групи (право на відстрочку від призову)

Доброго дня! Питання наступне, одружений, у дружини 2 група, є неповнолітня дитина 2 роки , у батька дружини 2 група він не проживає з нами, матір дружини оформлена по догляду за своєю матірю 80 років, проживають разом із нами. Чи маю я право на відстрочку від призову?

Ответы юристов (4)

    Пономаренко Наталія

    Доброго дня, шановний Петро! Так, у Вас однозначне право на відстрочку за абзацом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;

    Ключовий тепер момент зібрати потрібні документи, які доводять це право.

    1. Свідоцтво про шлюб

    2. Свідоцтво про народження дружини

    3. Документи про встановлення інвалідності дружині

    4. Документи про встановлення інвалідності батьку дружини

    5. Документи, які підтверджують, що мати дружини непрацездатна по віку (досягла пенсійногов віку) або, що здійснює догляд за бабусею 80-років.

    Такі докази бажано подавати в нотаріально засвідчених копіях, а не в оригіналах.

    Заява подається і реєструється в ТЦК ДО проходження ВЛК. У разі відмови зареєструвати заяву в ТЦК та зробити відмітку на Вашому екземплярі - слід направляти поштою рекомендованим листом з описом вкладення та паперовим (не смс на телефон) повідомленням про вручення.

    З повагою, адвокат Наталія Пономаренко.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ви матимете право на відстрочку, якщо відсутні інші працездатні особи, які зобов’язані утримувати Вашу дружину або вони є непрацездатними.

    Здійснення догляду не є підставою для визнання Вашої тещі непрацездатною.

    Непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

    Згідно абзацу 11 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

    Такий обов’язок мають інший із подружжя,працездатні батьки та повнолітні працездатні діти.

    Дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного (стаття 75 Сімейного кодексу України)

    Батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дітей , які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати. (стаття 198 Сімейного кодексу України)

    Повнолітні діти зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. (стаття 202 Сімейного кодексу України)

    ---

    Іншою підставою для відстрочки є – абзац 10 частини 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» згідно якої, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.

    Дана підстава для відстрочки не передбачає вимоги бути єдиним працездатним членом сім'ї, який має обов'язок утримувати батьків. Але обов'язково потрібно мати висновок ЛКК або МСЕК про потребу дружини у постійному догляді.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, так ви маєте право на відстрочку від мобілізації. Але я би вам рекомендував отримати довідку Лкк про потребу постійного догляду форми 080-4/о , це надасть змогу уникнути різного роду бюрократії.для отримання довідки треба звертатися до сімейного лікаря за направленням на ЛКК.

    Якщо отримаєте довідку лкк, для відстрочки вам потрібно подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів

    Свідоцтво про шлюб

    Довідка лкк форми 080-4

    Цих документів цілком достатньо для отримання відстрочки за а.10 ст 23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12

    зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду

    Що стосується отримання відстрочки за . А 11 ст.23 прийдеться надати більший пакет документів.

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

    Відповідно до ст 198 Сімейного кодексу

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n912

    Батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати

    Непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону (абзац сімнадцятий статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

    Тут питання мати жінки пенсіонер? якщо так, то це вже дуже гарно

    Для отримання відстрочки у такому випадку вам потрібно подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів

    Свідоцтво про шлюб

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда або довідка про отримання допомоги по інвалідності жінки

    Свідоцтво про народження жінки

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда батька жінки

    Пенсійне посвідчення матері жінки або свідоцтво про народження матері жінки + довідка лкк про потребу постійного догляду.

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%

    Доброго дня, Петро!

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;".

    Отже, можете отримати відстрочку за абзацем 11 статті 23 у зв'язку з наявністю дружини-інваліда ІІ групи у тому випадку, якщо вона не має крім Вас ішних працездатних осіб, які зобов'язані її утримувати.

    У відповідності із статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

    «непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону;»

    Оскільки Ви маєте неповнолітню дитину, а батько дружини є непрацездатною особою, то питання лише в працездатності матері Вашої дружини, оскільки у відповідності зі статтею 198 СКУ:

    "батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати. Якщо батько, мати не мають відповідних коштів, нерухомого майна, які б забезпечили утримання сина, дочки, виконання цього їх обов’язку буде неможливим".

    Тому, якщо мати Вашої дружини не є пенсіонером, то з боку ТЦК можливі проблеми. Що правда, стаття 198 робить виключення, яке стосується надання батьками матеріальної допомоги своїм непрацездатним дітям тільки за умови того, що вони можуть її надавати і, що діти такої допомоги потребують.

    Отже, для оформлення відстрочки у ТЦК Вам знадобиться заява на відстрочку та наступні підтверджувальні документи: свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дитини і посвідчення інваліда батька Вашої дружини. Крім цього будуть потрібні витяг з РАЦСу щодо інформації про відсутність у Вашої дружини інших дітей (вимога ТЦК) та, як варіант, нотаріально завірена заява Вашої дружини, що вона не потребує матеріальної допомоги (щоб виключити можливість утримання матір'ю дружини), звісно за умови, що матір не є пенсіонером.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України