Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Банківська право, 02 серпня 2024, питання №116884 750₴

Як можна вимагати відео з камер спостережень у банку біля каси під час особистого візиту?

Добрий день!
Купляв валюту в Universal bank у Львові. Перед тим як їхати, я порахував гроші вдома.

Коли віддав усі гроші касиру на прорахунок, то відволікся на повідолмення у телефоні і не побачив, як касир почав їх рахувати. Потім вже включився у процес спостереження. В кінці виявилось, що не вистачає 13800 грн.
Я був дуже здивований цьому. Вона при мені ще раз перерахували гроші на машинці. І знову була нестача грошей.

Я подумав, може я не правильно порахував вдома і що в банку обдурювати не стануть. І погодився обміняти гроші.
Але сумніви не покинули мене, тому я через годину часу після обміну подзвонив на контакту службу банку та залишив запит, щоб вони по камерах перевірили чи не було помилки/махінації з боку касира о 17:00

Десь через майже 2 години о 18:50 мені передзвонили саме з віділення банку, та сказали що по камерах все перевірили - і не побачили зловживань касиром і також перерахували гроші і все у них зійшлось, надлишку не було виявлено.

Я задав питання, чи можу я особисто подивитись відео з камер спостереження, на що мені відповіли - "Ні, цього не можна. Відео переглядалось у різних департаментах банку"
Також запросив у них, шоб вони мені надали офіційне роз'яснення по-моєму запиту, а не просто по телефону.
Сьогодні (2.08.204) буду дізнаватись, як це вони зможуть зробити.

Питання:
- Як можно у законому вигляді зробити запит на банк щодо перегляду відео з камер спостережень під час мого візиту?
- Чи були у вас практики або знаєете, що саме в банку на касі обманювали людей по грошах і як потім це треба вирішувати?

Сумніви досі є, тому що я не розумію, як я міг прорахуватись на 13800 грн.
Але в той же час, надурити клієнта на такі гроші у банку - це теж не укладається в голові.

Відповіді юристів (11)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Такі прорахунки касира бувають досить часто і в багатьох банківських установах.

    Вам необхідно звернутись з офіційною заявою до банку.

    Як правило після такого звернення клієнтів банком проводиться службове розслідування.

    Вам ніхто не дасть переглядати відео з камери спостереження.

    Максимум можуть дати роздруківку фото.

    Після проведення службового розслідування Вас повинні повідомити про його наслідки.

    Якщо кошти не повернуть - Вам прийдеться вернутись до суду.

    А вже в суді вимагати надання банком відповідних відеоматеріалів.

    Я особисто Вам рекомендую звернутись з заявою до правоохоронних органів.

    Також зверніть увагу - в кожній банківській установі є певні строки зберігання таких відеоматеріалів.

    • Максим Клієнт 3 місяці тому

      Якщо я звернусь до правоохоронних органів, тоді почнеться: досудове розслідування, підготовче провадження; судовий розгляд, апеля- ційне провадження, виконання вироку.

      1) Чи можуть правоохоронні органи на стадії досудового розслідування зробити запит на банк щодо перегляду відео для вивчення доказів?1.1) Якщо співробітники поліції зможуть переглянути відео у банку і там НЕ побачать протиправних дій, тоді заява буде моя закрита?1.2) Якщо співробітники поліції зможуть переглянути відео у банку і там побачать протиправні дії, тоді справа передається у суд? Чи треба буде мені потім платити судовий збір?

      • Богун Сергій Павлович
        46.7%

        В процесі розслідування вони звернуться до суду і отримають ухвалу про доступ до відео файлів. Після цього звернуться до банку і отримають медіафайли.

        Якщо буде встановлено кримінальне правопорушення і матеріали будуть передані до суду - Ви заявите цивільний позов в кримінальному процесі.. Судовий збір у цьому разі не сплачується.

        Як в минулому працівник юридичної служби банку скажу - якщо встановлять кримінал банк поверне кошти ще до передачі справи до суду.

        • Максим Клієнт 3 місяці тому

          Якщо не буде встановлено кримінальне правопорушення, тобто виявиться, що я помилився в сумі. В такому випадку мені щось можуть пред'явити?

          • Богун Сергій Павлович

            Відповідальність згідно зі ст. 383 КК України: за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення кримінального правопорушення.

          • Богун Сергій Павлович

            Тому ретельно відтворіть всі події того дня!

            Якщо не впевнені - почніть з офіційної заяви до банку.

            Після отримання відповіді - приймете рішення.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Дійсно, сума прорахунку у 13800 грн виглядає досить дивно. При цьому я не думаю, що касир пішла б на махінацію щодо такої суми. Знаю про схожі випадки, але суми були набагато скромніші - 1-2 тис грн. Тому маю сумніви, що у даній ситуації мова йде про якесь зловживання.

    Тим не менше, Ви повинні подати вмотивовану письмову заяву, адже усні балачки до справи не прикладеш. Переглянути відео з камер спостереження без ухвали суду Вам ніхто не дасть. Подавайте письмове звернення, по якому банк має надати письмову відповідь. Але, як би сумно не було, шансів на те, що відповідь буде позитивною - досить не багато.

    Можливо певні кошти залишилися вдома, в авто? Все ретельно переглянули?

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ПЕРЕГЛЯД ЗАПИСУ КАМЕРИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ БАНКУ МОЖЛИВО ТІЛЬКИ ПО РІШЕННЮ СУДУ.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    Згідно статті 60 ЗУ "Про банки та банківську діяльність" Банківською таємницею, зокрема, є:

    2) інформація про операції, проведені на користь чи за дорученням клієнта, вчинені ним правочини;

    4) інформація про організацію та здійснення охорони банку та осіб, які перебувають у приміщеннях банку;

    11) інформація про банки чи клієнтів банків, що збирається від банків під час здійснення банківського нагляду, валютного нагляду, нагляду за діяльністю надавачів платіжних послуг, оверсайту платіжної інфраструктури, а також нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

    Ви, звичайно, можете подати запит про надання можливості ознайомитись з відеокамер спостереження, але банк надасть Вам відмову.

    Якщо Ви впевнені, що працівник банку здійснив шахрайські дії, то зверніться до поліції та повідомте про вчинення кримінального правопорушення, в ході досудового розслідування будуть вивчатись відеозаписи з камер відеоспостереження.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Середницький Євгеній Вікторович
    13.3%

    Добрий день, Максиме!

    Ваше питання є важливим і має кілька аспектів, які варто розглянути.

    Як законно зробити запит на банк щодо перегляду відео з камер спостереження:
    1. Офіційний запит до банку:
      • Підготуйте письмовий запит до банку з проханням надати вам доступ до перегляду відео з камер спостереження. Вкажіть дату і час вашого візиту, а також конкретну транзакцію, яка вас цікавить.
      • Звернення до регуляторних органів:
        • Якщо банк відмовиться надати вам доступ до відео, зверніться до Національного банку України (НБУ) з офіційною скаргою. НБУ може вимагати від банку розглянути вашу справу та надати необхідні докази.
        Дії, якщо виникає підозра на шахрайство:
      1. Документація всіх дій:
        • Збережіть усі документи, пов'язані з транзакцією (квитанції, запити, відповіді банку). Зробіть нотатки щодо всіх розмов, включаючи дати, часи, імена співробітників та зміст розмов.
      2. Звернення до правоохоронних органів:
        • Якщо ви впевнені, що були ошукані, зверніться до правоохоронних органів із заявою про можливе шахрайство. Вкажіть усі деталі, які у вас є, і надайте копії документів.
      3. Юридична консультація:
        • Зверніться до юриста, який спеціалізується на фінансових або банківських питаннях. Юрист може надати професійну пораду та допомогти у підготовці та поданні запитів або скарг.
      Щодо випадків шахрайства в банках:Так, випадки шахрайства у банках трапляються, хоча це досить рідкісні випадки, оскільки банки суворо контролюють своїх співробітників і мають багаторівневу систему безпеки. Але іноді можливі помилки або недобросовісні дії. Важливо діяти швидко і офіційно фіксувати всі ваші звернення і відповіді від банку.Ваші наступні кроки:
      1. Направте офіційний письмовий запит до банку.
      2. Зверніться до Національного банку України у разі відмови банку надати відео.
      3. Зберіть усі документи та докази.
      4. Розгляньте можливість консультації з юристом.
    Айвазян Юрій Климентійович
    40%

    Доброго дня, Максиме!

    - Як можно у законому вигляді зробити запит на банк щодо перегляду відео з камер спостережень під час мого візиту?

    Ви можете написати офіційний запит до банківської установи щодо надання доступу до перегляду відео та викласти всі обставини, які сталися. У відповідь Ви отримаєте письмову відмову від банку з якою зможете звернутись до суду із заявою про розкриття банківської таємниці.

    Інформацією є будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. Суб'єкт відносин у сфері інформації може вимагати усунення порушень його права та відшкодування майнової і моральної шкоди, завданої такими правопорушеннями (ст. 200 Цивільного кодексу України). Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація (ст. 21 Закону України "Про інформацію").Інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним або стала відомою третім особам при наданні послуг банку або виконанні функцій, визначених законом, а також визначена у цій статті інформація про банк є банківською таємницею (ст. 60 Закону України "Про Банки і банківську діяльність") .Банківською таємницею, зокрема, є:

    1. відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України;
    2. інформація про операції, проведені на користь чи за дорученням клієнта, вчинені ним правочини;
    3. фінансово-економічний стан клієнтів;
    4. інформація про організацію та здійснення охорони банку та осіб, які перебувають у приміщеннях банку;
    5. інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності;
    6. відомості стосовно комерційної діяльності клієнтів чи комерційної таємниці, будь-якого проекту, винаходів, зразків продукції та інша комерційна інформація;
    7. інформація щодо звітності по окремому банку, за винятком тієї, що підлягає опублікуванню;
    8. коди, що використовуються банками для захисту інформації;
    9. інформація про фізичну особу, яка має намір укласти договір про споживчий кредит, отримана під час оцінки її кредитоспроможності;
    10. інформація про організацію та здійснення інкасації коштів та/або перевезення валютних цінностей;
    11. інформація про банки чи клієнтів банків, що збирається від банків під час здійснення банківського нагляду, валютного нагляду, нагляду (оверсайту) платіжних систем та систем розрахунків, а також нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
    12. інформація про банки чи клієнтів банків, отримана Національним банком України відповідно до міжнародного договору або за принципом взаємності від органу банківського нагляду іншої держави;
    13. рішення Національного банку України про застосування заходів впливу, крім рішень про накладення штрафів, про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

    Відповідно до статті 62 Закону України "Про банки і банківську діяльність" інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками:

    • на запит або з письмового дозволу відповідної юридичної чи фізичної особи. Інформація щодо рахунку умовного зберігання (ескроу) та операцій за ним розкривається також на письмовий запит бенефіціара. Інформація про залишок коштів на банківському рахунку, майнові права на кошти на якому є предметом обтяження, операції за ним, обтяження, щодо яких до банку надійшли повідомлення, у тому числі взяті банком на облік, інші обмеження права розпоряджання рахунком розкривається також на письмовий запит обтяжувача, якщо право обтяжувача на отримання відповідної інформації передбачено правочином, на підставі якого виникає таке обтяження;
    • за рішенням суду;
    • органам прокуратури України, Служби безпеки України, Державному бюро розслідувань, органам Національної поліції України, Національному антикорупційному бюро України, Бюро економічної безпеки України, Антимонопольному комітету України, Національному агентству з питань запобігання корупції, Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, - на їхні запити щодо банківських рахунків клієнтів та операцій, проведених на користь чи за дорученням клієнта, у тому числі операцій без відкриття рахунків, а саме відомості на конкретно визначену дату або за конкретний проміжок часу та стосовно конкретної юридичної або фізичної особи, фізичної особи - підприємця про: наявність рахунків, номери рахунків, залишок коштів на рахунках, операції списання з рахунків та/або зарахування на рахунки, призначення платежу, ідентифікаційні дані контрагента (для фізичних осіб - прізвище, ім’я та по батькові, ідентифікаційний номер платника податку; для юридичних осіб - повне найменування, ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), номер рахунку контрагента та код банку контрагента;
    • центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику;
    • центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, на його запит у випадках, встановлених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення";
    • органам державної виконавчої служби, приватним виконавцям - на їхні запити з питань виконання рішень судів та рішень, що підлягають примусовому виконанню відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", - щодо банківських рахунків клієнтів та операцій, проведених на користь чи за дорученням клієнта, а саме відомості на конкретно визначену дату або за конкретний проміжок часу та стосовно конкретної юридичної або фізичної особи, фізичної особи - підприємця про: наявність рахунків, номери рахунків, залишок коштів на рахунках, операції списання з рахунків та/або зарахування на рахунки, призначення платежу, а також щодо договорів боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком;
    • Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку у разі самостійного подання банком інформації про банк як емітент та адміністративних даних відповідно до законів про цінні папери та фондовий ринок;
    • іншим банкам у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення";
    • центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат - на його запит щодо банківських рахунків фізичних осіб, яким призначено, нараховано та/або здійснено державні виплати, а також фізичних осіб, які звернулися за призначенням державних виплат, операцій списання з рахунків та/або зарахування на рахунки і залишки за такими рахунками на визначену дату або за конкретний проміжок часу;
    • особам, зазначеним власником рахунку (вкладу) у відповідному розпорядженні банку, у разі смерті такого власника рахунку (вкладу) - на їхній запит щодо наявності рахунків (вкладів) померлого власника та залишку коштів на рахунках (вкладах);
    • державним нотаріальним конторам, приватним нотаріусам, посадовим особам органів місцевого самоврядування, уповноваженим на вчинення нотаріальних дій, іноземним консульським установам (для вчинення такими особами нотаріальних дій з охорони спадкового майна, з видачі свідоцтв про право на спадщину, про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя) - на їхні запити щодо наявності рахунків (вкладів) та залишку коштів на рахунках (вкладах) померлих власників цих рахунків та/або щодо залишку коштів, які належать померлим фізичним особам та зберігаються на будь-яких рахунках у банках, та/або щодо рухомого майна таких осіб, що перебуває на збереженні та/або у заставі банку як заклад, щодо наявності індивідуального банківського сейфа та/або договорів про надання в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, та/або щодо наявності рахунків умовного зберігання (ескроу) та грошових коштів на цих рахунках, призначених для перерахування померлим бенефіціарам.

    Відповідно до Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.09.2011 № 10 “Про судову практику в цивільних справах про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб" на суд як орган державної влади покладено обов’язок у кожному конкретному випадку оцінити нагальну потребу в розкритті такої інформації.

    Заява про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичної або фізичної особи у випадках, встановлених законом, подається до суду за місцезнаходженням банку, що обслуговує таку юридичну або фізичну особу. У заяві зазначається:

    1. найменування суду, до якого подається заява;
    2. ім’я (найменування) заявника та особи, щодо якої вимагається розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, їх місце проживання або місцезнаходження, а також ім’я представника заявника, коли заява подається представником;
    3. найменування та місцезнаходження банку, що обслуговує особу, щодо якої необхідно розкрити банківську таємницю;
    4. обґрунтування необхідності та обставини, за яких вимагається розкрити інформацію, що містить банківську таємницю, щодо особи, із зазначенням положень законів, які надають відповідні повноваження, або прав та інтересів, які порушено;
    5. обсяги (межі розкриття) інформації, яка містить банківську таємницю, щодо особи та мету її використання (ст.ст. 347-348 Цивільного процесуального кодексу України).

    У рішенні про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичної або фізичної особи зазначаються:

    1. ім’я (найменування) одержувача інформації, його місце проживання або місцезнаходження, а також ім’я представника одержувача, якщо інформація надається представникові;
    2. ім’я (найменування) особи, щодо якої банк має розкрити інформацію, яка містить банківську таємницю, місце проживання або місцезнаходження цієї особи;
    3. найменування та місцезнаходження банку, що обслуговує особу, щодо якої необхідно розкрити банківську таємницю;
    4. обсяги (межі розкриття) інформації, яка містить банківську таємницю, що має бути надана банком одержувачу, та мета її використання.

    Якщо під час судового розгляду буде встановлено, що заявник вимагає розкрити інформацію, яка містить банківську таємницю, щодо юридичної або фізичної особи без підстав і повноважень, визначених законом, то суд ухвалює рішення про відмову в задоволенні заяви.

    Ухвалене судом рішення підлягає негайному виконанню. Копії рішення суд надсилає банку, що обслуговує юридичну або фізичну особу, заявнику та особі, щодо якої надається інформація. Особа, щодо якої банк розкриває банківську таємницю, або заявник мають право у п’ятиденний строк оскаржити ухвалене судом рішення до апеляційного суду в установленому порядку. Оскарження рішення не зупиняє його виконання (ст. 350 Цивільного процесуального кодексу України).

    Як варіант, Ви можете подати до поліції заяву про злочин за статтею 190 ККУ, якщо, звичайно, впевнені у тому, що касир банку вчинила проти Вас шахрайські дії. У такому випадку слідчий звернеться до суду та отримає ухвалу на розкриття банківської таємниці. Після того останній звернеться до банку, який надасть доступ до відеоматеріалів.

    Згідно статті 1 Закону України «Про національну поліції», центральним органом виконавчої влади, на який покладається обов'язок служити суспільству шляхом належного забезпечення охорони прав людини і його свобод, який протидіє злочинності, підтримує публічну безпеку і порядок є національна поліція України (далі - поліція) . У пункті 5 частини 1 статті 23 цього Закону зазначено, що до повноважень поліції відноситься здійснення своєчасного реагування та прийняття відповідних заходів на заяви і повідомлення про злочини або події (кримінальні і адміністративні).

    Стаття 25 Кримінального процесуального кодексу України покладає обов'язок на прокурора і слідчого починати досудове розслідування у разі виявлення ознак злочину. Крім цього, статтею 214 КПК позначений термін, протягом якого після прийняття заяви або отримання повідомлення про скоєння злочину, прокурор або слідчий повинні внести інформацію про такий злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань (Реєстр) - і дорівнює він 24 години.

    У заяві потрібно зазначити:

    • назва органу до якого ви звертаєтеся;
    • прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника, номер телефону (можна подати і анонімну заява в поліцію у разі коли така особа боїться, що її можуть переслідувати або ж людина з інших причин не хоче щоб поліція знала про її особисті дані (бажано обґрунтувати чому особа не хоче вказати своє ПІБ); в разі анонімного повідомлення про злочин, поліція зобов'язана перевірити інформацію і за наявності ознак злочину почати досудове розслідування протягом 24 годин з моменту отримання такого повідомлення);
    • короткий виклад і опис подій і обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення (наприклад, якщо подаєте заяву в поліцію про загрозу життю і здоров'ю, то потрібно описати як саме загрожують, хто може загрожувати, в зв'язку з чим, в яких діях це проявляється, як довго існує загроза і тд);
    • попередня правова кваліфікація кримінального злочину із зазначенням статті (частини статті) УКУ;
    • докази, що підтверджують викладені в заяві обставини (якщо такі є; ними можуть бути, наприклад, фото з місця злочину або інші);
    • дата і підпис.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України