Задайте питання юристу

907 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 28 березня 2025, питання №129851 340₴

Робота лише у нічні зміни

Доброго дня.
Є необхідність прийняти працівника на роботу лише у нічні зміни (графік п"ятиденного робочого тижня з вихідними днями у суботу, неділю з тривалістю зміни 7 годин (з 24:00 до 07:00)).
Як в такому разі розраховується норма тривалості робочого часу - це буде 35 годин, чи неповний робочий час і відповідно він буде отримувати не повний оклад, а пропорційно відпрацьованому часу?
З повагою, Ірина.

Відповіді юристів (4)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Згідно статті 54 КЗпП

    При роботі в нічний час встановлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину. Це правило не поширюється на працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу (пункт 2 частини першої і частина третя статті 51).

    ПРОТЕ! У період дії воєнного стану норми частини першої статті 54 не застосовуються згідно із Законом № 2136-IX від 15.03.2022

    Нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку.

    У Вашому випадку вважається, що працівник у нічний час працюватиме лише 6 годин, а потім 1 годину в звичайний час.

    Якщо ж підприємство встановлює для працівника індивідуальний графік роботи, де він працює менше, ніж передбачена норма (35 годин на тиждень), тоді це буде неповний робочий час, і оклад розраховується пропорційно.

    Відповідно до ст. 108 КЗпП робота у нічний час (стаття 54) оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Питання тривалості, режиму і порядку обліку робочого часу регулюються Кодексом законів про працю України. Нічним вважається час з 22 години вечора до 6 години ранку.

    Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Стаття 54 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП України) передбачає, що за умов роботи у нічний час встановлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину.

    Це правило не поширюється на працівників для яких уже передбачено скорочення робочого часу, а саме — для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, — не більш як 36 годин на тиждень та для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).

    Тривалість роботи також не скорочується, якщо робітник прийнятий для роботи лише у нічний час.

    ОТЖЕ У ВАШОМУ ВИПАДКУ - 35 ГОДИН.

    ТАКОЖ МАЙТЕ НА УВАЗІ, ЩО З 6.00 ДО 7.00 ВЖЕ НЕ РОБОТА В НІЧНИЙ ЧАС (ОПЛАТА БЕЗ ПІДВИЩЕННЯ).

    ОКЛАД ВСТАНОВЛЮЄТЬСЯ ЗГІДНО ДОГОВОРУ МІЖ ПРАЦІВНИКОМ ТА РОБОТОДАВЦЕМ.

    Тривалість нічної роботи може прирівнюватись до денної у таких випадках:

    • коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема, в безперервних виробництвах;
    • на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем.

    Як оплачується робота у нічний час?

    Робота у нічний час оплачується в підвищеному розмірі, встановленому генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час (ст. 108 КЗпП України).

    Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. Під час обчислення розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат (ст. 31 Закону України «Про оплату праці»).

    Згідно зі ст. 55 КЗпП України до роботи у нічний час забороняється залучати:

    • вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років;
    • осіб, молодших вісімнадцяти років;
    • працівників інших категорій, передбачених законодавством, зокрема, батьків, які виховують дітей без матері (в тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також опікунів (піклувальників), одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів.

    Залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятком тих галузей народного господарства, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід. Зазначені обмеження не поширюються на жінок, які працюють на підприємствах, де зайняті лише члени однієї сім’ї.

    До роботи у нічний час, за деяких умов, можливо залучати такі категорії працівників:

    1) осіб з інвалідністю — лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям;2) осіб похилого віку — тільки за їх згодою та за умови, що це дозволяється їм за станом здоров’я.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ірина!

    Згідно статті 54 КЗпП:

    "При роботі в нічний час встановлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину. Це правило не поширюється на працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу (пункт 2 частини першої і частина третя статті 51).

    Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем.

    Нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку".

    Якщо на Вашому підприємстві затверджено 40-годинний робочий тиждень, а працівник працює тільки 35 годин, то це вважатиметься неповним робочим часом й при тому заробітня плата буде пропорційною.

    Пам'ятайте, що нічний час оплачується в підвищеному розмірі, встановленому генеральною, галузевою (регіональною) угодами й колективним договором (якщо нема колдоговору – положення про оплату праці), але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час. Тобто це є мінімум. Цей мінімум встановлений законодавством і здійснювати оплату за роботу у нічний час нижче цієї межі або взагалі не оплачувати роботу у нічний час звісно не можна.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Доброго дня.Є необхідність прийняти працівника на роботу лише у нічні зміни (графік п"ятиденного робочого тижня з вихідними днями у суботу, неділю з тривалістю зміни 7 годин (з 24:00 до 07:00)).Як в такому разі розраховується норма тривалості робочого часу - це буде 35 годин, чи неповний робочий час і відповідно він буде отримувати не повний оклад, а пропорційно відпрацьованому часу?З повагою, Ірина.

    Законодавство України не встановлює обов'язкової доплати за роботу у вечірній час для однозмінного режиму роботи. Багатозмінний режим передбачає роботу підприємства у дві чи більше зміни протягом доби. У вашому випадку, якщо працівники працюють в одну зміну з 15:00 до 23:00, це вважається однозмінним режимом, і обов'язкової доплати за вечірній час немає. Однак, такі доплати можуть бути передбачені колективним договором підприємства.

    Визначення вечірнього і нічного часу

    • Вечірній час: з 18:00 до 22:00.
    • Нічний час: з 22:00 до 06:00.

    Це визначено статтею 54 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

    Оплата за роботу в нічний час

    Якщо графіком виходу на роботу передбачено роботу в нічний час, тривалість цієї роботи включається до загальної тривалості зміни працівника. Компенсацією за роботу в нічний час є доплата, яка здійснюється за фактично відпрацьовані години.

    Відповідно до статті 108 КЗпП, робота в нічний час оплачується в підвищеному розмірі, визначеному генеральною, галузевими (регіональними) угодами та колективними договорами, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час. За

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 0 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025