Задайте питання юристу

888 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Захист прав споживачів, 08 січня 2025, питання №125093 350₴

Мій батько замовив ліки. Коли вони прийшли на Нову пошту він їх не забрав. Продавець зафіксував дзвінок, коли було замовлення. І зараз продавець подав скаргу в суд на відшкодування грошей. Що можна з цим зробити?

Мій батько замовив ліки через інтернет, продавець зафіксував дзвінок і подав скаргу в суд на відшкодування коштів.

Відповіді юристів (8)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ірина!

    Звідки Ви маєте інформацію про те, що продавець подав позов до суду? Ваш батько отримав сповіщення в Дії про судову справу за його участі? Йому прийшла копія позовної заяви поштою?

    Я думаю, що відповідну інформацію надав Вам саме продавець із метою залякування батька та, спробою отримати від нього кошти.

    Тож, Ви повинні знати, що ці "продавці ліків" - звичайні шахраї, які продають звичайні БАДИ із завищеною ціною. Тому Вам не варто хвилюватись з цього приводу, оскільки вашому батьку не загрожує ані суд, ані будь які інші наслідкі, про які Вас може повідомити продавець.

    Відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів" Ви маєте право розірвати договір, укладений за допомогою засобів дистанційного зв'язку, а тому - не приймати та не оплачувати товар.

    Постановою КМУ “Про захист прав споживачів” затверджено перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), якщо вони не задовольняють споживачів з будь-яких причин.

    Проте, Ваш батько взагалі відмовилися від товару та не оплачував останній на пошті.

    У відповідь на погрози даної особи повідмте, що подасте на них скаргу до Держспоживслужби, податкової та заяву до поліції про шахрайство, вимагання та примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань.

    Стаття 355 ККУ. Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань

    1. Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань, тобто вимога виконати чи не виконати договір, угоду чи інше цивільно-правове зобов'язання з погрозою насильства над потерпілим або його близькими родичами, пошкодження чи знищення їх майна за відсутності ознак вимагання, -

    карається виправними роботами на строк до двох років або пробаційним наглядом на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.

    2. Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань, вчинене повторно або за попередньою змовою групою осіб, або із погрозою вбивства чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, або поєднане з насильством, що не є небезпечним для життя і здоров'я, або з пошкодженням чи знищенням майна, -

    карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.

    3. Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань, вчинене організованою групою або поєднане з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я, або таке, що завдало великої шкоди чи спричинило інші тяжкі наслідки, -

    карається позбавленням волі на строк від чотирьох до восьми років.

    Стаття 190 ККУ. Шахрайство.

    1. Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) -

    карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк.

    2. Шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, -

    карається штрафом від трьох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

    3. Шахрайство, вчинене в умовах воєнного чи надзвичайного стану, що завдало значної шкоди потерпілому, -

    карається штрафом від чотирьох тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

    4. Шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, -

    карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

    5. Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, -

    карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

    Стаття 189. Вимагання.

    1. Вимога передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна або майна, що перебуває в їхньому віданні чи під охороною, або розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці (вимагання), -

    караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

    2. Вимагання, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням свого службового становища, або з погрозою вбивства чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, або з пошкодженням чи знищенням майна, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, -

    карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років.

    3. Вимагання, поєднане з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я особи, або таке, що завдало майнової шкоди у великих розмірах, -

    карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років із конфіскацією майна.

    4. Вимагання, що завдало майнової шкоди в особливо великих розмірах, або вчинене організованою групою чи в умовах воєнного або надзвичайного стану, або поєднане із заподіянням тяжкого тілесного ушкодження, -

    карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Вас намагаються ввести в оману!

    Ніхто на батька до суду не подав і обов'язків забрати "ліки" у батька немає - на нього здійснюють психологічний тиск, щоб він оплатив товар. Щоб переконатись в цьому - зайдіть на сайт судової влади https://court.gov.ua/fair/ і введіть батькове прізвище ім'я по батькові у графі "Сторона у справі"

    Якщо шахраї продовжать батьку телефонувати - в такому разі пригрозіть зверненням в поліцію.

    Відповідно до ЗУ "Про захист прав споживачів" батько має право розірвати договір, укладений за допомогою засобів дистанційного зв'язку, а тому відповідно - не приймати та не оплачувати товар.

    Тому, ніхто не буде звертатися до суду, так як в інтернет магазині розуміють, що батько не порушував законодавства України. На нього просто здійснюють тиск та залякують, щоб він перевів їм кошти та забрав непотрібний товар.

    У відповідь на їхні погрози батьку потрібно повідомити продавця, що він подасть на того скаргу до Держспоживслужби, податкової та заяву до поліції про вчинення кримінального правопорушення за ст. 355 КК України "Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань".

    Упевнений, що після цього всі погрози у сторону батька закінчаться.

    Нормативна база

    1. Згідно частини 3 статті 214 Цивільного кодексу України Відмова від правочину вчиняється у такій самій формі, в якій було вчинено правочин.

    2. Закон України "Про захист прав споживачів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1023-12#Text):

    Стаття 1. Визначення термінів

    У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:

    8) договір, укладений на відстані, - договір, укладений продавцем (виконавцем) із споживачем за допомогою засобів дистанційного зв'язку;

    11) засоби дистанційного зв'язку - телекомунікаційні мережі, поштовий зв'язок, телебачення, інформаційні мережі, зокрема Інтернет, які можуть використовуватися для укладення договорів на відстані;

    Стаття 13. Право споживача у разі укладення договору на відстані

    4. Споживач має право розірвати укладений на відстані договір шляхом повідомлення продавця (виконавця) про це протягом чотирнадцяти днів з моменту підтвердження інформації або з моменту одержання товару чи першої поставки товару.

    Якщо відповідно до абзацу другого частини третьої цієї статті підтвердження інформації не вимагається, споживач може розірвати договір протягом чотирнадцяти днів з моменту його укладення.

    У разі продажу матеріальних речей їх повернення також свідчить про розірвання договору.

    ВИСНОВОК

    Якщо батько зробив замовлення ліків через інтернет, то відповідно до ст. 214 ЦК України відмова від правочину (у даному випадку договору поставки) вчиняється у такій самій формі, в якій було вчинено правочин. Тобто, про відмову від замовлення батько має право повідомити постачальника по телефону (дзвінком та смс-повідомленням), через інтренет або просто не забирати її на пошті.

    Якщо батьку будуть телефонувати дані шахраї - то він може пригрозити зверненням до правоохоронних органів.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Ви впевнені, що порушене судове провадження. Ви отримували судову повістку? Є повідомлення в "Дії"?

    Більш всього це психологічний тиск і не більше.

    Не піддавайтеся!

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, пані ІРИНА! Останнім часом прям масово активізувалися шахраї інтернетні, які залякують громадян неіснуючими судами. Щиро Вам співчуваю, але Ви стали жертвою шахраїв. Ніхто ні до якого суду не подав і не подасть, бо для цього немає підстав.

    Це класичне шахрайство. І користуються ці шахраї тим, що люди юридично не грамотні і не подають заяви в поліцію про шахрайство.

    Все що Вам сказали про суди - суцільна брехня.

    Ви можете впевнитись, що немає ніякої справи в суді - ввівши свої прізвище, ім"я та по батькові на державному ресурсі Судової адміністрації України в графі (в самому низу) "Сторона по справі" :

    https://court.gov.ua/fair/

    Вас просто лякають, щоб заплатили гроші цим шахраям. Але нахабність шахраїв вже вийшла за край. Тому якщо тероризування продовжиться, я б на Вашому місці йшов у поліцію і писав заяву, щоб цих шахраїв відловили та посадили по максимуму.

    ВІдповідно до ч. 3 - 5 ст. 190 Кримінального кодексу України,

    3. Шахрайство, вчинене в умовах воєнного чи надзвичайного стану, що завдало значної шкоди потерпілому, -

    карається штрафом від чотирьох тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

    4. Шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, -

    карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

    5. Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, -

    карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

    Дуже хотілося б, щоб подібні діячі - шахраї отримували по максимуму та з конфіскацією майна.

    Продавець медичних лікарських засобів має бути ліцензованим. В іншому випадку вони не мають права проводити діяльність.

    Ліки зараз надаються в більшості випадків ВИКЛЮЧНО за рецептом лікуючого фахівця. Оці всі пересилання поштою псевдоліків - ні про що.

    Ліками є медичні засоби, які внесені у спеціальний державний Реєстр (Державний реєстр лікарських засобів України). Все інше в народі та у лікарів називають - "Фуфломіцин".

    http://www.drlz.com.ua/

    ВІдповідно до Закону України "Про лікарські засоби", лікарський засіб - будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), що має властивості та призначена для лікування або профілактики захворювань у людей, чи будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), яка може бути призначена для запобігання вагітності, відновлення, корекції чи зміни фізіологічних функцій у людини шляхом здійснення фармакологічної, імунологічної або метаболічної дії або для встановлення медичного діагнозу;

    Ніколи не зв"язуйтесь з онлайн- шарлатанами, які не мають ні ліцензії, ні права на діяльність, ні медичної освіти. Жодної відповідальності вони не несуть за свої медичні призначення. Ніяких передових та прогресивних систем лікування хвороб, які б не були відомі лікарям - не існує.

    Подібні шахрайські схеми дуже розповсюджені і розрахунок на те, що люди в країні боязкі, і їх можна обманювати, тиснути психологічно, залякувати.

    У Вас не було договору з цими пройдисвітами і тому ніякого обов"язку забирати якісь товари з післяплатою у Вас не було.

    Мало того, ці шахраї грубо порушують податкове законодавство, адже не проводять фіскалізацію своїх операцій. Вам були зобов"язані у посилках вкладати фіскальний чек із вказівкою найменування продавця, суми, найменування товарів. Переконаний, що нічого з цього виконано не було, бо не існує ніякого Центру в Києві і ніякої фірми, яка офіційно може постачати псевдо-ліки.

    На ринку дуже багато фальсифікату. Аптека несе відповідальність за продані ліки, видає чек. Ці ж шахраї не факт, що продають реально оригінальні лікарські засоби, а не фальсифікат, що може призвести навіть до летальних випадків.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, вам нічого не загрожує. Це шахраї вчиняють на вас психологічний тиск

    Права споживача у разі придбання ним товару належної якості

    Згідно статті 9 Закону України "Про захист прав споживачів", споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням.

    Споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем.

    Зверніть увагу, що обмін товару належної якості провадиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром, або відтворений на дисплеї програмного реєстратора розрахункових операцій (дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій) QR-код, що дає змогу споживачеві здійснювати його зчитування та ідентифікацію з розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому містяться, або надісланий електронний розрахунковий документ на наданий споживачем абонентський номер чи адресу електронної пошти (аб.3ч.1ст.9 Закону України "Про захист прав споживачів").

    Не всі товари належної якості підлягають обміну. Так, не підлягають обміну продовольчі товари належної якості та інші товари, перелік яких затверджується постановою Кабінету Міністрів України.

    ви можете звернутися до поліції онлайн.

    https://www.npu.gov.ua/onlajn-zvernennya

    А також до кібер поліції.

    https://ticket.cyberpolice.gov.ua/send

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ЦЕ ПСИХОЛОГІЧНИЙ ТИСК, НЕ БІЛЬШЕ.

    Відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів" особа має право розірвати договір, укладений за допомогою засобів дистанційного зв'язку, а тому відповідно - не приймати та не оплачувати товар.

    Постановою КМУ “Про захист прав споживачів” №172 від 07.12.2005 (поки чинний) затверджено перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), якщо вони не задовольняють споживачів з будь-яких причин (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/172-94-%D0%BF#...) - ліки в цьому перліку є.

    Тобто, мається на увазі, що покупець не може повернути або обміняти протягом 14-денного строку товар з цього переліку. Ви ж взагалі відмовилися від товару та не оплачували його.

    Тому, ніхто не буде звертатися до суду, так як продавець розуміє, що Ви не порушували законодавства України. Вас просто залякують, щоб Ви перевели їм кошти та забрали їхній товар.

    У відповідь на їхні погрози напишіть їм, що подасте на них скаргу до Держспоживслужби, податкової та заяву до поліції про вчинення кримінального правопорушення за ст. 355 КК України "Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань".

    Упевнений, що після цього всі погрози у вашу сторону закінчаться.

    Алієва Аліна Вадимівна

    Вітаю, Ірино!

    Скоріше за все Вас намагаються ввести в оману шахраї. Але для того, щоб упевнитися, що жодного позову немає Ви можете перевірити це наступним чином:

    1. На сайті Судової влади України за посиланням https://court.gov.ua/fair/ ввести у графу "Сторона по справі" повністю прізвище, ім'я та по-батькові вашого батька. Так Ви подачите, чи було зареєстровано будь-який позов у суді.

    2. У застосунку "Опендата бот", зареєструйтеся у телеграмі, або вабері у Опендата бот, введіть прізвище, ім'я та по-батькові батька і перевірте за відкритими судовими справами.

    Наразі дана схема є дуже популярною у шахраїв, більше того, вони кажуть. що будуть стягувати з Вас кошти через виконавчу службу та дають номер такої служби, однак це все лише обман!

    Не вірте даним шахраям та кажіть, що будете звертатися у поліцію з фактом шахрайста, це може відштовхнути їх від Вас.

    З повагою, юрист Аліна Алієва.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Мій батько замовив ліки через інтернет, продавець зафіксував дзвінок і подав скаргу в суд на відшкодування коштів.

    Скарга (позовна заява) дійсно подана чи подана тільки словесно? Загалом, Ваш батько нічого кримінального або чогось іншого не зробив. Як правило, так діють типові шахрайські суб'єкти. Ніякого штрафу на особу не буде. Це просто метод психологічного впливу, не хвилюйтесь та заспокойте батька.

    Типовий приклад роботи шахрайських схем із застосування методів психологічного та психічного впливу на жертву. Але Вам немає про зщо хвилюватись в плані можливості притягнення до відповідальність або стягенння з Вас коштів. Ваша позиція є "чистою" та не містить порушень законодавства або договірних зобов'язань.

    З приводу дзвінка з виконавчої служби, я дуже сумніваюсь, що це саме були представники виконавчої служби. Ви можете спробувати перевірити інформацію щодо себе в Реєстрі боржників тут

    Що робити зараз? При повторних зв'язках з цими людьми - сказати, що вже подали до поліції щодо тиску на Вас. Якшо все буде продовжуватися, дійсно звернутися до правоохоронних органів.

    Не хвилюйтесь, Закон на Вашій стороні і все буде добре.

    Успіхів!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA