Задайте вопрос юристу

835 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 27 марта 2024, вопрос №104447 400₴

Имеет ли право получить выплату сын погибшего на войне который учится в Университете

Я сын погибшего,мне 20 лет и я числюсь в университете на очном обучении.Моя бабушка уже получает выплату 1500000 за моего отца.Имею ли я право войти в эту долю или нет.Она или не указала мои данные или указала неправильно.

Ответы юристов (5)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    20%

    Доброго дня, Данило!

    Так само як і Ваша бабуся, Ви маєте право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю Вашого батька, якщо перед смертю останнього були на його утриманні.

    Згідно Постанови Кабміну №168 від 28 лютого 2022 року одноразова грошова допомога (ОГД) за загиблих військовослужбовців в Україні виплачується родинам усіх військових, які загинули, починаючи з 24 лютого 2022 р. Також від 29 березня 2024 р. коло осіб, які мають право на отримання фінансової компенсації буде розширене, завдяки змінам, внесеним законопроєктом №9226 у відповідну законодавчу базу. Також із квітня цього року військові зможуть самостійно визначати, кому та скільки (у відсотках) виплачуватиметься ОГД у випадку їхньої загибелі.

    Відповідно до змін, внесеним\х в законодавство, право на отримання компенсації тепер матимуть не лише безпосередні члени сім’ї загиблого військовослужбовця, але й особи, які перебували на його утриманні.

    Отже членами сім’ї військового вважаються:

    • дружина/чоловік;
    • діти – у тому числі зачаті за життя загиблого та народжені після його смерті, незалежно від того, чи народжені в офіційному шлюбі чи ні, спільні, усиновлені та будь-кого з подружжя, а також діти, щодо яких загиблого було позбавлено батьківських прав;
    • батьки;
    • близькі родичі військовослужбовця (рідні брати або сестри, дідусь або бабуся, тітка або дядька, онуки тощо) або близькі родичі дружини, а також мачухи/вітчима – за умови, якщо вони постійно мешкали разом із військовим, мали спільний бюджет та вели спільний побут.

    При чому до утриманців належать члени сім’ї померлого, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним та основним джерелом засобів до існування.

    “Наприклад, це непрацездатні повнолітні діти, повнолітні діти до 23 років, які отримували аліменти у зв’язку із навчанням, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років та перебували на повному забезпеченні загиблого”, – розповіла Марина Бекало в коментарі сайту ТСН.ua.

    Другою категорією, яка має право на компенсацію мають особи, які перебували на утриманні військовослужбовця, у тому числі:

    • батьки/усиновлювачі;
    • дружина/чоловік (якщо не одружилися вдруге), у тому числі жінка/чоловік, із якими військовослужбовець не перебував в офіційному шлюбі, але проживав разом (спільне проживання має бути встановлене судовим рішенням);
    • діти, які не мають/не мали власної сім’ї;
    • діти, які мають власну родину, але до досягнення повноліття стали інвалідами;
    • діти, чиї обоє батьків загинули/зникли безвісти.

    Для отримання ОГД необхідно зробити наступне:

    • Спочатку родина повинна отримати офіційне повідомлення про загибель військовослужбовця від військкомату або військової частини, а також свідоцтво про смерть.
    • Наступним кроком є звернення до командування військової частини за необхідними документами (витяг із наказу про виключення військового із особового складу, документ із обставинами загибелі військовослужбовця, а також документ про склад сім’ї загиблого). Документи мають бути підготовлені після звернення упродовж 10 днів.
    • Після збору всіх необхідних документів, родина повинна звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подачі заяви на отримання допомоги. До заяви необхідно додати всі отримані від військової частини документи, а також копії: свідоцтва про смерть та відповідних сторінок паспорта отримувача допомоги. Якщо заяву на отримання компенсації подають батьки загиблого військового, вони мають надати також копію свідоцтва про народження загиблого, дружина – копію свідоцтва про шлюб, діти – копію свого свідоцтва про народження, а особи, які знаходилися на утриманні відповідне рішення суду.
    • Після верифікації наданих документів ТЦК СП завіряє та відправляє їх у 15-денний термін до Департаменту соцзабезпечення Міноборони, де спеціальна комісія упродовж 30 днів має ухвалити рішення про виплату одноразової фінансової допомоги заявникам.
    • Схвальне рішення утверджує міністр оборони України. Якщо у виплаті відмовлено, можна звернутися до суду.
    • Гроші перераховуються на рахунок Командування Сухопутних військ ЗСУ, звідки через ТЦК СП на рахунки членів сім’ї загиблого.

    Втім я думаю, що Ваша бабуся вже ініціювала процедуру отримання ОГД. Отже Вам залишається лише приєднатись до неї, звернувшись до ТЦК та СП із відповідною заявою.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович
    20%

    Доброго дня, так ви маєте право на грошову допомогу.

    Право на отримання ОГД мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім’ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

    День, коли виникає право на отримання одноразової грошової допомоги (ОГД) у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста — дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

    Строк для реалізації права на допомогу становить три роки з дня виникнення такого права.

    Одноразова грошова допомога розподіляється рівними частинами між всіма отримувачами.

    Якщо один з отримувачів допомоги відмовився від своєї частки, ця сума розподіляється порівну між рештою членів сім’ї. Відмова засвідчується нотаріально (за кордоном — у консульстві України).

    Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

    Документи для призначення ОГД у разі загибелі (смерті) подаються до районних ТЦКСП, а саме:

    • заява кожної повнолітньої особи, а у разі наявності неповнолітніх дітей — заяву одного з батьків або опікунів чи піклувальників дітей;

    • витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця із списків особового складу військової частини;

    • витяг з особової справи про склад сім’ї військовослужбовця.

    До заяви додаються копії:

    • акту службового розслідування нещасного випадку або довідка про обставини смерті (поранення, травми, контузії каліцтва) із зазначенням обставин смерті та даних, що смерть не пов’язана з вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;

    • свідоцтва про смерть військовослужбовця;

    • свідоцтва про народження військовослужбовця — для виплати ОГД батькам загиблого (померлого);

    • свідоцтва про шлюб — для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

    • паспорта;

    • свідоцтва про народження дитини — для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

    • ідентифікаційного коду;

    • документа про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки чи піклування — у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця;

    • рішення суду (у разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили — копію відповідного рішення суду) або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого);

    • постанови відповідної військово-лікарської комісії (далі — ВЛК), якою встановлено причинний зв’язок смерті.

    Дерій Владислав Олегович
    20%

    Доброго дня!

    Так, Ви маєте право на виплати. Вам потрібно звернутись до ТЦК та подати заяву (додаток 1) та документи (додаток 2) для виплати ОГД. У Вашому випадку потрібно додати документи про навчання у ВНЗ (довідка форми 20, контракт про навчання (за наявності), завірена копія наказу про зарахування до ВНЗ.

    Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час дії воєнного стану здійснюється відповідно до:

    Сім’ям загиблих військовослужбовців виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн гривень.

    Право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають:

    • батьки
    • один із подружжя, який не одружився вдруге
    • діти, які не досягли повноліття
    • утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім’ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (діти у віці 18-23 років, які навчаються на денному відділенні навчального закладу; особи з інвалідністю; особи, яким призначено пенсію в разі втрати годувальника за загиблого (померлого) військовослужбовця)

    За отриманням допомоги необхідно звернутися не пізніше 3-років з дати смерті військовослужбовця, зазначеної у свідоцтві про смерть.

    Одноразова грошова допомога розподіляється рівними частинами між всіма отримувачами.

    Якщо один з отримувачів допомоги відмовився від своєї частки, ця сума розподіляється порівну між рештою членів сім’ї. Відмова засвідчується нотаріально (за кордоном – у консульстві України).

    Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

    Алгоритм призначення і виплати одноразової грошової допомоги

    1. Районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП) приймає документи (додаток 2) засвідчує їх копії і не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.

    2. Обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, складає висновок щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги та надсилає до Міністерства оборони України

    3. Структурні підрозділи апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України опрацьовують отримані документи та подають їх на розгляд Комісії Міноборони;

    4. Прийняте рішення щодо призначення допомоги Департаментом соціального забезпечення доводиться впродовж 3-х робочих днів до Командування Сухопутних військ для інформування ТЦКСП, які повідомляють про це заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних)

    5. МОУ перераховує кошти Командуванню Сухопутних військ, яке перераховує ці кошти обласним ТЦКСП;

    6. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється обласним ТЦКСП не пізніше 5 робочих днів з дня отримання відповідних асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок банку, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.

    До відповіді прикріпив пам'ятку для отримання ОГД

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богун Сергій Павлович
    20%

    Доброго дня.

    Ви маєте абсолютне право на отримання одноразової грошової допомоги.

    Наразі механізм призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів, врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» (далі – Постанова №168).

    Згідно з пунктом 2 Постанови №168 сім’ям загиблих військовослужбовців виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

    В розумінні статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

    ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки незалежно від місця реєстрації заявника.

    Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    20%

    Вітаю Вас.

    Наскільки я розумію, Вашій бабусі (матері загиблого Героя) вже виплачують одноразову грошову допомогу. Це трошки ускладнює справу, адже рішення комісії вже прийнято і треба розібратися, в якій частині. Якщо їй було призначено виплату 1/1 частини - це одне. Але буває, що призначають 1/2 - це інше. Якщо все ж таки їй було призначено ОГД в повному розмірі, Ви повинні вирішити це питання з нею спільно або в судовому порядку.

    Хоча все ж таки думаю, що їй було призначено лише 1/2 частки ОГД, бо за це відповідає безпосередньо РТЦК, який готує доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД, та обласний ТЦК та СП.

    Ви маєте право на отримання даної допомоги.

    ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства оборони України 25 січня 2023 року № 45

    ПОРЯДОК І УМОВИ призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0176-23#Text

    1.6. Якщо після призначення та виплати ОГД у повному розмірі, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

    1.7. ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.

    Призначення і виплата ОГД не здійснюються у випадках, визначених статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

    Рішення про відмову у призначенні ОГД може бути оскаржене в установленому законодавством порядку до суду. У разі звернення отримувача ОГД до суду керівник уповноваженого органу забезпечує участь у судовому засіданні представника уповноваженого органу.

    ...

    Що Вам потрібно зробити зараз: зверніться до ТЦК та СП за місцем Вашого проживання за місцем Вашого проживання для з'ясування питання нарахування і виплати ОГД Вашій бабусі, зокрема щодо її частки. Від цього і потрібно буде відштовхуватися у ситуації. На даний момент поки не надаю Вам повний перелік потрібних документів, оскільки не це є першочерговим.

    З повагою до Вас. Щирі співчуття.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України