Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 19 лютого 2020, питання №11479

Оыормить завещание на основании теста ДНК

Отец с матерью прожили в гражданском браке более 50 лет. После смерти матери отец хочет оформить завещание на сына, в свидетельстве о рождении которого он не вписан как отец. Может ли результат теста ДНК быть документом дающим возможность оформления завещания?

Відповіді юристів (7)

    Жупинский Николай Андреевич
    Жупинский Николай Андреевич 4 роки тому

    Адвокат, м. Харків, 25 років досвіду

    Для оформления завещания не требуется установление родственных связей. Его можно оформить на совершено чужого человека.

    • Светлана Клієнт 4 роки тому

      в какой статье кодекса это указано? Местный нотариус нам утверждала, что только на родственников можно оыормить

    Жупинский Николай Андреевич
    Жупинский Николай Андреевич 4 роки тому

    Адвокат, м. Харків, 25 років досвіду

    Не мог нотариус такой бред сказать, что-то Вы путаете.

    • Светлана Клієнт 4 роки тому

      Извините, упустила очень важную деталь и неправильно задала вопрос. Дело в том что оформляя завещание как на чужого человека идет налог в размере 5% а на сына, как в моем случае нулевая ставка. Поэтому и возник вопрос об отцовстве через ДНК

      • Костюк Любовь Тарасовна
        Костюк Любовь Тарасовна 4 роки тому

        Адвокат, м. Київ, 24 роки досвіду

        знов путаєте. Ц якщо ви оформляєте дарчу, то перші дві черги за нульовою ставкою.

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго дня

    Заповіт можна укласти на користь будь-якої особи окрім переліку осіб визначених ЦК ,але це не ваш випадок. Якщо існують нюанси з нотаріусом і тим паче якщо нотаріусом надана недостовірна інформація просто зверніться до іншого.

    Пуха Наталія ТендерОк

    Нюанс:

    Встановити батьківство дорослої особи можливо лише в судовому порядку

    Згідно з ч. 2-3 ст. 53 Кодексу про шлюб та сім'ю України, в разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також самої дитини після досягнення нею повноліття. При встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір'ю дитини і відповідачем до народження дитини, або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що з достовірністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.

    Процедура встановлення батьківства, або визнання складна та СК чітко не врегульована, позови не завжди задовольняються., навіть пр и наявності позитивного тесту ДНК.

    Щодо спадкування

    Відповідно до ст.1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

    Стаття 1223 Цивільного кодексу України передбачає, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

    Стаття 1297 Цивільного кодексу України передбачає обов'язок спадкоємця, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

    Порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб отриманого спадкоємцем доходу в результаті прийняття ним у спадщину майна, майнових чи немайнових прав регламентується ст.174 Податкового кодексу України.

    Дохід, отриманий фізичною особою у вигляді вартості успадкованого майна у межах, визначених розділом IV Податкового кодексу України (далі - ПКУ), оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

    Об'єкти спадщини оподатковуються:

    за нульовою ставкою;за ставкою, що становить 5 відсотків вартості будь-якого об'єкта спадщини, окрім спадкоємців, спадщина яких оподатковуються за нульовою ставкою;Згідно п.16-1 підрозділу 10 Розділу XX «Інші перехідні положення» ПКУ платниками збору є особи, визначені п.162.1 ст.162 ПКУ, а саме:
    • фізична особа-резидент (фізична особа, яка має місце проживання в Україні), яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
    • фізична особа-нерезидент (фізична особа, яка не є резидентом), яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
    • податковий агент.

    Об'єкт оподаткування військовим збором передбачений ст. 163 ПКУ. Таким чином, об'єктом оподаткування резидента є:

    • загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
    • доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);
    • іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

    Об'єктом оподаткування нерезидента є:

    • загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні;
    • доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

    У відповідності з положеннями підпунктів 1.3, 1.4. пункту 16-1 Підрозділу 10 Розділу XX ПКУ нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПКУ, за ставкою 1,5 відсотка.

    Оподаткування за нульовою ставкою.

    За нульовою ставкою, перш за все, згідно пп.174.2.1 п. 174.2 ст.174 ПКУ оподатковуються об'єкти спадщини, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.

    Також за нульовою ставкою оподатковуються вартість власності, зазначеної в підпунктах "а", "б", "ґ" пункту 174.1 ст.174 ПКУ, що успадковується особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, а саме щодо:

    • об'єкта нерухомості;
    • об'єкта рухомого майна, зокрема:

    предмет антикваріату або витвір мистецтва;

    природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраса з використанням дорогоцінних металів та/або природного дорогоцінного каміння;

    будь-який транспортний засіб та приладдя до нього;

    інші види рухомого майна;

    • суми страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, а також сума, що зберігається відповідно на пенсійному депозитному рахунку, накопичувальному пенсійному рахунку, індивідуальному пенсійному рахунку спадкодавця - учасника накопичувальної системи пенсійного забезпечення.
    Порядок сплати податку при спадкуванні.

    Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину (п.174.3 ПКУ).

    Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини.

    Податок на доходи фізичних осіб та військовий збір у разі спадкування сплачуються:

    • спадкоємцем-нерезидентом — за місцем видачі свідоцтва про право на спадщину;
    • спадкоємцем-резидентом — за своєю податковою адресою.

    У разі необхідності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору після оформлення об'єкта спадщини спадкоємець-резидент зобов'язаний подати до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси до 1 травня року, що настає за звітним, податкову декларацію про майновий стан і доходи (пп.49.18.4 п.49.18 ст.49 ПКУ) та самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити задекларовану суму податкового зобов'язання (п.179.7 ПКУ).

    Податкова декларація про майновий стан і доходи заповнюється спадкоємцем самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою ним здійснювати таке заповнення, у порядку, передбаченому главою 2 розділу II Податкового кодексу.

    Якщо спадкоємець отримав дохід у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб та/або з яких сплачено податок відповідно до п.174.3 ст.174 Кодексу, та у разі відсутності інших доходів, з якими Податковий кодекс пов'язує обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи, обов'язок спадкоємця щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається (п.179.2 ПКУ).

    Платник податку має право звернутися до відповідного контролюючого органу з проханням надати консультативну допомогу з питань щодо заповнення його річної податкової декларації, а контролюючий орган зобов'язаний надати безоплатні послуги за таким зверненням (п.179.10 ПКУ). Нотаріус за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса та/або в сільських населених пунктах - уповноважена на це посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини щокварталу подають до контролюючого органу інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину в порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку. У такому самому порядку нотаріуси подають інформацію про посвідчення договорів дарування (п.174.4 ПКУ).

    При цьому у такому податковому розрахунку обов'язково зазначається сума доходу у вигляді вартості успадкованого майна, отриманого платником податку, який згідно з Податковим кодексом не належить до членів сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України