Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 05 ноября 2024, вопрос №122326

Водій виїхав за кордон, повідомив що повертатись не буде, як його звільнити за прогул?

Водій по системі шлях виїхав за кордон, вивантажив вантаж, залишив машину та повідомив, що повертатись не буде. Як звільнити такого працівника

Ответы юристов (3)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Валентина!

    Прогулом вважають відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин. Поважними визнають такі причини, які виключають вину працівника. До поважних причин відсутності на робочому місці, наприклад, належать такі обставини: стихійні лиха, хвороба працівника або членів його сім’ї, нерегулярна робота транспорту, участь працівника в порятунку людей або майна.

    Звільнення за прогул без поважних причин є заходом стягнення за порушення трудової дисципліни. Тож застосовуючи його, потрібно неухильно дотримуватися порядку застосування дисциплінарних стягнень. Дисциплінарним проступком вважають винне невиконання чи неналежне виконання працівником своїх трудових обов’язків.

    Елементи дисциплінарного проступку:

    • - дії (бездіяльність) працівника;
    • - порушення або неналежне виконання покладених на працівника трудових обов’язків;
    • - вина працівника;
    • -наявність причинного зв’язку між діями (бездіяльністю) і порушенням або неналежним виконанням покладених на працівника трудових обов’язків.

    Недоведеність хоча б одного з цих елементів виключає наявність дисциплінарного проступку.

    На роботодавця покладено обов’язок доказування фактів вчинення працівником дисциплінарного проступку. А під час обрання виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати всі обставини, за яких вчинено проступок. Також для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності обов’язково потрібно встановити вину, адже за відсутності вини працівник не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

    Водночас невиконання власником або уповноваженим ним органом обов’язку зажадати письмове пояснення від працівника та неодержання такого пояснення не є підставою для скасування дисциплінарного стягнення, якщо факт порушення трудової дисципліни підтверджений наданими суду доказами (постанови Верховного Суду від 04.05.2020 р. у справі № 346/5496/17-ц, від 05.01.2024 р. у справі № 618/398/20).

    Документально зафіксувати факт відсутності працівника на робочому місці можна такими документами: доповідна записка безпосереднього керівника прогульника (або іншого працівника-колеги); акт про відсутність працівника на роботі, підписаний комісією, що складається не менше ніж із 3 осіб; відомості автоматизованої пропускної системи (або витяг з журналу, в якому працівники ставлять підпис з часом свого приходу на роботу); табель обліку робочого часу з відміткою про відсутність працівника.

    Таким чином, якщо працівник, який не повернувся із закордонного відрядження, надав письмові пояснення щодо невиходу наступного дня після завершення відрядження на роботу, роботодавець отримує підставу для звільнення його за прогул. Аналогічно і в ситуації, коли працівник відмовився надавати пояснення щодо своєї відсутності, а роботодавець склав акт про таку відмову.

    Проте якщо з працівником узагалі відсутній зв’язок і про нього ні слуху, ні духу, то роботодавець не зможе дотриматися припису трудового законодавства про отримання пояснень працівника, хоча за наявності доказів це не буде перешкодою для накладення стягнення.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Токмач Галина Миколаївна

    Добрий день!

    Повідомив усно чи по телефону?

    На мою думку, у разі відсутності письмових пояснень щодо відсутності доіцільніше призупинити з таким працівником дію трудового договору, а не звільняти його. Якщо бажаєте поспілкуватися, можете звернутися через чат або напишіть вашу пошту (юристам заборонено залишати свої контакти).

    Юрій
    Юрій 6 дней назад

    Юрист, г. Киев, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    Рекомендую призначити службове розслідування, в рамках якого встановити факт відсутності працівника на робочому місці без поважних причин.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України