Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 26 июня 2020, вопрос №22914

Увольнение из - за инвалидности

Заставляют увольняться ,т. к. получила инвалидность 3 группы первой степени,отправили в отпуск,уже взяли другого человека.Что мне делать ,подскажите?

Ответы юристов (2)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго дня, пане Павло!Сам факт установлення інвалідності працівника не є законодавчою підставою для його звільнення відповідно до пункту 2 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. Відповідну позицію висловили нещодавно у своїх роз'ясненнях всіх головні управління Державної служби з питань праці в областях. Водночас поряд із відсутністю можливості звільнення працівника за вищевказаною статтею, не виключається законність звільнення працівника за іншою підставою, наприклад за ініціативою самого працівника.Однак якщо згоди або ініціативи працівника на звільнення у зв'язку із отриманням інвалідності немає, роботодавцю потрібно дотриматися багатьох умов.Зокрема, визначальним буде висновок медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Звільнення буде допустимим та законним, коли за висновком МСЕК стан здоров'я працівника перешкоджає виконанню профобов'язків або продовження трудової діяльності може призвести до погіршення здоров'я інваліда.Однак у більшості випадків, рекомендації МСЕК пропонують перевести працівника на легшу роботу, яка відповідає рекомендаціям цієї комісії.Кожен роботодавець зобов'язаний неухильно виконати таку вимогу відповідно до статті 170 КЗпП України. Якщо є моливість установити умови «легшої роботи» у рамках посади, яку обіймає працівник, то йому пропонують залишитися на ній. Якщо ж ні - роботодавець підшукує підходящі вакантні посади та пропонує їх працівнику-інваліду. Слід зазначити, що переведення працівника на легшу роботу можливе тільки за його згодою.Таким чином, розірвання трудового договору на підставі пункту 2 частини 1 статті 40 КЗпП України можливе лише у разі:

    відсутності вакантного робочого місця, посади, на які роботодавець повинен перевести працівника відповідно до медичного висновку;

    відмови працівника від переведення на іншу роботу згідно з рекомендаціями медичного висновку;

    якщо згідно з медвисновком працівник визнається непрацездатним і не визначаються види робіт, які він може виконувати в силу такої його працездатності та необхідності охорони його здоров’я.

    Загалом у Вашій ситуації необхідно дочекатися закінчення відпустки, виходити на роботу, та чекати на розвиток подій там. Якщо Вас звільнять з порушенням зазначених вище умов, це буде однозначною підставою для звернення до суду!

    Дяку за увагу!

    Иваненко Мария Владимировна
    Иваненко Мария Владимировна 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 28 лет опыта

    Работаете в государственном или частном секторе? Получение 3-ей группы инвалидности не повод давить на человека и заставлять его уволиться таким способом. Не хотите увольняться не пишите заявление на увольнение. Взяли другого человека это не Ваши проблемы, а Работодателя т.к. они не имели права это делать.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України