Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 19 липня 2020, питання №24679 150₴

відсутня виплата грошей в ПФУ і мені особисто

Доброго дня! В мене така ситуація: 04.2011 по 06.2012 я працювала в аптеці, але в мене не зберігся трудовий договір , є лише запис в трудовій книжці про це. Мені не заплатили за останні сім місяців і за відпустку теж та НЕ сплатив власник аптеки внески до Пенсійного Фонду України. Коли були ревізії, то він їх не підписував, а останні півроку аптекою займався тільки його син. Він обіцяв розрахуватися, але цього так і не відбулося. Коли я з власником востаннє зустрілася в центрі зайнятості, де він мені поставив печатку про звільнення, я йому сказала, що звернуся в суд, а він мені: що зробить мені в такому разі таку недостачу, що я буду платити до пенсії. Інші юристи підтвердили, що таке можливе через відсутність актів ревізії, а те, що він внески не платив, він мовляв у суді може сказати, що поручив це третім особам, наприклад, бухгалтеру чи ще комусь. Скажіть, чи справді я не зможу виграти в суді, щоб він внески в пенсійний фонд сплатив за 14 місяців та виплатив мені зарплату за 8 місяців? Чи зараз є платними розгляд судових спорів і скільки? Який термін позовної давності? Ситуація ускладнюється тим, що син власника працює в правоохоронних органах та аптека припинила свою діяльність в 2012 році і я не знаю, може було оформлене банкрутство аптеки...
Дякую за увагу!

Відповіді юристів (6)

    Пользователь не активен
    Пользователь не активен 3 роки тому

    Адвокат, м. Дніпро, 25 років досвіду

    Добрый день!

    Для начала необходимо установить в каком состоянии юридическое лицо - активно, ликвидировано. Для этого необходимо знать полное название, код ОКПО (ЄДРПОУ) предприятия. Посмотрите его на печати предприятия в Вашей трудовой книжке - на записи об увольнении.

    Напишите мне этот код - я проверю его статус.

    Если предприятие ликвидировано и нет правопреемников - решение вопроса в судебном порядке исключено.

    Если существует - необходимо изучать детально всю ситуацию.

    По общему правилу срок исковой давности устанавливается в 3 года:

    За загальним правилом , перебіг позовної давності починається з дня , коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу , яка його порушила .

    Если у Вас есть доказательства того, что о нарушении Вашего права - выплаты взносов в ПФУ Вам стало известно только сейчас - можно попробовать восстановить сроки давности для обращения в суд.

    Размер судебного сбора составляет: 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (840,0 грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу

    В случае необходимости - обращайтесь.

    С уважением, адвокат Власенко Татьяна Валериевна

    Сергеев Артем
    Сергеев Артем 3 роки тому

    Юрист, м. Харків, 25 років досвіду

    Доброго дня.

    "Скажіть, чи справді я не зможу виграти в суді, щоб він внески в пенсійний фонд сплатив за 14 місяців та виплатив мені зарплату за 8 місяців?"

    Однозначно сказати не можно, але шанс є.

    "Чи зараз є платними розгляд судових спорів і скільки?"

    Безкоштовно тільки про стягнення заробітної плати. За решту позовних вимог треба платити.

    "Який термін позовної давності?"

    Статтею 257 Цивiльного кодексу України (далi — ЦК України) встановлена загальна позовна давнiсть тривалiстю у три роки.Вiдповiдно до статтi 258 ЦК України для окремих видiв вимог законом може встановлюватися спецiальна позовна давнiсть: скорочена або бiльш тривала порiвняно iз загальною позовною давнiстю.Частиною другою статтi 268 ЦК України визначено, що законом можуть бути встановленi також iншi вимоги, на якi не поширюється позовна давнiсть.Згiдно статтi 233 Кодексу законiв про працю України (далi — КЗпП України) працiвник може звернутися з заявою про вирiшення трудового спору безпосередньо до районного, районного у мiстi, мiського чи мiськрайонного суду в тримiсячний строк з дня, коли вiн дiзнався або повинен був дiзнатися про порушення свого права, а у справах про звiльнення — в мiсячний строк з дня вручення копiї наказу про звiльнення або з дня видачi трудової книжки.У разi порушення законодавства про оплату працi працiвник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробiтної плати без обмеження будь-яким строком.

    "Ситуація ускладнюється тим, що син власника працює в правоохоронних органах та аптека припинила свою діяльність в 2012 році і я не знаю, може було оформлене банкрутство аптеки..."

    Треба встановлювати обставини

    Адвокат Евгений Александрович
    66.7%
    Адвокат Евгений Александрович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 30 років досвіду

    Здравствуйте, Людмила!

    Действия работодателя незаконные.

    Шанс есть, но нужно подавать жалобы, заявление и иск в суд.

    Рекомендую Вам подать :

    - жалобу в Государственную инспекцию труда, для проведения проверки и принятия мер реагирования к работодателю;

    - жалобу в налоговую службу, для проведения проверки и принятия мер реагирования к работодателю;

    - жалобу в управление Пенсионного фонда Украины, для принятия мер реагирования;

    - заявление в прокуратуру и полицию о внесении ведомостей в Единый реестр досудебных расследований и открытии уголовного дела в отношении работодателя о грубом нарушении трудового законодательства по статье 172 Уголовного кодекса Украины и безосновательной невыплате заработной платы по статье 175 Уголовного кодекса Украины, о чём Вам должны выдать извлечение из Единого реестра досудебных расследований об открытии уголовного дела;

    - иск в суд к ответчику: аптеке о взыскании задолженности по заработной плате, при подаче иска судебный сбор не оплачивается.

    Документы для подачи иска в суд: копия паспорта гражданина Украины, ИНН, копия трудовой книжки, справка о доходах (по возможности).

    Статьей 233 Кзот Украины предусмотрены сроки обращения в районный, районного в городе, городского или міськрайонного суда за решением трудовых споров. Так, частью первой указанной статьи предусмотрено, что работник может обратиться с заявлением о решения трудового спора непосредственно к районного, районного в городе, городского или горрайонного суда в трехмесячный срок со дня, когда он узнал или должен был узнать о нарушении своего права, а по делам об увольнении – в месячный срок со дня вручения копии приказа об увольнении или со дня выдачи трудовой книжки.Вместе с тем в части второй этой статьи указано, что в случае нарушения законодательства о оплату труда работник имеет право обратиться в суд с иском о взыскании надлежащей ему заработной платы без ограничения любым сроком.Проанализировав содержание части второй статьи 233 Кзот Украины, можно сделать вывод о том, что в случае нарушения работодателем законодательства об оплате труда работник имеет право без ограничений каким-либо сроком обратиться в суд с иском о взыскании заработной платы, которая ему принадлежит, то есть всех выплат, на которые работник имеет право согласно условиям трудового договора и в соответствии с государственных гарантий, установленных законодательством, независимо от того, осуществил ли работодатель начисления таких выплат.Более того, как отметил Конституционный Суд Украины, сроки обращения работника в суд за разрешением трудового спора как составляющая механизма реализации права на судебную защиту является одной из гарантий обеспечения прав и свобод участников трудовых правоотношений (абзац пятый подпункта 2.1 пункта 2 мотивировочной части Решения от 22 февраля 2012 года № 4-рп/2012). Так, Конституционный суд Украины в решениях № 8-рп/2013 от 15 октября 2013 года и № 9-рп/2013 от 15 октября 2013 года четко указал, что работник имеет право обратиться в суд с иском о взыскании сумм индексации заработной платы и компенсации потери части заработной платы в связи с нарушением сроков ее выплаты как составляющих надлежащей работнику заработной платы без ограничения каким-либо сроком независимо от того, были ли такие суммы начислены работодателем.

    Так, положениями статьи 117 Кодекса законов о труде (КЗоТ) Украины предусмотрено, что в случае невыплаты по вине собственника или уполномоченного им органа полагающихся уволенному работнику сумм в сроки, предусмотренные в статье 116 этого Кодекса, при отсутствии спора об их размере предприятие, учреждение, организация должны выплатить работнику его средний заработок за все время задержки по день фактического расчета. При наличии спора о размере полагающихся уволенному работнику сумм собственник или уполномоченный им орган должен уплатить указанное в этой статье возмещение в том случае, если спор решен в пользу работника. Если спор решен в пользу работника частично, то размер возмещения за время задержки определяет орган, который выносит решение по существу спора (часть 2 статьи117 КЗоТ Украины).

    После принятия судебного решения о взыскании задолженности по заработной плате работодатель не освобождается от ответственности, предусмотренной статьей 117 Кзот Украины, а именно выплаты среднего заработка за время задержки расчета при увольнении (п. 20 Постановления Пленума Верховного Суда Украины «О практике применения судами законодательства о оплату труда» и Постановление ВСУ от 29.01.2014 года по делу № 6-144цс13 (№ в ЄДРСРУ 37007895).

    Более того, само по себе отсутствие средств у работодателя не исключает его ответственности (Постановление ВСУ от 03.07.2013 года по делу № 6-60цс133 (№ в ЄДРСРУ 32532907).

    Согласно позиции Верховного Суда, изложенной в постановлении от 22 августа 2018 года в деле № 761/2451/15-ц, в случае положительного для работника решения судом спора о размере причитающихся ему сумм, работодатель не освобождается от оплаты работнику среднего заработка за все время задержки по день фактического расчета.

    Компенсация потерь в связи с нарушением сроков выплаты работникам причитающихся им сумм прямо предусмотрено Законом Украины «О компенсации гражданам потери части доходов в связи с нарушением сроков их выплаты» и Законом Украины «Об оплате труда».

    В статьях 1-3 Закона Украины «О компенсации гражданам потери части доходов в связи с нарушением сроков их выплаты» указано, что предприятия, учреждения и организации всех форм собственности и хозяйствования осуществляют компенсацию гражданам потери части доходов в случае нарушения установленных сроков их выплаты, в том числе по вине собственника или уполномоченного им органа (лица).

    Компенсация гражданам потери части доходов в связи с нарушением сроков их выплаты осуществляется в случае задержки на один и более календарных месяцев выплаты доходов, начисленных гражданам за период, начиная со дня вступления в силу настоящего Закона. Сумма компенсации исчисляется путем умножения суммы начисленного, но не выплаченного гражданину дохода за соответствующий месяц (после удержания налогов и обязательных платежей) на индекс инфляции в период невыплаты дохода (инфляция месяца, за который выплачивается доход, во внимание не принимается).

    При наличии вопросов обращайтесь.

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Беликов Олег  Александрович
    Беликов Олег Александрович 3 роки тому

    Юрист, м. Харків, 31 рік досвіду

    Добрый день, Людмила. Алгоритм ваших действий будет следующий:

    обратиться в комиссию по трудовым спорам;

    написать заявление в суд с требованием оплатить ЕСВ;

    взять выписку в пенсионном фонде для приобщения к иску;

    копию трудовой книжки с записью о работе в этой организации.

    Только в судебном порядке вам помогут взыскать ЕСВ или решить вопрос на досудебной стадии урегулирования споров.

    Адвокат Евгений Александрович
    33.3%
    Адвокат Евгений Александрович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 30 років досвіду

    Людмила!

    Також, у позовній заяві Ви маєте право вимагати з відповідача відшкодування моральної шкоди.

    Згідно статті 237-1Кодексу законів про працю України, відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв"язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

    Відповідно до пункту 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31 березня 1995 року, під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 3 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 30 років досвіду

    "ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/929-2016-п):

    "Загальна частина...

    3. Терміни, що вживаються у цих Ліцензійних умовах, мають такі значення:...

    аптека - заклад охорони здоров’я, основним завданням якого є забезпечення населення, закладів охорони здоров’я, підприємств, установ та організацій лікарськими засобами;...".

    Закон Украины "Основи законодавства України про охорону здоров'я" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2801-12), ст.3:

    "...заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників;..."

    Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):

    "Стаття 609. Припинення зобов'язання ліквідацією юридичної особи

    1. Зобов'язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов'язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов'язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.";

    "Стаття 96. Відповідальність юридичних осіб

    1. Юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

    2. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.

    3. Учасник (засновник) юридичної особи не відповідає за зобов'язаннями юридичної особи, а юридична особа не відповідає за зобов'язаннями її учасника (засновника), крім випадків, встановлених установчими документами та законом....".

    С учетом истекшего длительного времени и Ваших сведений о прекращении работы аптеки считаю взыскание ущерба по заработной плате, как и сумм страховых платежей пенсионного страхования нереальными, а судебные тяжбы (затраты) - неоправданными.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України