Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 20 жовтня 2020, питання №31200 200₴

Посадова інструкція бухгалтера

Добрий день. Чи обов'язково посадова інструкція має бути іменною, чи має бути вказано моє прізвище на першій сторінці?? Чи маю я право вимагати прибрати своє прізвище, імя, по батькові з першої сторінки посадової інструкції?? Якщо так, то мені потрібен якийсь офіційний лист чи посилання на закони, щоб довести свою правоту. І взагалі цікавить інформація, стосовно підписання посадової інструкції. На що мені звернути увагу?? (Я працюю на фірмі вже 14 років, змінився головний бухгалтер, є питання стосовно розподілу обов'язків). Дякую

Відповіді юристів (17)

    Фараон Катерина Леонідівна
    12.5%
    Фараон Катерина Леонідівна 4 роки тому

    Юрист, м. Кам'янець-Подільський, 9 років досвіду

    Доброго ранку, Вікторія.

    Посадова інструкція не є іменною. Посадова iнструкцiя - це первинний кадровий документ, який має юридичну силу та сприяє правовому захисту на пiдприємствi.

    Посадовi iнструкцiї регулюють органiзацiйно-правовий статус працiвникiв i визначають їхнi конкретнi завдання та обов’язки, права, повноваження, вiдповiдальнiсть, знання та квалiфiкацiю, потрiбнi для забезпечення ефективної роботи працiвникiв.

    Посадовi iнструкцiї складаються для всiх посад (професiй), зазначених у штатному розписi. Найменування роботи (професiї або посади), яке зазначено в посадовiй iнструкцiї працiвника, має вiдповiдати штатному розписовi, наказу (розпорядженню) про прийняття на роботу та розроблятися на основi Нацiональногокласифiкатора професiй, затвердженого наказом Дєржспоживстандарту України вiд 28.07.2010 р. №327 (далi - Класифiкатор професiй), з урахуванням Довiдника квалiфiкацiйних характеристик професiй працiвникiв, затвердженого наказом Мiнпрацi України вiд 29.12.2004 р. №336 (далi - Довiдник).

    Чи маю я право вимагати прибрати своє прізвище, імя, по батькові з першої сторінки посадової інструкції?? Маєте. Ваше прізвище може бути вкінці Посадової інструкції, з відміткою про ознайомлення.

    Посадовi iнструкцiї затверджуються наказом (розпорядженням) керiвника або уповноваженого ним органу.

    Пiсля того, як посадова iнструкцiя буде затверджена керiвником або уповноваженим ним органом, вона обов'язково має бути доведена до вiдома працiвника пiд пiдпис.

    Посадовi iнструкцiї складаються у двох примiрниках, один з яких зберiгається у вiддiлi кадрiв, а другий - у керiвникiв вiдповiдних структурних пiдроздiлiв. Працiвниковi видається пiд пiдпис копiя посадової iнструкцiї.

    Посадова iнструкцiя є кадровим документом, в якому визначено конкретнi завдання та обов’язки працiвника, його права та вiдповiдальнiсть. Ознайомлення працiвника з посадовою iнструкцiєю пiд пiдпис надає можливiсть уникнути спору про змiст трудових функцiй працiвника, а також у зв’язку з порушенням працiвником трудових обов’язкiв.

    Отже, за наявностi посадової (робочої) iнструкцiї Ви маєте знати права та обов'язки, покладенi на Вас пiд час виконання роботи, що унеможливить конфлiкт мiж Вами та власником з приводу їхнього виконання.

    Якщо маєте Посадову інструкцію відскануйте, тоді я зможу проаналізувати її, щоб надати детальнішу інформацію. Нехай щастить Вам.

    • Вікторія Клієнт 4 роки тому

      Добрий день. На яку адресу надіслати відскановану посадову інструкцію. Дякую

      • Фараон Катерина Леонідівна
        Фараон Катерина Леонідівна 4 роки тому

        Юрист, м. Кам'янець-Подільський, 9 років досвіду

        Вікторія, нажаль коментар відредактовано, в консультаціях заборонено залишати свою електронну адресу. Ви можете звернутись через особистий профіль, тільки в такому випадку ми можемо поспілкуватись. Або прикріпіть Інструкцію у своє запитання.

      • Савченко Олександр
        12.5%
        Савченко Олександр 4 роки тому

        Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

        Доброго дня, Вікторія!

        1) Чи обов'язково посадова інструкція має бути іменною, чи має бути вказано моє прізвище на першій сторінці??

        Посадові інструкції складаються для працівників усіх посад, що зазначені в штатному розпис Однак, законодавство не містить прямої норми, яка забороняє іменні посадові інструкції (тобто, вказувати ПІБ на титульній сторінці) або ж зобов'язує складати посадову інструкцію саме на посаду (це передбачено лише для державних службовців)..

        А тому, можлий варіант, коли особа пише заяву про прийняття на роботу, і перед видачею наказу про прийняття на роботу, на цю особу складають відповідну посадову інструкцію (порушенням це не буде).

        2) Чи маю я право вимагати прибрати своє прізвище, імя, по батькові з першої сторінки посадової інструкції??

        Ви маєте право звернутися до роботодавця з таким проханням, а не з вимогою. Так як, чинне законодавство України це не забороняє. Крім того можливо, такий порядок складання та форма посадових інструкцій передбачені внутрішніми (локальними) актами вашої фірми.

        3) І взагалі цікавить інформація, стосовно підписання посадової інструкції. На що мені звернути увагу?? (Я працюю на фірмі вже 14 років, змінився головний бухгалтер, є питання стосовно розподілу обов'язків).

        До посадових інструкцій може бути внесено зміни, доповнення лише на підставі наказу керівника підприємства, установи, організації за згодою працівника. Наказ про внесення змін, доповнень до посадової інструкції видається в разі перерозподілу обов'язків між працівниками у зв'язку зі скороченням чисельності, раціональним розподілом праці.

        Якщо у зв'язку зі звільненням головного бухгалтера, його деякі посадові обов'язки вирішили перерозподілити між бухгалтерами, то це є зміною істотних умов праці, і вводити в дію нову інструкцію необхідно з урахуванням вимог частин третьої та четвертої статті 32 Кодексу законів про працю України з попередженням працівника про такі зміни за 2 місяці.

        Тобто, виконання додаткових посадових обов'язків від Вас можуть вимагати лише через 2 місяці після ознайомлення з новою редакцією посадової інструкції (якщо Ви надасте згоду на це). Якщо ж Ви відмовитесь від роботи в нових умовах (виконувати нові посадові обов'язки), то після спливу строку попередження про зміну істотних умов праці (2 місяці) Вас можуть звільнити за п. 6 ст. 36 КЗпПУ.

        Кодекс законів про працю України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text):

        Стаття 32. Переведення на іншу роботу. Зміна істотних умов праці

        У зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

        Якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за пунктом 6 статті 36 цього Кодексу.

        Стаття 36. Підстави припинення трудового договору

        Підставами припинення трудового договору є:

        6) відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв'язку із зміною істотних умов праці;

        Всього доброго!

    Пользователь не активен
    25%
    Пользователь не активен 4 роки тому

    Адвокат, 6 років досвіду

    Добрий день!

    Ні , посадова інструкція не повинна бути іменною, тобто Ваше прізвище не має бути на першій сторінці . Відповідно до уніфікованої форми посадової інструкції, а саме визначеної Збірником уніфікованих форм організаційно-розпорядчих документів, схвалений протоколом Методичної комісіїї Деркомархівів від 20.06.2006 р. № 3

    До реквізитів посадової інструкціїї відноситься:назва підприємства, назва структурного підрозділу, назва самого документа ( посадова інструкція), дата, номер ,місце скаладання, заголовок до тексту, гриф затвердження, текст, підпис,візи, відмітка про ознайомлення.

    Перейдіть за посиланням : https://undiasd.archives.gov.ua/doc/zbirnik%20UF.p...

    На що слід звернути увагу на обсяг Ваших зобов'язань та відповідальність.

    Ковальчук Владимир
    10%

    Відносини працівника і роботодавця в основному регулюються колективним та трудовим договорами. Але вони не охоплюють всі організаційно-правові питання. Тому ці моменти мають бути викладені у посадовій інструкції.Статтею 29 Кодексу законів про працю визначено, що до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний:

    1) роз'яснити працівникові його права і обов'язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору;

    2) ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором;

    3) визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;

    4) проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.

    Тож на кожному підприємстві, установі, організації мають бути розроблені відповідні посадові (робочі) інструкції.

    При написанні посадових (робочих) інструкцій керуються Класифікатором професій ДК 003: 210 (далі - Класифікатор), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 № 327 та Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників (далі - Довідник), затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 N 336. Посадові інструкції складаються для працівників усіх посад, що зазначені в штатному розписі. Виняток можуть становити окремі керівники, правове положення яких визначено в Статуті (положенні) підприєм ства, установи, організації або відповідного підрозділу, де зазначено основні завдання, обов'язки, права і відповідальність за виконання покладених на них функцій.

    Посадові інструкції для професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців мають складатися з наступних розділів: "Загальні положення", "Завдання та обов'язки", "Права", "Відповідальність", "Повинен знати", "Кваліфікаційні вимоги" та "Взаємовідносини (зв'язки) за посадою".

    У правому куті першої сторінки посадової інструкції розташовується слово "Затверджую", підпис керівника про її затвердження, вказано посаду, ініціали та прізвище керівника, а також дата затвердження.

    У заголовку посадової інструкції наводиться повна назва посади в родовому відмінку (повинна відповідати професійній назві роботи, передбаченій Класифікатором) та повна назва структурного підрозділу.

    Посадові інструкції складаються у двох примірниках, один з яких зберігається у відділі кадрів, а другий ― у керівників відповідних структурних підрозділів. Працівнику видається під підпис копія посадової інструкції.

    Конкретний перелік робочих обов'язків визначається робочими інструкціями робітників, які розробляють і затверджують на основі Довідника роботодавці, ураховуючи конкретні завдання та обов'язки, права, відповідальність робітників та особливості штатного розпису підприємства, установи, організації.Якщо виникає необхідність, завдання та обов'язки, що включені до типової кваліфікаційної характеристики тієї або іншої професії, можуть бути розподілені між окремими виконавцями або коло завдань та обов'язків окремих робітників може бути розширене з дорученням їм робіт, передбачених для різних груп професій, рівних за складністю, виконання яких не потребує іншої кваліфікації.

    У зв'язку з тим, що окремі кваліфікаційні характеристики робітників містять тільки основні або типові завдання та обов'язки, роботодавець може доповнювати робочі інструкції видами робіт, які входять до складу технологічних карт, інструкцій, інших нормативних документів та визначені трудовим договором за умови додержання правил охорони праці, санітарних норм і вимог безпеки виконання робіт.

    Робоча інструкція та зміна до неї погоджується профспілковим комітетом або іншим уповноваженим робочим органом трудового колективу.

    Робочі інструкції після їх затвердження керівником підприємства, організації, установи або за дорученням його заступниками, доводяться до робітника під розписку.

    Мєньков Андрій Васильович
    10%

    Доброго дня Вікторія! Посадова інструкція не є іменною, вона повинна бути доведена під підпис працівникові, але це інша справа. Більш детально про розроблення посадових інструкцій нижче.

    ПОСАДОВІ ІНСТРУКЦІЇ: РОЗРОБЛЕННЯ ТА ОФОРМЛЕННЯ

    Статтею 43Конституцiї визначено, що кожен має право на працю, що включає можливiсть заробляти собi на життя працею, яку вiн вiльно обирає або на яку вiльно погоджується.

    За частиною 1 ст. 21КЗпП трудовий договiр є угодою мiж працiвником i власником пiдприємства, установи, органiзацiї або уповноваженим ним органом чи фiзичною особою, за якою працiвник зобов’язується виконувати роботу, визначену цiєю угодою, з пiдляганням внутрiшньому трудовому розпорядку, а власник пiдприємства, установи, органiзацiї або уповноважений ним орган чи фiзична особа зобов’язується виплачувати працiвниковi заробiтну плату i забезпечувати умови працi, потрiбнi для виконання роботи, передбаченi законодавством про працю, колективним договором й угодою сторiн.

    Тобто з моменту укладення з працiвником трудового договору розпочинаються трудовi правовiдносини.

    Однiєю з основних умов трудового договору є трудова функцiя працiвника, яка визначається вiдповiдно до його конкретної роботи, квалiфiкацiї, професiї.

    Передумовою прийняття на роботу працiвника є наявнiсть вакантної штатної одиницi в штатному розписi за вiдповiдною посадою (професiєю) iз зазначенням категорiї (розряду).

    Отже, власник або уповноважений ним орган пiд час прийняття на роботу працiвника пропонує йому виконання робiт за посадою (професiєю) вiдповiдної категорiї (розряду), передбаченою у штатному розписi пiдприємства.

    Нинi є велика кiлькiсть рiзних посад i професiй. На основi квалiфiкацiйних характеристик посад працiвникiв та особливостей штатного розпису для їхнього розмежування через чiтке визначення конкретних функцiональних обов’язкiв, якi мають виконувати певнi працiвники, власник або уповноважений ним орган розробляє та затверджує такий локальний правовий документ, як посадовi iнструкцiї, наявнiсть яких є обов'язковим елементом на кожному пiдприємствi, в установi, органiзацiї.

    Посадовi iнструкцiї регулюють органiзацiйно-правовий статус працiвникiв i визначають їхнi конкретнi завдання та обов’язки, права, повноваження, вiдповiдальнiсть, знання та квалiфiкацiю, потрiбнi для забезпечення ефективної роботи працiвникiв.

    Посадова iнструкцiя - це первинний кадровий документ, який має юридичну силу та сприяє правовому захисту на пiдприємствi, в установi, органiзацiї.

    У разi введення до штатного розпису нових посад потрiбно додатково розробити також вiдповiднi посадовi (службовi) iнструкцiї.

    Посадова iнструкцiя дозволяє попередити довiльне трактування працiвниками їхнiх функцiй та повноважень, допомагає керiвникам уникнути потреби постiйно роз’яснювати працiвникам їхнi обов’язки, а також заощадити час кожного нового працiвника пiд час ознайомлення його з посадовими (професiйними) обов’язками.

    Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний мати в наявностi вiдповiдно до норм законодавства розробленi посадовi iнструкцiї працiвникiв.

    Посадовi iнструкцiї складаються для всiх посад (професiй), зазначених у штатному розписi.

    Вимоги посадових iнструкцiй ураховуються пiдчас добору кандидатiв на вiльнi посади, переведення на iншу роботу, атестацiї працiвникiв та притягнення їх до дисциплiнарної вiдповiдальностi в разi невиконання чи неналежного виконання обов'язкiв, порушення правил внутрiшнього трудового розпорядку тощо.

    Як правило, розробляти посадовi iнструкцiї може керiвник структурного пiдроздiлу, де працює особа, безпосереднiй керiвник або представник кадрової служби.

    Порядок розроблення посадових iнструкцiй може бути визначений у спецiальному локальному нормативному актi.

    Усi посадовi iнструкцiї, якi розробляються на пiдприємствi, мають бути взаємопов’язаними, щоб не допускати дублювання функцiй працiвникiв.

    Посадовi iнструкцiї мають вiдображати повний перелiк завдань та обов’язкiв працiвника, його повноважень, вiдповiдальностi.

    Крiм того, слiд зазначити, що найменування роботи (професiї або посади), яке зазначено в посадовiй iнструкцiї працiвника, має вiдповiдати штатному розписовi, наказу (розпорядженню) про прийняття на роботу та розроблятися на основi Нацiональногокласифiкатора професiй, затвердженого наказом Дєржспоживстандарту України вiд 28.07.2010 р. №327 (далi - Класифiкатор професiй), з урахуванням Довiдника квалiфiкацiйних характеристик професiй працiвникiв, затвердженого наказом Мiнпрацi України вiд 29.12.2004 р. №336 (далi - Довiдник).

    Посадовi iнструкцiї затверджуються наказом (розпорядженням) керiвника або уповноваженого ним органу.

    Пiсля того, як посадова iнструкцiя буде затверджена керiвником або уповноваженим ним органом, вона обов'язково має бути доведена до вiдома працiвника пiд пiдпис.

    Посадовi iнструкцiї складаються у двох примiрниках, один з яких зберiгається у вiддiлi кадрiв, а другий - у керiвникiв вiдповiдних структурних пiдроздiлiв. Працiвниковi видається пiд пiдпис копiя посадової iнструкцiї.

    Посадова iнструкцiя є кадровим документом, в якому визначено конкретнi завдання та обов’язки працiвника, його права та вiдповiдальнiсть. Ознайомлення працiвника з посадовою iнструкцiєю пiд пiдпис надає можливiсть уникнути спору про змiст трудових функцiй працiвника, а також у зв’язку з порушенням працiвником трудових обов’язкiв.

    Отже, за наявностi посадової (робочої) iнструкцiї працiвник буде чiтко знати права та обов'язки, покладенi на нього пiд час виконання ним роботи, що унеможливить конфлiкт мiж ним та власником або уповноваженим ним органом з приводу їхнього виконання.

    Пiд час прийняття на роботу власник або уповноважений ним ооган роз’яснює працiвниковi його права та обов’язки, вiдображенi в посадовiй iнструкцiї.

    Крiм того, вiдповiдно до ст. 29КЗпП до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний:

    - роз’яснити працiвниковi його права й обов’язки та поiнформувати пiд пiдпис про умови працi, наявнiсть на робочому мiсцi, де вiн працюватиме, небезпечних i шкiдливих виробничих факторiв, якi ще не усунуто, та можливi наслiдки їхнього впливу на здоров’я, його права на пiльги й компенсацiї за роботу в таких умовах вiдповiдно до чинного законодавства i колективного договору;

    - ознайомити працiвника з правилами внутрiшнього трудового розпорядку та колективним договором;

    - визначити працiвниковi робоче мiсце, забезпечити його потрiбними для роботи засобами;

    - проiнструктувати працiвника з технiки безпеки, виробничої санiтарiї, гiгiєни працi i протипожежної охорони.

    Основнi вимоги до складання посадової iнструкцiї

    Затверджувати посадовi iнструкцiї повинен керiвник пiдприємства, установи, органiзацiї, власник або уповноважений ним орган. Проте зазвичай обов’язки щодо складання посадових iнструкцiй покладаються керiвником пiдприємства, установи, органiзацiї на працiвникiв вiддiлу кадрiв, якi не можуть знати всiх нюансiв роботи на кожнiй посадi (професiї), зазначенiй у штатному розписi. Доцiльнiше буде, якщо посадовi iнструкцiї складатимуть керiвники структурних пiдроздiлiв пiдприємства, установи, органiзацiї для посад (професiй) працiвникiв вiдповiдно до штатного розпису.

    Слiд зазначити, що посадова (робоча) iнструкцiя складається на посаду (професiю), передбачену в штатному розписi, а не на конкретну особу, яка буде обiймати цю посаду. Тому достатньо буде однiєї посадової iнструкцiї конкретної професiї для двох i бiльше працiвникiв.

    Посадовi (робочi) iнструкцiї складаються на основi квалiфiкацiйних характеристик посад працiвникiв, наведених у Довiднику.

    Квалiфiкацiйнi характеристики визначають перелiк основних робiт, якi властивi тiй або iншiй посадi (професiї), та забезпечують єднiсть у визначеннi квалiфiкацiйних вимог щодо певних посад (професiй).

    Слiд зазначити, що в разi виникнення спору мiж найманим працiвником i власником або уповноваженим ним органом щодо, наприклад, невiдповiдностi положень посадової iнструкцiї працiвника чиннiй квалiфiкацiйнiй характеристицi, зазначений факт буде враховуватися не на користь власника або уповноваженого ним органу. Для уникнення цього власниковi або уповноваженому ним органу доцiльно погоджувати посадовi iнструкцiї на пiдприємствi, в установi, органiзацiї з фахiвцями трудового законодавства.

    Отже, посадова iнструкцiя дає можливiсть чiтко визначити функцiональнi обов’язки працiвника, який обiймає конкретну посаду.

    Пiд час пiдготовки посадових iнструкцiй забезпечується єдиний пiдхiд щодо побудови, структури i змiсту їхнiх роздiлiв. Iнструкцiї мають вiдображати повний перелiк завдань та обов’язкiв, повноважень i вiдповiдальностi.

    Складаючи посадовi (робочi) iнструкцiї, власник або уповноважений ним орган не може змiнювати квалiфiкацiйнi вимоги до посади (професiї) щодо освiти (вiдповiдного напряму пiдготовки), передбаченi квалiфiкацiйною характеристикою цiєї посади (професiї).

    Отже, до складання кожної конкретної посадової iнструкцiї слiд пiдходити iндивiдуально, але є загальнi правила їхнього складання.

    За потреби завдання та обов’язки, включенi до типової квалiфiкацiйної характеристики тiєї або iншої посади (професiї), можуть бути розподiленi мiж окремими виконавцями або коло завдань та обов’язкiв окремих працiвникiв може бути розширене з дорученням їм робiт, передбачених для рiзних груп посад, рiвних за складнiстю, виконання яких не потребує iншої спецiальностi, квалiфiкацiї.

    Пiд час складання посадових iнструкцiй слiд використовувати:

    - Класифiкатор професiй, який є основним документом для визначення професiйних назв посад, професiй пiд час складання штатних розписiв;

    - вiдповiднi квалiфiкацiйнi характеристики професiй працiвникiв згiдно з Довiдником, котрий є основним та обов’язковим нормативним документом для визначення змiсту професiї i пiдставою для розроблення посадових iнструкцiй працiвникiв. Посадовi (робочi) iнструкцiї працiвникiв пiдприємств, установ, органiзацiй вводяться з метою чiткого визначення вимог, що ставляться до певної категорiї працiвникiв, рацiонального розподiлу обов’язкiв мiж працiвниками, надiлення працiвникiв потрiбними правами, пiдвищення вiдповiдальностi працiвникiв за доручену дiлянку роботи;

    - локальнi нормативнi документи пiдприємства, установи, органiзацiї (статут; колективний договiр; правила внутрiшнього трудового розпорядку).

    Структура посадової iнструкцiї

    Посадовi iнструкцiї складаються для працiвникiв усiх посад, зазначених у штатному розписi. Проте можуть бути i винятки, наприклад, окремi керiвники пiдприємств, установ, органiзацiй, правове положення яких визначено статутом (положенням) пiдприємства, установи, органiзацiї або вiдповiдного пiдроздiлу, де зазначено основнi завдання, обов’язки, права i вiдповiдальнiсть за виконання покладених на них функцiй.

    У заголовку посадової iнструкцiї наводиться повна назва посади (професiї) (має вiдповiдати професiйнiй назвi роботи, передбаченiй Класифiкатором професiй ) та повна назва структурного пiдроздiлу.

    Власник або уповноважений ним орган може одним наказом (розпорядженням) затвердити всi посадовi iнструкцiї. У правому верхньому кутку першої сторiнки посадової iнструкцiї ставиться слово "Затверджено", пiдпис керiвника, зазначається його посада, iнiцiали та прiзвище, а також дата затвердження.

    Пiд час розробки посадових iнструкцiй слiд використовувати єдиний загальноприйнятий пiдхiд щодо їхньої побудови та забезпечувати чiтке i стисле формулювання змiсту кожного роздiлу.

    Посадовi iнструкцiї рекомендовано складати iз таких роздiлiв:

    - загальнi положення. У цьому роздiлi мiстяться основнi данi про найменування посади, сферу дiяльностi працiвника, найменування пiдроздiлу, в якому працює працiвник, порядок призначення на посаду та припинення виконання посадових обов'язкiв, безпосередню пiдпорядкованiсть, квалiфiкацiйнi вимоги до працiвника (рiвень освiтньої пiдготовки, рiвень квалiфiкацiї, фах, потрiбний стаж роботи за фахом, iншi вимоги), наявнiсть пiдлеглих, перелiк основних законодавчих актiв, iнших нормативних актiв, якими керується в роботi працiвник, порядок замiщення iнших працiвникiв на перiод їхньої тимчасової вiдсутностi (вiдпустка, хвороба, iншi поважнi причини), а також хто замiщує його;

    - завдання та обов’язки. Цей роздiл характеризує змiст дiяльностi працiвника, визначає самостiйну дiлянку роботи вiдповiдно до положення про пiдроздiл, яка може визначатися видiленням групи питань з вiдповiдних напрямiв або закрiпленням за працiвником конкретних об’єктiв управлiння, або як конкретнi самостiйнi питання. У цьому роздiлi визначається перелiк видiв робiт, з яких складаються функцiї, що виконуються. Пiд час установлення видiв робiт слiд визначати їх за органiзацiйно-юридичними ознаками. Завдання та обов’язки працiвника мають вiдповiдати завданням та функцiям пiдроздiлу та вимогам квалiфiкацiйної характеристики вiдповiдної посади;

    - права. Роздiл визначає i наводить делегованi працiвниковi повноваження, за допомогою яких вiн має забезпечувати виконання покладених на нього завдань та обов'язкiв. До таких прав належать, наприклад, право вносити пропозицiї з певних питань, ухвалювати певнi рiшення, узгоджувати проекти документiв, брати участь у нарадах, отримувати потрiбну для виконання своїх завдань iнформацiю вiд вiдповiдних пiдроздiлiв тощо;

    - вiдповiдальнiсть. У роздiлi мiстяться показники оцiнки роботи працiвника та межi його особистої вiдповiдальностi за результатами дiяльностi та виконання робiт. Показниками оцiнки роботи є якiсть i своєчаснiсть виконання посадових завдань та обов’язкiв. Наприклад, зазначається просте, що працiвник несе вiдповiдальнiсть за невиконання або неналежне виконання посадових функцiй (завдань та обов’язкiв), порушення правил внутрiшнього трудового розпорядку, спричинення матерiальних збиткiв тощо;

    - повинен знати. Роздiл мiстить вимоги до спецiальних знань, умiнь, майстерностi працiвникiв вiдповiдно до реальних умов їхньої дiяльностi, особливостей устаткування, iнструментiв, матерiалiв тощо, достатнiх для якiсного виконання покладених на них завдань та обов'язкiв, а також знань нормативно-правових актiв i нормативних документiв, потрiбних для якiсного виконання посадових функцiй.

    За потреби посадова iнструкцiя може бути доповнена такими роздiлами, якi не є обов’язковими складовими всiх посадових iнструкцiй;

    - квалiфiкацiйнi вимоги, що має мiстити норми, якi стосуються освiти, освiтньо-квалiфiкацiйних рiвнiв, професiйної пiдготовки та досвiду роботи, достатнiх для повного i якiсного виконання робiт за посадою. Отже, вимоги до освiти та освiтньо-квалiфiкацiйних рiвнiв мають вiдповiдати вимогам квалiфiкацiйної характеристики вiдповiдної посади (професiї);

    - взаємовiдносини(зв’язки за посадою), яким визначається коло основних взаємозв’язкiв працiвника iз працiвниками цього самого та iнших структурних пiдроздiлiв, а також зi стороннiми пiдприємствами, органiзацiями й установами, з якими працiвник має службовi взаємовiдносини, термiни отримання i надання взаємної iнформацiї (за наявностi), порядок погодження та затвердження вiдповiдних документiв тощо.

    Унесення змiн та доповнень до посадової iнструкцiї

    Змiни та доповнення до посадової iнструкцiї вносяться (як i сама iнструкцiя) через видавання наказу (розпорядження) власником або уповноваженим ним органом. Унесення зазначених змiн можливе тiльки за згоди на це працiвника, iнакше вважатиметься односторонньою змiною умов трудового договору з боку власника або уповноваженого ним органу.

    Унесення до посадової iнструкцiї змiн, обумовлених змiною назви пiдприємства, структурного пiдроздiлу або посади, не потребує згоди працiвника.

    Унесення змiн та доповнень до посадових iнструкцiй, якi суттєво впливають на їхнiй змiст (наприклад, у разi перерозподiлу обов'язкiв мiж працiвниками у зв’язку зi скороченням чисельностi, рацiональним розподiлом працi, змiнами у Класифiкаторi професiй чи Довiднику назви посади (професiї), змiсту завдань та обов'язкiв, квалiфiкацiйних вимог тощо) можливе тiльки на пiдставi наказу (розпорядження) власника або уповноваженого ним органу.

    Якщо змiни, якi вносяться до посадових iнструкцiй, пов’язанi зi змiною iстотних умов працi (режиму роботи, найменування посади, категорiї, сумiщення професiй тощо), то працiвника слiд повiдомити про це не пiзнiше нiж за два мiсяцi до набрання чинностi такими змiнами.

    Якщо посадовi iнструкцiї потребують унесення деяких поправок до її тексту, пов’язаних з незначними недолiками (помилки в написаннi, неправильне застосування роздiлових знакiв або формулювань, що можуть вплинути на правильне розумiння тексту), видавати вiдповiдний наказ (розпорядження) власниковi або уповноваженому ним органу необов'язково.

    Розробка та затвердження власником або уповноваженим ним органом посадової iнструкцiї працiвника дозволить:

    - чiтко установити трудову функцiю працiвника, визначити його трудовi обов’язки;

    - впливати на працiвникiв, якi вiдмовляються виконувати конкретнi завдання;

    - притягати працiвникiв до вiдповiдальностi за правопорушення, пов’язанi з невиконанням або неналежним виконанням посадових обов’язкiв;

    - забороняти вимагати вiд працiвника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором;

    - за потреби пiдтвердити перевищення працiвником повноважень пiд час притягнення його до вiдповiдальностi.

    Таким чином, можна стверджувати, що посадова (робоча) iнструкцiя є документом, в якому визначено конкретнi завдання та обов’язки працiвника, його права та вiдповiдальнiсть.

    За наявностi посадової (робочої) iнструкцiї потенцiйний працiвник буде чiтко знати права та обов'язки, що покладаються на нього пiд час виконання ним роботи, що унеможливить конфлiкт мiж ним та власником або уповноваженим ним органом з приводу їхнього виконання.

    Наявнiсть посадової iнструкцiї є бажаною не тiльки для працiвника, а й для власника або уповноваженого ним органу, особливо якщо трудовий договiр мiж сторонами трудового договору не укладався в письмовiй формi, а вiдповiдно i вiдсутнє письмове закрiплення прав, обов’язкiв працiвника, визначенню його трудової функцiї тощо.

    Пiд час складання посадової (робочої) iнструкцiї власник або уповноважений ним орган не може змiнювати квалiфiкацiйних вимог до посади (професiї) щодо освiти (вiдповiдного напряму пiдготовки), передбачених квалiфiкацiйною характеристикою цiєї посади (професiї).

    Крiм того, п. 11 Загальних положень Довiдника передбачено, що особи, якi не мають вiдповiдної освiти або стажу роботи, встановлених квалiфiкацiйними вимогами, але мають достатнiй практичний досвiд та успiшно виконують у повному обсязi покладенi на них завдання та обов’язки, можуть бути, як виняток, залишенi на обiйманiй посадi або призначенi на вiдповiднi посади за рекомендацiєю атестацiйної комiсiї.

    Отже, посадовi (робочi) iнструкцiї розробляє i затверджує власник або уповноважений ним орган на основi типових квалiфiкацiйних характеристик, ураховуючи конкретнi завдання та обов’язки, функцiї, права, вiдповiдальнiсть працiвникiв цих груп та особливостi штатного розпису пiдприємства, установи, органiзацiї.

    Слiд також пам’ятати, що найменування роботи (професiї або посади), зазначене в посадовiй iнструкцiї працiвника, має вiдповiдати штатному розпису, наказу (розпорядженню) про прийняття на роботу та їх слiд розробляти на основi Класифiкатора професiй, вiдповiдної квалiфiкацiйної характеристики професiї згiдно з Довiдником.

    Не слiд недооцiнювати значення посадових iнструкцiй, оскiльки вони:

    - установлюють та закрiплюють конкретнi завдання й обов’язки працiвникiв, їхнi права, вiдповiдальнiсть;

    - є нормативним пiдґрунтям для застосування до працiвника заходiв впливу;

    - iнформують працюника про його дiї, яких вiд нього очiкують; критерiї оцiнювання результатiв його працi; орiєнтири щодо пiдвищення рiвня квалiфiкацiї в межах конкретної професiї.

    Отже, посадова iнструкцiя - це обов’язковий кадровий документ, розробка якого є обов’язковою на пiдприємствi.

    Найменування посад (професiй), зазначених у посадових iнструкцiях, завжди мають вiдповiдати виконуванiй роботi.

    Вiдсутнiсть посадових iнструкцiй на посади, що передбачаються в штатному розписi, слiд вважати порушенням вимог законодавства про працю, за яке власник або уповноважений ним орган може нести вiдповiдальнiсть згiдно iз законодавством.

    Так, вiдповiдно до ст. 265КЗпП посадовi особи органiв державної влади та органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ та органiзацiй, виннi в порушеннi законодавства про працю, несуть вiдповiдальнiсть згiдно з чинним законодавством.

    "Праця i зарплата" №23 (1035), 2017 р.

    Карпенко Андрій Володимирович
    7.5%
    Карпенко Андрій Володимирович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Всоответствии со ст. 29 КЗоТ работодатель обязан до начала работы ознакомить работника с правилами внутреннего трудового распорядка, разъяснить права и обязанности, обеспечить необходимыми для работы средствами. Обязанности, права и ответственность работников закрепляют в должностных (рабочих) инструкциях (п. 4 Общих положений Справочника квалификационных характеристик профессий работников (ЕТКС) п. 4 Общих положений Справочника квалификационных характеристик профессий рабочих (ДКХПР), включенных в Выпуска 1 «Профессии работников, которые являются общими для всех видов экономической деятельности» СКХП, утвержденного приказом Минтруда от 29.12.2004 г. №336). Должностная инструкция - это организационно-правовой документ, в котором определены основные задачи, обязанности, права и ответственность работника при выполнении работы на определенной должности (по соответствующей профессии). Должностная инструкция должна быть разработана для всех должностей, предусмотренных штатным расписанием.Отсутствие должностного/абочей инструкции - это нарушение требований ст. 29 КЗоТ. Ответственность за упомянутое нарушение: для виновных должностных лиц - административная, штраф от 510 до 1700 грн. (Ч. 1 ст. 41 КУоАП); для работодателя - штраф в размере минимальной зарплаты за «другие нарушения законодательства о труде» (ст. 265 КЗоТ).Решение о разработке должностных инструкций принимается руководителем предприятия и оформляется приказом, в котором указываются сроки такой разработки и ответственные за это лица.Должностную инструкцию необходимо согласовать с юрисконсультом (если в штате предприятия предусмотрен такой специалист) на предмет ее соответствия требованиям законодательства. Готовая инструкция должна быть подписана разработавшими и согласовавшими ее лицами и утверждена приказом или распоряжением руководителя предприятия.

    Должностная инструкция составляется в требуемом для работы количестве экземпляров. Один ее экземпляр хранится в отделе кадров. Оригиналы инструкции или ее копии, заверенные начальником (уполномоченным сотрудником) отдела кадров, вручаются руководителю подразделения, в котором трудится работник, и самому работнику. Работник должен быть ознакомлен с должностной инструкцией под подпись. Если он отказывается ознакомиться с должностной инструкцией или, ознакомившись, отказывается в этом расписаться, то работодателю не стоит допускать такого работника к работе – он не знает своих обязанностей и объемов порученной работы, и значит, рассчитывать на его результативную работу нельзя. Более того, работодатель, допустивший такого работника к работе, рискует быть обвиненным в нарушении трудовых прав работника и законодательства об охране труда.Минтруда в своем письме #36-508 от 03.10.05 г. указывает, что работник должен быть ознакомлен с должностной инструкцией под расписку.

    Выводы и рекомендации:

    1. Должностные инструкции составляет и заверяется работодатель для каждой конкретной должности, а не для конкретного человека.

    2. Работник должен расписаться об ознакомлении с инструкцией.

    3. Требуйте у руководителя выполнения положений трудового законодательства. В случае нарушения Ваших прав обращайтесь с жалобой в трудовую инспекцию или с иском в Суд.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    7.5%

    Доброго дня, Вікторіє!

    Ви абсолютно праві, посадова (робоча) інструкція складається на посаду (професію), передбачену в штатному розписі, а не на конкретну особу, яка буде обіймати цю посаду.

    У Вашому випадку Ваше прізвище не повинно звучати на титульному аркуші посадової інструкції, а лише в кінці, де Ви маєте бути з нею ознайомлені!

    Затверджувати посадовi iнструкцiї повинен керiвник пiдприємства, установи, органiзацiї, власник або уповноважений ним орган. Проте зазвичай обов’язки щодо складання посадових iнструкцiй покладаються керiвником пiдприємства, установи, органiзацiї на працiвникiв вiддiлу кадрiв, якi не можуть знати всiх нюансiв роботи на кожнiй посадi (професiї), зазначенiй у штатному розписi. Доцiльнiше буде, якщо посадовi iнструкцiї складатимуть керiвники структурних пiдроздiлiв пiдприємства, установи, органiзацiї для посад (професiй) працiвникiв вiдповiдно до штатного розпису.

    Наразі чинне законодавство не містить конкретних правил створення та розроблення посадових інструкції, за виключенням, наприклад, державних службовців категорій "Б" і "В". Для таких осіб існує ПОРЯДОКрозроблення посадових інструкцій державних службовців категорій "Б" та "В", затверджений наказом НАДС 11 вересня 2019 року № 172-19. Там зазначено, що посадова інструкція розробляється для кожної посади державної служби категорій "Б" та "В" у штатному розписі державного органу з урахуванням завдань і функцій державного органу та/або структурного підрозділу у складі його апарату (секретаріату).

    Отже, це принципово, аби посадова інструкції розроблялася для посади, а не для конкретної особи, оскільки це буде порушенням законодавтсва!

    Всього найкращого!

    С'єдін Дмитро Володимирович
    С'єдін Дмитро Володимирович 4 роки тому

    Адвокат, м. Нова Каховка, 19 років досвіду

    Доброго дня, Вікторія!

    Щоб не дублювати попередні відповіді колег, по Вашому питанню відповім коротко.

    Для державних службовців існує Порядок розроблення посадових інструкції (з відповідною типовою формою посадової інструкції): https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1077-19#Text.

    Якщо Ви є найманим працівником у приватній фірмі і не є державним службовцем, то при розробленні та затвердженні посадової інструкції стосовно Вашої посади керівник фірми дійсно має керуватисьКЗпП України, Національним класифікатором професій, Довiдником кваліфікаційних характеристик професiй працiвникiв.

    Але керівник приваткої фірми може при складанні даного документу може враховувати і локальнi нормативнi документи пiдприємства, установи, органiзацiї (статут; колективний договiр; правила внутрiшнього трудового розпорядку).

    Так, загальноприйнятим є правило про те, що посадова (робоча) iнструкцiя складається на посаду (професiю), передбачену в штатному розписi, а не на конкретну особу, яка буде обiймати цю посаду.

    Вписування до посадових інструкцій будь-яких приватних даних працівника (наприклад, прізвища, ім’я та по батькові) чинним законодавством не передбачено.

    Проте відсутня і пряма заборона це робити.

    Для початку пропоную Вам звернутись до керівника (власника) фірми або уповноваженого органу (якщо такий створено) із письмовою заявою. В ній можете порушити питання щодо підстав внесення Ваших персональних даних до першої сторінки посадової інструкції та мотивів керівника.

    У будь-якому випадку, Ви або отримаєте відповідь на це питання або ж (в т.ч. у разі ігнору або відписки) отримаєте більше шансів на позитивне рішення при оскарженні дій чи бездіяльності відповідної посадової особи до суду або Державної служби з питань праці.

    Сергеев Артем
    Сергеев Артем 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 25 років досвіду

    Добрий день.

    Відповідно до ст. 29 КЗпП України роботодавець зобов’язаний до початку роботи ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку, роз’яснити права й обов’язки, забезпечити необхідними для роботи засобами.

    Обов’язки, права та відповідальність працівників закріплюють у посадових (робочих) інструкціях (п. 4 Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП); п. 4 Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій робітників (ДКХПР).

    Посадова інструкція – це організаційно-правовий документ, в якому визначено основні завдання, обов’язки, права і відповідальність працівника при виконанні роботи на певній посаді (за відповідною професією).

    Посадова інструкція має бути розроблена для всіх посад, передбачених штатним розписом.

    Наявність посадових інструкцій є обов’язковою на кожному підприємстві, а їх відсутність є порушенням законодавства про працю України.

    Посадова інструкція - не іменний документ. Іменний документ - функціональні обов"язки

    Адвокат  Євген Олександрович
    7.5%
    Адвокат Євген Олександрович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Добрий день, Вікторія!

    Так, посадова інструкція – це документ на підприємстві, який врегульовує функціональні обов’язки та права працівників, вимоги щодо їх освіти та кваліфікації на посадах, які існують у штатному розписі. Інструкція спрямована саме на посаду, а не під певного конкретного працівника, тобто існує безособово.

    Посадова iнструкцiя - це первинний кадровий документ, який має юридичну силу та сприяє правовому захисту на пiдприємствi, в установi, органiзацiї.

    Роботодавець має роз’яснити працівникові його права і обов’язки (ч. 1 ст. 29 КЗпП). Саме ця норма трактує обов’язковість наявності посадових інструкцій щодо найманих підприємцем працівників.

    Посадова інструкція бухгалтера складається на основі Національного класифікатора професій (наказ Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. №327), де можна знайти перелік правильних назв посад (професій); Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників ДК 003:2010 (наказ Мінпраці від 29.12.2004 р. №336), де можна знайти зразок типових посадових інструкцій по кожній професії. Для складання посадових інструкцій бухгалтерів можна звернутися до ч. 7 ст. 8 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 р. №996, де визначаються обов’язки головного бухгалтера. Крім вищеназваних нормативних документів можуть знадобитися правила внутрішнього трудового розпорядку, статут чи інші внутрішні документи підприємства, якщо в них визначаються певні обов’язки, які має виконувати бухгалтер чи інший працівник.

    Розробляти посадові інструкції має керівник підприємства з залученням керівника кадрової служби, а також керівників відповідних підрозділів, наприклад, головного бухгалтера.

    Так, затверджувати посадовi iнструкцiї повинен керiвник пiдприємства, установи, органiзацiї, власник або уповноважений ним орган.

    Слiд зазначити, що посадова (робоча) iнструкцiя складається на посаду (професiю), передбачену в штатному розписi, а не на конкретну особу, яка буде обiймати цю посаду. Тому достатньо буде однiєї посадової iнструкцiї конкретної професiї для двох i бiльше працiвникiв.

    Посадовi iнструкцiї складаються для працiвникiв усiх посад, зазначених у штатному розписi. Проте можуть бути i винятки, наприклад, окремi керiвники пiдприємств, установ, органiзацiй, правове положення яких визначено статутом (положенням) пiдприємства, установи, органiзацiї або вiдповiдного пiдроздiлу, де зазначено основнi завдання, обов’язки, права i вiдповiдальнiсть за виконання покладених на них функцiй.

    У заголовку посадової iнструкцiї наводиться повна назва посади (професiї) (має вiдповiдати професiйнiй назвi роботи, передбаченiй Класифiкатором професiй ) та повна назва структурного пiдроздiлу. Власник або уповноважений ним орган може одним наказом (розпорядженням) затвердити всi посадовi iнструкцiї. У правому верхньому кутку першої сторiнки посадової iнструкцiї ставиться слово "Затверджено", пiдпис керiвника, зазначається його посада, iнiцiали та прiзвище, а також дата затвердження.

    Пiд час розробки посадових iнструкцiй слiд використовувати єдиний загальноприйнятий пiдхiд щодо їхньої побудови та забезпечувати чiтке i стисле формулювання змiсту кожного роздiлу.

    Посадовi iнструкцiї рекомендовано складати iз таких роздiлiв:

    - загальнi положення. У цьому роздiлi мiстяться основнi данi про найменування посади, сферу дiяльностi працiвника, найменування пiдроздiлу, в якому працює працiвник, порядок призначення на посаду та припинення виконання посадових обов'язкiв, безпосередню пiдпорядкованiсть, квалiфiкацiйнi вимоги до працiвника (рiвень освiтньої пiдготовки, рiвень квалiфiкацiї, фах, потрiбний стаж роботи за фахом, iншi вимоги), наявнiсть пiдлеглих, перелiк основних законодавчих актiв, iнших нормативних актiв, якими керується в роботi працiвник, порядок замiщення iнших працiвникiв на перiод їхньої тимчасової вiдсутностi (вiдпустка, хвороба, iншi поважнi причини), а також хто замiщує його;

    - завдання та обов’язки. Цей роздiл характеризує змiст дiяльностi працiвника, визначає самостiйну дiлянку роботи вiдповiдно до положення про пiдроздiл, яка може визначатися видiленням групи питань з вiдповiдних напрямiв або закрiпленням за працiвником конкретних об’єктiв управлiння, або як конкретнi самостiйнi питання. У цьому роздiлi визначається перелiк видiв робiт, з яких складаються функцiї, що виконуються. Пiд час установлення видiв робiт слiд визначати їх за органiзацiйно-юридичними ознаками. Завдання та обов’язки працiвника мають вiдповiдати завданням та функцiям пiдроздiлу та вимогам квалiфiкацiйної характеристики вiдповiдної посади;

    - права. Роздiл визначає i наводить делегованi працiвниковi повноваження, за допомогою яких вiн має забезпечувати виконання покладених на нього завдань та обов'язкiв. До таких прав належать, наприклад, право вносити пропозицiї з певних питань, ухвалювати певнi рiшення, узгоджувати проекти документiв, брати участь у нарадах, отримувати потрiбну для виконання своїх завдань iнформацiю вiд вiдповiдних пiдроздiлiв тощо;

    - вiдповiдальнiсть. У роздiлi мiстяться показники оцiнки роботи працiвника та межi його особистої вiдповiдальностi за результатами дiяльностi та виконання робiт. Показниками оцiнки роботи є якiсть i своєчаснiсть виконання посадових завдань та обов’язкiв. Наприклад, зазначається просте, що працiвник несе вiдповiдальнiсть за невиконання або неналежне виконання посадових функцiй (завдань та обов’язкiв), порушення правил внутрiшнього трудового розпорядку, спричинення матерiальних збиткiв тощо;

    - повинен знати. Роздiл мiстить вимоги до спецiальних знань, умiнь, майстерностi працiвникiв вiдповiдно до реальних умов їхньої дiяльностi, особливостей устаткування, iнструментiв, матерiалiв тощо, достатнiх для якiсного виконання покладених на них завдань та обов'язкiв, а також знань нормативно-правових актiв i нормативних документiв, потрiбних для якiсного виконання посадових функцiй.

    За потреби посадова iнструкцiя може бути доповнена такими роздiлами, якi не є обов’язковими складовими всiх посадових iнструкцiй;

    - квалiфiкацiйнi вимоги, що має мiстити норми, якi стосуються освiти, освiтньо-квалiфiкацiйних рiвнiв, професiйної пiдготовки та досвiду роботи, достатнiх для повного i якiсного виконання робiт за посадою. Отже, вимоги до освiти та освiтньо-квалiфiкацiйних рiвнiв мають вiдповiдати вимогам квалiфiкацiйної характеристики вiдповiдної посади (професiї);

    - взаємовiдносини (зв’язки за посадою), яким визначається коло основних взаємозв’язкiв працiвника iз працiвниками цього самого та iнших структурних пiдроздiлiв, а також зi стороннiми пiдприємствами, органiзацiями й установами, з якими працiвник має службовi взаємовiдносини, термiни отримання i надання взаємної iнформацiї (за наявностi), порядок погодження та затвердження вiдповiдних документiв тощо.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Посадова інструкція це внутрішній документ підприємства котрий складено у відповідності до штатного розпису , має уніфіковану форму та зміст вимог і правил до посади , а не до якостей конкретної особи.

    При вступі на посаду кандидат, працівник ознайомлюється з вказаним документом під підпис.

    ЗАТВЕРДЖУЮ

    ___найменування організації

    ___ найменування посади особи, уповноваженої затвердити документ

    ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

    ___ № ___ дата

    ___підпис ___ ініціал(и), прізвище

    ___ місце складання

    ___ дата

    бухгалтеру І категорії

    (з дипломом спеціаліста)* бухгалтерії

    * У цьому випадку йдеться про бухгалтера, який має повну вищу освіту за відповідним напрямом діяльності.

    1 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

    1.1 Бухгалтер І категорії (з дипломом спеціаліста) належить до професійної групи «професіонали».

    1.2 Призначення на посаду бухгалтера та звільнення з посади здійснюються наказом директора підприємства за поданням головного бухгалтера.

    1.3 Бухгалтер підпорядковується безпосередньо головному бухгалтеру підприємства.

    1.4 У своїй роботі бухгалтер керується:

    — чинним в Україні законодавством;

    — Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV, положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку;

    — положенням про бухгалтерію підприємства;

    — правилами внутрішнього трудового розпорядку;

    — цією посадовою інструкцією.

    1.5 Під час відсутності бухгалтера (відрядження, відпустка, хвороба тощо) його обов’язки виконує інша особа, призначена в установленому порядку. Ця посадова особа набуває відповідних прав та несе відповідальність за неналежне виконання покладених на неї обов’язків.

    2 ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ’ЯЗКИ

    Бухгалтер І категорії (з дипломом спеціаліста):

    2.1 Самостійно та в повному обсязі веде бухгалтерський облік активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій (облік необоротних активів, запасів, коштів, розрахунків та інших активів, власного капіталу та зобов’язань, доходів і витрат тощо) з дотриманням методологічних засад бухгалтерського обліку та з урахуванням особливостей діяльності підприємства і технології оброблення даних.

    2.2 Здійснює приймання та контроль за правильністю складання первинної документації, що надходить до бухгалтерії із структурних підрозділів підприємства і сторонніх організацій, та готує її до обробки.

    2.3 Забезпечує повне і достовірне відображення інформації, що міститься в прийнятих до обліку первинних документах, на рахунках бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій.

    2.4 Складає звітні калькуляції собівартості продукції (робіт, послуг), виявляє джерела утворення втрат і непродуктивних витрат, готує пропозиції щодо запобігання їм.

    2.5 За погодженням з керівником підприємства та головним бухгалтером подає до банківських установ документи для перерахування податків та зборів до державного та місцевих бюджетів, страхових внесків до фондів соціального страхування, платежів до банківських установ, заробітної плати робітників та службовців, інших виплат і платежів.

    2.6 Бере участь у проведенні інвентаризацій грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей, розрахунків та зобов’язань.

    2.7 Оформляє матеріали, пов’язані з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки та псування майна підприємства.

    2.8 Бере участь у перевірках стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства.

    2.9 Бере участь у роботі з підготовки пропозицій для директора підприємства щодо:

    — визначення облікової політики підприємства, унесення змін до вибраної облікової політики;

    — розроблення системи та форм внутрішньогосподарського (управлінського) обліку та правил документообігу, додаткової системи рахунків і регістрів аналітичного обліку, звітності та контролю господарських операцій;

    — забезпечення збереження майна, раціонального та ефективного використання матеріалів, трудових і фінансових ресурсів, залучення кредитів та їх погашення.

    2.10 Розробляє робочий план рахунків, форми первинних документів, що застосовуються для оформлення господарських операцій, щодо яких не передбачено типових форм, а також форми документів для внутрішньої бухгалтерської звітності, бере участь у визначенні змісту основних прийомів та методів ведення обліку і технології оброблення бухгалтерської інформації.

    2.11 Готує і надає дані щодо відповідних ділянок бухгалтерського обліку для складання фінансової звітності, складає окремі її форми, а також форми іншої періодичної звітності, що ґрунтується на даних бухгалтерського обліку.

    2.12 Стежить за збереженням бухгалтерських документів, оформляє їх відповідно до встановленого порядку для передачі до архіву з метою зберігання протягом установленого строку.

    2.13 Виконує роботи з формування, ведення та зберігання бази даних бухгалтерської інформації, уносить зміни до довідкової та нормативної інформації, що використовується при обробленні даних.

    2.14 Виконує окремі службові доручення свого безпосереднього керівника.

    2.15 Постійно знайомиться та вивчає нові нормативно-методичні та довідкові документи з питань організації та ведення бухгалтерського обліку і вносить пропозиції про їх запровадження на підприємстві.

    3 ПРАВА

    Бухгалтер І категорії (з дипломом спеціаліста) має право:

    3.1 Приймати рішення з метою забезпечення роботи з усіх питань, що входять до його компетенції.

    3.2 Знайомитися з проектами рішень керівництва підприємства, що стосуються його діяльності.

    3.3 Вносити на розгляд керівництва підприємства пропозиції щодо вдосконалення роботи, пов’язаної з передбаченими цією посадовою інструкцією завданнями та обов’язками.

    3.4 Запитувати від керівників структурних підрозділів підприємства, фахівців та інших працівників інформацію й документи, необхідні для виконання завдань та обов’язків, передбачених цією посадовою інструкцією.

    3.5 Повідомляти головного бухгалтера про всі виявлені у процесі виконання своїх посадових обов’язків недоліки в діяльності підприємства та його структурних підрозділів і вносити пропозиції щодо їх усунення.

    3.6 Вимагати від керівництва підприємства надання сприяння у виконанні своїх посадових обов’язків та прав.

    3.7 ___.

    4 ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

    Бухгалтер І категорії (з дипломом спеціаліста) несе відповідальність:

    4.1 За невиконання або неналежне виконання своїх посадових обов’язків, передбачених цією посадовою інструкцією, — у межах, визначених чинним трудовим законодавством України.

    4.2 За недостовірність даних, що надаються керівництву підприємства, органам державної влади.

    4.3 За розголошення відомостей, що є комерційною таємницею.

    4.4 За заподіяння підприємству матеріальної шкоди.

    4.5 За порушення правил внутрішнього трудового розпорядку, інструкцій з охорони праці, пожежної безпеки та виробничої санітарії.

    4.6 За правопорушення, вчинені у процесі здійснення своєї діяльності, — у межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.

    4.7 ___.

    5 ПОВИНЕН ЗНАТИ

    Бухгалтер І категорії (з дипломом спеціаліста) повинен знати:

    5.1 Законодавчі акти, постанови, розпорядження, накази, інші керівні, методичні та нормативні матеріали з організації та ведення бухгалтерського обліку і складання звітності.

    5.2 Облікову політику, систему регістрів обліку, правил документообігу та технологію облікової інформації на підприємстві.

    5.3 План і кореспонденцію рахунків бухгалтерського обліку.

    5.4 Систему та форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності та контролю.

    5.5 Правила експлуатації обчислювальної техніки.

    5.6 Правила внутрішнього трудового розпорядку.

    5.7 Правила та норми охорони праці.

    6 КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ

    6.1 На посаду бухгалтера І категорії (з дипломом спеціаліста) призначається особа, яка має:

    — повну вищу освіту відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст);

    — стаж бухгалтерської роботи за професією бухгалтера II категорії: для магістра — без вимог до стажу роботи, для спеціаліста — не менше 2 років.

    6.2 Бухгалтер І категорії (з дипломом спеціаліста) має підвищувати професійну кваліфікацію відповідно до вимог чинного законодавства.

    7 ПОРЯДОК ОЦІНКИ ПРАЦІ ПРАЦІВНИКА

    7.1 Робота бухгалтера І категорії (з дипломом спеціаліста) оцінюється:

    7.1.1 Головним бухгалтером підприємства — у процесі повсякденної діяльності.

    7.1.2 Атестаційною комісією — за підсумками роботи за оцінюваний період, але не рідше одного разу на 2 роки.

    7.2 Основними критеріями оцінки праці бухгалтера І категорії (з дипломом спеціаліста) є рівень якості, повнота і своєчасність виконання ним завдань та обов’язків, передбачених цією посадовою інструкцією.

    ___ укладач посадової інструкції

    ___підпис___ініціал(и), прізвище

    ___ дата

    ___ посада особи, яка візує посадову інструкцію

    ___підпис___ініціал(и), прізвище

    ___ дата

    ОЗНАЙОМЛЕНИЙ:

    ___ найменування посади

    ___підпис___ініціал(и), прізвище

    ___ дата

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Токмач Галина Миколаївна
    7.5%

    Посадова (робоча) iнструкцiя складається на посаду (професiю), передбачену в штатному розписi, а не на конкретну особу, яка буде обiймати цю посаду. Тому достатньо буде однiєї посадової iнструкцiї конкретної професiї для двох i бiльше працiвникiв.

    Пiд час складання посадових iнструкцiй слiд використовувати:

    - Класифiкатор професiй, який є основним документом для визначення професiйних назв посад, професiй пiд час складання штатних розписiв;

    - вiдповiднi квалiфiкацiйнi характеристики професiй працiвникiв згiдно з Довiдником, котрий є основним та обов’язковим нормативним документом для визначення змiсту професiї i пiдставою для розроблення посадових iнструкцiй працiвникiв. Посадовi (робочi) iнструкцiї працiвникiв пiдприємств, установ, органiзацiй вводяться з метою чiткого визначення вимог, що ставляться до певної категорiї працiвникiв, рацiонального розподiлу обов’язкiв мiж працiвниками, надiлення працiвникiв потрiбними правами, пiдвищення вiдповiдальностi працiвникiв за доручену дiлянку роботи.

    Нацiональний класифiкатор професiй, затверджений наказом Дєржспоживстандарту України вiд 28.07.2010 р. №327, Довiдник квалiфiкацiйних характеристик професiй працiвникiв, затверджений наказом Мiнпрацi України вiд 29.12.2004 р. №336

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 4 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня, Вікторія!

    1) Чи обов'язково посадова інструкція має бути іменною, чи має бути вказано моє прізвище на першій сторінці??

    Посадові інструкції складаються для працівників усіх посад, що зазначені в штатному розпис Однак, законодавство не містить прямої норми, яка забороняє іменні посадові інструкції (тобто, вказувати ПІБ на титульній сторінці) або ж зобов'язує складати посадову інструкцію саме на посаду (це передбачено лише для державних службовців)..

    А тому, можлий варіант, коли особа пише заяву про прийняття на роботу, і перед видачею наказу про прийняття на роботу, на цю особу складають відповідну посадову інструкцію (порушенням це не буде).

    2) Чи маю я право вимагати прибрати своє прізвище, імя, по батькові з першої сторінки посадової інструкції??

    Ви маєте право звернутися до роботодавця з таким проханням, а не з вимогою. Так як, чинне законодавство України це не забороняє. Крім того можливо, такий порядок складання та форма посадових інструкцій передбачені внутрішніми (локальними) актами вашої фірми.

    3) І взагалі цікавить інформація, стосовно підписання посадової інструкції. На що мені звернути увагу?? (Я працюю на фірмі вже 14 років, змінився головний бухгалтер, є питання стосовно розподілу обов'язків).

    До посадових інструкцій може бути внесено зміни, доповнення лише на підставі наказу керівника підприємства, установи, організації за згодою працівника. Наказ про внесення змін, доповнень до посадової інструкції видається в разі перерозподілу обов'язків між працівниками у зв'язку зі скороченням чисельності, раціональним розподілом праці.

    Якщо у зв'язку зі звільненням головного бухгалтера, його деякі посадові обов'язки вирішили перерозподілити між бухгалтерами, то це є зміною істотних умов праці, і вводити в дію нову інструкцію необхідно з урахуванням вимог частин третьої та четвертої статті 32 Кодексу законів про працю України з попередженням працівника про такі зміни за 2 місяці.

    Тобто, виконання додаткових посадових обов'язків від Вас можуть вимагати лише через 2 місяці після ознайомлення з новою редакцією посадової інструкції (якщо Ви надасте згоду на це). Якщо ж Ви відмовитесь від роботи в нових умовах (виконувати нові посадові обов'язки), то після спливу строку попередження про зміну істотних умов праці (2 місяці) Вас можуть звільнити за п. 6 ст. 36 КЗпПУ.

    Кодекс законів про працю України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text):

    Стаття 32. Переведення на іншу роботу. Зміна істотних умов праці

    У зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

    Якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за пунктом 6 статті 36 цього Кодексу.

    Стаття 36. Підстави припинення трудового договору

    Підставами припинення трудового договору є:

    6) відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв'язку із зміною істотних умов праці;

    Всього доброго!

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 4 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    КЗпП України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08):

    "Стаття 2-1. Рівність трудових прав громадян України

    Забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, етнічного, соціального та іноземного походження, віку, стану здоров’я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД, сімейного та майнового стану, сімейних обов’язків, місця проживання, членства у професійній спілці чи іншому об’єднанні громадян, участі у страйку, звернення або наміру звернення до суду чи інших органів за захистом своїх прав або надання підтримки іншим працівникам у захисті їх прав, повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції", а також сприяння особі у здійсненні такого повідомлення, за мовними або іншими ознаками, не пов’язаними з характером роботи або умовами її виконання." -

    у цій частині заборонена будь-яка дискримінація у сфері праці, якою в даному випадку є складання посадової інструкції під конкретного працівника, тоді як така інструкція підлягає складанюю під штатну одиницю незалежно від особи працівника - умовою відповідності кваліфікації працівника вимогам виробництва було рішення (наказ) керівника про прийняття працівника на роботу. Стосовно припису статті про інші ознаки, не пов'язані з характером роботи або умовами її виконання мені не зрозуміло - по-перше, цей припис суперечить забороні будь-якої дискримінації; по- друге, виходить, що у зв'язку з характером роботи дискримінація дозволяється; по-третє, як вбачається, допущена помилка застосуванням частки "не";

    "Стаття 9. Недійсність умов договорів про працю, які погіршують становище працівників

    Умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, є недійсними." -

    має місце саме такої умови праці, яка є недійсною.;

    "Стаття 3. Регулювання трудових відносин

    Законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами...." -

    коментар, як вбачється, не потрібний.

    Стосовно підписання посадової інструкції. Інструкція є локальним нормативним актом підприємства з одного боку, як вже зазначено, не складається під конкретну особу/працівника, а стосується всіх працівників свого профілю, посади, діє протягом невизначеного часу; із іншого боку, не є разовим документом, після підписання якого стає первинним документом, не підлягає правкам,,дописам, підпису і т.і. Або в наказі про прийняття на роботу, або окремо має бути наказ про ознайомлення працівника х посадовою інструкцією йогог посади під розсписку, яка є окремим документом, шо додається до особової справи працівника.

    Вважаю за належне подати на ім'я керівника заяву (під реєстрацію її вручення на своєму екземплярі) про незаконність складання посадової інструкції у такому вигляді, про скасування наказу про затвердження цієї інструкції, складання інструкції відповідно до законодавства. У випадку непорозуміння, іншої дискримінацї, погроз звільненням маєте зворотнє право подати про звільнення з роботи за власним бажанням у зв'язку з порушенням роботодавцем законодавствоа про працю:

    "Стаття 38. Розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника...

    Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо власник або уповноважений ним орган не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору." -

    що потягне відповідальнсть підприємства у частині розміру вихідної допомоги (ст.44 КЗпП).

    Але саме подання такої заяви має дати зрозуміти керівнику, що має справу з кваліфкованим працівником, який займає своє місце.

    Ряба Світлана

    Добрий день!

    Посадова інструкція це лише один з кадрових документів, який Ви підписуєте. Ви ставите підпис в кінці де вказуєте ознайомлений П.І.П. , підпис та дата і все. Тобто на початку іменуватися нічого не повинно. Так як посадова інструкція розроблена для посади.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України