Задайте вопрос юристу

915 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 11 декабря 2020, вопрос №34736 150₴

Признание отцовства ребёнка

Мы с женой не в браке. У нас родился ребёнок, но родился в период когда ещё не прошло 10 месяцев как суд расторг её прошлый брак. Теперь в Загсе не хотят записывать меня отцом ребёнка, а требуют что бы пришёл её бывший муж и писал отказ. С этим человеком никто не хочет связыватся и где он вообще никто не знает.

Каким образом можно сделать что бы меня записали отцом? Если сделать тест ДНК с ребёнком и предоставить его в суд, выдаст ли суд документ что меня могут признать и записать в документах как отца ребёнка? Что бы в этом всём не принимал участие её бывший муж? Спасибо

Ответы юристов (15)

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Вам необхідно звернутися до суду для оспорювання факту батьківства та визнання себе батьком дитини.

    Згідно норм Сімейного кодексу України : судом може бути установлено:

    1) визначення походження дитини від матері та батька, які перебувають у шлюбі між собою;

    2) визначення походження дитини, народженої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій;

    3) визначення походження дитини від батька у разі реєстрації повторного шлюбу з її матір’ю;

    4) визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою.

    Визначення походження дитини від матері та батька, які перебувають у шлюбі між собою

    Відповідно до ст. 122 Сімейного Кодексу України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.

    Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

    Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя.

    Подружжя, а також жінка та чоловік, шлюб між якими припинено, у разі народження дитини до спливу десяти місяців після припинення їх шлюбу, мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини. Така вимога може бути задоволена лише у разі подання іншою особою та матір'ю дитини заяви про визнання батьківства.

    Якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу внаслідок смерті чоловіка, походження дитини від батька може бути визначене за спільною заявою матері та чоловіка, який вважає себе батьком.

    Визначення походження дитини, народженої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій

    У разі народження дружиною дитини, зачатої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, здійснених за письмовою згодою її чоловіка, він записується батьком дитини.

    У разі перенесення в організм іншої жінки ембріона людини, зачатого подружжям (чоловіком та жінкою) в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, батьками дитини є подружжя.

    Подружжя визнається батьками дитини, народженої дружиною після перенесення в її організм ембріона людини, зачатого її чоловіком та іншою жінкою в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій.

    Визначення походження дитини від батька у разі реєстрації повторного шлюбу з її матір’ю

    Якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу або визнання шлюбу недійсним, але після реєстрації повторного шлюбу її матері з іншою особою, вважається, що батьком дитини є чоловік її матері у повторному шлюбі.

    Батьківство попереднього чоловіка може бути визначене на підставі його спільної заяви з чоловіком у повторному шлюбі або за рішенням суду.

    Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою

    Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.

    Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається:

    1) за заявою матері та батька дитини;

    3) за рішенням суду.

    Походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

    Якщо заява про визнання себе батьком дитини подана неповнолітнім, орган державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє батьків, опікуна, піклувальника неповнолітнього про запис його батьком дитини. У разі якщо повідомити батьків, опікуна, піклувальника неповнолітнього неможливо, орган державної реєстрації актів цивільного стану повинен повідомити орган опіки та піклування про запис неповнолітнього батьком дитини.

    Якщо заява про визнання батьківства не може бути подана особисто, вона може бути подана через представника або надіслана поштою, за умови її нотаріального засвідчення. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.

    Перелік необхідних документів

    1. cпільна заява батьків дитини про встановлення батьківства в письмовій формі;
    2. паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них);
    3. документ, що підтверджує сплату державного мита.

    Визнання батьківства за рішенням суд

    За відсутності вище вказаної заяви батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Ситуації, в яких батьківство встановлюються в судовому порядку, мають місце, коли чоловік не визнає себе батьком дитини й, коли мати дитини померла або оголошена померлою, визнана недієздатною, безвісно відсутньою, позбавлена батьківських прав, або якщо мати дитини не проживає з нею не менш як шість місяців і не проявляє про неї материнської турботи та піклування.

    Підставою для визнання батьківства можуть слугувати будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути поданий матір’ю, опікуном, піклувальником дитини або особою, яка утримує та виховує дитину. Дитина, яка досягла повноліття, має право самостійно подати позов про визнання батьківства.

    Як вже зазначалося, позов про визнання батьківства може подати також і чоловік, який вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу – запис про батька дитини у книзі державної реєстрації народжень проведено за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записано за її вказівкою (або за вказівкою заявника).

    Особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред'явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства.

    До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

    Встановлення факту батьківства за рішенням суду

    У разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.

    Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

    Заява про встановлення факту батьківства може бути подана може бути пред'явлений матір'ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

    Заяву про встановлення факту батьківства слід подавати до суду за місцем реєстрації заявника. У випадку якщо з такою заявою звертається громадянин України, який проживає за межами країни, підсудність необхідно буде визначати за клопотанням громадянина до Верховного суду (ст. 316 ЦПК України)

    Згідно листа Верховного Суду України від 01.01.12 р., до заяви про встановлення факту батьківства, у якості доказів можна надавати такі документи:

    • докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб);
    • довідки органів реєстрації актів цивільного стану про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану
    • пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.
    • квитанція про сплату судового збору.

    Зазначений вище перелік не є вичерпним та може розширюватись в залежності від конкретних обставин справи. Слід також врахувати ту обставину, що заява про встановлення факту батьківства повинна відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви.

    Вартість. За подачу заяви про встановлення факту батьківства заявнику (фізичній особі) необхідно сплатити судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (420 грн. 40 коп. з 01 січня 2020 року).

    Підстави для залишення заяви без руху. Підставою для залишення заяви без руху є відсутність в ній наступних відомостей:

    • не зазначено, який конкретно факт просить вста­новити заявник;
    • з яких причин неможливо одер­жати або відновити документ, що посвідчує цей факт, якими доказами цей факт підтверджується;
    • до заяви не приєднано довідки про немож­ливість одержання чи відновлення необхідних документів.

    ГЕНЕТИЧНА ЕКСПЕРТИЗА

    В останній час набуває поширення експертиза, що зветься «Генна дактилоскопія» (судово-генетична експертиза), висновок якої на 100% дає ствердну відповідь, чи є дана особа батьком (матір'ю) дитини, чи ні.

    Генетика досліджує закономірності спадковості та мінливості. Схожість з батьками, зріст, колір очей, навіть деякі риси характеру закладаються на молекулярно-генетичному рівні ще до народження дитини. Як відомо, кожен батько дає своїй дитині половину ДНК, це й визначає можливість визначення батьківства за ДНК. У ході аналізу ДНК людини, в якій міститься генетична інформація, досліджуються під мікроскопом. ДНК дитини порівнюється з ДНК батьків.

    Строки дослідження ДНК залежать від лабораторії. Результати можуть бути готові як і через 2-3- дні, так і через два місяці. Подібними генетичними дослідженнями займається не кожна приватна медична лабораторія. Також подібний аналіз коштує недешево, тому пацієнт сам вирішує чи робити його чи ні. Але якщо мова йде про судовий розгляд справи, то спираючись на ч.3 ст. 103 ЦПК, сторонни за своєю взаємною згодою самі обирають експертну установу. Якщо такої згоди не досягнуто, то суд самостійно вирішує в якій медичній лабораторії будуть проводити тест ДНК. По необхідності суд може призначити декілька експертів для підготовки одного висновку. В Україні на тест ДНК встановлено досить високу ціну: близько 5 000 гривень і більше, в залежності від предмету визначення.

    Етапи проведення аналізу ДНК. Першим етапом є збір матеріалів для аналізу ДНК. Стандартним матеріалом для генетичного аналізу є ротовий мазок, який збирається за допомогою ватної палички. Мазок необхідно взяти у ймовірного батька та дитини. Зробити це можна у пункті збору біологічного матеріалу або замовити набір для збору зразків у домашніх умовах. Провести експертизу ДНК можна також і з нестандартними зразками (нігті, волосся та ін.). Другим етапом буде доставка зразків до лабораторії для проведення аналізу. Зразки заносяться до бази даних, штрих-кодуються та передаються лаборантам. І третім етапом буде оформлення результатів експертизи та передача їх замовнику.

    Результати експертизи. Після передачі позитивного результату генетичної експертизи до суду, ним виноситься рішення про визнання батьківства. Водночас, висновки судово-генетичної експертизи суд оцінює з урахуванням положень статті 89 ЦПК України, згідно з якою жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

    На підставі спільної заяви матері дитини та батька, згідно зі ст. 126 СК, а також рішення суду про визнання батьківства орган державної реєстрації актів цивільного стану підтверджує батьківство шляхом внесення відповідних змін до актового запису про народження та видає нове свідоцтво про народження. Рішення суду про встановлення батьківства не замінює собою документи, що видаються органом державної реєстрації актів цивільного стану, а є тільки підставою для отримання вказаних документів.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Карпенко Андрій Володимирович
    Карпенко Андрій Володимирович 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта

    Представим ситуацию, когда люди формально пребывают в браке, однако уже много лет не поддерживают никаких отношений. Женщина обретает новые отношения, от которых рождается ребенок. С юридической точки зрения этот ребенок должен быть записан ЗАГСом на «официального» мужа, то есть официально отцом признается чужой ребенку мужчина со всеми последствиями. Такие же правила действуют, если ребенок рождается на протяжении 10 месяцев после расторжения брака.

    Но законодатель, при составлении Семейного кодекса, предусмотрел такой вариант развития событий и включил в статью 122 Семейного кодекса Украины часть третью такого содержания: супруги, а также женщина и мужчина, брак между которыми прекращен, в случае рождения ребенка до истечения десяти месяцев после прекращение их брака, имеют право подать в орган государственной регистрации актов гражданского состояния совместное заявление о непризнании мужа (бывшего мужа) отцом ребенка. Такое требование может быть удовлетворено лишь в случае представления другим лицом и матерью ребенка заявления о признании отцовства.

    Если же родители ребенка не пребывают в браке между собой, то установление отцовства происходит по их совместному заявлению в ЗАГС.

    Семейный кодекс УкраинСтатья 126. Определение происхождения ребенка от отца по заявлению женщины и мужчины, которые не находятся в браке между собой

    1. Происхождение ребенка от отца определяется по заявлению женщины и мужчины, которые не находятся в браке между собой. Такое заявление может быть подано как до, так и после рождения ребенка в орган государственной регистрации актов гражданского состояния.

    Вывод:

    -подавайте Вы и мать ребенка в ЗАГС заявления о признании Вас отцом ребенка.

    - какого-либо участия в этом бывшего мужа не предусмотрено;

    - при отказе работника ЗАГСа зарегестрировать Вас отцом ребенка, потребует его(отказа) в письменном виде и обжалуйте в Суде.

    Тимченко Анастасия Александровна
    16.7%
    Тимченко Анастасия Александровна 4 года назад

    Адвокат, г. Николаев, 28 лет опыта

    Каким образом можно сделать что бы меня записали отцом? Если сделать тест ДНК с ребёнком и предоставить его в суд, выдаст ли суд документ что меня могут признать и записать в документах как отца ребёнка? Что бы в этом всём не принимал участие её бывший муж?

    Если Вы пойдете вместе с матерью ребенка в РАГС и подадите заявление о признании Вас отцом ребенка, то никакой тест ДНК делать не нужно будет - Вас запишут отцом ребенка. Если вдруг случится, что работники ЗАГСа будут требовать присутствия бывшего мужа, Вы смело можете требовать от них письменного отказа в регистрации актовой записи и обжаловать этот отказ в судебном порядке.

    Кальницкий Георгий  Валериевич
    26.7%
    Кальницкий Георгий Валериевич 4 года назад

    Юрист, г. Одесса, 33 года опыта

    Добрый день, Евгений!

    Есть Разъяснение Министерства юстиции Украины относительно некоторых положений законодательства в части признании отцовства или оспаривание отцовства лицом, которое записано отцом ребенка.

    Вопрос о признании отцовства или оспаривание отцовства урегулирован, в частности, в главе 12 «Определение происхождения ребенка» (статьи 121 - 140) раздела III «Права и обязанности матери, отца и ребенка» Семейного кодекса Украины (далее - СК).

    Так, права и обязанности матери, отца и ребенка основываются на происхождении ребенка от них, удостоверенном органом государственной регистрации актов гражданского состояния в порядке, установленном статьями 122, 125 настоящего Кодекса. Ребенок, зачатый и (или) родившаяся в браке, происходит от супругов. Происхождение ребенка от супругов определяется на основании Свидетельства о браке и документа учреждения здравоохранения о рождении женой ребенка (части первые статей 121, 122 СК).

    В свою очередь, если мать и отец ребенка не находятся в браке между собой, происхождение ребенка от отца определяется: по заявлению матери и отца ребенка или по решению суда (часть вторая статьи 125 СК).

    Согласно статье 128 СК при отсутствии заявления, право на подачу которого установлено статьей 126 этого Кодекса, отцовство относительно ребенка может быть признано по решению суда.

    Основанием для признания отцовства являются любые сведения, удостоверяющие происхождение ребенка от определенного лица, собранные соответственно Гражданскому процессуальному кодексу Украины.

    Иск о признании отцовства может быть предъявлен матерью, опекуном, попечителем ребенка, лицом, которое удерживает и воспитывает ребенка, а также самим ребенком, достигшим совершеннолетия.

    Иск о признании отцовства может быть предъявлен лицом, которое считает себя отцом ребенка.

    Доказательствами являются любые фактические данные, на основании которых суд устанавливает наличие или отсутствие обстоятельств, обосновывающих требования и возражения сторон, и иных обстоятельств, имеющих значение для разрешения дела (статья 57 Гражданского процессуального кодекса Украины). Эти данные устанавливаются на основании объяснений сторон, третьих лиц, их представителей, допрошенных как свидетелей, свидетельских показаний, письменных доказательств, вещевых доказательств, в частности звуко- и видеозаписей, заключений экспертов. То есть при разрешении спора о признании отцовства должны учитываться все вышеперечисленные доказательства в совокупности. Причем каждая сторона обязана доказать те обстоятельства, на которые она ссылается как на основание своих требований и возражений (часть первая статьи 60 Гражданского процессуального кодекса Украины). Важное значение в процессе доказывания имеет заключение эксперта. По результатам проведения судебно-биологической (генетической) экспертизы с использованием методики генотипоскопии (анализа ДНК) эксперты могут определить отцовство с вероятностью до 99.9 процентов или прийти к выводу о его исключении. Прийти к выводу об исключении отцовства возможно и на основании судебно-иммунологической экспертизы (экспертизы крови), или судебно-медицинской экспертизы, которая бы определила способность человека к зачатию ребенка. Однако, экспертиза ДНК на сегодняшний день является наиболее эффективным доказательством, подтверждающим наличие или отсутствие отцовства лица в отношении ребенка.

    При этом, бывают случаи, когда положительное заключение молекулярно-генетической экспертизы не стало для суда основанием для удовлетворения иска о признании отцовства (Апелляционный суд Днепропетровской области, дело № 204/1621/14-ц).

    С целью обеспечения правильного и одинакового применения судами законодательства по делам о признании или оспаривании отцовства Пленум Верховного Суда Украины в своем постановлении «О применении судами отдельных норм Семейного кодекса Украины при рассмотрении дел относительно отцовства, материнства и взыскания алиментов» от 15 мая 2006 года № 3 отметил обстоятельства, на которые следует обращать внимание судами при рассмотрении дел такой категории.

    Так, в пункте 4 указанного Пленума дано разъяснение, что дела о признании отцовства суд рассматривает в исковом производстве.

    По таким делам иски лиц, указанных в части третьей статьи 128 СК, принимаются к судебному рассмотрению, если:

    ребенок рожден матерью, не состоящей в браке, нет совместного заявления родителей, заявления отца или решения суда, запись об отце ребенка в Книге регистрации рождений совершено по фамилии матери, а имя и отчество ребенка записано по указанию матери (часть первая статьи 135 СК);

    в случае смерти матери, а также при невозможности установить место ее проживания запись о ней и об отце ребенка совершено по заявлению родственников, других лиц или уполномоченного представителя учреждения здравоохранения, в котором родился ребенок (часть первая статьи 135 СК);

    родители ребенка неизвестны и запись о них в Книге регистрации рождений совершено по решению органа опеки и попечительства (часть вторая статьи 135 СК).

    Кроме того, лицо, которое считает себя отцом ребенка, рожденного женщиной, которая в момент зачатия или рождения ребенка находилась в браке с другим мужчиной, имеет право предъявить к ее мужу, если он записан отцом ребенка, иск о признании своего отцовства.

    К требованию о признании отцовства применяется исковая давность в один год, которая начинается со дня, когда лицо узнало или могло узнать о своем отцовстве (статья 129 СК).

    Не имеет права оспаривать отцовство лицо, записанное отцом ребенка, если в момент регистрации себя отцом ребенка оно знало, что не является его отцом, а также лицо, давшее согласие на применение вспомогательных репродуктивных технологий в соответствии с части первой статьи 123 этого Кодекса.

    РЕЗЮМЕ:

    По общему правилу, супруги, а также женщина и мужчина, брак между которыми прекращен, в случае рождения ребенка до истечения десяти месяцев после прекращение их брака, имеют право подать в орган государственной регистрации актов гражданского состояния совместное заявление о непризнании мужа (бывшего мужа) отцом ребенка. Такое требование может быть удовлетворено лишь в случае представления другим лицом и матерью ребенка заявления о признании отцовства.

    Если же родители ребенка не пребывают в браке между собой, то установление отцовства происходит по их совместному заявлению в ЗАГС.

    Семейный кодекс УкраинСтатья 126. Определение происхождения ребенка от отца по заявлению женщины и мужчины, которые не находятся в браке между собой

    1. Происхождение ребенка от отца определяется по заявлению женщины и мужчины, которые не находятся в браке между собой. Такое заявление может быть подано как до, так и после рождения ребенка в орган государственной регистрации актов гражданского состояния.

    Вывод:

    • - Вы и мать ребенка подаете в ЗАГС заявления о признании Вас отцом ребенка. - УЖЕ ПОДАЛИ И ОТКАЗАЛИ, ПОСКОЛЬКУ НЕТ ОТКАЗА ПРЕДЫДУЩЕГО. Т.Е., ЕСЛИ ОН ДАСТ ОТКАЗ, ТО ДЛЯ ВАС ВСЕ УПРОСТИТСЯ.
    • - какого-либо участия в этом бывшего мужа не предусмотрено; - НО ТОЛЬКО ПО ИСТЕЧЕНИИ 10 МЕС
    • - при отказе работника ЗАГСа зарегестрировать Вас отцом ребенка, потребует его(отказа) в письменном виде и обжалуйте в Суде.

    Таким образом, вам надо обратиться в суд с иском о признании своего отцовства и в ходе разбирательства заявить ходатайство о проведении экспертизы ДНК. Если экспртиза будет положительной, то вы сразу получите положительное для себя решение суда.

    Если отрицательное, то суд будет исследовать желание матери иметь вас в качестве отца ребенка и будет вызывать в суд биологического отца на предмет выяснения его воли быть отцом. Если он даст отказ, то с вероятностью 99% вас признают отцом ребенка. Если не даст отказ, то... там уже на усмотрение суда.

    Но, в любом случае, ЕСЛИ НЕ БУДЕТ ОТКАЗА ПРЕДДУЩЕГО, идем в суд.

    За подачу заявления об установлении факта отцовства заявителю (физическому лицу) необходимо уплатить судебный сбор в размере 420 грн. 40 коп. с 01 января 2020 года. С 01.01.21 сбор немного увеличится.

    УДАЧИ!

    Мєньков Андрій Васильович
    16.7%

    Добрый день Евгений! В описанной Вами ситуации есть спор. Поскольку ребенок родился до истечения 10 мес. после развода отцом "по умолчанию" является бывший супруг. Без решения суда о признании вашего отцовства не обойтись. Обращайтесь в суд с иском к бывшему супругу и просите суд назначить экспертизу. В случае неявки ответчика суд вынесет заочное решение (без присутствия бывшего супруга).

    Камілова Марина  Сергіївна
    10%
    Камілова Марина Сергіївна 4 года назад

    Юрист, г. Киев, 9 лет опыта

    Доброго дня)Вам необхідно зареєструвати народження в органах ДРАЦС відповідно до порядку який передбачений для реєстрації народження дитини яка народилася в шлюбі лише після реєстрації народження в органах ДРАЦС необхідно звертатися до суду із позовом щодо встановлення батьківства та виключення відомостей про батька. Даний позов буде пред'явлений до батька дитини який записаний в свідоцтві про народження дитинки та відповідно відомості щодо якого внесені до реєстру актів цивільного!
    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго дня, Євгенію!

    Пояснюю, що Вам потрібно робити!

    Частина 3 статті 122 Сімейного кодексу України передбачає, що подружжя, а також жінка та чоловік, шлюб між якими припинено, у разі народження дитини до спливу десяти місяців після припинення їх шлюбу, мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини. Така вимога може бути задоволена лише у разі подання іншою особою та матір'ю дитини заяви про визнання батьківства.

    Але, на жаль, Ви не перебуваєте в шлюбі, тобто не є подружжям в даній ситуації, адже виключно шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя.

    Отже, застосовуємо статтю 126 Сімейного кодексу України.

    Стаття 126. Визначення походження дитини від батька за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою

    1. Походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

    Отже, спочатку зверніться до органу реєстрації актів цивільного стану, із спільною заявою!

    Якщо Вам відмовлять, потрібно буде подавати позов до суду про визнання батьківства відповідно до статті 128 Сімейного кодексу у порядку цивільного судочинства!

    Всього найкращого!

    Адвокат  Євген Олександрович
    13.3%
    Адвокат Євген Олександрович 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Добрий вечір, Євгеній!

    Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у статті 13 передбачає процедуру державної реєстрації народження фізичної особи та її походження.

    Державна реєстрація народження проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєння їй прізвища, власного імені та по батькові.

    Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою, може відбуватися:

    - за спільною заявою матері та батька дитини (ст. 126 СК України);

    - у судовому порядку (ст. 128 СК України).

    Як ми бачимо, законодавець передбачає два шляхи вирішення питання походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі:

    - добровільний;

    - судовий.

    Відповідно до статті 126 Сімейного кодексу України. Цей порядок реєстрації народження дитини є добровільним.

    Походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою.

    Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

    Подача такої заяви є добровільною, що свідчить про добровільність їх рішення.

    Якщо заява про визнання себе батьком дитини подана неповнолітнім, орган державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє батьків, опікуна, піклувальника неповнолітнього про запис його батьком дитини.

    У разі якщо повідомити батьків, опікуна, піклувальника неповнолітнього неможливо, орган державної реєстрації актів цивільного стану повинен повідомити орган опіки та піклування про запис неповнолітнього батьком дитини.

    Як правило, заява про визнання батьківства подається батьками спільно.

    Але законодавчо передбачено, якщо заява про визнання батьківства не може бути подана особисто, вона може бути подана через представника або надіслана поштою, за умови її нотаріального засвідчення.

    Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.

    Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження.

    Мати та батько дитини, що визнає своє батьківство, звертаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем свого проживання, або за місцем проживання одного з батьків.

    Перед подачею документів для державної реєстрації народження батькам дитини, що не перебувають у шлюбі між собою роз'яснюється порядок та підстави скорочення місячного терміну для реєстрації шлюбу.

    У разі відмови батьків дитини вступати до шлюбу необхідно пред'явити паспорти громадянина України, довідку з пологового будинку та заповнюється спільна заява.

    В заяві вказується прізвище, власне ім'я, по батькові, що присвоюється дитині; прізвище, ім'я, по батькові матері та батька дитини, дата їх народження, паспортні данні та місце проживання, дата подачі заяви.

    Державна реєстрація народження дитини проводиться в день звернення в присутності заявників.

    Батькам видається свідоцтво про народження дитини.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Ковальчук Владимир

    1. Если мать и отец ребенка не находятся в браке между собою, происхождение ребенка от матери определяется на основании документа учреждения здравоохранения о рождении ею ребенка.

    2. Если мать и отец ребенка не находятся в браке между собой, происхождение ребенка от отца определяется:

    1. по заявлению матери и отца ребенка;
    2. Пункт 2 части второй статьи 125 исключен на основании Закона N 2398-VI от 01.07.2010
    3. по решению суда.
    4. Происхождение ребенка от отца определяется по заявлению женщины и мужчины, которые не находятся в браке между собой. Такое заявление может быть представлено как до, так и после рождения ребенка в орган государственной регистрации актов гражданского состояния.При отсутствии заявления, право на подачу которого установлено статьей 126 Семейного Кодекса, отцовство в отношении ребенка может быть признано по решению суда.2. Основанием для признания отцовства являются любые сведения, удостоверяющие происхождение ребенка от конкретного лица, собранные согласно с Гражданским процессуальным кодексом Украины.3. Иск о признании отцовства может быть предъявлен матерью, опекуном, попечителем ребенка, лицом, которое содержит и воспитывает ребенка, а также самим ребенком, достигший совершеннолетия.Иск о признании отцовства может быть предъявлен лицом, которое считает себя отцом ребенка.4. Иск о признании отцовства принимается судом, если запись об отце ребенка в Книге регистрации рождений совершена в соответствии с частью первой статьи 135 Семейного Кодекса.
    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта

    Евгенгий!!!

    если бывший муж не прийдет в загс - то отцом ребенка запишут его

    А Вам - биологическому отцу надо подать иск в суд м экспертизой ДНК - и суд постановит решение

    вы с этим решением идете в загс и ребенка записывают на ВАс

    НУЖНА ПОМОЩЬ в подготовке иска - обращайтесь через сайт, с ув Виктория Костромина

    Малик Олександр Володимирович
    Малик Олександр Володимирович 4 года назад

    Адвокат, г. Винница, 10 лет опыта

    Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

    Варто зазначити, що позов про визнання батьківства може бути пред’явлений матір’ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття та приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

    Разом з цим, позов про визнання батьківства може бути пред’явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. При цьому слід пам’ятати, що згідно ч. 2 ст. 129 Сімейного кодексу України до вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

    Позовна заява про визнання батьківства подається до суду за місцем проживання відповідача. До позовної заяви додаються докази, які підтверджують факт походження дитини від певної особи.

    Такими доказами можуть бути:– докази, що свідчать про спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства (довідка про склад сім’ї, витяги з погосподарських та домових книг, особисті листи, сімейні фотокартки, рішення судів в інших справах тощо);– покази свідків, яким відомо про відносини сторін та про їх батьківство щодо дитини;– висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.

    Вищезгадані експертні дослідження проводяться на підставі ухвали суду, постановленої за клопотанням позивача або відповідача. За загальним правилом витрати за проведення такої експертизи несе особа, від якої надійшло відповідне клопотання. Проте, у разі подання такого клопотання позивачем та задоволення відповідного позову, позивач має право прохати суд покласти витрати за її проведення на відповідача і таке прохання підлягає задоволенню.

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    По вашому питанню Вам з матір'ю дитини необхідно в ДРАЦС подати заяву про визнання Вас батьком дитини, Ва впишуть батьком дитини. У разі відмови вам у зазначеній дії, вимагайте письмову відмову, у реєстрації зазначеної дії, яку оскаржуйте у судовому порядку.

    Щодо тесту на ДНК то зазначена інформація, є лише одним із доказів, тому поспішати його робити поки не варто

    Успіхів

    Савченко Олександр
    16.7%
    Савченко Олександр 4 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго дня, Євгеній.

    Найшвидший спосіб вирішення вашої ситуації - колишній чоловік разом з вашою дружиною подають до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка батьком дитини, а Ви як біологічний батько разом зі своєю дружиною подаєте заяву про визнання батьківства. На підставі цих заяв Вас запишуть батьком дитини

    Якщо ж цього не зробити, то на жаль, колишнього чоловіка вашої дружини запишуть батьком дитини, адже згідно ст. 122 Сімейного кодексу України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. У такому випадку справу доведеться вирішувати в судовому порядку.

    Якщо вирішите піти судовим шляхом, то тут можливі 2 варіанти:

    1) Ви маєте право пред'явити до колишнього чоловіка вашої дружини, так як він буде записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства. До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

    2) Вдповідно до статті 138 Сімейного кодексу України жінка, яка народила дитину у шлюбі, має право оспорити батьківство свого чоловіка, пред'явивши позов про виключення запису про нього як батька дитини з актового запису про народження дитини.

    Сімейний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text):

    Стаття 122. Визначення походження дитини від матері та батька, які перебувають у шлюбі між собою

    1. Дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.

    Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

    2. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя.

    3. Подружжя, а також жінка та чоловік, шлюб між якими припинено, у разі народження дитини до спливу десяти місяців після припинення їх шлюбу, мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини. Така вимога може бути задоволена лише у разі подання іншою особою та матір'ю дитини заяви про визнання батьківства.

    Якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу внаслідок смерті чоловіка, походження дитини від батька може бути визначене за спільною заявою матері та чоловіка, який вважає себе батьком.

    Стаття 138. Право матері дитини на оспорювання батьківства свого чоловіка

    1. Жінка, яка народила дитину у шлюбі, має право оспорити батьківство свого чоловіка, пред'явивши позов про виключення запису про нього як батька дитини з актового запису про народження дитини.

    2. Вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство.

    3. До вимоги матері про внесення змін до актового запису про народження дитини встановлюється позовна давність в один рік, яка починається від дня реєстрації народження дитини.

    Звертайтесь, якщо буде потрібна допомога.

    Всього Вам доброго!

    Токмач Галина Миколаївна

    Здравствуйте, Евгений. Все возможно, у вас с матерью будет год после рождения ребенка, чтобы признать отцовство. ДНК нужно будет обязательно.

    Да и сам "папа" может пойти на контакт, если вы подадите в суд, во избежание уплаты алиментов.

    Камілова Марина  Сергіївна
    Камілова Марина Сергіївна 4 года назад

    Юрист, г. Киев, 9 лет опыта

    ДОПОВНЕННЯ ДО ВІДПОВІДІ!Якщо все таки Ви зв'яжетеся із колишнім чоловіком і він принципово відмовиться йти до ДРАЦС, він може в нотаріуса завірити нотаріально заяву про невизнання батьком дитини і направити поштою до ДРАЦС або доручити представнику!

Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України