Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрый день . есть такая ситуация у меня пладщий брат ему в. след месяце 16 у него нет отца и он инвалид мать у него непутёвая пьет ничем ему не помогает. я ему помог переехать и поступить в другом городе. есть ли какая возможность ему переоформить мой выплаты на самого себя ?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
Добрый день, Станислав!
Да, вполне, но Вам необходимо будет подготовить и подать пакет документов в УСЗ (управление соц. защиты), в котором:
- ходатайствовать о лишении помощи на мать по причинам:... и указать
-оформить на вас данный вид выплаты, поскольку вы взяли на себя все расходы и заботу/уход.
Набирайте, если остались вопросы.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
Повідомляю наступне:
Перелік документів необхідних для встановлення опіки (піклування) над дитиною
Відповідно до пункту 40 Порядку провадження органами піки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866, особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім'ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання:
заяву;(про позбавлення статусу опікуна особи ,яка веде антисоціальний спосіб життя) та заяву про згоду бути опікуном дитини та про фактичний догляд за дитиною.
копію паспорта;
довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку;
документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);
довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і рекомендацію центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення кандидатів до єдиного банку даних;
висновок про стан здоров'я заявника, складений за формою згідно з додатком 5 Порядку;
довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;
довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видану органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;
письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, утворити прийомну сім'ю або на власній житловій площі - дитячий будинок сімейного типу, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові, підпису посадової особи та дати.
Надання консультацій та прийом документів для встановлення опіки (піклування) здійснюється спеціалістами служби у справах дітей
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
Опіка над дитиною: всі етапи оформлення
Опіка та піклування над неповнолітніми дітьми встановлюються лише після того, як вони отримують статус тих, що залишилися без піклування батьків. Згідно із законом цей статус дається неповнолітнім в таких випадках, коли батьки:
померли або пропали безвісти;
недієздатні (в тому числі, серйозно хворі);
знаходяться у в'язниці;
позбавлені батьківських прав;
відмовилися від дитини (наприклад, не забирають з пологового будинку або лікарні, написали заяву про відмову);
невідомі.
Опіка та піклування над дітьми встановлюються, коли дії батьків шкодять їхньому розвитку, загрожують здоров'ю та життю. Рішення про те, які це дії, приймають представники органів опіки під час дослідження умов його проживання. Зазвичай відібрання дитини, коли батьки вживають алкоголь і наркотики, не працюють і тому не можуть забезпечити дітей навіть найнеобхіднішим, ігнорують факт тривалої відсутності дитини в школі без поважної причини.
Для батьків, які відчувають матеріальні труднощі, законом передбачена можливість залишити дитину в притулку на термін до півроку. У 95% випадків цією можливістю користуються матері-одиночки. Якщо мати за півроку не відвідувала дитину або якщо потім вона не бажає його забирати - її обмежують в батьківських правах.
Само по собі перебування дитини у важкій ситуації не дає йому статус ОБПР. Необхідний акт, який складається після дослідження умов його життя. Тому перше, що потрібно для опіки над дитиною - звернутися до органів захисту прав дітей. У дитини з установи (дитячий будинок, притулок та інше) вже є статус ОБПР - можна відразу перейти до збору документів на опіку.
Список документів для оформлення опіки над дитиною
Перш ніж отримувати довідки, потрібно навчитися в школі прийомних батьків. Вибирайте школу, яка має освітню ліцензію, що дає право на видачу сертифікатів.
Відповідно до закону, пакет документів на опіку над дитиною складається з:
довідки про відсутність судимості;
медичної довідки;
документа, що підтверджує наявність житла у майбутнього опікуна;
довідки про доходи;
пенсійного посвідчення (при наявності);
сертифіката про проходження підготовки;
автобіографії;
свідоцтва про шлюб (якщо є);
заяви.
Довідка про стан здоров'я оформляється за формою № 164-у (зразок можна скачати і роздрукувати). Буде потрібно пройти огляд лікарів:
фтизіатра;
інфекціоніста;
нарколога;
психіатра;
терапевта.
Також буде потрібно здати аналізи на гепатити B, C, ВІЛ і реакцію Вассермана. До терапевта слід йти в останню чергу, тому що саме він робить підсумковий висновок про стан здоров'я кандидата, заповнюючи форму № 164-у.
Документи мають різний термін дії. Довідка про відсутність судимості дійсна протягом року, медична - всього 3 місяці, тому її потрібно оформляти в останню чергу.
Документи для опіки над дитиною: основні помилки
1. Медичну довідку для оформлення опіки над дитиною повинні надати всі члени сім'ї. Насправді її оформляє тільки опікун.
2. У опікуна повинно бути своє житло і постійна прописка. Насправді документом про наявність житла може бути копія свідоцтва власності (якщо нерухомість ваша), виписка з будинкової книги (якщо муніципальна), договір про оренду (якщо ви знімаєте житло). Необов'язково мати нерухомість у власності і постійну прописку, але бажана хоча б тимчасова реєстрація.
3. У опікуна повинен бути дохід не нижчий від прожиткового мінімуму. Для встановлення опіки не потрібно підтверджувати дохід в розмірі не менше прожиткового мінімуму для кожного члена сім'ї - це основна відмінність опікунства від усиновлення. Якщо майбутній опікун не працює, він може надати довідку про доходи чоловіка.
4. Опіка може зажадати додаткові документи. Насправді перелік документів для оформлення опіки над дитиною є остаточним. Ніякі документи, крім тих, що позначені в цьому списку, органи опіки вимагати не можуть.
5. Існує плутанина з термінами: опіка встановлюється над дітьми, які не досягли віку 14 років. Від 14 до 18 років встановлюється піклування. Права і обов'язки в опікуна та піклувальника однакові. Дитина, щодо якої встановлюється піклування, обов'язково повинен бути присутнім на суді, і без його згоди піклування не встановлюється. Справедливості заради варто відзначити, що думка дитини, щодо якої встановлюється опіка, враховується на суді з 10 років. Це все, чим відрізняється опіка від піклування над дитиною.
Види опіки над неповнолітніми дітьми
Сімейний кодекс розрізняє два різновиди опіки - оплатне і безоплатну. Але навіть у другому варіанті опікун отримує допомогу на утримання дитини в розмірі прожиткового мінімуму. У разі оплатній опіки укладається договір про створення прийомної сім'ї, за яким заміщають батьки отримують допомогу на утримання дітей, оплату своєї праці і ряд пільг. Права і обов'язки опікунів і опікуваних в обох видах пристрою майже ідентичні. Все, чим вони відрізняються, ми зібрали в таблицю.
Опіка над дитиною з дитячого будинку - деталі оформлення
Коли у вас є висновок про те, що ви є кандидатом в опікуни, можна звертатися до дитячого будинку з проханням передати дитину. Важливо розуміти, що соціальні установи, де утримуються діти, закриті для сторонніх, потрапити туди можна тільки з направленням від органів опіки. Перед тим, як взяти дитину з дитбудинку в іншому регіоні, зверніться до органів опіки за місцем прописки з проханням направити запит в опіку за місцем проживання дитини. Як тільки прийде відповідь, що дитина перебуває в установі і вас чекають - можна їхати.
Якщо хочете взяти конкретної дитини, попросіть направлення на нього. Якщо ви не визначилися з кандидатурою, пишіть заяву в органи опіки на підбір дитини. Вибрати можна самостійно, користуючись регіональним і федеральним банками даних про дітей-сиріт. Але в органах опіки може бути більш актуальна інформація - краще шукати всюди.
Перш ніж взяти опіку над дитиною з дитячого будинку, ви можете познайомитися з ним, вивчити матеріали його особової справи та медичної карти. У кандидата в опікуни є право обстежити дитину в обраному ним медичному закладі, щоб отримати уявлення про його здоров'я.
Матеріали особової справи допоможуть вам зрозуміти перспективи перебування з опікуваним: чи можуть батьки настояти на вилучення дитини (якщо вони знаходяться у в'язниці і термін закінчується найближчим часом - можуть, а якщо вони пропали безвісти, то через півроку можна подати в суд позов про позбавлення батьків прав і усиновлення).
У деяких дитячих будинках керівництво перешкоджає видачі дітей під опіку, наполягаючи на усиновлення. Вони діють в інтересах дитини, але не в рамках закону. Якщо вам заважають оформити опіку над дитиною з дитбудинку без об'єктивних причин, можна сміливо звертатися до суду.
Оформлення опіки над дитиною з будинку малятка, дитячої лікарні та пологового будинку нічим не відрізняється від звичайного. В інтересах дитини можна наполягти на попередньої опіки зі спрощеним порядком оформлення, а повний пакет документів зібрати пізніше.
Особливості правового статусу опікуваного дитини
Зазвичай в замісної сім'ї опікуваного дитини люблять, як рідного. Але з юридичної точки зору у нього залишаються права та обов'язки по відношенню до кровної сім'ї. Дитина претендує на спадщину кровних батьків і зобов'язаний утримувати їх після настання повноліття, якщо вони виявляться недієздатними.
Права і обов'язки попечителя і опікуваного припиняються, як тільки останнім виповнюється 18 років.
Якщо піклувальник вмирає, то його статус не переходить до родичів - їм доведеться повторити процес оформлення документів, для того, щоб залишити дитину в сім'ї.
Опікун повинен управляти майном опікуваного в його інтересах. Наприклад, якщо у дитини є грошові активи, необхідно забезпечити їх збереження від інфляції.
Опікун повинен звітувати про управління активами опікуваного, а також про витрачання посібників на нього.
Опікуваний має право на отримання житла від держави, тільки якщо за ним не закріплена ніяка нерухомість.
Опікуваний має право вступити до ВНЗ поза конкурсом.
Опікуваний не буде наслідувати майно опікуна, якщо той не склав відносно нього заповіт.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте, Станислав.
Я думаю, в вашем случае нужно идти по пути лишения родительских прав и установление опеки над братом вами.
Вам стоит обратиться для начала в орган опеки (службу по делам детей) для решения этого вопроса.
С уважением, юрист Галина Токмач
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо Вашого питання відповідно до ПОСТАНОВИ 16.12.2020 № 25-1 Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 березня 2021 р.за № 339/35961 Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім’ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
«4.1. Заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім’ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв’язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Тобто можливо вам краще звернутися за консультацією до Пенсійного фонду а дії здійснити за допомогою https://portal.pfu.gov.ua/
Успіхів
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Якщо Ваш брат не є недієздатною особою, опіку над ним Ви не зможете встановити, оскільки опіка встановлюється виключно над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними. Так само і піклування, якщо Ваш брат не є особою, цивільна дієздатність якої обмежена, піклування над ним Ви не зможете встановити, оскільки піклування встановлюється виключно над неповнолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена.
Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n1...):
Стаття 32. Неповна цивільна дієздатність фізичної особи у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років
1. Крім правочинів, передбачених статтею 31 цього Кодексу, фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (неповнолітня особа) має право:
1) самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами;
2) самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом;
3) бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи;
4) самостійно укладати договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджатися вкладом, внесеним нею на своє ім'я (грошовими коштами на рахунку).
2. Неповнолітня особа вчиняє інші правочини за згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників.
На вчинення неповнолітньою особою правочину щодо транспортних засобів або нерухомого майна повинна бути письмова нотаріально посвідчена згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника і дозвіл органу опіки та піклування.
3. Неповнолітня особа може розпоряджатися грошовими коштами, що внесені повністю або частково іншими особами у фінансову установу на її ім'я, за згодою органу опіки та піклування та батьків (усиновлювачів) або піклувальника.
4. Згода на вчинення неповнолітньою особою правочину має бути одержана від батьків (усиновлювачів) або піклувальника та органу опіки та піклування відповідно до закону.
5. За наявності достатніх підстав суд за заявою батьків (усиновлювачів), піклувальника, органу опіки та піклування може обмежити право неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією чи іншими доходами або позбавити її цього права.
Суд скасовує своє рішення про обмеження або позбавлення цього права, якщо відпали обставини, які були підставою для його прийняття.
6. Порядок обмеження цивільної дієздатності неповнолітньої особи встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Залежно від характеру правочину, який Ви збираєтесь вчинити від імені Вашого брата, він може видати Вам довіреність на вчинення певних дій. Оформити її можна в нотаріуса.
Всього доброго!
Щасти Вам