Начните консультацию с юристом онлайн
Скажіть, будь ласка! Коли відбувається ротація і за яких умов? Хлопці з першої хвилі мобілізації з громадського резерву ( без військового досвіду) перебувають на Сході, в зоні бойових дій уже 50 день! Втомлені фізично і морально! Ніхто нічого не говорить! Ті, що з ними мобілізовувались і по сьогоднішній день на навчаннях у Західній Україні.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (6)
Адвокат, г. Киев, 5 лет опыта
Вітаю!
На жаль, інформація щодо строків ротації є засекреченою та не може бути у відкритому доступі. Рекомендую уточнити дану інформацію у Міністерстві оборони та Генеральному штабі.
Гарячі лінії Міністерства оборони та ЗС України 0 800 50 04 42
Для письмових звернень: 03168, м. Київ-168, Повітрофлотський проспект, 6 E-mail: admou@mil.gov.ua, тел.факс (044) 226-20-15.
Номер багатоканального зв'язку Call-центру Збройних Сил України — 0800500410, (044) 454-44-99.
Як тільки виникнуть питання - звертайтесь! Буду радий допомогти.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДобрий день, Наталля!
Майже вся інформація про порядок та періоди ротації зараз закрита. Це питання находиться у веденні міністра оборони України. Відповідно до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” звільнення (демобілізація) військовослужбовців, призваних на військову службу під час мобілізації, в особливий період, може бути здійснено за умови стабілізації воєнно-політичної обстановки навколо України, після оголошення рішення Президента України про демобілізацію, строки та порядок якої буде визначено відповідним Указом Президента України.
Демобілізація буде проведена поетапно впродовж певного часу.
В її ході буде проведено заміну військовослужбовців призваних під час мобілізації, на військовослужбовців, строкової служби без зниження рівня бойової готовності військових частин (установ).
2 Крім того, Верховною Радою України прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення оборонномобілізаційних питань під час проведення мобілізації”, яким рекомендовано Президенту України спланувати поетапну заміну військовослужбовців, призваних під час мобілізації, за рахунок осіб, призваних на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військовослужбовців військової служби за контрактом та військовослужбовців строкової військової служби після їх відповідної підготовки.
Саме ротація підрозділів є однією із цілей четвертої черги часткової мобілізації. Але така ротація буде проводитися тільки у складі підрозділів і після їх відповідної підготовки. На цей час, з метою організації фізичної та психологічної реабілітації військовослужбовців, які виконують обов’язки в зоні проведення антитерористичної операції, командирами військових частин уже надаються відпустки за сімейними обставинами.
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Доброго дня!
Ця інформація відома лише військовому керівництву та генеральному штабу.
Загальні норми є такими
Строки військової службиЗгідно зі статтею 23 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» строки строкової військової служби в календарному обчисленні встановлюються:
- для солдатів і матросів, сержантів і старшин, які проходять строкову військову службу в Збройних Силах України та інших військових формуваннях, - до 18 місяців;
- для осіб, які на час призову на строкову військову службу мають ступінь вищої освіти магістра, - до 12 місяців.
Строки служби за контрактомЗгідно зі статтею 23 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» для громадян України, які приймаються на військову службу за контрактом та призначаються на посади, установлюються такі строки військової служби в календарному обчисленні:
Для осіб офіцерського складу з числа:
Для осіб, які приймаються на військову службу за контрактом у період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або оголошення рішення про демобілізацію та призначаються на посади
строки військової служби в календарному обчисленні встановлюються відповідно до частини 2 статті 23 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Для військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період
які під час дії особливого періоду вислужили не менше 11 місяців, осіб, звільнених з військової служби під час дії особливого періоду, які приймаються на військову службу за контрактом у період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або оголошення рішення про демобілізацію, строк військової служби в календарному обчисленні встановлюється шість місяців. Строк проходження військової служби для таких військовослужбовців може бути продовжено за новими контрактами на шість місяців або на строки, визначені частиною четвертою цієї статті.
Строк проходження військової служби може бути продовжено за новим контрактом до досягнення граничного віку перебування на військовій службі:
Для осіб офіцерського складу, які мають право на пенсію за вислугу років, за їх бажанням строк проходження військової служби за новим контрактом може бути продовжено на строк від 2 до 10 років, але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
Зверніть увагу! Під час дії особливого періоду для військовослужбовців за їх бажанням строк проходження військової служби за новим контрактом може бути продовжено на строк від 1 до 10 років, але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
Звертаємо увагу!!! У разі закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію дія таких контрактів припиняється достроково.
Строки служба за призовомДля громадян України, які призвані на військову службу, встановлюються такі строки військової служби в календарному обчисленні:
У разі настання особливого періоду:
1) для військовослужбовців, у яких закінчився строк військової служби, встановлений цією статтею, військова служба продовжується понад встановлені строки:
2) для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки:
3) в особливий період (крім проведення мобілізації та введення воєнного стану) для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та строк контракту яких закінчився, військова служба може бути продовжена за новими контрактами на строки, визначені частиною четвертою цієї статті, крім випадків, визначених абзацом другим частини третьої статті 23 Закону .
Звертаю увагу!!! До строку військової служби не зараховується час відбування військовослужбовцями покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні.
Деталі та уточнення щодо інформації , щодо проходження єтапів мобілізації та іншого уточніть тут:
Створено та працює «гаряча лінія» Міністерства оборони – 0 800 500 410, 0 800 500 442, 044 454 44 99. Якщо ви помітили порушення під час мобілізації, то можна звертатися до правоохоронних органів.
Звільнення можливо на підставі ст.26 ЗУ Про ВО І ВС.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Добрий вечір!
Ротація — регулярна заміна або взаємозаміна особового складу, підрозділів або військових частин, що виконують завдання у важких, складних або несприятливих умовах через певний час, у даному випадку в умовах ведення бойових дій.
Таке рішення приймається за Планом командувачем ЗСУ, щонайменше про нього знають командування в/ч та тим більше воно є не відомим для іншого загалу осіб, є засекреченою інформацією з відомих причин.
ПІДСТАВИ ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ У ВОЄННИЙ ЧАС:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):
Про військовий обов'язок і ... | від 25.03.1992 № 2232-XII (rada.gov.ua)
"Стаття 26. Звільнення з військової служби
1. Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:
а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров’я придатні до військової служби;
б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі та у військовому резерві або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров’я до військової служби з виключенням з військового обліку. ...
4. Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:...
2) під час воєнного стану:
а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
б) за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;
в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;
г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):
у зв’язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років;
у зв’язку з вихованням дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;
у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;
у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи;
у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
військовослужбовці-жінки - у зв’язку з вагітністю;
військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років".
У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".
Всього доброго!
Адвокат, г. Ровно
Доброго Дня
Щодо Вашого питання
Начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України Роман Горбач заявив, що проходження строкової служби у період воєнного часу нічим не відрізняється від мирного часу. Строковики, як правило, проходять військову службу в частинах забезпечення та тилових частинах та не залучаються до виконання завдань в районі ООС.
Він зазначив, що комплектування військових частин відбувається насамперед за рахунок резервістів першої черги, а також резервістів, які уклали контракт про проходження військової служби у військовому резерві.
Решта категорій громадян також залучається до мобілізації. Люди, які раніше не проходили військову службу, але підлягають мобілізації, в обов’язковому порядку направляються до навчальних центрів ЗСУ, і лише після цього їх скеровують на виконання завдань з оборони в бойові військові частини.
Наразі проводиться мобілізація військовозобов'язаних, які не входили до резервістів першої черги: «Майже 100% резервістів, які перебували на обліку в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, вже вирушили у свої бойові військові частини та виконують завдання з оборони. Тому зараз ми проводимо мобілізацію військовозобов'язаних, які не входили до резервістів першої черги, а інших категорій».
Горбач повідомив, що наразі не існує жодних планів мобілізації по регіонах, однак чоловіки призовного віку, які стали внутрішніми переселенцями, зобов’язані стати на військовій облік у ТЦК та СП, і відповідно до загальної мобілізації можуть бути призвані до війська.
Тому нажаль можливості уточнити , щодо вашої ротації у юристів немає, з зазначеним питанням вам необхідно безпосередньо звертатись до вашого керівництва та керівництва ЗСУ.
Успіхів
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня, Наталія!
Уся інформація про порядок та періоди ротації закрита. Рішення про ротацію приймається за мобілізаційними планами командуванням ЗСУ. Тому з цим питанням військовослужбовець особисто має право звертатися безпосередньо до керівництва своєї військової частини та командування ЗСУ.
Відповідно до п. 145.Положення про проходження військової служби нромадянами України у ЗСУ (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1153/2008#Text) Військовослужбовці можуть бути направлені у відрядження самостійно або у складі військового підрозділу (команди) з метою:
виконання обов’язків військової служби у складі військових частин, задіяних до ведення воєнних (бойових) дій, у тому числі в антитерористичних операціях;
Згідно п. 252 Положення про проходження військової служби нромадянами України у ЗСУ , У разі оголошення мобілізації і настання особливого періоду:
4-1) військовослужбовці з військових частин, не задіяних до ведення воєнних (бойових) дій, у тому числі в антитерористичних операціях, у порядку, визначеному Міністерством оборони України, можуть бути відрядженими для тимчасового заміщення посад у військових частинах, задіяних до ведення воєнних (бойових) дій, у тому числі в антитерористичних операціях, без виключення зі списків особового складу військових частин. Посади відряджених військовослужбовців не підлягають комплектуванню до їх повернення з відрядження або виникнення обставин незворотньої сили, що унеможливлюють таке повернення. Тимчасове виконання обов’язків за такими посадами може бути покладено на інших військовослужбовців або на цивільних осіб у порядку, визначеному пунктом 121 цього Положення. Після виконання завдань у військових частинах, задіяних до ведення воєнних (бойових) дій, у тому числі в антитерористичних операціях, військовослужбовці повертаються до місць проходження служби, з яких були направлені у відрядження;
5) заміна військовослужбовців, які проходять службу у місцевостях з установленими строками служби, припиняється;
Таким чином, терміни ротації(в т.ч. максимальний термін) в особливий період встановлені - з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації(рішення про демобілізацію приймається Указом Президента України, рішення про завершення воєнного стану(особливого періоду приймається Указом Президента України та затверджується Верховною Радою України)). Також рішення про ротацію приймається за рішенням командування ЗСУ за такої необхідності відповідно до потреб та можливостей ЗСУ.
2) мобілізований цивільний чи доброволець у воєнний час, який максимальний термін може перебувати на службі? (контрактів не підписував)
Згідно ч.7 ст 23 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу"(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1153/2008#Text),
Для громадян України, які призвані на військову службу, встановлюються такі строки військової служби в календарному обчисленні:
для військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, - до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.
Таким чином, максимальний термін перебування на військовій службі під час воєнного стану - до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію(рішення про демобілізацію приймається Указом Президента України, рішення про завершення воєнного стану(особливого періоду приймається Указом Президента України та затверджується Верховною Радою України)).
3) мобілізовані мають право на 10-ти денну відпустку за сімейнити обставинами чи інших поважних причин, які це обставини мають бути? є перелік?
Службовий час та відпочинок, відпустки для військослужбовців регулюється згідно ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2011-12#Text)
Ч.17 ст.11 вищенаведеного закону, в особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.
Відпустка за сімейними обставинами без збереження грошового забезпечення надається військовослужбовцю у таких випадках:
1) укладення ним шлюбу - тривалістю до 10 календарних днів;
2) тяжкого стану здоров'я або смерті рідних по крові або по шлюбу: а) дружини (чоловіка), батька (матері), вітчима (мачухи), сина (дочки), пасинка (падчерки), рідного брата (рідної сестри) військовослужбовця, батька (матері) подружжя або особи, на вихованні якої перебував військовослужбовець, - тривалістю до 7 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад; б) інших рідних - тривалістю до 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад;
3) пожежі або іншого стихійного лиха, яке спіткало сім'ю військовослужбовця або осіб, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - тривалістю до 15 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад;
4) в інших виняткових випадках, коли присутність військовослужбовця в сім'ї необхідна, за рішенням командира (начальника) військової частини - тривалістю до 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад. Така відпустка може надаватися один раз протягом календарного року.
Для надання відпустки, необхідно звернутися з рапортом до командира (начальника) військової частини, але бажано надати підтвердження відповідних підстав для переведення, що зазначені вище.
Також, можете оглянути переведення (за наявності підстав)
Відповідно до п. 112 Положення про проходження військової служби (далі - Положення) (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1153/2008#Text) – Військовослужбовця може бути переміщено на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення.
- переміщення можливе за сімейними обставинами – на особисте прохання.
Відповідно до п. 113 Положення, Переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.
Для переміщення в іншу місцевість військовослужбовець до рапорту додає відповідні документи, які підтверджують необхідність зміни місця проживання: дружини (чоловіка); його (її) неповнолітніх дітей, повнолітніх дітей - учнів (студентів) навчальних закладів за денною формою навчання, які перебувають на утриманні військовослужбовця, та дітей-інвалідів I або II групи; непрацездатних батьків військовослужбовця та його (її) дружини (чоловіка); братів, сестер військовослужбовця та його (її) дружини (чоловіка), які перебувають на його (її) утриманні.
Переміщення на нове місце військової служби військовослужбовця, який проходить військову службу за контрактом, викликане потребою догляду за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) чи особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, здійснюється командирами з'єднань, рівнозначними їм і вище посадовими особами на підставі рапорту військовослужбовця та відповідних документів, які підтверджують потребу в постійному сторонньому догляді (допомозі, нагляді) за ними.
Таким чином, переведення можливе (але вирішується командуванням), для переведення необхідно звернутися зрапортом до командира (начальника) військової частини, але бажано надати підтвердження відповідних підстав для переведення, що зазначені вище.
Якщо виникнуть додаткові питання, звертайтеся через кнопку "Звернутися" і я відповім на них в індивідуальному порядку.
При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.
ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!